Türkiye'de İnternetin Tarihi ve Gelişimi

Türkiye'de İnternetin Tarihi ve Gelişimi

sola ok  İnternet

26.09.2016

11,213 Gösterim

Bu içeriği 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Türkiye'de İnternetin Tarihi ve Gelişimi


İlk defa 1960'lı yıllarda ortaya çıkan internetin, dünya geneline bu kadar çok yayılacağını ve hayatın vazgeçilmezleri arasına gireceği, büyük ihtimal tahmin edilemezdi.

Kökeni, ABD, Fransa ve İngiltere hükümetlerinin bilgisayarlar arasında ağ bağlantısı kurmak için yaptığı çalışmalara dayanan internetin bizim bildiğimiz haliyle, genel kullanımın yayılması 1980'li yıllara uzanıyor.

İnternetin Türkiye'ye gelişi ise ilk kez 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ'den, Ankara-Washington arasına kurulan kiralık bir hat ile gerçekleştirildi. Bu bağlantı hızı 64 Kbps ile hayata geçti.

İnternetin vatandaşların evlerine girmesi ise servis sağlayıcılarının ortaya çıkması ve çeşitlenip, çoğalmasıyla oldu. İnternetin ilk senelerinde, bireylerin ağa erişim için en fazla kullandığı yöntem çevirmeli kullanımdı.

İnternetin hızı o kadar düşüktü derecedeydi ki, bağlantı için hattan gelen sesi uzunca bir süre dinlemek gerekiyordu.

Türkiye'nin GSM teknolojisiyle tanışması ise 1994'de gerçekleşti. GSM ilk defa Ankara, İstanbul ve İzmir'de kullanıcılara hizmet vermeye başladı.

İnternet


Türkiye ADSL İle Hızlandı


Türkiye, 2000'li senelerde internete bağlanmak için ADSL teknolojisiyle tanıştı ve bu sayede çevirmeli bağlantı eskimiş oldu. ADSL ile internete bağlanma hızında ülke genelinde bir artış yaşandı.

Türkiye'de internete bağlanmanın ortalama hızı bugünlerde 6,2 Mbps'dir. Ortalama en çok 38,5 Mbps ile bağlantı gerçekleştirilebiliyor.

Dünyada ortalama internet hızının en yüksek olduğu ülke ise 20,5 Mbps ile Güney Kore'dir. Dünyada ortalama internet hızı ise 5,1 Mbps'dir.

Türkiye, bu ortalama internet hızı ile dünyada 55. sırada yer almaktadır. Türkiye nüfusun %55,9'u internet kullanıyor. İnternet erişim imkanına sahip evlerin oranı ise %69,5.

Türkiye'de evlerin %37,4'ü ADSL, kablolu internet ve fiber gibi sabit genişbant bağlantı ile internete erişim sağlarken, %58,7'si mobil genişbant bağlantı ile internete erişim sağlıyor. Darbant bağlantı ise evlerin %2,7’sinde internete erişim için kullanılıyor.

2015 yılında genişbant internet abone sayısı ise 44,3 milyon olarak istatistiklere geçmiştir.

Türkiye'de İnternet


Cepten Bağlantı


Son yıllarda Türkiye'de akıllı telefon kullanımı oldukça artmış durumda. Türkiye'de kişilerin %74,4'ü internete kablosuz olarak bağlanmak için cep telefonu veya akıllı telefon kullanıyor.

3G hizmeti de 61 milyon aboneye ulaşmış durumda.

Türkiye'de hanelere fiber ağ ve cep telefonlarına ise 4,5G teknolojisinin gelmesiyle internete bağlanma hızında yaşanan artışın artması bekleniyor.

Mobil İnternet


4G Hız Devrimi


Dünyada 4G mobil bağlantısı gerçekleştiren ülkelerin başında Güney Kore %97 ile önde geliyor. Güney Kore'yi, Japonya ve Hong Kong takip ediyor.

4G bağlantısının en yüksek yükleme hızına eriştiği ülke ise 36 Mbps ile Yeni Zelanda olmuştur.. Yeni Zelanda'yı 33 Mbps ile Singapur, 30 Mbps ile Romanya takip ediyor.

5. nesil mobil ağ olarak adlandırılan 5G teknolojisinin küresel olarak 2020'li yıllara doğru gelmesi öngörülüyor. 4. nesil kablosuz telefon teknolojisi 4G'nin gelmesini sağlayarak 5G altyapısının öncüsü olacak 4.5G ile Türkiye 2016 baharında daha hızlı bir mobil internete merhaba demiş oldu.

4,5GBu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

26.09.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (9)

 1. oğuzhan

  Her şey 1994 yılında ilk gsm operatörünün ülkemize gelmesi ile başladı ve şuan fiber internet kullanabilecek alt yapıya sahibiz.

 2. Suat

  TTnet'e ve hızlarına mahkûmken daha da gelişeceğimizi düşünmüyorum.

 3. Sezer Küçük

  İnternetin, bu kadar yakın bir zamanda, çok hızlı gelişme kaydettiği muhakkak.

 4. Hanife Gürbüzoğlu

  Benim doğum yılımda ilk kez ülkemize internet gelmiş :D ama şuan internet hizmeti iyi bir durumda, lakin kota sınırı olmasa...

 5. Berk

  Konu güzel. Ama internet hızımızla fiyatlara bakınca moralim bozuluyor.

 6. Mehmet Gözcü

  Bir nesil çevirmeli ağ bağlantısı sesi ile büyüdü desek yeridir. Birde bağlantı kopmuyor muydu, bekle Allah bekle...

 7. Erçin

  Maalesef düşük hıza yüksek ücretler ödüyoruz, üstüne adil kullanım kotası var.

 8. Mahmut

  Hatırlıyorum 99'da sadece mp3 indirebilmek için 100 lirayı geçkin fatura öderdim, hey gidi günler.

 9. Gizem

  Ben hala 2000'li yıllardaki 146 dan internete bağlanma sesini özlüyorum :)


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Dünyaca Ünlü Türk Hackerlar
23.06.2016
27,390 Gösterim

Dünyaca Ünlü Türk Hackerlar

Teknoloji geliştikçe, internetin tüm dünyaya kolayca erişim sağlamasıyla siber savaş adı verilen yeni bir savaş türü ortaya çıktı.

Elon Musk'ın Gelecek ve Yapay Zeka Hakkındaki Korkunç Tahminleri
11.12.2017
2,955 Gösterim

Elon Musk'ın Gelecek ve Yapay Zeka Hakkındaki Korkunç Tahminleri

Gelecekte daha zeki yazılımlar, üstün donanım özellikleriyle birleşecektir. Elon Musk, gelecek ve yapay zeka hakkında korkutucu tahminlerde bulundu.

DoS, DDoS ve Botnet Saldırıları Hakkında Bilgiler
24.09.2016
3,266 Gösterim

DoS, DDoS ve Botnet Saldırıları Hakkında Bilgiler

Bilişim sektörü içerisinde "siber savaş" olarak adlandırılan ve savaşın en kolay saldırı silahı olan DoS, DDoS ve Botnet hakkında kapsamlı bilgiler.

Windows 7 God Mode (Tanrı Modu)
05.12.2015
3,935 Gösterim

Windows 7 God Mode (Tanrı Modu)

Windows 7 God Mode, Türkçesiyle Tanrı Modu nedir, nasıl yapılır ? Windows Tanrı Modu hakkında her şey...

Sosyal Ağların Profil Taslakları
28.12.2015
5,493 Gösterim

Sosyal Ağların Profil Taslakları

Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn, Pinterest, Instagram ve YouTube için profil görselleri hazırlarken dikkat edilmesi gereken ölçüler.