Tarihin En İyi Boksörü Muhammmed Ali

Tarihin En İyi Boksörü Muhammmed Ali

sola ok  Genel Kültür

08.06.2016

5,450 Gösterim

Bu içeriği 8 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Tarihin En İyi Boksörü Muhammmed Ali


Geçtiğimiz günlerde (3 Haziran 2016) hayata veda eden, tarihin en iyi boksörü Muhammed Ali anısına... O, bir boksör olarak sadece ringlerde değil hayatının her alanında mücadele etmiş muhteşem bir figürdü. 70'li yılları yaşayan büyüklerimizden dinlediğimiz hayat hikayesi, efsane maçları, o günleri yaşamamış olanlar için inanılması imkansız bir masal gibidir. Maçlarının olduğu günlerde bütün Türkiye sabaha karşı kalkar, henüz çoğu evde televizyon olmadığından, sadece onun maçları için o saatlerde açılan kahvehanelerde toplanarak büyük bir heyecanla izlenir, zaferleri bütün ülkeyi sevince boğardı.

Muhammed Ali'nin Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay'dır. 17 Ocak 1942'de Kentucky Louisville'de doğdu. 12 yaşındayken boksla tanıştı. 1954 senesinin Ekim ayında babasının hediye ettiği kırmızı bisikleti bir panayırda çalınınca yardım için bir polis memuru aradı fakat bulduğu polis Muhammed Ali'yle ilgilenmedi. Bu sırada da bir çadırda yapılmakta olan boks müsabakasına şahit oldu. Oradaki atmosferden öyle etkilendi ki bisikletini çalanları ve şikayetiyle ilgilenmeyen polis memurunu ringdeki boksör gibi yere sermeye yemin etti.

Muhammed Ali'nin küçüklüğü

Boksör olmayı kafasına koyan Ali, gittiği "Columbia GYM" adlı ufak br spor salonunda ilk boks hocası Joe Elsby Martin ile tanıştı. Ali, kısa sürede diğer çocukların arasından sıyrıldı ve eyalet çapında 6 ödül kazanarak tüm dikkatleri üzerine çekti. 18 yaşına geldiğinde ünü artık ABD sınırlarının dışına taşıyordu. 1960 Roma Olimpiyatları için ABD'yi temsilen olimpiyat takımına seçildi. Ancak kafilenin Roma'ya uçakla gideceğini öğrendiğinde uçağa binmemek için uzun süre direnmişti. Antrenörü Joe Elsby Martin'in uzun ısrarlarıyla ikna olan Ali, uçağa ancak bir paraşütle binebildi. Yolculuk boyunca paraşütü sırtından çıkarmayan Ali, kan ter içinde dualar ederek Roma'ya gitti. Olimpiyatlarda kazandığı altın madalyasını, ülkesine döndükten sonra boynunda madalyayla girdiği restorandaki garsonlar, kendisine siyah olduğu için servis yapmayınca, sinirlenip Ohayo nehrine attı.

1964 yılına gelindiğinde gözünü artık Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonluğu'na dikmişti. Dünya şampiyonu olan Sonny Liston'la iki kez karşılaştı, iki maçta da daha 1. raundda Sonny Liston'u nakavt ederek, Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu olduktan sonra dinini değiştirdiğini ve İslam'a geçtiğini açıkladı.

Muhammed Ali vs Sonny Liston

Ardından ABD'nin Vietnam ile savaştığı o dönem, "Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki, onlarla neden savaşayım ?" diyerek, askere çağrılmasına rağmen Vietnam savaşına gitmedi. Bu nedenle bokstan uzaklaştırılıp ünvanlarına el konuldu. 5 yıl hapis ve 10.000 dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alındığı için 1967'den 1970'e kadar çok sevdiği boksa ara vermek zorunda kaldı. Bu dönemde büyük maddi sıkıntılar yaşadı. 1970 yılında temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü.

1971 yılında Joe Frazier'la asrın maçına çıktı ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybetti. Ardından çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton'a sayıyla yenilince herkes kariyerinin bittiğin sanmıştı. Fakat Muhammed Ali, azmedip, ard arda ünvan için rakip olan boksörleri bir bir yendi. Ken Norton'ı yenip rövanşı aldı. 1973 yılında Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonluğu ünvanı için önünde 2 rakip kalmıştı. Önce Joe Frazier'ı ardından 1974 yılında George Foreman'ı nakavt edip yenerek, hakettiği ünvanı 2. kez tekrar elde etti.

Muhammed Ali

1978'de Leon Spinks'e yenilip ardından aynı yıl rakibini yenince Dünya Şampiyonluğunu 3. kez elde eden ilk boksör oldu. 1978'de boksu şampiyon olarak bıraktı. Profesyonel boks hayatında sadece 5 kez yenilen, olimpiyat ve dünya şampiyonu olan Muhammed Ali 37'si nakavt olmak üzere 56 maç kazandı. Muhammed Ali başarılarla dolu boks kariyerinin yanı sıra, son derece de renkli bir kişiliği de sahipti. Bir yandan boksla uğraşırken, bir yandan da müzikle ilgilenmiş ve birkaç albüm çıkarmıştır.

1981 yılında Vietnamlı olduğu iddia edilen 21 yaşında bir genç intihara kalkışmış ve Muhammed Ali'yle görüşmek isteyince, Muhammed Ali, intihar etmek isteyen gencin ayağına kadar giderek, yarım saat dil dökmek suretiyle ölümden kurtarmıştır. Olayın sonunda gazeteler Muhammed Ali'nin şu sözlerini yazdı: "Bir hayat kurtarmak, dünyanın bütün şampiyonluklarından daha değerlidir."

Muhammed Ali kariyerinin zirvesindeyken bütün dünyadaki sporcularında imrendiği bir isimdi. Onunla maç yapmak için sık sık kendisine meydan okuyorlardı. Ancak içlerinden en ilginç meydan okumalardan bir tanesi Antonio Inoki'den geldi. Çünkü Antonio Inoki bir boksör değil, "mixed martial artist" yani karma savaşlar sanatı icra eden başarılı bir Japon güreşçiydi. Karşılaşma 3-3 berabere bittiğinde Muhammed Ali yıkılmamıştı. Ama bacaklarında ciddi hasarlar oluşmuştu. Antonio Inoki ise Muhammed Ali'den aldığı 6 yumruğun etkisiyle olsa gerek, İslamiyeti seçip kariyerine modern güreşte devam etti.

Muhammed Ali vs Antonio Inoki

Tüm dünyanın gözünü Irak'a, Saddam Hüseyin'e çevirdiği 1990'lı yıllarda Kuveyt'i işgal eden Saddam, ülkesinde yaşayan 700'ü ABD'li, 2000 yabancıyı rehin almıştı. Bir Müslüman olarak devreye giren Muhammed Ali, Bağdat'a bizzat gidip, Saddam Hüseyin'le rehineleri serbest bırakması için görüştü. Bağdat'a bir politikacı olarak değil, bir Müslüman olarak geldim diyerek, o gün 15 rehineyi kendisiyle beraber ABD'ye geri götürmüştü.

Muhammed Ali sadece bir boksör değil, komple bir sahne adamıydı. Kalabalığı coşturmayı sadece ringlerde değil, ring dışında da çok iyi yapıyordu. Bunun için kullandığı yöntemlerden fazla bilinmeyen bir diğeri ise ilüzyon numaralarıydı. Muhammed Ali aynı zamanda bir sihirbazdı. Fakat İslamiyet'i seçtikten sonra sihirbazlığın günah olduğunu düşündüğü için bir daha hiçbir numara sergilememiştir.

Muhammed Ali hakkındaki en sansasyonel haberlerden biri de, 1978 yılında DC Comics, çizgi roman tarihinin en ilginç ve heyecanlandırıcı işlerinden birine atarak, Superman ile Muhammed Ali'nin karşı karşıya geldiği bir seri yayınlamasıdır. Bu çizgi roman serisinde Muhammed Ali, Süperman'in güçlerini kullanamadığı bir gezegende eşit şartlarda dövüşür ve Süperman'i teknik nakavtla yener.

Muhammed Ali vs Superman

Muhammed Ali'nin Müslüman oluşunu her fırsatta çekinmeden söylemesi ve İslam'ı her fırsatta, herkese karşı savunması dünya Müslümanları için bir gurur kaynağıydı. Ülkemizde bu kadar çok sevilmesinin en büyük sebeplerinden biri de budur. Gece 5'te evlerin ışıklarının yanmasının, maçlarının canlı seyredilmesinin, bütün evlerde tezahürat yapılmasının sebebi de budur. O sadece ringde değil, sınıf mücadelesinde de bütün dünyayı dize getiriyordu. sesi çıkmayan/çıkarılmayan insanların sesi, yumruğu oluyordu. Maçı yayınlanırken televizyonlar bu nedenle yumruklanıyordu.

Muhammed Ali, ABD'de bulunan ikiz kulelerin yıkılması sonucu katıldığı bir televizyon programında, muhabire verdiği meşhur cevap da herkes tarafından bilinmektedir. CNN muhabiri Mc.Oneil Muhammed Ali'ye şöyle bir soru sorar: "Sn. Muhammed Ali, bu dehşetin meydana gelmesine sebep olan teröristlerle aynı dinin bir mensubu olarak neler hissediyorsunuz ?" Muhammed Ali, öncelikle bu vahşetin Müslümanlarca yapılmadığını açıklarken, muhabir, Muhammed Ali'nin sözünü keserek; "Bunu aklın alıyor mu ?" der. Muhammed Ali bunun üzerine soruya yaptığı açıklamayı yarıda keser ve bugün bile tüm dünya tarafından hatırlanan o meşhur cevabını verir; "Siz, Hitler ile aynı dini paylaşan bir mensup olarak neler hissediyorsanız aynısını"

Muhammed Ali'nin CNN muhabirine verdiği cevap

Yine başka bir tv programında muhabir Muhammed Ali'ye "korumanız var mı ?" diye sorar. Muhammed Ali ise; "Evet bir korumam var. Gözleri olmasa bile görebilen, kulakları olmasa bile duyabilen biri. Hafızası olmadan her şeyi hatırlar, bir şey yaratmak istediğinde ona sadece "ol" demesiyle oluverir ama bu söz dilin söylediği veya kulakların duyabileceği gibi bir söz değildir. En gizli düşünceleri bile duyandır. Tahmin et, bu kimdir ? O, Allah'tır. O benim korumamdır, o senin de korumandır." cevabını verir.

Muhammed Ali'nin ismini HollyWood'da bulunan, ünlü kişilerin bulunduğu bir yürüyüş yolu olan "Hollywood Şöhret Yolu", "Hollywood Yıldızlar Sokağı" veya "Hollywood Şöhretler Kaldırımı" adlarıyla bilinen kaldırıma eklemek istemişlerdir. Muhammed Ali, "Peygamberim Hz. Muhammed (sav)'in adını ayaklar altına koydurmam" demiştir ve Muhammed Ali bu konuda diretince organizatörler, Muhammed Ali'nin ismini Hollywood Şöhret Yolu'nda duvara asılmıştır. Hollywood Şöhret Yolu'nda 2400'den fazla ünlü ismi bulunmaktadır ve bu isimler arasında duvarda asılı olan tek kişi Muhammed Ali'nin ismidir.

Muhammed Ali Şöhretler Kaldırımı

2001 yılında Hollywood tarafından hayatı filme alındı. Ali adlı filmde Muhammed Ali'yi Will Smith canlandırdı. Muhammed Ali'nin büyüklüğü sadece boks kariyerindeki başarılarından kaynaklanmıyordu. Onun büyüklüğü, ırkılığın ve ayrımcılığın hat safhada olduğu o yılların ABD'sinde, uğradığı ayrımcılığa karşı verdiği onurlu mücadele ve her şeye meydan okuyuşundan geliyordu.

"Ben Amerika'yım. Tanımadığınız yönüyüm onun. Alışın bana. Siyah, özgünveli, kendinden emin. Benim adım bu, sizin değil, Benim dinim bu, sizin değil. Benim amaçlarım, sizin değil. ALIŞIN BANA." Muhammed Ali.Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

08.06.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (15)

 1. O gerçek bir efsane. Din, dil, ırk gözetmeksizin herkes tarafından saygı ve hayranlık duyulan bir isimdi. Mekanı cennet olsun.

 2. Can Kayber

  Müthiş bir sporcu yeteneği tartışılmaz ve kişiliği de çok iyi gerçekten örnek insanlardan bir tanesi. Geçen hafta 2001 yapımı olan filmini izlemiştim.

 3. Ercan

  Müslüman olması bizi epey bi gururlandırıyor, ölümü biz İslam dünyasını çok üzdü :(

 4. Gerçekten kaliteli, insanlara ve insanlığa önem veren bir insandı. Hayatını biraz okuyup araştırdım. Gerçekten 10 numara üzerinden 9 puanı hak ediyor.

 5. Hayko

  Çocukluğumuzda Muhammet Ali'nin maclarını gece yarıları kalkar birde radyodan dinlerdik. Bir dönem kapandı elbet.

 6. Paylaşım için teşekkürler. Bu arada sitenizi takipteyim uzun zamandır. Başarılar diliyorum :)

 7. Ahmet

  Önceden maçlarını izlemek için gecenin bir yarısı ayağa kalktıklarını söylerdi babam. Böyle bir boksörü izlemek keşke bizede nasip olasydı.

 8. Osman

  Muhammed Ali, adı gibi çok iyi bir insandı. Bugün televizyonda gördüm naaşını gezdiyorlardı. Bir Müslüman'ın cenazesi bu kadar bekletilmez ki, kaç gün oldu bekletiyorlar.

 9. Tarık

  Ben en çok Vietnam savaşındaki duruşunu sevdim onun ve hep de takdir ettim. Ruhu şad olsun. Muhammed Ali bir dünya figürüdür.

 10. Haydar

  Muhammed Ali, hani derler ya; "at ölür meydan kalır, yiğit ölür şan kalır" tam anlamıyla öyle oldu.

 11. Polat

  Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Topluma örnek isimlerden birisiydi. Müslüman olduğu için küçümsemeye çalışanlara efsane cevaplar veriyordu.

 12. Reis

  Gelmiş geçmiş en iyi boksör desek yanlış olmaz herhalde. Büyük şampiyon Muhammed Ali.

 13. Fırıncı Adem

  Gelmiş geçmiş en iyi boksör olduğu muhakkak, Müslüman olması da ayrı bir güzelliği. İyiler iyi olarak her zaman anılacaktır.

 14. Münir

  Hey gidi hey be zmanında rakiplerinden bilerek yumruk yerdi. Ama belki de o yumruklar yüzünden bu hastalığa yakalandı.

 15. Ömer

  Allah mekanını cennet etsin büyük adamdı, iyi adamdı. Adının hakkını veriyordu ve saygısı vardı, Müslümandı, insandı. İslam adına yapardı her şeyi. Bir daha onun gibisi gelmez.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Katil Deniz Canlıları: Piranalar
26.06.2016
10,669 Gösterim

Katil Deniz Canlıları: Piranalar

Katil ruhlu, doyumsuz ve kana susamış... Büyük beyaz köpekbalıkları hariç, başka hiçbir balık bu kadar kötü bir üne sahip değildir.

Türkiye'de ve Dünyada İdam Cezası
20.08.2016
6,945 Gösterim

Türkiye'de ve Dünyada İdam Cezası

İdam, kelime anlamı olarak suçlu bireylerin devlet tarafından kanuni yollarla öldürülmek sûretiyle hayatlarına son verilmesi anlamına gelmektedir.

Tarihin En İyi Boksörü Muhammmed Ali
08.06.2016
5,450 Gösterim

Tarihin En İyi Boksörü Muhammmed Ali

O sadece ringde değil, sınıf mücadelesinde de bütün dünyayı dize getiriyordu. Sesi çıkmayanların insanların sesi, yumruğu oluyordu.

Ejderhalar Gerçekten Yaşadı mı?
24.08.2016
94,992 Gösterim

Ejderhalar Gerçekten Yaşadı mı?

Genellikle her toplumun kültüründe yer alan ejderhalar, geçmişteki insanların korkularından oluşan bir efsane miydi, yoksa gerçekten var mıydı?

Dünya Üzerinde Bulanan 10 Doğaüstü Görünen Yer
19.12.2015
6,859 Gösterim

Dünya Üzerinde Bulanan 10 Doğaüstü Görünen Yer

UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alınan Pamukkale'ninde içinde bulunduğu, dünya üzerinde bulanan 10 doğa üstü görünen yer