SEO Nedir ?

SEO Nedir ?

sola ok  İnternet

16.09.2016

4,794 Gösterim

Bu içeriği 21 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼SEO Nedir ? (Geniş Anlatımlı SEO Rehberi)


SEO (Search Engine Optimization), Türkçe anlamıyla "Arama Motoru Optimizasyonu", arama motorları için yapılan iyileştirme çalışmalarının tümüne denir. SEO ile hedeflenen, web sitesini arama motoruna en uygun şekilde düzenleyip, sitenin arama motoru gözünde değerini yükseltmek ve doğal olarak, üst sıralara çıkıp daha fazla ziyaretçiye ulaşmaktır.

Arama Motoru denildiğinde herkesin aklına ilk olarak Google gelir. Günümüz internetinde Google arama motoru, açık ara farkla en çok kullanılan arama motorudur. Google, %63,8 gibi oldukça yüksek bir kullanım oranına sahiptir. Aşağıdaki grafikte, 2013-2016 seneleri arasında, dünya genelinde arama motoru kullanım oranlarını inceleyebilirsiniz:

SEO Nedir


Türkiye'de Arama Motoru Kullanım Oranları


Türkiye'de arama motoru kullanım oranları dünya geneline göre farklılık göstermektedir. Türkiye genelinde Bing, Yahoo, Ask.com ve AOL gibi arama motorlarının kullanım oranları %1'in altındadır. Google, %88'lik kullanım oranıyla 1. sırada yer almaktadır. Google'ı, %9'luk kullanım oranıyla Yandex takip etmektedir.


SEO Neden Önemlidir ?


Web sitenizin belirli sözcüklerde, arama motorlarında üst sırada olması, en işlek bölgede mağazanızın olmasından bile daha değerlidir.

Örneğin, internetten tişört satın almak isteyen birisi, arama motoruna genel olarak "tişört, tişört al, tişört çeşitleri" gibi sözcükler yazıp aratacaktır. Karşısına çıkan sonuçlardan da %60 ihtimalle ilk sıradaki sonuca tıklayacak ve ilgili web sitesine ulaşacaktır. Tıklamış olduğu sitede beğendiği bir tişörtü seçip, (belki de) satın alacak ve tıklamış olduğu siteye para kazandıracaktır. İşte arama motorlarında bu şekilde günde yüz binlerce arama yapılıyor ve insanlar bu şekilde web sitelerine ulaşıyor.

İlk paragrafta bahsedildiği gibi sitenizin arama motorlarında, işinizle alakalı sözcüklerde üst sırada olması demek, günde yüz binlerce potansiyel müşterinin sitenize girmesi demektir ki dünyanın en işlek caddesinde mağazanız dahi olsa bu kadar müşteriye ulaşamazsınız. Bunu bilen bir çok kişi SEO'yu güçlü bir silah olarak görüp büyük önem vermektedir.

SEO Nedir


SEO Ne İşe Yarar?


SEO'nun temel hedefi, arama motorlarında, web sitesini istenilen sözcüklerde üst sıralarda çıkarmaya çalışmaktır. Böylelikle tanıttığınız ürün veya hizmet ettiğiniz alan ile ilgilenen büyük bir kitleyi web sitenize çekmiş olursunuz.


SEO Çalışması


Arama motorlarında yükselmek için yapılan tüm çalışmalara SEO çalışması denir. SEO çalışması, web siteleri doğal yollarla ulaşamayacağı web popülerliğine, arama motorlarının doğal olarak göreceği yöntemleri kullanarak ulaştırılabilmeyi sağlar.

SEO


SEO Nasıl Yapılır?


SEO çalışmalarını site içi optimizasyon (On Page SEO) ve site dışı optimizasyon (Off Page SEO) olmak üzere iki ana başlıkta incelenebilir.


Site İçi Optimizasyon (On Page SEO)


Arama motorları ve kullanıcı deneyimi ön planda tutularak site içi sayfalarda yapılan bütün optimizasyon çalışmalarına site içi optimizasyon yani "on page seo" denir. Meta etiketlerinin düzenlenmesi, güncel web teknolojilerine uygun bir altyapı ve tasarım, mobil uyumluluk, sayfa açılış hızı, içerik kalitesi, url yapısı, görsel düzenlemeler ve site içi linklemeler temel düzeyde site içi optimizasyon çalışmalarından bazılarıdır.


Site Dışı Optimizasyon (Off Page SEO)


Sitenin arama motorlarında değer kazanmasını ve hedeflenen aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayacak çalışmaların, site dışında yapılan kısmıdır. Site dışı çalışmalarda ise en büyük payı "backlink" almaktadır. Farklı backlink tür ve teknikleri olmakla birlikte günümüzde popüler olarak önerilen ve kullanılan yöntemler; sosyal ağ paylaşımları, dizinlere kayıt olmak, tanıtım yazısı almak, sosyal imleme çalışmaları (bknz: BlogMark), banner reklamlar vs.

SEO Nedir


SEO Kriterleri


Arama motorları, sonuçları listelemek için gelişmiş bir algoritma kullanırlar ve bu algoritma bir çok kritere bakarak işlem yapar. Bilinen tüm SEO kriterleri şunlardır:


Alan Adı Kriterleri


 • Alan Adı Yaşı: Matt Cutts bu video'da "Altı aylık ve bir yıllık iki domaini kıyasladığımızda, aslında aralarında çok da büyük bir fark olmadığını görürüz." diyor. Yani alan adı yaşını bir kriter olarak kullanıyorlar ancak çok da önemli bir kriter değil.

 • Anahtar Kelimenin Alan Adında Yer Alması: Eskisi kadar etkisi olmasa da anahtar kelimenin, alan adında yer alması hâlâ bir kriter olarak görülüyor.

 • Anahtar Kelimenin Alan Adının İlk Kelimesi Olması: Moz.com'un yayınladığı rapora göre anahtar kelimenin alan adının ilk kelimesi olması, anahtar kelimenin alan adının ortasında veya sonunda olmasından daha avantajlı.

 • Alan Adı Tescil Uzunluğu: Değerli ve önem verilen sitelerin alan adlarının tescili uzun süreli ve peşin olarak yapılırken, güvenilir olmayan siteler, nadiren bir yıldan uzun süreli tescil yapmaktalardır. Bu yüzden alan adı tescil uzunluğu bir sitenin güvenirliği açısından bir kriter olarak görülmekte.

 • Tam Eşleşen Alan Adı (Exact Match Domain): Anahtar kelimesi ile tam eşleşen alan adı bir yükseliş sağlayacaktır. Tabii bu yükselik, sitenin kaliteli olmasına da bağlı.

 • Whois Bilgileri Gizli Olmayan Alan Adı: Whois bilgileri gizli olmayan, yani public domain'ler, whois privacy kullanan alan adlarına göre bir adım öndedir. Whois privacy kullanmak "saklayacak bir şey" olduğunun bir göstergesi olabilir.

 • Cezalı Alan Adı Sahibi: Daha önce spam yaptığı tespit edilen kişinin eğer varsa diğer sitelerini, arama motorları daha dikkatli takip edecektir.

 • Ülke Uzantılı Alan Adı (TLD): Ülke uzantısına sahip bir alan adı (örn: com.tr, .de, co.uk) söz konusu olan ülkedeki arama sonuçlarında bir adım önde olacaktır. Ancak bu sitenin uluslararası aramalardaki sonuçları kısıtlanmış olur.

SEO Nedir


Sayfa Düzeyi Kriterleri


 • Başlık Etiketinde Anahtar Kelime Olması: Sayfa başlığı(title etiketi), bir web sayfasının 2. en önemli içerik yeridir. Başlıkta ilgili anahtar kelimenin geçmesi, güçlü bir sayfa içi seo sinyali gönderir.

 • Anahtar Kelimeyle Başlayan Başlık Etiketi: Sayfa başlığının ilgili anahtar kelime ile başlaması, anahtar kelimenin sonda yer aldığı başlıklara göre daha iyi bir performans gösterdiği gözlemlenmiştir.

 • Anahtar Kelimenin Description Etiketinde Yer Alması Description meta etiketinde yer alan anahtar kelime, yine arama motorlarına sayfanın o anahtar kelime ile alakalı olduğu konusunda bilgi verir. Şu an için hâlâ bir etkisi olup olmadığı tartışılıyor ancak eklemekte fayda var.

 • Sayfa URL'sinde Geçen Anahtar Kelime: Anahtar kelimenin sayfanın URL adresinde geçmesi bu sayfanın konusu hakkında arama motorlarına sinyal göndermektedir.

 • H1 Etiketinde Anahtar Kelimenin Geçmesi: H1 etiketleri, bir tür ikinci başlık etiketleridir. Arama motorlarına sayfanın tam olarak ne ile alakalı olduğunu iletmektedirler.

 • Anahtar Kelimenin Yazıda Sıkça Geçmesi: İlgili anahtar kelimenin içerikte diğer anahtar kelimelere göre daha fazla yer alıyor olması, arama motorları tarafından bir ilgililik sinyali olarak görülür.

 • Anahtar Kelimenin İlk 100 Kelimede Geçmesi: İlgili anahtar kelimenin, içerikte yer alan ilk 100 kelimenin içerisinde geçmesi, arama motorları tarafından sayfanın o anahtar kelime ile ilgili olduğu konusunda sinyal olarak algılanır.

 • İçerik Uzunluğu: Uzun içerikler daha fazla bilgi barındırır. Bu da diğer kısa yazılara göre sizin sayfanızı daha fazla tercih edilir yapar.

 • LSI Kelime Kullanımı: Yani içerikteki gizli anlamlı anahtar kelimeleri, arama motorlarının birden fazla anlamı olan kelimeleri süzmelerine yardımcı olur. Örneğin; "Apple" hem bir teknoloji firmasıdır, hem de meyve (elma) olarak kullanılabilir.

 • Sayfa Yükleme Hızı: Arama motorları sayfa yükleme hızını bir kriter olarak kullanırlar. Web sayfası ne kadar hızlı yükleniyorsa kullanıcı o kadar iyi ve olumlu bir deneyim yaşayacaktır.

 • Yinelenen İçerik: Aynı sitede, benzer içeriklerin tekrar tekrar başka sayfalarda kullanılması arama motoru görünürlüğünü olumsuz biçimde etkiler.

 • Resim Optimizasyonu: Arama motorları sayfada kullanılan resimleri tanımak için dosya isimlerine, alt etiketlerine ve başlıklarına bakar. Bu kriterlere dikkat etmek, arama motorlarının görsel arama sonuçlarında çıkmak için size önemli fayda sağlar.
 • İçeriğin Güncel Tutulması: Google Caffeine güncellemesi ile güncel olan içerikler arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmaktadır. Bu yüzden yeni yazılan içerikler veya güncel tutulan içerikler, arama motorlarında, üst sıralarda olmak için önemli bir kriterdir.

 • H2, H3 Etiketlerindeki Anahtar Kelimeler: Anahtar kelimenin H2 ve H3 başlıklarında geçmesi, az da olsa arama motorlarına bir ilgililik sinyali gönderir.

 • Verilen Linklerin Kalitesi: İçerikte wikipedia gibi otorite sitelere de link verilmesi arama motorları gözünde güvenilirliği arttırmaktadır.

 • Özgün İçerik: Sayfada yazılan içeriklerin özgün, yani kopyalanmamış olması önemli bir kriterdir. Eğer kopya bir içerik varsa o sayfa kopyalanan sayfadan daha üst sırada yer almayacaktır.
 • Multimedya Kullanımı: Sayfa içerisinde alakalı olarak resim, video ve benzeri multimedya kullanımı o sayfanın kaliteli bir içeriğe sahip olduğu konusunda arama motorlarına sinyal verecektir.

 • İç Link Kullanımı: Sayfa içerisinde diğer sayfalara alakalı iç link kullanımı, verilen linkteki sayfaların değerini arttıracaktır.

 • Kırık Linkler: Bir sayfada çok fazla kırık link (çalışmayan veya sonrasında kapatılan sitelere verilen linkler), o sayfanın terk edildiği ve uzun süre güncellenmediği konusunda arama motorlarına olumsuz bir sinyal gönderir.
 • HTML/W3C Hataları: Sayfada yer alacak çok fazla HTML hatası ve W3C hataları o sayfanın kötü kodlandığı veya düzgün çalışmayacağı konusunda arama motorlarına olumsuz sinyal gönderebilir. Bu yüzden sayfanın hatasız olarak çalışıyor olması önemlidir.

SEO Nedir


Site Düzeyi Kriterleri


 • İletişim Sayfası: Sitenizde bir iletişim sayfasının bulunması ve iletişim bilgilerinizin yer alması önemlidir ve arama motorları tarafından bir kalite sinyali olarak algılanır.

 • Site Mimarisi: Güzel ve düzenli olarak tasarlanan bir site mimarisi, arama motorlarına sitenizi indexlemesi için kolaylık sağlar.

 • Site Haritası: Bir site haritasının olması, arama motorlarının, ilgili siteye ait tüm sayfaları görmesini ve en hızlı biçimde indexlemesini sağlayacaktır.

 • Kesintisiz Hizmet Vermek: Bakım ya da sunucu kaynaklı problemlerden dolayı sitenizin sık sık kapalı kalması sıralamanızı olumsuz yönde etkileyebilir.

 • Sunucu/Hosting Lokasyonu: Sunucunuzun hizmeti verdiğiniz bölgede yer alması önemlidir.

 • SSL Sertifikası: SSL sertifikasına sahip siteler diğer sitelere göre bir adım daha öndedir. Güvenliğe önem verip kullanıcılarını düşünen siteleri arama motorları daha üst sıralara taşır.

 • Breadcrumb Kullanımı: Sitenizde breadcrumb navigasyon sistemini kullanmak kullanıcılarınıza sitenin neresinde olduğu konusunda bilgi verecek ve gezmelerini kolaylaştıracaktır.

 • Mobil Optimizasyon: Mobil optimizasyon, mobil aramalarda sitenizin üst sıralarda çıkması için çok önemli bir kriterdir. Mobile uygun optimize edilmemiş sayfalar, arama sonuçlarında mobile uygun sayfaların altında yer alacaktır.

 • Google Analytics ve Google Webmaster Tools Kullanımı: Google'ın webmasterlara özel bu iki aracını kullanmak sitenize olumlu etki yaratacaktır. Bu araçlar sayesinde google'a siteniz hakkında bilgi gönderebilir ve güvenilirlik puanınızı arttırabilirsiniz.

 • Google Adsense Kullanımı: Bazı SEO uzmanlarına göre google'ın reklam servisi olan Adsense'i kullanan siteler arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkmaları için olumlu bir etki yarattığı yönündedir. Düz mantık baktığımızda Google'ın kendisine para kazandırdığı sayfaları üste alması lazım. Ancak tabi, bu hiç etik olmazdı.

SEO Nedir


Backlink Kriterleri


 • Link Alınan Sitenin Yaşı: Yıllanmış sitelerden alınan backlinkler, yeni sitelerden alınan backlinklere göre daha değerlidir.

 • Link Alınan Sitelerin Sayısı: Farklı sitelerden backlink almak en önemli sıralama kriterlerinden biridir. Bir siteden binlerce link almak yerine yüzlerce siteden birer link almak çok daha değerlidir.

 • Farklı C-Class IP'lerden Link Almak: Link alınan sitelerin farklı c class ip'lere sahip olması önemli bir kriterdir.

 • Edu ve Gov Sitelerden Link Almak: .edu ve .gov uzantılı sitelerden alınan linkler bir tık daha değerlidir.

 • Rakip Sitelerden Link Almak: Arama motorunda aynı anahtar kelimede sıralamada olan başka sayfalardan link almak, o anahtar kelimede sayfanın üst sıraya çıkmasını sağlayacaktır.

 • Link Alınan Sayfanın Sosyal Paylaşım Oranı: Link alınan sayfanın sosyal ağlarda çokça paylaşılmış olması o sayfadan alınan linki daha değerli yapar.

 • Nofollow Link Almak: Rel etiketi ile nofollow olarak belirtilmiş linkler almak önemli ve değerlidir. Nofollow linklerin belli bir düzeyde olması doğal ve doğal olmayan link profillerinin saptanabilmesi için bir gösterge olabilir.

 • Link Tiplerinin Çeşitliliği: Linklerinizin çok büyük oranda tek bir kaynak çeşidinden gelmesi (örneğin forum profilleri, blog yorumları) webspam işareti olarak değerlendirilebilir. Çeşitli kaynaklardan gelen linkler doğal bir link profilinin oluşmasına yardımcı olacaktır.

 • Benzer Sektördeki Siteden Alınan Link: Benzer sektörde olan bir siteden alınan link, alakasız bir siteden alınan linke göre çok daha değerlidir. Bu yüzden link alımı yaparken aynı kategoride olan bir siteden link almaya özen gösterilmeli.

 • Alınan Linkin Alakalı İçerikten Gelmesi: Bir sayfadan aldığınız link'in, linki verilen sayfanın içeriği ile alakalı olması önemlidir. Örneğin tişört kelimesinden link aldığınız sayfanın, tişört ile alakalı bir sayfa olması gerekir. Aksi taktirde daha az etki gösterecek ve hatta webspam olarakta algılanabilecektir.

 • Link Alınan İçeriğin Kelime Sayısı: Link alınan içeriğin 1000 kelime üstü zengin bir içeriğe sahip olması daha az oranda kelime sayısına sahip içerikten alınan linke göre daha değerlidir.

 • Ülke TLD'si İçeren Siteden Link Almak: Ülkelerin uzantılarına sahip sitelerden link almak (örn: com.tr, .de, .co.uk gibi) o ülkedeki sıralamada yükselmenizi sağlayabilir.

 • Linkin Sayfadaki Yeri: Linkin sayfanın neresinde olduğu önemlidir. Genelikle sayfa içeriğine eklenmiş linkler sayfanın alt ya da yan tarafına eklenmiş linklerinden daha fazla etki sağlar.

 • Otorite Sitelerden Alınan Linkler: Sektöründe otorite olmuş sitelerden alınan backlinkler diğer sitelerden alınan backlinklere göre çok daha değerlidir.

 • Dizinlerden Link Almak: Dmoz, yahoo vb otorite dizin sitelerinden link almak artık eskisi kadar olmasada hala bir değeri vardır.

 • Bir Sitenin Tüm Sayfalarından Link Almak: Bir sitenin tüm sayfalarından alınan linkler tek bir linkmiş gibi algılanmakta.

SEO Nedir


Kullanıcı Etkileşimi


 • Organik Tıklanma Oranı: Bir sitenin toplam aldığı organik hit, o sitenin insan-odaklı, kullanıcı etkileşimli bir site olduğu konusunda arama motorlarına sinyal verecektir.

 • Bir Anahtar Kelime Vasıtasıyla Alınan Organik Tık Oranı: Bir anahtar kelimeden gelen organik hitler, o sayfanın ilgili anahtar kelimede yükselmesini sağlayacaktır.

 • Siteye Hemen Girip Çıkma Oranı: Ziyaretçinin sayfada geçirdiği vakit önemlidir. Eğer ilgili sayfa bu kullanıcıya yarar sağlıyorsa daha uzun süre kalacaktır. İnsanların hemen girip çıktığı siteler genellikle çok iyi siteler değillerdir.

 • Direkt Gelen Trafik: Ziyaretçiler ilgili siteye direkt giriş sağlıyorlarsa(adres çubuğuna site ismini yazarak veya tarayıcı yer imlelerinden), o site diğer sitelerden daha yararlı ve değerlidir.

 • Tekrar Eden Trafik: Ziyaretçiler ziyaret ettikleri sitelere tekrar tekrar giriş yapıyorlarsa, o site kaliteli ve yararlı bir sitedir.

 • Ziyaretçilerin Sitede Geçirdikleri Ortalama Süre: Ziyaretçilerin sitenizde geçirdikleri ortalama süre önemlidir. Bu süre arama motorları tarafından bir kalite sinyali olarak değerlendirilmektedir.

SEO Nedir


Sosyal Medya Etkisi:


 • Sayfanın Sosyal Ağlarda Sıkça Paylaşılması: İlgili sayfanın sosyal ağlarda sıkça paylaşılması o sayfanın popüler ve yararlı olduğunun göstergesidir.

 • Tweet Sayısı: Sayfanın linkini içeren tweetler atmak arama motorları tarafından bir sosyal sinyal olarak değerlendirilmektedir.

 • Facebook Paylaşımları ve Beğenileri: İlgili sayfanın facebookta paylaşılması ve bu paylaşımın çokça beğenilmesi, güçlü bir sosyal sinyal olarak değerlendirilmektedir. Bu paylaşımı yapan kişinin otoriterliği de ayrıca önemlidir.

 • Google+ Paylaşımları ve Google +1 Sayısı: İlgili sayfanın google+ sosyal ağında paylaşılması ve bu paylaşımı yapan kişilerin onaylanmış hesap olması google tarafından önemli bir sosyal sinyal olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca ilgili sayfanın veya bu paylaşımın +1'lenmesi bu sinyali güçlendirecektir.

 • Pinterest Pinleri: Pinterest pek çok kamusal bilgi içeren çok popüler bir sosyal medya platformudur. Arama motorları Pinterest Pinlerini bir sosyal sinyal olarak değerlendirmektedir.

SEO Nedir


Marka Değeri


 • Marka İsmi ve Metni: Markalı ana metin, basit ama güçlü bir sinyaldir.

 • Markalı Aramalar: İnsanların direkt marka ismini geçirerek yaptığı aramalar arama motorları tarafından güçlü bir sinyal olarak değerlendirilmektedir.

 • Google My Business Kaydı: Google My Business servisine kaydınızın yapılmış ve onaylanmış olması önemlidir.

 • Resmi Facebook Sayfası: Markanın resmi bir Facebook sayfasının olması ve gerçek kişiler tarafından çokça beğeniye sahip olması önemlidir.

 • Resmi Twitter Sayfası: Markanın resmi bir Twitter sayfası ve çokça takipçisi olması yine o markanın kalitesini gösteren önemli bir sinyaldir.

 • Resmi Linkedin Sayfası ve Çalışanları: Markanın resmi bir Linkedin sayfası olması ve çalışanlarınızın şirketinizde çalıştıklarını belirten Linkedin profilleri bir marka sinyalidir.

 • RSS Üyeleriniz: RSS üyelerinizin çok ve gerçek kişilerden oluşması markanız açısından arama motorlarında olumlu bir etki bırakacaktır.

 • Haber Sitelerinde Bahsedilmesi: Otorite haber sitelerinde markanızın bahsedilmesi marka kaliteniz açısından arama motorlarına bilgi verir. Gerçekten büyük markalar, Google News'e kayıtlı otorite haber sitelerinde devamlı kendilerinden bahsettirirler.

 • Marka Adınızın Geçmesi: Link verilmeden bahsedilen markalar. Arama motorları link verilmeden isimlerinin geçmesini olumlu bir marka sinyali olarak görür.

SEO Nedir


SEO Terimleri


 • SEO: Search Engine Optimization / Arama Motoru Optimizasyonu

 • PR (PageRank): Google'ın sitelere 10 üzerinden verdiği puandır. Pagerank, 16 Nisan 2016 tarihi itibariyle artık tamamen kaldırılmış olup yerini RankBrain'e bırakmıştır.

 • Backlink: Bir siteden aldığınız referans linkidir.

 • Meta Tag: Sitenizi arama motoruna tanıtma amaçlı girilen kod parçasıdır.

 • Index: Sitenizin arama motoru tarafından veritabanına kaydedilen her sayfasına index denir. Örneğin bir sitenin Google'daki index sayısını site:wmaraci.com şeklinde bir arama yaparak öğrenebiliriz.

 • Robots.txt: Her web sitesinde olması gereken bir text dosyasıdır. Site ile aynı dizinde yer alması gerekir. Bu dosya ile arama motoru tarafından indexlenmesini istediğiniz veya istemediğiniz klasörleri belirleyebilirsiniz.

 • Site Haritası (Site Map): Arama motorlarının, bir siteyi ziyaret ettiğinde kontrol ettiği dosyalardan biridir. Site haritasında siteye ait bütün sayfaların linkleri yer alır. Bu sayede site haritası ile arama motoru örümcekleri site içerisinde yönlendirilir. Bu açıdan sitemap arama motoru örümceklerinin işini kolaylaştıran bir rehberdir.

 • Keyword Stuffing: Sitenize ait anahtar kelimelerin yüzlercesini anlamsız şekilde ardı ardına listelemedir. Amaç arama motorlarına o sayfanın istediğiniz anahtar kelime ile alakalı olduğunu göstermek ve üst sıralara taşımaktır.

 • Title: Başlık anlamına gelen bu terim, sitenin başlığı veya herhangi bir içeriğin başlığı olarak kullanılmaktadır. Kaynak kod içerisindeki kullanımı şu şekildedir: <title>WM Aracı</title>

 • H Etiketleri: Heading yani başlık etiketleridir. En önemli olan ana başlık H1, bir alt başlık H2 olmak üzere önem sırasına göre H3, H4, H5, H6 şeklinde kullanılır.

 • Rel: Linklerin site ile olan alakasını belirleyen bir HTML etiketidir. Çok sayıda rel formatı bulunmasına rağmen en çok kullanılanları nofollow ve dofollow'dur.

 • Nofollow: Arama motorları tarafından takip edilmesini istemediğimiz linkler için kullanabileceğimiz rel etiketi formattır.

 • Dofollow: Arama motorları tarafından takip edilebilir linklerdir. Hiçbir rel etiketi kullanılmayan linkler varsayılan olarak dofollow'dur.

 • Deindex: Google tarafından sitelere verilen en büyük cezalardan biridir. Google'da indexlenen bütün sayfaların silinmesi anlamına gelir.

 • Anchor Text: Linkleme yapılan metnin kendisidir.

 • Hacklink: Web sitelerinin hacklenerek site sahibinin izni ve haberi olmadan eklenen linklerdir. Bu tarz linkler genellikle kullanıcıya gösterilmez. Fakat sitenin kaynak kodunda yer alır.
 • On-page: Sayfa içi anlamına gelir ve site içi düzenlemeleri ifade etmek için kullanılır.

 • Off-page: Sayfa dışı anlamına gelir ve site dışı düzenlemeleri ifade etmek için kullanılır.

 • Density: Yoğunluk anlamına gelen bu terim, bir sitedeki veya içerikteki anahtar kelime yoğunluğunu ifade etmek için kullanılır.

SEO Nedir


SEO Teknikleri


Her SEO uzmanı kendi SEO tekniklerini geliştirebildiği gibi standart haline gelmiş bazı teknikler mevcuttur. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Sadece belirli anahtar kelimeleri hedeflemek yerine, daha geniş kapsamlı ve daha düşük aranma hacimli kelimeleri hedeflemek.

 • Kullanıcı etkileşimini arttıracak, güncel web ve mobil teknolojilerine uygun bir tasarıma sahip olmak.

 • Arama motorları için değil, kullanıcılarınız için ilgi çekici, paylaşılabilir içerik üretmek.

 • Alakasız içeriklerden kaçınıp, hedef kitlenize odaklanmak.

 • İçeriklerinizde video, görseller, infografikler, dokümanlar gibi zengin medya kaynakları kullanmak ve önemli kısımları ön plana çıkarmak.

 • Tam eşleşen anahtar kelimeler yerine, çok çeşitli sözcüklerden link almak.

 • Popüler sosyal ağları aktif olarak kullanmak.

SEO Nedir


Diğer SEO Tanımları


 • Local SEO (Yerel SEO): Google'ın kişiye özel ve bölgesel arama sonuçları listelemesiyle birlikte Local SEO (Bölgesel SEO) terimi ortaya çıkmıştır. Sadece bölgesel olarak yükseliş hedefleyen çalışmaların tamamına Local SEO ya da Yerel SEO denir.

 • White Hat SEO: Yasal ve etik olarak yapılan bütün SEO çalışmalarına White Hat SEO denir. Yukarıda yer verdiğimiz SEO Teknikleri'nin tamamı White Hat SEO'ya birer örnektir.

 • Black Hat SEO: Yasal olmayan veya etik dışı bütün SEO çalışmalarına Black Hat SEO denir. Hacklink gibi haksız yükselmeye, dolayısıyla haksız rekabete sebep olan bütün çalışmalar Black Hat SEO'ya örnek olarak verilebilir. Black Hat SEO yöntemleri kısa süreli başarı sağlar. Fakat bir devamlılık mümkün değildir.

 • Kurumsal SEO: Büyük şirketler için kurumsal kimliğin önemi büyüktür. Kurumsal kimliğin korunarak, projeye özel, daha kaliteli, kısa ve uzun dönem hedeflerin belirlendiği SEO çalışmalarına Kurumsal SEO denir.

 • SEO Hizmeti: Projenizin SEO çalışmalarını kendiniz yapabileceğiniz gibi farklı kişi veya firmalardan da bu konuda destek alabilirsiniz. Karşılıklı anlaşma sonucu satın aldığınız bu hizmete SEO hizmeti nedir.

 • SEO Danışmanlığı: SEO danışmanlığı, projenizin site içi ve site dışı optimizasyon çalışmaları kapsamında neler yapılması gerektiğine dair inceleyip, önerilerde bulunma hizmetidir. Bu hizmeti veren kişilere ise SEO danışmanı denir.

 • SEO Uzmanı: Bilinen bütün SEO kriterlerini analiz edip harmanlayarak kendi SEO taktiklerini geliştiren ve siteleri arama motorları tarafından daha anlaşılır hale getirmek için çalışmalar yapan veya yöneten kişilere SEO Uzmanı denir.

 • SEO Öğrenme ve SEO Soruları: Seo yapmayı öğrenmek için ve seo hakkında bilgi alış-verişinde bulunmak için r10.net, WM Aracı gibi bilinen webmaster forumlarına üye olabilirsiniz.

 • SEO Analizi Nasıl Yapılır?: Sitenizin SEO analizini, r10.net veya wmaraci.com gibi webmaster sitelerinde bulunan webmaster araçlarını kullanarak yapabilirsiniz. Cümlenin sonundaki linklere tıklayarak, ilgili sitelerin, seo analizi araçlarının yer aldığı kısma ulaşabilirsiniz. Linkler: r10.net SEO Analizi | WM Aracı SEO AnaliziBu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

16.09.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (11)

 1. Erçin

  SEO eskiden de çok önemliydi ama bir ticaret sektörü değildi şimdi ise forumlarda kendilerini SEOcu olarak tanıtanlar var garanti sıralamalar vaat ediyor ama fiyatları çok yüksek değil bu da güvenirliliği azaltıyor. Büyük iş için firmalarla anlaşılmalı bence.

 2. mervekurdan

  Seo internet dünyasında bir websitesini iyi yerlere getirmek için çok önemli :)

 3. orhan alem

  Uzun ama açıklayıcı bilgiler. Buradaki tabloda bing önemini arttırıyor görünüşe bakılırsa

 4. oğuzhan

  Bütün webmasterların üstünde saatler harcadığı çok önemli bir konu. İçerikleriniz iyi olabilir fakat seo dan mahrum bir blog her zaman dipleri görmeye mahkumdur.

 5. Mehmet Can

  Son 5 yıla baktığımızda SEO kriterlerinden değişmeyen altın kural özgün içerik. Hatta değişmeyecek olan bir altın kural ya da kriter diyebiliriz.

 6. Kemal

  Son yılların popüler mesleği haline geldi. Herkes seocu zaten şu internet dünyasında :)

 7. Diren

  Seo analizi yaptığımda skorum 66 çıktı. Bu sanırım pekte iyi bir puan değil.

 8. Coşgun

  Seo, bir web sayfasının olmazsa olmazıdır. Bu işi parayla yapan kişiler var.

 9. Orçun

  Seo demek siteyi arama moyorlarına sevdirmek demektir.

 10. Hakan Tezcan

  Seo aslında sizin yaptığınız işlemlerden başka ziyaretçinin yaptığı işlemleride göz önünde bulundurur. Sitenizi ziyaret eden bir kişi siteniz ile ilgilenmeden çıkarsa veya ilgilenir ve diğer yazılarınızı okursa sizi etkiler.

 11. Zefcan

  Hocam size iletişim kısmından sitemin adresini göndersem inceleyebilir misiniz bir uzman gözüyle?


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

İnternetin Gücü
18.08.2016
4,681 Gösterim

İnternetin Gücü

15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olma sebeplerinden biri de, Türk milletinin büyük gücünün yanında, gizli bir güç olan internetin gücüdür.

Windows 7 God Mode (Tanrı Modu)
05.12.2015
5,104 Gösterim

Windows 7 God Mode (Tanrı Modu)

Windows 7 God Mode, Türkçesiyle Tanrı Modu nedir, nasıl yapılır ? Windows Tanrı Modu hakkında her şey...

Bilgisayarı Modem Olarak Kullanma
26.12.2015
9,200 Gösterim

Bilgisayarı Modem Olarak Kullanma

Masaüstü bilgisayarında bulunan kablolu ağa başka bir bilgisayar/tablet/telefon'dan nasıl bağlanılır ?

Google'da Arama Yapmanın İpuçları
10.01.2018
5,506 Gösterim

Google'da Arama Yapmanın İpuçları

Google'da arama yaparken istenilen bilgiye ulaşmanın en kısa yolu hakkında ipuçlarını bu içerikte bulabilirsiniz.

Sosyal Ağların Profil Taslakları
28.12.2015
6,578 Gösterim

Sosyal Ağların Profil Taslakları

Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn, Pinterest, Instagram ve YouTube için profil görselleri hazırlarken dikkat edilmesi gereken ölçüler.