Uzay Resmi Olarak Kime Ait?

Uzay Resmi Olarak Kime Ait?

sola ok  Uzay

19.10.2016

9,082 Gösterim

Bu içeriği 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Uzay Resmi Olarak Kime Ait?


Uzun zamandır izlediğimiz ve hakkında her zaman araştırma yaptığımız evren ve evrende bulunan sayısız gezegen resmi olarak kime ait? Yakın zamanda bilindiği üzere Mars ONE Projesi ile Mars'a gidilecek ve Mars'ta bir koloni kurulacak. Peki bu gerçekleştirildikten sonra Mars toprağı kime ait olacak? Uzay'ın bir tapusu var mı? Eğer varsa bu tapu, oraya gidip koloniyi kuran devlete mi ait olacak?

Mars ONE Projesi

Bundan birkaç yıl önce Ay'dan dönüm dönüm arazi satıldı. Birçok kişi de Ay'dan arazi aldı. İnternet üzerinden gerçekleştirilen satışta birçok ünlü, ünsüz insan Ay'dan toprak sahibi oldu. Ay'daki arazi satışından daha eskiye gitmek gerekirse; 1756 yılında Alman asıllı Martin Jürgens, yaptıkları yardım karşılığında Ay'ı Prusya kralına hediye etmiştir. Peki bu Ay kimin ki, her önüne gelen Ay'ı satabiliyor veya hediye edebiliyor?

Uzay Kime Ait?

Bu ve buna benzer durumlar karşısında 1962 yılında UNOOSA (Birleşmiş Milletler Dış Uzay Dairesi) kurulmuştur. Kurulduktan sonra ilk olarak "Dış Uzay Antlaşması" adı altında bir belge yayınladı. Yayınlanan bu belge, uluslararası hukuk literatürüne "uzay hukuku" olarak giriş yapmıştır. Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu 102 ülke tarafından tanınan ve onaylanan bu antlaşmaya göre uzay hukuku, maddeleriyle birlikte belirlenmiştir.

UNOOSA

Belgede belirlenen maddelere göre uzay keşifleri tüm ülkelerin yararına olacak şekilde yapılır. Uzay keşifleri yapmak ve uzayı kullanmak konusunda tüm ülkeler birbirinden bağımsızdır. Uzay herhangi bir ülke tarafından işgal edilemez ve egemenlik altına alınamaz. Ülkelerin, dünyanın yörüngesine veya uzaydaki herhangi bir gök cismine imha edici herhangi bir materyal koyamaz. Ay ve tüm gök cisimleri yalnızca barışçıl amaçlara hizmet edecek şekilde kullanılabilir. Ulusal uzay faaliyetleri ve bu faaliyetler sırasında meydana gelen zararlardan devletler mesuldür. Tabii ki antlaşmada yazan bu kurallara gerçekten uyulacak mı ya da uyuluyor mu gibi soruların cevapları zaman ilerledikçe ve insanlar uzaya açıldıkça görülecektir.

Uzay

Bu antlaşmanın haricinde Dünya'nın uydusu Ay hakkında başka bir antlaşma daha bulunmaktadır. Ay hakkında yazılan antlaşmanın 11. maddesinde, açık bir dille; Ay ve diğer gök cisimlerinin kimsenin mülkiyeti olmayacağını ve insanlığın doğal mirası olduğu yazılmaktadır. Türkiye de bu antlaşmayı 2012 yılında onaylamıştır. Özetle tüm bu antlaşmalarda belirlendiğine göre dünya dışındaki hiçbir kara parçası, hiçbir devletin mülkiyeti olamaz.Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

19.10.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (11)

 1. Ümit

  Bu antlaşma yaşadığımız yüzyıla göre doğru ve mantıklı ama yıllar yıllar sonra teknolojinin çok daha üst seviyeye geldiği zamanda bu antlaşmanın geçerli olacağını düşünmüyorum.

 2. Ferhat

  Dilin kemiği yok ya; sattım demekle satılmıyor. Yani uzayın, kimsenin malı olmadığı da tescillenmiş.

 3. Cenk

  Umarım bir gün uzaydan inanılmaz değerli bir element bulunmaz.Yoksa Amerika orayı da parseller

 4. Alparslan

  Bu konu, Kemal Sunal'a boğaziçi köprüsünü satan adamın hikayesine benzemiyor mu? :)

 5. Herkesin ortak malıysa nasıl satılıyor.? Türkler türklere , ingilizler ingilizlere filan her ülke kendi vatandaşına satıyor nasıl olsa gidemeecekler diye :)

 6. Okan Özek

  Bu iş Kara Murat kim hikayesine dönmüş. Herkes benim benim benim deyip çıkıyor ortaya.

 7. Edip Şeker

  Bilgilendirme için sağ olun fakat aklıma bir şey takıldı bu 102 Ülke hariç diğer ülkeler kafalarına göre uzaya çıkabilir mi? çıkabilirlerse, uzay hukukunda ne derece tabi olacaklar.

 8. Kerem Yün

  "Dünya dışındaki hiçbir kara parçası, hiçbir devletin mülkiyeti olamaz" hükmünden de anlıyoruz ki, dünya dünyalıların, uzay uzaylılarındır!

 9. Zeynep Taşar

  Merak Etmeyin Amerika bir yolunu bulur buralar ilk biz geldik der ve uzayda hak iddia etmeye başlar.

 10. Mesut

  Ay ve diğer gök cisimlerinin kimsenin mülkiyeti olmayacağını eklemişler anlaşmaya ama Ay için satış yapıyorlar nasıl oluyor

 11. Sait

  Konuyu okuyunca "konu ile alakasız olacak ama" eskilerde, köyden gelmiş garibanlara dolandırıcıların boğaz köprüsünü satması aklıma geldi :)


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Kaçış Hızı veya Kurtulma Hızı Nedir?
13.11.2016
7,708 Gösterim

Kaçış Hızı veya Kurtulma Hızı Nedir?

Bir cismin kendisini etkileyen kütleçekim alanından kurtulabilmesi için ulaşması gereken hıza, kaçış hızı veya kurtulma hızı denir.

Drake Denklemi Nedir, Nasıl Hesaplanır ?
27.06.2016
8,345 Gösterim

Drake Denklemi Nedir, Nasıl Hesaplanır ?

Drake denklemi, dünya dışı yaşam ihtimalini ve bu ihtimalde olası kaç uygarlık olabileceğini hesaplama yöntemidir.

Çok Uzak Bir Mesafeden Dünya'ya Teleskopla Bakılarak Dinozorlar Görülebilir mi?
03.11.2017
3,570 Gösterim

Çok Uzak Bir Mesafeden Dünya'ya Teleskopla Bakılarak Dinozorlar Görülebilir mi?

Yeterince uzak bir mesafeden Dünya'ya teleskop ile bakılabilse, geçmişte yaşanan olaylar ve canlılar, dinozorlar görülebilir mi?

Evren, Uzay ve Dünya Hakkında Bilinmeyenler
05.03.2016
8,450 Gösterim

Evren, Uzay ve Dünya Hakkında Bilinmeyenler

Evren, Uzay ve Dünya Hakkında Birbirinden İlginç Bilgiler

Dünyanın Uzaydan Görüntülenen 1 Günü
09.03.2016
7,259 Gösterim

Dünyanın Uzaydan Görüntülenen 1 Günü

Japonya'nın fırlattığı "Himawari-8" adındaki Japon uydusu uydu tarafından kaydedilen Dünya görüntüleri. Meteoroloji bilgilerini öğrenme amacıyla uzaya fırlatılan uydunun kaydettiği hayranlık veren görüntüler (video)