Yıldırım Çarpan Bir Kişiye Ne Olur?

Yıldırım Çarpan Bir Kişiye Ne Olur?

sola ok  Bilim

07.01.2018

6,986 Gösterim

Bu içeriği 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Yıldırım Çarpan Bir Kişiye Ne Olur?
Hayatınız süresince bir yıldırımın çarpma olasılığı yaklaşık 12.000'de 1'dir. Çok nadir olmasına rağmen bazen insan, bir yıldırımın enerjisini açığa çıkarmasını sağlayacak en iyi hedeflerden birisi olabiliyor. Her yıl ortalama 500 kişiye yıldırım çarpıyor. Bu insanlardan da %90'ı hayatta kalmayı başarıyor.


Yıldırım Nasıl Oluşur


Yıldırımın oluşma nedeni hâlâ tam olarak bilinmese de bilim adamları, bulutların içindeki buz parçacıklarının çarpışması olduğunu düşünüyorlar. Buz parçacıklarının çarpışması, bulut içinde bulunan negatif yükün haddinden fazla çoğalmasına ve bulutun altında toplanmasına sebep oluyor. Bahsedilen negatif yük, elektronları ve yerin altındaki negatif yüklü tüm parçacıkları itebilecek kadar güçlü olabilir. Bu itme gücü yerin pozitif yüklü olmasına neden olur.

Bu çok güçlü elektrik alan bulutun üstüne doğru karmaşa çıkarır. Bulutlar arasında ve bulutun yer ile arasında çok kuvvetli etkileşimler oluşturur. Yıldırım, işte bu enerji boşalmasında ortaya çıkan denetimsiz bir güçtür. Yere yaklaşık saatte 300.000 km hızla ilerleyen bu güç, yere 300 kV'lık (kilovolt) bir enerjiyle çarpar. Bu enerji de endüstriyel enerjinin 150 kat fazlasına denk gelmektedir. Hatta bu enerji bir nükleer reaktörün gücünü bile geçebilir.Çarpılma Anındaki İlk Üç Milisaniye


Yıldırımın kişinin vücudunda ilerlemesi ve kişiyi çarpması tam üç milisaniye sürer.

Yıldırımın kişiye çarpıp vücudunu terkettiğinde, ardında sıklıkla üçüncü dereceden yanıklarla beraber derin yaralar bırakır. Saçlar ve kıyafetler uçlarından yanmış ya da alev almış olabilir. Hatta yıldırım çarpan kişinin üzerindeki kıyafetler, çevredeki havanın aniden 27.700 dereceye kadar ısınmasıyla oluşan patlayıcı kuvvet yüzünden parçalanmış olabilir. Bu sıcaklık sıcaklık Güneş yüzeyinin sıcaklığından beş kat daha fazladır.

Eğer yıldırım çarpan kişinin üzerinde kolye, küpe gibi bir metal eşya bulunuyorsa, bu metal eşyalar elektrik için bir iletken görevi görecek ve aşırı ısınarak deriyi yakacaktır. Eğer yıldırım kişinin ayaklarından çıkarsa, yıldırımın gücü ayakkabıları parçalayacaktır.

Bu elektrik boşalması sonucu kan damarları patlayacak ve ısı derinin üzerinde "Lichtenberg" adı verilen şekillerin oluşmasına neden olacaktır. Çarpılan kişinin vücudunda ağaç dalları gibi dallanıp budaklanan bu yara izleri elektriğin vücutta ilerlediği yolların bıraktığı izler gibidir.

Kulak zarı, bir yıldırım çarpması durumunda yırtılabilir ve tabii ki çok fazla acı verir. Yıldırım çarpmasına maruz kalan kurbanlardan birisinin dediklerine göre; binlerce eşek arısının size iğnelerini batırmasına benzer bir acıdır bu.

Yıldırım


Yıldırım Çarpmasından Sonra


Çarpıldıktan hemen sonra yıldırım, çarptığı kişinin kalp ritminin bozulmasına yol açacağından kalp krizine neden olabilir. Kalp krizi, yıldırım çarpması kurbanlarının ölüm nedenlerinin başında geliyor. Yıldırım kalp krizinin yanısıra nöbetlere veya solunum durmasına da yol açabilir. Eğer elektrik akımı kemiklere kadar girdiyse gerçekten çarpılan kişinin beynini pişirmiş olabilir. Bu durum da büyük beyin hasarlarına ya da komaya girilmesine neden olabilir. Çarpılma aynı zamanda geçici ya da kalıcı felçlere de sebep olabilir.

Ancak olay burada bitmiyor.

Yıldırım çarpmasından sonra, bilim adamlarının nedenini henüz tam anlayamadığı nörolojik hastalıklarla karşı karşıya kalınma ihtimali de vardır. Bazı bilim adamları bu hastalıklara yıldırımın vücudun içsel devrelerini bozmasına ve hücre davranışlarını değiştirmesine neden olduğunu düşünüyor. Kişilikte değişimlere, duygu durumunda dengesizliklere ve hafıza kayıplarına maruz kalınabilir. Ayrıca kronik acılar ve Parkinson gibi kas seğirmeleri yaşamanılması da mümkündür.

Bazı durumlarda yıldırım çarpması süper yeteneklerin ortaya çıkmasına da öncülük edebilir. Miami Üniversitesi'nde Nörolog Berit Brogaard'ın Psychology Today'daki yazısı, yıldırım çarpmasına maruz kalmış bir ortopedi cerrahının piyano çalmayı öğrenme dürtüsü geliştirdiğine dair bir olayı anlatıyor. Bahsedilen cerrah kazadan beri beyninde duyduğu gizemli seslerle bir şarkı bestelemeye başlıyor. Bu olaydan birkaç ay sonra ise kariyerini bırakıyor ve klasik müziğe yöneliyor. Bu ve bunun gibi olaylar bilim insanlarının kafasını karıştırmaya devam ediyor.

The Flash

Brogaard'ın şu an test edilen teorilerinden birine göre, yıldırım çarpmasının neden olduğu hücre ölümü beyni bir kerelik bir taşkına uğratıyor. Taşkının nedeni de, ölü hücrenin sinir taşıyıcılarının serbest kalması. Böylece nöronlar tekrar bağlanıyor ve beynin kazadan önce ulaşılamaz olan noktalarına ulaşılması sağlanıyor.

Kulağa hoş gelmesine rağmen, bu kazadan sonra dâhi veya bir süper kahraman olabilmek için yıldırımdan ne kadarlık bir enerjiye maruz kalınması gerektiği hesaplanamaz. Yıldırım çarpmasına maruz kalmanın sonuçları ezici çoğunlukla acılı, güçten düşürücü ve hayat boyu çarpılan kişiyle kalacak cinstendir.


Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

07.01.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Evrenin Matematiği: Altın Oran
05.12.2017
23,953 Gösterim

Evrenin Matematiği: Altın Oran

Mısır'daki piramitler, Leonardo Da Vinci'nin St. Jerome adlı tablosu, ay çiçeği, salyangoz, çam kozalağı ve parmaklarımız arasındaki ortak özellik: altın oran.

Atomun Gerçek Boyutları
02.11.2016
6,660 Gösterim

Atomun Gerçek Boyutları

Çevremizde görünen her şeyi; yıldızları, gezegenleri ve insanları oluşturan şey, atomdur. Aynı zamanda oldukça ilginç özelliklere de sahiptir.

Beynin Kamerası Olan Gözler Hakkında İnanılmaz Bilgiler
06.12.2017
5,493 Gösterim

Beynin Kamerası Olan Gözler Hakkında İnanılmaz Bilgiler

Beyinden sonra bedenin anlaşılması en zor ikinci yapısı olan gözler hakkında ufuk açıcı bilgiler...

Işık Hızıyla Karşılıklı Olarak Birbirimize Yaklaşırsak Ne Olur?
19.11.2017
3,947 Gösterim

Işık Hızıyla Karşılıklı Olarak Birbirimize Yaklaşırsak Ne Olur?

Işık hızıyla birbirimize yaklaşırsak ne olur? Karşımızdakini, ışık hızının iki katında yaklaşıyor olarak mı görürüz? Özel görelilik kanunu ne diyor?

İnsan En Fazla Kaç Yıl Yaşayabilir ?
06.07.2016
4,831 Gösterim

İnsan En Fazla Kaç Yıl Yaşayabilir ?

Dünyada en uzun yaşayan kişi kimdir ? Bir insan en fazla kaç yaşına kadar yaşayabilir ? Bir insanın ömrü en fazla ne kadardır ?