Vücudumuzun %99,99'u Boşluktan Oluşuyor

Vücudumuzun %99,99'u Boşluktan Oluşuyor

sola ok  Bilim

21.10.2016

4,960 Gösterim

Bu içeriği 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Vücudumuzun %99,99'u Boşluktan Oluşuyor
Bir atomun boyutu, çevresinde bulunan elektronların ortalama konumuna göre belirleniyor. Başka bir deyişle; atomun büyüklüğü, çekirdeği ile elektronlar arasındaki boşluktan oluşuyor. Çekirdekler genellikle bu boş alanın sadece 100.000'de 1'i kadar bir boyuta sahip oluyor.

Eğer çekirdeğe bir fındık tanesi boyutunda dersek, atomun kendisi bir stadyum büyüklüğünde oldurdu. Eğer atomlar arasındaki boşluktan kurtulup sadece çekirdek ve elektrondan ibaret olsaydık, her birimiz bir toz tanesinden daha küçük bir boyutta olurduk. Tüm insanlık bir küp şeker kadar bir alana sığabilirdi.


O Halde Bu Kadar Kütle Nereden Geliyor?


Bu kadar kütlenin sebebi enerjidir. Temelde her insan, proton, nötron ve elektronlardan oluşmaktadır. Atomun çekirdeğindeki proton ve nötronlar da kuark adı verilen daha küçük parçacıklardan oluşuyor. Bu kuarklar ise gluon adı verilen başka bir madde aracılığıyla bir arada durabiliyor. Kuarklar, proton ve nötronların kütlesinin oldukça küçük bir yüzdesini oluştururken, gluon ise tamamen kütlesiz bir maddedir.

Atom

Birçok bilimci, vücudumuzdaki kütlenin birçoğunun, kuarklar ve bunları bağlayan gluonların kinetik enerjisinden kaynaklandığını düşünüyorlar.

Peki tüm evrendeki atomlar neredeyse tamamen boşluktan oluşuyorsa, herhangi bir şeye dokunduğumuzda nasıl hissedebiliyoruz? Neden başkalarının içinden geçemiyoruz? Neden araçlarımız yolun içinden geçerek dünyanın merkezine kadar düşmüyor?

İşte bu noktada boşluk kavramını detaylıca incelemek gerekiyor. Çünkü boşluk denilen şey aslında asla tamamen boş değildir. Boşluk diye adlandırdığımız ve gözlemlediğimiz alanlar aslında dalga fonksiyonları ve görünmez kuantum alanları ile doludur.


Bir atomun içindeki boşluk, bir vantilatörün kanatları gibi düşünülebilir. Vantilatörün fanı çalışmadığı müddetçe, vantilatörün içinin çoğunlukla boş alandan oluştuğu görülebilmektedir. Ancak vantilatörün fanı çalışmaya başladığında, elimizi kanatların arasına sokup o boşluğu hissedemiyoruz. Kuantum fiziğine göre, elektronlar da aynı bu şekilde, aynı anda atomun her yerinde bulunabiliyor ve aslında boşluktan oluşan olan alanların katı bir his vermesine neden oluyor.


Aslında Hayatınız Boyunca Hiçbir Şeye Dokunmadınız


Bir sandalyeye oturduğunuzu düşünün. Sandalyeye oturduğunuzda, sandalyeye değdiğinizi, vücudunuzun temas ettiğini hissedersiniz. Çünkü bedeniniz veya kıyafetleriniz şu anda oturduğunuzu düşündüğünüz yere tam anlamıyla dokunmuyor. Bir şeye veya birine dokunduğunuzu düşündüğünüzde aslında atomların çekirdeği evya elektronlar birbirine dokunmuyor. Karşıdaki kişinin veya cismin atomlarının elektronları etrafında bulunan elektromanyetik alan, sizin atomlarınızın elektromanyetik alanını itiyor. Hissedilen şey aslında bu itme durumu.

Yani teknik olarak yürümüyor, dokunmuyor ve şu anda bulunduğunuz yerde oturmuyor, çok az üzerinde havada duruyorsunuz.Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

21.10.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (10)

 1. Metin Şen

  Bilgiler için teşekkürler, oldukça şaşırtıcı bir konu. Verdiğiniz vantilatör örneği ile nasıl katı maddeler sıkışmıyor anladım, her şey aklıma yattı.

 2. orhan alem

  Şaşırtıcı bilgiler. Okurken bir ara kendimi matrix filminde hissettim

 3. Vahit

  Böyle bır şey fizik kurallarına uygun mudur, biraz karmaşık bir konu...

 4. sezer kuş

  Bu yazılanlar şaka gibi çok inandırıcı gelmiyor bana. Dokunmadan insan nasıl yaşar pek aklım almadı.

 5. Zeki Köse

  Yazılanlardan çok şey anladım ama hiç bir şey anlamadım. Aslında boşluktayım da yazamıyorum, yazdığımı sanıyorum bilmem anlatabildim mi?

 6. Kazım

  İlk defa duyuyorum. Hani düşünüyorum düşünüyorum, gidip aynada kendime bakıyorum ve nasıl %99 um boşluk, bu işin içinden çıkamıyorum :)

 7. Blogunuzu uzun süredir takip ediyoruz, başarılısınız. Sizde sitemizi ziyaret edip bir makaleye yorum atarsanız çok mutlu oluruz, başarılar dilerim :)

 8. Selçuk

  Big Bang Teorisini düşündüğümüzde, uÇsuz bucaksız evrenin tek bir noktadan meydana geldiğini düşündüğümüz vakit, aslında evrenin de %99'unun boşluktan oluştuğu kanısına varmak mümkün.

 9. Recep

  Yine ilk defa duyduğum bir bilgi ilginç geldi. Bende daha basit bilgiler var vücudumuzun yüzde kaçı su gibi :)

 10. Ahmet Şentürk

  Nasıl yani aklım almıyor benim kütlemin %99,99 boş olamaz bu kalp bu çiğer bu dalak vs hiç mi yer kaplamıyor


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Ölümden Sonra Yaşam Var mı? Sorusuna Bilimsel Cevap
30.09.2016
6,566 Gösterim

Ölümden Sonra Yaşam Var mı? Sorusuna Bilimsel Cevap

Ölüm en büyük gizemlerden biridir. Dinlerde ölümden sonrası için açıklamalar mevcut. Peki ölümden sonra yaşam var mı sorusuna bilim ne cevap veriyor?

Bakış Açısına Göre Değişen En İlginç Perspektif Gifler
20.01.2018
6,318 Gösterim

Bakış Açısına Göre Değişen En İlginç Perspektif Gifler

Perspektif, nesnelerin görünümünü 3 boyutlu olarak düz bir yüzeyde, yani 2 boyuta indirgeyerek, göstermeye yarayan bir iz düşüm tekniğidir.

Ajanlarca Tercih Edilen ve Siyanürden 6000 Kat Daha Güçlü Bir Zehir: Risin
17.01.2018
13,166 Gösterim

Ajanlarca Tercih Edilen ve Siyanürden 6000 Kat Daha Güçlü Bir Zehir: Risin

Risin, Breaking Bad dizisinde Walter White'ın kullandığı ve keneotu tohumunun işlenmesiyle elde edilen güçlü bir zehirdir. Tohumları fasulyeye benzer.

Işık Hızıyla Karşılıklı Olarak Birbirimize Yaklaşırsak Ne Olur?
19.11.2017
3,434 Gösterim

Işık Hızıyla Karşılıklı Olarak Birbirimize Yaklaşırsak Ne Olur?

Işık hızıyla birbirimize yaklaşırsak ne olur? Karşımızdakini, ışık hızının iki katında yaklaşıyor olarak mı görürüz? Özel görelilik kanunu ne diyor?

Philadelphia Deneyi
03.05.2016
7,001 Gösterim

Philadelphia Deneyi

Philadelphia Deneyi, 28 Ekim 1943'te, 1240 tonluk USS Eldridge gemisinin birkaç dakika içerisinde 640 km uzağa gidip, geldiği doğaüstü bir deneydir.