Uzay Resmi Olarak Kime Ait?

Uzay Resmi Olarak Kime Ait?

sola ok  Uzay

19.10.2016

1,272 Gösterim

Bu içeriği 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Uzay Resmi Olarak Kime Ait?


Uzun zamandır seyrettiğimiz, hakkında her aman araştırma yaptığımız evren ve evrende bulunan sayısız gezegen kime ait? Yakın zamanda bilindiği üzere; Mars ONE Projesi adı altında Mars'a gidilecek ve orada bir koloni kurulacak. Bu halde Mars toprağı kime ait olacak? Uzay'ın bir tapusu var mı? Varsa bu tapu, oraya gidip koloniyi kuran devlete mi ait olacak?

Mars ONE Projesi

Bundan birkaç yıl önce Ay'dan dönüm dönüm arazi satıldı. Birçok kişi de Ay'dan arazi aldı. İnternet üzerinden gerçekleştirilen satışta birçok ünlü Ay'dan toprak sahibi oldu. Ay'daki arazi satışından daha eskiye gitmek gerekirse; 1756 yılında Alman asıllı Martin Jürgens, yaptıkları yardım karşılığında Ay'ı Prusya kralına hediye etmiştir. Peki bu Ay kimin ki, her önüne gelen Ay'ı satabiliyor veya hediye edebiliyor?

Uzay Kime Ait?

Bu ve buna benzer durumlar karşısında 1962 yılında UNOOSA (Birleşmiş Milletler Dış Uzay Dairesi) kurulmuştur. Kurulduktan sonra ilk olarak dış uzay anlaşması adı altında bir belge yayınladı. Yayınlanan bu belgeden sonra uluslararası hukuk literatüründe, uzay hukuku olarak giriş yapmıştır. Türkiye'nin de içerisinde bulunan 102 ülke tarafından tanınan ve onaylanan bu antlaşmaya göre uzay hukuku, hususlarıyla birlikte belirlenmiştir.

UNOOSA

Belgede, uzay keşifleri tüm ülkelerin yararını içerecek şekilde yapılır. Uzay keşifleri yapmak ve uzayı kullanmak konusunda bütün ülkeler bağımsızdır. Uzay herhangi bir ülke tarafından işgal edilemez, egmenlik altına alınamaz. Ülkelerin, dünyanın yörüngesine veya uzaydaki herhangi bir gök cismine imha edici herhangi bir materyaller koyamaz. Ay ve tüm gök cisimleri sadece barışçıl amaçlara hizmet edecek şekilde kullanılabilir. Ulusal uzay faaliyetleri ve bu faaliyetler sırasında meydana gelen zararlardan devletler mesuldür. Anlaşmada yazan bu kurallara gerçekten uyulacak mı ya da uyuluyor mu gibi soruların cevapları zaman ilerledikçe ve insanlar uzaya açıldıkça görülecektir.

Uzay

Bu anlaşmadan ayrıca başka bir antlaşma da bulunmaktadır. Bu antlaşma ise Ay hakkındadır. Ay hakkında yazılan antlaşmanın 11. maddesinde, açık bir dille; Ay ve diğer gök cisimlerinin kimsenin mülkiyeti olmayacağını ve insanlığın doğal mirası olduğu yazılmaktadır. Türkiye'de bu antlaşmayı 2012 yılında onaylamıştır. Bu antlaşmalara göre dünya dışındaki hiçbir kara parçası, hiçbir devletin mülkiyeti olamaz.


Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

19.10.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (11)

 1. Ümit

  Bu antlaşma yaşadığımız yüzyıla göre doğru ve mantıklı ama yıllar yıllar sonra teknolojinin çok daha üst seviyeye geldiği zamanda bu antlaşmanın geçerli olacağını düşünmüyorum.

 2. Ferhat

  Dilin kemiği yok ya; sattım demekle satılmıyor. Yani uzayın, kimsenin malı olmadığı da tescillenmiş.

 3. Cenk

  Umarım bir gün uzaydan inanılmaz değerli bir element bulunmaz.Yoksa Amerika orayı da parseller

 4. Alparslan

  Bu konu, Kemal Sunal'a boğaziçi köprüsünü satan adamın hikayesine benzemiyor mu? :)

 5. Herkesin ortak malıysa nasıl satılıyor.? Türkler türklere , ingilizler ingilizlere filan her ülke kendi vatandaşına satıyor nasıl olsa gidemeecekler diye :)

 6. Okan Özek

  Bu iş Kara Murat kim hikayesine dönmüş. Herkes benim benim benim deyip çıkıyor ortaya.

 7. Edip Şeker

  Bilgilendirme için sağ olun fakat aklıma bir şey takıldı bu 102 Ülke hariç diğer ülkeler kafalarına göre uzaya çıkabilir mi? çıkabilirlerse, uzay hukukunda ne derece tabi olacaklar.

 8. Kerem Yün

  "Dünya dışındaki hiçbir kara parçası, hiçbir devletin mülkiyeti olamaz" hükmünden de anlıyoruz ki, dünya dünyalıların, uzay uzaylılarındır!

 9. Zeynep Taşar

  Merak Etmeyin Amerika bir yolunu bulur buralar ilk biz geldik der ve uzayda hak iddia etmeye başlar.

 10. Mesut

  Ay ve diğer gök cisimlerinin kimsenin mülkiyeti olmayacağını eklemişler anlaşmaya ama Ay için satış yapıyorlar nasıl oluyor

 11. Sait

  Konuyu okuyunca "konu ile alakasız olacak ama" eskilerde, köyden gelmiş garibanlara dolandırıcıların boğaz köprüsünü satması aklıma geldi :)


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Dünyanın Uzaydan Görüntülenen 1 Günü
09.03.2016
1,304 Gösterim

Dünyanın Uzaydan Görüntülenen 1 Günü

Japonya'nın fırlattığı "Himawari-8" adındaki Japon uydusu uydu tarafından kaydedilen Dünya görüntüleri. Meteoroloji bilgilerini öğrenme amacıyla uzaya fırlatılan uydunun kaydettiği hayranlık veren görüntüler (video)

Her Şeyin Geçmişi ve Geleceği: Zaman
27.05.2016
1,348 Gösterim

Her Şeyin Geçmişi ve Geleceği: Zaman

Büyük Patlama ile Evren oluştu ve sonsuz bir şekilde büyümeye devam etti. Büyük Patlama'dan önce ne vardı ? Biz Evren'in hangi dilimindeyiz ?

Tutankamon'un hançeri bu Dünya'dan Değil
11.06.2016
1,737 Gösterim

Tutankamon'un hançeri bu Dünya'dan Değil

Eski Mısır firavunu Tutankamon'un hançerinin, dünyada bulunmayan, dünya dışı bir maddeden elde edildiği tespit edildi.

Evrenin En Yalnız Adamı
22.05.2016
1,424 Gösterim

Evrenin En Yalnız Adamı

Apollo 11 ile Ay'a yolculuk yapan ve Ay'da yürüyen ilk insanlar olan Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'i hemen herkes bilir. Peki ya Michael Collins ?

51. Bölgenin Gizemi Hakkında Bilgiler
11.09.2016
2,871 Gösterim

51. Bölgenin Gizemi Hakkında Bilgiler

ABD başkanının bile özel izinle girebildiği ve tüm dünyadan gizli bir şekilde araştırma ve deneylerin yapıldığı 51. bölgeye ait kapsamlı bilgiler.

X

MasivaTurk.com içeriklerini
YouTube'dan takip edebilirsiniz.

YOUTUBE KANALIMA ÜCRETSİZ
ABONE OLMAK İÇİN TIKLA