Tarihte Bugün Scripti Yapımı

Tarihte Bugün Scripti Yapımı

sola ok  Kaldırılan İçerikler

06.06.2016

4,062 Gösterim

Bu içeriği 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Tarihte Bugün Scripti Yapımı


İnternette birçok sitede tarihte bugün scripti farklı şekillerde paylaşılmış. Fakat bu siteler, çok basit olan kodları açık şekilde paylaşmak yerine, yalnızca kendi siteleri üzerinden yönlendirmeler sayesinde kullanabilmesini sağlıyor. Çoğu kişinin işine yarayacak olan php ile tarihte bugün scriptini, en basit haliyle aşağıda anlattım.

Tarihte bugün scripti, asp, php gibi birçok programlama diliyle, birden farklı şekilde kodlanabilir. Ben, php ile basit bir şekilde if else ve shuffle yöntemini kullanarak kodladım. Veri tabanına, her günün tarihte yaşanan olayı girilip, daha sonra veri tabanından, o günün bilgileri çekilebilir. Fakat her defasında veri tabanına bağlanıp, verileri çekip, sunucuyu yormaktansa, tüm günler ve tarihler veri tabanı yerine, bir dosyaya yazılıp, bu dosyanın da, sitede yayınlanması istenildiği yere include edilmesi daha mantıklı olacaktır. Cümle çok uzun olduğu için karışık olduğu düşünülebilir fakat kodlar çok basittir.


Scriptin Açıklaması


Kodun mantığını anlatmak gerekirse, .php uzantılı bir dosya oluşturulur. Bu dosyanın içine o günün tarihi <?php $tarih = date('d.m'); ?> kodu ile belleğe alınır. Daha sonra if else yöntemiyle 365 günün her günü ve her gün yaşanan olaylar tek tek el ile yazılır (basit ama çok uğraştırıyor). if else yapısı, belleğe alınan gün ve ay'a ulaşana kadar tüm kodu tarar. Kod, belleğe alınan yani içinde bulunulan güne ulaşınca, o gün içine kaç tane madde(sizin tek tek girdiğiniz tarihte yaşanan olaylar) girildiyse, bu maddeler shuffle komutuyla rastgele yazdırılır. Eğer tek bir madde girildiyse o maddeyi yazdırır. Özetle; script, bir gün içine kaç madde girilirse girilsin, sayfa her yenilenmesinde, o güne ait maddeler içerisinden herhangi birisini rastgele ekrana getirir. Scriptin tüm mantığı bu.


Kodlar


Kodlar 1000 satırın üzerinde olduğundan dolayı, burada paylaşmak yerine aşağıda indirme linkini verdim. Kodları indirin ve indirdiğiniz dosyayı sitenin bulunduğu klasöre atın. Bu dosya bir nevi tarihte bugün bilgilerinin bulunduğu bir veri tabanı görecektir ve dosya, site içinde çağırıldığı yerde çalışacaktır. Daha sonra sitenizde tarihte bugün metninin görünmesini istediğiniz yere
<?php include("tarihte-bugun.php"); ?> kodunu kopyalayın. Kodlar içerisinde değişiklik yapıp, tasarımı değiştirebilirsiniz veya yeni maddeler ekleyip çıkarabilirsiniz.

Tarihte Bugün Dosyası İNDİR

Önizleme

Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

06.06.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (10)

 1. haQQo

  Merhaba, Script güzel çalışıyor. Ama 1 adet olay görüntüleniyor. Yani bugün 28 aralık ama sadece o güne ait bir olay görülüyor. Siteyi refresh ettiğimizde olaylar değişse de hepsini aynı anda gösteremiyorum. Acaba hepsini aynı anda göstermenin bir yolu var mı? Teşekkürler.

  • Furkan Kandemir

   Kodlara bakacak olursanız her güne ait olaylar bir dizi(array) içerisinde maddeler yazılmıştır ve bu maddeler, her sayfa yenilendiğinde rastgele olarak sayfaya bastırılmaktadır. Bir gün içinde olan tüm olayları aynı anda göstermek için tüm maddelerin tek bir <div></div> içerisinde yazmanız yeterli olacaktır. Kodlara bakınca anlayacaksınız zaten demek istediğimi. İyi çalışmalar.

 2. Vahdet

  Çok güzel paylaşım, bu tarz kodlamaları arıyorum ama hep yarım bilgiler. Çok sağ olun.

 3. Hayri

  Tarih içerikli sitem için oldukça güzel bir eklenti olacak. Tşk ederim.

 4. Melih Aldem

  Dosyayı indirdim boş bir vaktimde siteme eklemeyi düşünüyorum 365 tane bilgi eklemek uğraştıracak biraz.

  • Furkan Kandemir

   Her güne ait bilgileri ben yazdım. Sadece dosyayı indirip sitenize uyarlamanız yeterli olacaktır. Eğer yeni bilgiler eklemek isterseniz, kodlar arasında güncelleme yapabilirsiniz.

 5. Hocam ekledin fakat ekrana sadece 1 yazdırdı. Yani sadece 1 gözüküyor?

  • Furkan Kandemir

   Dosyayı güncelledim. Yeniden indirin. Eski scriptin içine tarih için gerekli olan kodu dahil etmemişim, bu yüzden çalışmamış olabilir.

 6. Mine

  Siteye farklı bir anlam katiyor bu script. Tabi anlamlı bilgiler olmasi kaydı ile.

 7. Nehir

  İşe yarar scripttir. Çoğu bilgi ve kişisel sitede bulunabilecek bulunması gereken script.

 8. Ramazan

  Güzel bir script. Sitesi olanlar bunu değerlendirebilir ve daha güzel gözükür aynı anda ziyaretçinin ilgisini çeker.

 9. Hakan

  Bu scripti beğeniyorum takip ettiğim birkaç sitede vardı bu özellik, sitelere giriyordum günlük.

 10. Nuri

  Hocam çok iyi bende bir sürü script aradım fakat onlar sadece bazı sitelere trafik sağlamaktan başka bir işe yaramıyor.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Localhost .htaccess Ayarı
24.01.2016
5,782 Gösterim

Localhost .htaccess Ayarı

Php ile kodlama yaparken herkesin kullandığı .htaccess dosyası localhostta aktif değildir. Kodlama esnasında birçok sorunu önlemek için .htaccess dosyasını localhostta aktif etmek gerekmektedir.

HTML ve CSS ile Duyuru Panosu
11.05.2016
9,687 Gösterim

HTML ve CSS ile Duyuru Panosu

Sahibi olduğunuz web sitesine html ve css ile duyuru panosu ekleyin. HTML duyuru panosu kodları.

Görsellere Büyüteç ile Bakma
27.12.2015
5,584 Gösterim

Görsellere Büyüteç ile Bakma

Web sitenizde bulunan görsellerin üzerine gelindiğinde büyüteç efekti ile görseli görüntülemek için gereken HTML/CSS kodları.

jQuery - Değişen Arka Plan Kodu
21.11.2015
5,476 Gösterim

jQuery - Değişen Arka Plan Kodu

Web sitenizin arka plan görselinin belirli aralıklarla sizin belirlediğiniz görseller arasında değişmesi için gerekli olan javascript kodu.

CSS ile Scrollbar Ayarları
29.12.2015
6,270 Gösterim

CSS ile Scrollbar Ayarları

Web sitelerinde bulunan scrollbar(kaydırma çubuğu) görünümünü kişiselleştirmek için gereken kodlar.