Tarihin En Büyük İllüzyonisti Houdini

Tarihin En Büyük İllüzyonisti Houdini

sola ok  Tarih

20.06.2016

2,577 Gösterim

Bu içeriği 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Tarihin En Büyük İllüzyonisti Houdini


İllüzyonizmin en büyük adı kuşkusuz ki Houdini'dir. Günümüzde en tanınmış illüzyonist olan David Copperfield, kullandığı modern teknolojiye rağmen Houdini ile kıyaslanamamaktadır.

Harry Houdini 25 Mart 1874 yılında Budapeşte'de dünyaya geldi. Ailesinin 7 çocuğundan biriydi. Babası bir hahamdı. 3 Temmuz 1878 tarihinde ailesiyle birlikte ABD'ye göç etti. Küçük yaşta trapezciliğe başladı. 1894 yılında evlendiği Wilhelmina Rahner, sonraları "Beatrice Houdini" adıyla sahne gösterilerinde kendisine yardımcı oldu. 1900'lü yılların başlarında Houdini, zincir, kelepçe ve ip gibi bağlardan, kilitli sandıklardan kurtulma gösterileri ve tehlikeli numaralarıyla uluslararası düzeyde ün kazanmıştı.

Houdini ve karısı

İlk olarak bütün Avrupa'yı dolaşarak yaptığı Harry Handcuff Houdini turnesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Gittiği her ülkede yerel polis birimlerine meydan okuyor, kelepçelenmesini ve kilit altında tutulmasını istiyordu ve her türlü kelepçeden veya zincirden kurtulmayı başarıyordu.

Sıradan gösterilerinden birinde Houdini, zincirlerle bağlanmış durumda bir sandığın içine konuyor ve sandık kilitlenip halatlarla bağlandıktan sonra ağırlık eklenerek bir tekneden suya bırakılıyor. Suyun altında sandıktan çıkan Houdini tekneye dönüyordu. Hatta seyirci heyecanlansın diye tekneye hemen çıkmazdı. 2-3 dakika bekleyip tekneye çıkardı ve millet dehşete kapılmış olurdu. Yaptığı iş mantık ötesindeydi ama bunu nasıl yapıyodu ?

Houdini

Harry Houdini'nin diğer illüzyonistlerden farklı kılan şey yaptığı gösterilerin birçoğunda illüzyon yani göz yanılması veya hile olmamasıdır. O gerçekten bağlanıyor, kelepçeleniyor ve çelik bir kafese konuluyordu. Tamamen doğal yetenekleriyle kurtulabiliyordu. Harry Houdini o kadar popülerdi ki, birçok önde gelen kelepçe, deli gömleği, çelik kasa üreticileri, ürettikleri mazemelerin güvenilirliğini test etmek için Houdini'ye meydan okuyordu. Houdini'de bu meydan okumaya cevap veriyor ve binlerce kişi önünde gösteri yapılıyordu. Bu yüzdendir ki, yaptıkları gösterilerin hiçbirinde bir hile yoktu. Çünkü bu meydan okuma, üretici firmalar için büyük bir riskdi. Çünkü Houdini'nin bu gösterilerden başarıyla çıkması, bu ürünleri üreten firmalar için prestij kaybı olabilirdi. Ancak Houdini öylesine sıra dışı bir sihirbazdı ki, artık onun başarısı bu ürünlerin kalitesi için bir standart değildi. Ürünlern kalitesi, Houdini'nin ne kadar zorlandığıyla ölçülüyordu.

Harry Houdini

Houdini annesini yitirdiğinde yaşamının en büyük şokunu yaşadı. Avrupa'da olduğu için annesi hastalığını ondan saklamıştı. Acısını içine gömerek tüm zamanların en büyük gösterisini hazırlamaya başladı. Bir fili yok edecekti. 1918'de New York hipodromunda bir fili binlerce insanın gözü önünde kaybetti. Bunu nasıl yaptığı tam olarak bilinmiyor. Aslında Houdini, birçok sahne hilesinin bulucusuydu. Bunların bazıları Pensilvanya'da bulunan Scranton bölgesinde yer alan Houdini Müzesi'nde sergilenmektedir.

Birçok kesim tarafından Houdini'nin cinlerle veya boyutlar arası mahluklarla iletişime geçtiğini düşünülüyordu. Faat Houdini, düşünce okuyanlar, medyumlar gibi doğa üstü güçleri olduğunu öne sürenlerle mücadele ederek, bu numaraların medyumluk ve olağanüstü olmadığını savunuyordu.


Karın kaslarını kasarak seyirciler arasından birini kura ile seçer ve en kuvvetli yumruğunu vurmasını isterdi. Bunu her şovunda mutlaka birkaç kez yapardı. Houdini, inanılmaz bir güce ve bedensel esnekliğe sahipti. Çok uzun çalışmalar yapıyor ve kondisyonuna çok özen gösteriyordu. Her gösteriden önce saatlerce pratik yaparak kendisini hazırlıyordu. Belki de bütün başarısı buradan geliyordu. Su altı gösterilerinde nefesini tutabilme süresi 4 dakikayı aşıyordu. Bir defasında yine su dolu bir akvaryumun dibinde seyircilerin gözü önünde 1 saatten fazla kaldı. Tabi bunun da bir sırrı vardı ama bilinmiyordu.

Houdini kaçışları

Bir gün odasındaki yatağında yatarken üniversiteli genç bir boksör geldi. Houdini'nin karın kaslarının çok güçlü olduğunu duymuştu. Gerçekten de böyle gösterileri de vardı. Vurulan yumrukların gücü ne olursa olsun dayanabiliyordu. Genç boksör bunu denemek istiyordu ve Houdini kabul edince boksör onu yumruklamaya başladı. Oysa Houdini gösterilerden önce uzun bir hazırlık yapıyor ve karın kaslarını adeta kilitleyebiliyordu. O gün yeterince konsantre olmamıştı. Yumruklardan sonra ünlü illüzyonistin apandisi patlamış, yalnız Houdini, apandisinin patladığının farkında olmamıştı. Akşam çıkacağı gösteri esnasında fenalaştı ve hayatını kaybetti.

Houdini ölmeden önce karısına; eğer bir yolu varsa, öldükten sonra kendisiyle iletişime geçeceğini söylemiştir. Houdini öldükten sonra karısı, 10 sene boyunca ruh çağırma seansları düzenlemiş, ilk başlarda mesajlar aldığını söylese de, sonraları Houdini ile hiçbir şekilde iletişime geçemediğini itiraf etmiştir.Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

20.06.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (6)

 1. Cem

  İllüzyon apayrı bir dünya günümüzde Houdini kadar başarılı illüzyonist yok bence. Bu adamın yaptığı cidden çok farklı anlatılanlara göre.

 2. Erkan

  Yaptığı gösteriler gerçekten çok başarılıymış ama her gösteri öncesi kendisine vurdurması ilginç geldi bana.

 3. Baykal

  Houdini trajedik bir şekilde ölmüş. Yani kendine çok güvenmesi onun sonu olmuş.

 4. Neriman

  Houdini'nin hayatını ben de araştırmıştım. Gerçekten çok ilginç bir kişiliği ve şimdiki illüzyonistlerde olmayan bir kabiliyeti var.

 5. Zeliha

  Öyle cüsseli bir adam gibi de durmuyor ama kendini geliştirdiği muhakkak. O dönemde hiç bir modern alet olmadan bunları başarabilmesi asıl şaşırtıcı olan tarafı.

 6. Hayati Altın

  Gerçekten çok şaşırdım, çok zeki bir insan. Öyle olmasa bunları becermesi imkansızdı zaten.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Pablo Escobar'ın Hayatı ve Hakkında İlginç Bilgiler
15.04.2016
10,273 Gösterim

Pablo Escobar'ın Hayatı ve Hakkında İlginç Bilgiler

Dünyanın gelmiş geçmiş en zengin uyuşturucu kaçakçışı, siyasi kişilik, aranan suçlu ve Kolombiya halkına göre bir Robin Hood, Pablo Escobar.

Adolf Hitler Etkisi
04.07.2016
3,949 Gösterim

Adolf Hitler Etkisi

Naziler iktidara geldiğinde neredeyse tüm Alman halkı Hitler'i destekliyordu. Almanlar, Hitler ne derse onaylıyor ve tereddütsüz kabul ediyordu.

Fatih Sultan Mehmet'in Hayatı ve İstanbul'un Fethi
19.06.2016
15,623 Gösterim

Fatih Sultan Mehmet'in Hayatı ve İstanbul'un Fethi

İstanbul'u fethederek, bir çağı kapatıp, yeni bir çağ açan II. Mehmet, Fatih ünvanını alarak Türk dünyasının en büyük kahramanlarından biri olmuştur.

Unutturulan Zaferimiz, Kut'ül Amare
29.04.2016
3,305 Gösterim

Unutturulan Zaferimiz, Kut'ül Amare

Kut'ül Amare Zaferinin ardından, İngiliz askerleri Türklere teslim oldu ve esir edildiler. İngiltere bu olay sonucunda tüm dünyaya rezil oldu.

Türkiye'nin İlk Yerli Otomobili Devrim'in Hikayesi
13.08.2016
7,176 Gösterim

Türkiye'nin İlk Yerli Otomobili Devrim'in Hikayesi

Birçok kişi, 54 yıl önce ilk yerli otomobilimizi ürettiğimizi bilmemektedir. 1961 yılında üretilen ilk yerli otomobilimiz Devrim'in hikayesi...

X

MasivaTurk.com içeriklerini
YouTube'dan takip edebilirsiniz.

YOUTUBE KANALIMA ÜCRETSİZ
ABONE OLMAK İÇİN TIKLA