Sonik Patlama Sesi ve Etkileri

Sonik Patlama Sesi ve Etkileri

sola ok  Genel Kültür

25.07.2016

7,475 Gösterim

Bu içeriği 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Sonik Patlama Sesi ve Etkileri


15 Temmuz 2016 gecesi Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yuvalanan FETÖ/PDY terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi esnasında saatler boyu kulakları inleten bir ses duyulmaya başlandı. Bu ses, bomba patlamasına çok benzeyen ve hatta çok kez bomba patlaması ile karıştırılan bu sesin sebebi sonik patlamalardır.

Sonik patlama (sonic boom), ses hızında veya ses hızının üstünde bir hızda hareket etmenin sonucunda meydana gelen bir olaydır. Ses hızı, deniz seviyesinde ve 21 santigrat derece sıcaklıkta, saatte yaklaşık 1235.5 km'dir. Günümüzde havacılık teknolojisi düşünüldüğünde bu hızın aşılması çok zor olmadığından dolayı sonik patlamalar meydana gelebiliyor.

Sonik Patlama

Buna en yakın örnek F-16 uçaklarıdır. F-16'lar ses hızından da hızlı uçabildikleri için sonik patlama oluşturuyorlar. Peki neden her zaman ses hızını aşan uçakların sesleri duyulmuyor ? Bunun sebebi: Ses hızını aşan uçakların oluşturduğu sonik patlamanın yerde duyulabilmesi için uçakların oldukça alçaktan uçması gerekiyor. Daha ayrıntılı anlatmak gerekirse: Uçaklar hareket halindeyken devamlı, bulundukları konumdan dışarı doğru giderek genişleyen küresel ses dalgaları oluşur. Bu dalgalara ses dalgaları denir ve bu dalgaların hızları o anki atmosfer şartlarına göre değişir. Söz konusu uçak bu hıza ulaştığı andan itibaren ses ile aynı hızda ilerlediği için ses duvarının da sonuna dayanmış olur ve oluşan tüm ses dalgalarını da önüne katar. Bu dalgalar moleküller üzerinde titreşim etkisi oluşturduğundan, üst üste binen ses dalgalarının titreşim etkisi de katlanarak artmış olur.

Sonic Boom

Bu durum sonucunda artık bir şok dalgası oluşmuştur. Aynı esnada yüksek basınca sahip bir hava duvarı da ortaya çıkmıştır. Jetler çok hızlı gittiklerinden dolayı bu duvarı delerek ses hızını aşarlar. Bu esnada da ortaya müthiş bir gürültü çıkar. Bu olay yerden oldukça yüksek alanlarda gerçekleşiyorsa, şok dalgası yere ulaşamayacağı için yerdeki insanlar bir şey duymaz.

Fakat olay yere yakın bir mesafede gerçekleşiyorsa, kulakları sağır edebilecek seviyede güçlü bir gürültü duyulur. Hatta ses dalgalarının titreşim etkileri sebebiyle şiddetli şekilde sarsılınır ve camlar kırılabilir. Sonik patlama sesinin bilimi kısaca bu şekildedir.


Bu seslerin insan fizyolojisi ve psikolojisi üzerindeki etkilerini anlatmak gerekirse: Sonik patlamaların sebep olduğu etkilerden bazıları, sürekli olarak tedirgin olma durumu, aktivitelere eşlik edememe ve hareket bozukluğu, düzensiz ve huzursuz uyku sorunu gibi etkilerdir. Uzmanlar sonik patlamaların etkisine giren insanların tepkilerinin gözle görülebilecek düzeyde değiştiğini ve olumsuz yönde etkilendiği gözlemlenmiş. Bunların dışında kan basıncının yükselmesi, kalp atışlarının düzensizleşmesi, bedeni kontrol kabiliyetinin azalması da meydana çıkabilecek olumsuz etkilerdendir. Ayrıca kol veya bacak bölgelerinde seğirme, tutulma, halsizlik veya ağrı hissedilebilir. Bu etkiler çok uzun sürmese de bazı durumlarda, sonik patlamaya maruz kalan kişilerin uyku düzenlerinin düzelmesinin uzunca bir zaman aldığı tespit edilmiş. Ayırca bu dalgalar sadece insanları etkilemiyor, hayvanlar üzerinde dahi hem psikolojik hem de fizyolojik olarak hemen hemen aynı etkiler oluşmaktadır.

Sonik PatlamaBu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

25.07.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (12)

 1. Sena Fikret

  Patlamanın görüntüsü de ayrı bir güzel bence, fakat bir keresinde denk geldim, sanırsın bomba atıyorlar, o derece korkmuştum.

 2. Burak

  Bombadan bile çok daha gür bir ses çıkarabiliyor, çoğu kişi darbe gecesine kadar deneyimlememişti. Ancak eski yaşadığım yerde ki eğitim uçuşları sayesinde kendim oldukça sık tecrübe ettim, bazen pencerelerde cam bile bırakmıyordu :(

 3. Vasfi Oruç

  Sonik patlamanın görüntüsü bile son derece etkileyici. Görüntüleri iyi yakalamışlar.

 4. Sezin Kemer

  Bu konuyu okuyunca hep aklıma geliyor. Bizler bomba sandık ama şu da iyi bilinmeli: bir gram korkmadık hatta daha çok dışarı çıktık!

 5. Ozan Fırtına

  Bunu canlı olarak yaşadım. Çok kötü bir şey. Camlar patlayacak sandım bir an.

 6. nazim

  Tam da benim yaşadığım olayı anlatmışsınız, aslında herkes yaşadı ama ben gerçekten bomba atıyorlar sandım. Bir arkadaş da o ses patlaması dedi. O zaman anladık.

 7. Şevki

  Sonik patlama sesi müthiş korkutucu... Darbe gecesine kadar bir çoğumuz bilmiyorduk bile.

 8. ferasi

  Resimden de anlaşılıyor sesin nasıl oluştuğu. Aklıma şu geliyor: insan ışık hızını aşarsa ne olur acaba ?

 9. Erdi

  Hain teröristler yüzünden sonic patlama lafını çok duyar olmuştum televizyonlarda. Bu yazı sayesinde de sonic patlama neymiş onu da öğrendik.

 10. selami başak

  Ses duvarını aşmak sonik patlama sesini oluşturuyor anladığımız kadarı ile yere yakın olursa çamların bile kırılabileceğidir.

 11. İsmail

  İlk başta bende bomba atılıyor sanmıştım ama sonra anladım ki sesten dolayı bu durum meydana geliyor. Ama tabi o anda bomba sandık. Bu zamana uygun iyi bir paylaşım olmuş.

 12. Eren

  Ben sonik patlamaya şahit oldum, hatta tüm Eskişehir çıkan sesi duydu. Korkutucu bir ses.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Türkler ve Hadisler
02.06.2016
9,994 Gösterim

Türkler ve Hadisler

"Konstantiyye (İstanbul) mutlaka feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır ve o asker ne güzel askerdir" Peygamber Efendimiz (sav)

Doğanın İnsandan Geri Aldığı 20 Yer
06.05.2016
7,917 Gösterim

Doğanın İnsandan Geri Aldığı 20 Yer

İnsanlar tarafından terk edilen yerler kısa süre içerisinde doğanın kontrolüne geçer ve çoğu zaman doğal bir sanat eseri halini alır.

Dünyanın Sonunu Getirecek Kıyamet Alametleri
09.09.2016
20,500 Gösterim

Dünyanın Sonunu Getirecek Kıyamet Alametleri

Kıyamet ile dünya yaşamı son bulacak. O güne gelmeden önce gerçekleşmesi, ayetlerde ve hadislerde bildirilen birçok kıyamet alameti bulunmaktadır.

En İnanılmaz 10 Hapisten Kaçış Hikayesi
05.05.2016
8,875 Gösterim

En İnanılmaz 10 Hapisten Kaçış Hikayesi

Tarih boyunca ve günümüzde birçok hapisten kaçış olayı yaşanmıştır. Bilinen en inanılmaz 10 hapishaneden kaçış öyküsünü bu konu altında derledim.

Dejavu Nedir, Nasıl Oluşur ?
17.05.2016
7,472 Gösterim

Dejavu Nedir, Nasıl Oluşur ?

Dejavu, yaşanılan bir olayı, önceden yaşamışlık hissidir. Fransızca'da Deja ve Vu kelimelerinin birleşiminden oluşur. Dejavu neden ve nasıl oluşur ?