Türkler ve Hadisler

Türkler ve Hadisler

sola ok  Genel Kültür

02.06.2016

8,633 Gösterim

Bu içeriği 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Türkler ve Hadisler


Peygamber Efendimiz (sav)'in, Türkler hakkında sözleri hadisleri var mıdır ? Bu soru muhakkak ki bir Türk'ü belki de çok heyecanlandıracak sorulardan birisidir. Tarihte birçok millet kendi ırkını ve milletini övmek için uydurma sözler veya kanıtlar sunmaya çalışmıştır. Bunların çoğu insanlar tarafından kabul görmemiş veya ciddiye alınmamıştır. İşte bu gibi kanıtsız iddialardan, muammalardan kaçınmak için Türkler hakkında söylenen hadis-i şerifleri, ayetleri ve dini büyüklerin söylemiş olduğu sözleri bu sayfa altında kaynakları ile beraber derleyip yayınladım.

Türkler, İslam'a girdikten sonra asırlar boyunca İslam'ın bayraktarlığını yapmıştır. Bu özellik, Türk milleti için adeta bir onur kaynağıdır. Emevi ve sonraki dönemlerde İslam ile ilgilenen Türk milleti, Osmanlı döneminde İslam ile üç kıtaya hükmetmiştir.

Osmanlı Şahi Topu

Hadis-i Şerif kaynakları gözden geçirildiği zaman, Peygamber Efendimiz (sav)'in, ashabına bazı milletlerin yanı sıra Türkler hakkında da tavsiyelerde bulunduğu görülmektedir. Bunlar, Asr-ı Saadet'te Türklerin varlığının yakından bilindiğini gösteren en önemli hususlardır. Ayrıca Hadis-i Şerifler detaylı bir şekilde tanındığı sonucu da ortaya çıkmaktadır. Kaynakları ile birlikte göstermek gerekirse, Türkler hakkındaki en net Hadis-i Şerifler bu sayfa altında toplanmıştır.


Peygamber Efendimiz (sav) hadislerinde Türk Milleti


Türkler, Peygamber Efendimiz (sav) tarafından birçok hadiste övülmüş bir millettir. Bu hadislerin bazılarında açık bir şekilde Türk adı geçmekte, bazılarında ise Türklerden, "Kantura Oğulları" şeklinde bahsedilmektedir. Bazı hadislerde ise Türklerin, ırki ve fiziki hususları hakkında ayrıntılı bilgiye yer verilmektedir.

Peygamberimiz (sav)'in Türkler ile ilgili söylemiş olduğu hadisler arasından belki de en çok bilineni, İstanbul'un fethini haber vermiş olmasıdır.

"Konstantiyye (İstanbul) mutlaka feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır ve o asker ne güzel askerdir." Kaynaklar: (Buhari; et-Trah-ul Kebir, cilt 1, kısım 2, sayfa: 81), (Ahmed bin Hanbel; Müsned IV/42, kahire 1313), (El-Hakim; el-Müstedrek IV/42-422, Haydarabat 1335)

Fatih'in İstanbul'a Girişi

"Benim ümmetimi öyle bir kavim sürüp, kovalayacaktır ki; onların yüzleri yuvarlak ve enli, gözleri çekik ve küçük, çehreleri sanki üzeri derilerle kaplanmış kalkanlar gibidirler. Onlar üç defa Arabistan Yarımadası'na kadar ilerleyeceklerdir. İlk istilada hücuma uğrayanlardan bazıları helak olacaktır. İkinci istilada hücuma uğrayanlardan bazıları helak olacak ve bazıları da canlarını kurtaracaklardır. Üçüncü istilada ise onların kökleri kesilecektir (Artık istilalar son bulacaktır). İşte onlar Türklerdir. Nefsim yed-i kudretinde olan Allah'a yemin ederim ki, Türkler (çok yakın bir gelecekte) atlarını Müslüman mescitlerinin direklerine bağlayacaklardır." Kaynak: (Ebu Davud, Nuseym b. Hammad, Kitabü'l Fiten, Atıf Ktp. No:602,V.121122)

"Türkler size ilişmedikçe siz de onlara ilişmeyiniz. Çünkü milletimin mülkünü ve Allah'ın ona olan ihsanını en evvel Kantura (Türk) nesli alacaktır." Kaynak: (İmam Taberani; Mu'cem'ül-Kebir ve Mu'cem'ül Evsat isimli eserindeh)

"Türkler size dokunmadığı sürece siz de Türklere (sakın) dokunmayınız !" Kaynak: (Ebu Davud; Sünen-i Davud, IV. s:112)

Yukarıda bahsedilen Türkler ile harp edilmemesi yönündeki hadislerin manası, Türklerin kendi isteğiyle Müslüman olacakları ön görüsüdür. Bu yüzden Peygamber Efendimiz (sav), milletini, Türkler ile harp edilmemesi için önceden uyarıyor. Bu da Peygamberimiz (sav)'in başka bir mucizesidir. Gaybı, yalnızca Allah bilir ve bildirdikleri bilir. Gelecek ile ilgili haber vermek gayıbtır.

Türkler


Maide Sûresi 54. Ayetinde Övülen Millet


Tefsir alimlerine göre Maide suresinin 54. ayetinde övülen millet Türk milletidir. Ayetin meali şu şekildedir:

Ey iman edenler, içinizden kim dininden geri döner (irtidat eder) ise, Allah (yerine), Kendisi'nin onları sevdiği, onların da Kendisi'ni sevdiği, mü'minlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı ise güçlü ve onurlu, Allah yolunda çaba harcayan ve kınayıcının kınamasından korkmayan bir topluluk getirir. Bu, Allah'ın bir fazlıdır, onu dilediğine verir. Allah (rahmetiyle) geniş olandır, bilendir. (Maide Suresi, 54)

Türk Savaşçıları

Başta Ömer Nasuhi Bilmen olmak üzere, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, Said Nursi Hazretleri, Osman Keskioğlu, Celal Yıldırım gibi İslâm alimleri Türk milletinin bu ayetin sırrına mahzar olmuş ve Allah tarafından övülmüş bir millet olduğunu ifade ederler.

Said Nursi, Maide Suresi 54. ayetinde, Allah'ın geleceğini müjdelediği ve övdüğü milletin Türk milleti olduğunu söylemiştir:

"Allahü Zülcelal Hazretleri, Kuran-ı Kerim'de; "öyle bir kavim göndereceğim ki, onlar Allah'ı, Allah'da onları sever (Maide Suresi, 54)" buyurmuştur. Ben de bu beyan-ı İlahi karşısında düşündüm. Bu kavmin bin yıldır Alem-i İslam'ın bayraktarlığını yapan Türk milleti olduğunu anladım." Kaynak: (Necmeddin Şahiner, Bilinmeyen Taraflarıyla Bediüzzaman Said Nursi, s. 233-234.)


"Kişi Kavmini Sevmekle Kınanamaz"


Vasile b. El-Eska' anlatıyor: Hz. Peygamber (sav)'e "Kişinin kavmini sevmesi asabiyet/ırkçılık sayılır mı?" diye sordum. "Hayır, asabiyet/ ırkçılık, kişinin kavminin yaptığı zulmüne yardımcı olmasıdır." diye buyurdu. Kaynak: (Ahmed b. Hanbel, 4/107; Mecmau'z-zevaid, 6/244).Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

02.06.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (10)

 1. Hamdi Turna

  Türkler tarih boyunca şanlı bir ırk olarak yaşamışlardır. Bunu Peygamber Efendimiz (sav)'de tasdik etmiştir.

 2. Gökhan

  Bir çok hadiste Türklerden bahsediliyor. Bu bizler için büyük bir onurdur.

 3. Karakelle 2

  Türkler hakkında duymadıklarımı da okumak hoşuma gitti. Bir gün Roma'nın yeniden Müslüman olacağı rivayet edilir. Bana göre yine Türklere nasip olacaktır diye düşünüyorum.

 4. Efrahim Ziyade

  Türkler hiç süphesiz İslam'ın sancaktarlığını asırlarca yaptı. Bizim tarih anlayışımızda tarih tekerrür eder. Zamanı geldiğinde bu sancaktarlık sürecektir inancı taşıyanlardanım.

 5. Meyra Yeniceli

  Türklerin adının geçmediği tarih kitabı yoktur. Tarihimiz hep başarılarla dolu.

 6. Eser Ünay

  Ben sadece Konstantiyye ile ilgili hadisi biliyordum. Diğer hadisleri de okudum. Türk Irkı sağ olsun.

 7. Batuhan Ustabaşı

  Evet benimde bildiğim yegane hadis İstanbul'un fethiydi. Fakat daha niceleri varmış.

 8. Muzaffer

  Türkler övülmüş milettir. Aslında şuan bile İslam sancağı bizde zaten. İstanbul'u bir Türk aldı, o da Fatih Sultan Mehmed Han. O büyük hadise mazhar olmak isteyen nice sahabeler evliyalar vardı ama Fatih İstanbul'u 21 yaşında aldı. Zaten de böyle bir şey olması lazımdı.

 9. Mahir

  Türkler son yılların İslam bekçileridir. O yüzden Peygamber Efendimiz (sav) hadislerinde bahsetmiştir.

 10. Bekir

  Türkler ile ilgili her alanda hep övgü dolu sözler okuduk. Hadislerde olması da çok normal bir durum.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Pi Sayısı Hakkında Bilgiler
06.02.2016
9,920 Gösterim

Pi Sayısı Hakkında Bilgiler

Pi sayısı (π), bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen matematik sabitidir. Ayrıca arşimet sabiti ve ludolph sayısı olarak da bilinir.

Yalnızca Silindir Ayna ile Görünen Anamorfik Çizimler
07.01.2016
8,013 Gösterim

Yalnızca Silindir Ayna ile Görünen Anamorfik Çizimler

Anamorfik çizim veya anaformik tasarım nedir, nasıl yapılır, tekniği nedir? gibi soruların cevapları ve birbirinden ilginç anamorfik çizimler.

Seri Katil Nedir ?
07.05.2016
10,185 Gösterim

Seri Katil Nedir ?

Seri katil, aynı biçimde ve aynı yöntemleri kullanarak, 30 günden fazla bir zamanda, 3 veya 3'ün üzerinde cinayet işleyen kişilere denir.

OZ Tamgası 卐
25.12.2015
81,951 Gösterim

OZ Tamgası 卐

OZ damgası, Ön Türklerde, OZ'laşarak Tanrıya erişmeyi ve öbür dünyada şekil değiştirerek yeniden oluşum (metamorfoz) düşüncesi anlamına gelmektedir.

Dünyanın Sonunu Getirecek Kıyamet Alametleri
09.09.2016
18,788 Gösterim

Dünyanın Sonunu Getirecek Kıyamet Alametleri

Kıyamet ile dünya yaşamı son bulacak. O güne gelmeden önce gerçekleşmesi, ayetlerde ve hadislerde bildirilen birçok kıyamet alameti bulunmaktadır.