Zamanın Ötesinde Bir Dahi: Nikola Tesla

Zamanın Ötesinde Bir Dahi: Nikola Tesla

sola ok  Tarih

12.01.2016

7,299 Gösterim

Bu içeriği 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Zamanın Ötesinde Bir Dahi Nikola Tesla


Nikola Tesla, şuan bile dünyada en çok patent sahibi olan kişidir. Uzun boylu ve siyah saçlıdır. 1856 yılında Hırvatistan'ın kırsal bir bölgesinde doğmuştur. Bir gün abisi (Dane) ata binerken Nikola Tesla'nın atı korkutmasıyla, abisi attan düşmüş ve ölmüştür. Bu olay Nikola Tesla'nın üzerinde piskolojik etkiler oluşturmuştur.

Nikola Tesla çevresinde olanları heyecanla inceleyen, kuralları sorgulayan bir çocuk olarak büyümüştür. Çocukken yaptığı ilk deney; büyük bir şemsiye ile evinin çatısından atlamak olmuştur. Sonuç beklediği gibi olmayınca daha farklı bir yöntem denemeye karar vermiş ve bu sefer şemsiyesine Haziran Böceklerine bağlayıp ile havalanmaya çalışmıştır. Böceklerin uçarak düşüşü yavaşlatmasını düşünmüştür fakat sonuç yine aynıdır.

Nikola Tesla, öğrencilik zamanlarında, dünyanın birçok yerinde akan suyun boşa gittiğini ve bu akan suların değerlendirilebileceğini söyledi. "Bir gün ABD'deki ünlü Niyagara Çağlayanı'nı elektrik elde etmek için kullanacağım" cümlesini sarf ederek o zamanlar birçok insanı şaşırttı.

Nikola Tesla

Okulu bırakıp 1884 yılında yanında yalnızca 4 sentle Amerika'nın New York eyletine gitti. New York'ta sıradan bir elektrikçi olarak Thomas Edison'un şirketinde işe başladı ve kısa süre içinde Edison'un şirketinde terfi etti. Bunu farkeden şirket, Nikola'dan, Edison'un doğru akım jeneratörünü yeniden tasarlamasını istedi. Edison bu işi tamamlaması halinde Tesla'ya 50.000 dolar teklif etmiştir. Bu para, günümüz parasıyla yaklaşık 1.5 milyon dolara denk gelmektedir.

Tesla, Edison'un yarım kalan tasarımını tamamlayarak, Amerika'da çok sık karşılaşılan elektrik kesintileri problemini kökten çözmüş ve onları milyonlarca dolar masraftan kurtarmıştır. Edison ise bu durum üzerine Tesla'ya bir çeşit Amerikan şakası yaptığını söylemiş ve Tesla'ya parasını vermemiştir.

Tesla bu durum üzerine Edison'un maaşına zam yapmasına rağmen istifa etmiş ve Edison'un elektirik piyasasında tekel oluşturmasını sağlayan doğru akıma karşı alternatif akım isminde yeni bir projeye başlamıştır.

Nikola Tesla vs Thomas Edison

Tesla'nın çalışmalarından çekinmeye başlayan Edison, halkı korkutmak için alternatif akımdan kaynaklanan sahte ölüm haberleri yayınlatıp, Tesla'yı da ölümlerin baş sorumlusu olarak göstermiştir. Hatta bu işi bir adım ileri götürerek halka açık bir ortamda, bir file alternatif akım vererek öldürmüştür. Edison, alternatif akımın öldürdüğüne dair reklamlar hazırlattı ve idamlarda kullanılmasını düşündüğü, alternatif akım ile çalışan elektrikli bir sandalye tasarlayıp, bu yöntemi ise yeni bir idam şekli olarak teklif etti. Birçok gazeteciye Tesla aleyhinde haberler yayınlattığı da bilinmektedir.

Edison'un bütün bu karalama kampanyalarına rağmen Tesla alternatif akım fikrinden vazgeçmemiş ve Edion kaybetmiştir. Edison son nefesini vereceği sıralarda kendisini affetmesi için Tesla'yı yanına çağırtmış fakat Tesla bu daveti reddederek; "vaktimi boş laflar dinleyerek geçireceğime, insanlık adına gerekli icatları bularak geçiririm" demiştir.

1912 yılında Edison hayattayken, Nikola Tesla ve Thomas Edison'un 40.000 dolarlık Nobel Ödülü'nü paylaşmaya seçildikleri açıklandı. Nikola Tesla ise nobel ödülünü reddetmiştir.

Tesla

Henry Ford, ilk motorlu aracının gösterişini yaparken Tesla, Henry Ford'u ziyaret etmiş ve bu kadar büyük bir motora gerek olmadığını söylemiştir. Fakat Ford kendini Tesla'dan daha fazla üstün gördüğü için Tesla'yı dinlememiştir. Bunun üzerine Tesla, ateşleme sistemini icat etmiştir. Edison'un yakın arkadaşı Henry Ford, bunun üzerine hızlı davranmış ve ateşleme sisteminin patentini kendine alıp araçlarında kullanmıştır.

Edison'un, yalnızca %5'lik verim ile çalışan ampullerini geliştirmeye çalışırken Tesla, dünyanın ilk neon lambalarından birini geliştirmiştir. Bu icadı sergide, çok sevdiği bilim adamlarından Michael Faraday ve James Clerk Maxwell'in adlarını neon tüpleri bükerek yazarak sergilemiştir.

Nikola Tesla, elektrostatik dalgaları kullanarak aydınlattığı floresan lambaları da icat etmiştir. Floresanlar keşfedilmeden 40 yıl önce Nikola Tesla, kendi laboratuvarında floresan kullanıyordu.

Dünyaya ücretsiz enerji dağıtmayı düşünen Tesla öğrencilik zamanlarında söylediği, Niyagara Çağlayanı'na dünyanın ilk işlevsel hidroelektrik santralini kurmuştur ve sadece zengin azınlığın kullandığı elektriği halkın kullanımına açmıştır.

Nikola Tesla
Birkaç yıl sonra yine büyük bir risk alan Tesla, daha önce benzeri görülmemiş bir kule inşa ettirmiştir ve bu kulenin, görüntüleri, sesleri uzak mesafeler arası iletilebileceğini (bununla televizyonun temellerini atmıştır), elektriği kablosuz aktarabileceğini, yapay şimşekler oluşturabileceğini idda etmiştir.(Soldaki resimde Nikola Tesla, elinde tuttuğu bir ampulü kablosuz elektrik sayesinde yakmıştır. Yaklaşık 100 yıl geçmesine rağmen, bu teknolojiyi tam anlamıyla hâlâ evlerde kullanılabildiği söylenemez.) Kuleyi inşa ederken demirden bir adet bile çivi kullandırmıyor, yalnızca bakır, bronz ve ahşap malzemelerine izin veriyordu. Medya büyük bir mantara benzeyen bu yapıya bütün parasını yatırdığı için Nikola Tesla'yla dalga geçmiştir ve kimse bu kuleye bir anlam verememiştir.

Nikola Tesla, ıssız bir dağın üzerine inşa ettiği, dünyanın en güçlü radyo vericisi olan kulesinin tepesindeki bakır küreden, 200 tane ampule kablosuz elektrik gönderdi ve kilometrelerce öteden bu ampülleri yakmayı başarmıştır. Daha sonra her biri 100 milyon volt gücünde ve 30-40 metre uzunluğunda olan, kulakları sağır edecek şekilde yüksek sesli şimşekler oluşturmaya başladı. Bu rekor hâlâ günümüzde kırılamamıştır. Şimşekler 40 kilometre uzaklıktaki kasabadan dahi duyulmuştur.

Nikola Tesla

Tesla deneylerini bir adım daha öteye taşımaya karar vermiş ve oluşturduğu titreşim yayan bir makineyle dünyayı ortadan ikiye ayırıp tekrar geri birleştirebileceğini idda etmiştir. Öyle ki bir keresindeyse yaptığı bir deneyden sonra "Birkaç saniyede binanın titremeye başladığını hissettim. On dakika daha devam etseydim binayı ve sokağı yıkabilirdi. Aynı cihazla Brooklyn Köprüsünü 1 saatten kısa bir süre içinde East Rivera indirebilirdim." dedi. Bu projesi günümüzde "HAARP deprem silahı"nın temelidir.

Farklı bir karaktere sahip olan Nikola Tesla, hayatı boyunca para yönetiminde başarılı olamadı. Hatta hayatının son yıllarını borçlarından kaçarak, sürekli otel değiştirerek geçirdi. 7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşında, New Yorker Oteli'nin bir odasında kalp yetmezliğinden hayata veda etti. Ölmeden önce teleforce silahı adını verdiği bir çalışma üzerindeyi. Tesla'nın ölümünden sonra bütün belgelerine FBI tarafından el konuldu.

Nikola Tesla'nın çekilen son fotoğrafı

Not: Teleforce silahı adını verdiği bu çalışma yukarıda bahsedildiği gibi HAARP'tır. Günümüzde Alaska üzerinde bulunuyor. Sahibi tabii ki ABD'dir. Bu projenin hayata geçmemesi için birçok yerde protestolar düzenlendi fakat elbette ki başarılı olunamadı. HAARP insanların görüşlerine göre faaliyettedir ve birçok olaya neden olduğu düşünülmektedir. Bu yapıyı inşa edip geliştirdikleri yerin Alaska olması da tesadüf değildir. Çünkü insanlardan uzak bir yerdir ve insanların görmediği bir yerde dünyayı kolayca değiştirebilirsiniz.


Kaynak
https://www.youtube.com/watch?v=9OXrFIzUu_A
Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

12.01.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (1)

  1. Ozan

    Sadece işine odaklanmış ve yaptıklarını halkında kullanabilmesini amaçlamış birisi. Son zamanlarda HAARP projesini de duyar oldum özellikle Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek tweetlerinden bundan bahsediyor.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Hilal Taktiği veya Turan Taktiği, Diğer Adıyla Kurt Kapanı
14.06.2016
18,186 Gösterim

Hilal Taktiği veya Turan Taktiği, Diğer Adıyla Kurt Kapanı

Yüzyıllardır küçük birliklerle devasa orduları perişan eden Turan taktiği veya kurt kapanı, tarihin sürdürülebilen en başarılı savaş taktiğidir.

Yönettikleri Ülke Topraklarının Dışında Doğan ve Tarihe Yön Veren Liderler
24.01.2018
5,151 Gösterim

Yönettikleri Ülke Topraklarının Dışında Doğan ve Tarihe Yön Veren Liderler

Tarihte birçok lider yönettikleri ülkenin dışında doğmuştur. Bu içerikte yönettikleri ülke topraklarının dışında doğan liderler bulunmaktadır.

Türk Tarihi ve Kültürü
21.11.2015
19,648 Gösterim

Türk Tarihi ve Kültürü

En ayrıntılı ve kapsamlı şekilde anlatılmış, milattan öncesine dayanan, binlerce yıllık şanlı Türk tarihi ve Türk kültürü hakkında bilgiler.

Türkiye'nin İlk Yerli Otomobili Devrim'in Hikayesi
13.08.2016
10,310 Gösterim

Türkiye'nin İlk Yerli Otomobili Devrim'in Hikayesi

Birçok kişi, 54 yıl önce ilk yerli otomobilimizi ürettiğimizi bilmemektedir. 1961 yılında üretilen ilk yerli otomobilimiz Devrim'in hikayesi...

Osmanlının ABD'yi Vergiye Bağladığı Trablus Antlaşması
28.06.2016
5,693 Gösterim

Osmanlının ABD'yi Vergiye Bağladığı Trablus Antlaşması

Trablus Antlaşması 4 Kasım 1796 tarihinde ABD ile Osmanlı arasında imzalanan ve ABD'nin Osmanlı'ya vergi vermeyi kabul ettiği antlaşmadır.