Osmanlı Padişahlarının İlginç Özellikleri

Osmanlı Padişahlarının İlginç Özellikleri

sola ok  Tarih

26.12.2016

11,203 Gösterim

Bu içeriği 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Osmanlı Padişahlarının İlginç Özellikleri


600 yıllık Osmanlı tarihi 36 farklı padişahın yönetimine tanıklık etti. Tarih derslerimizde bu insanların yaptıkları büyük icraatlar anlatılıyor fakat bir şey unutuluyor. Bu padişahların her birinin farklı özellikleri, farklı ilgi alanları vardı. İşte tarihin biraz daha özel hayat kısmı diyebileceğimiz, bazı osmanlı padişahlarının bilinmeyen özellikleri...


Osman Gazi


Osman Gazi'nin bacakları kısa, kolları ise çok uzundu. Öyle ki, ayakta dururken elleri dizlerine kadar yaklaşırdı. Ayrıca güreşe çok meraklıydı. Askerleriyle antrenmanlar sırasında güreştiği bilinmektedir. Bunun yanında gönlü bol bir insandı. Üzerindeki kıyafete ilgiyle bakan birini gördüğünde, kıyafetini mutlaka hediye ettiği tüm kaynaklarda yazmaktadır.

Osman Gazi


Orhan Gazi


Orhan Gazi iyi bir padişah, aynı zamanda iyi bir seyyahtı. O dönemde Osmanlı'nın 100 civarında kalesi bulunuyordu. Orhan Gazi, zamanının çoğunu, bu kaleleri teftiş etmek ve dolaşmakla geçirirdi. Hiçbir kalede çok fazla konaklamaz, dinlendikten sonra başka bir kaleye yola çıkardı. Aynı zamanda salı ve perşembe günleri mutlaka oruç tutardı.

Orhan Gazi


Yıldırım Bayezid


Seferlerde hızlı hareket etmesi ve yorulmak nedir bilmemesi üzerine kendisine yıldırım ünvanı verilmiştir. Asla geri adım atmayan, sinirli, insanların tedirgin olduğu bir padişahtı. Ata binmek ve silah kullanmak konusunda çok maharetliydi. Ayrıca Osmanlı Devleti'nde şiir yazdığı bilinen ilk padişahtır. Özellikle süs havuzlarına özel bir ilgisi vardı. Fatih Sultan Mehmet'ten önce İstanbul'u kuşatsa da alamamıştır.

Yıldırım Bayezid


Çelebi Mehmet (I. Mehmet)


Sanat olarak urgancılıkla uğraşmıştır. Henüz şehzadeliği esnasında tüm diyara, güreşe olan maharetiyle nam salmıştır. Ayrıca Mekke ve Medine'ye her yıl hediyeler gönderilmesi onun emriyle başlamış ve bu gelenek I. Dünya Savaşı'nın sonlarına kadar, Osmanlı'nın en zor dönemlerinde bile devam etmiştir. Avcılık konusuna aşırı derecede ilgiliydi. Nitekim bir av esnasında yaban domuzu kovalarken attan düşüp vefat etmiştir.

Çelebi Mehmet (I. Mehmet)


Fatih Sultan Mehmet


Kendisini bizzat göre Venedikli Zorzi Dolfin'in yazdıklarına göre; az gülen, zeki, çalışkan, cömert, amacına ulaşmakta inatçı, her gün mutlaka kitap okuyan ve araştırmalar yapan eşsiz biriydi. En büyük hobileri, haritacılık ve bahçıvanlıktı. Devlet işlerinden arta kalan zamanı, sarayın bahçesinde ağaç ve çiçek yetiştirmekle geçirirdi. Okçuluğa özel bir ilgisi vardı. Bu yüzden savaş alanlarında ve eğitimlerde okçu birliklerine özellikle önem göstermiştir. Ayrıca yemek yerken yanında kimseyi bulundurmaz, mutlaka yalnız yemek yerdi.

Fatih Sultan Mehmet


Yavuz Sultan Selim


Savaşçı kişiliğiyle ön plana çıkan Yavuz Sultan Selim, yeniçeri geleneklerine bağlı bir padişahtı. Bu yüzden diğer padişahlar gibi sakal bırakmazdı. Uyumayı pek sevmez, bir günde sadece 3-4 saat uyurdu. Okumaktan gözleri bozulduğu için mercek kullanan ilk Osmanlı padişahıdır. Gösterişi sevmez, sade kıyafetler giyer ve yemeklerde tek çeşit yemek pişirterek tahta tabaklar kullanırdı. Aynı zamanda bir koleksiyonerdi. Kutsal emanetler ve çini koleksiyonu vardı.

Yavuz Sultan Selim


Kanuni Sultan Süleyman


46 yıllık hüküm süresiyle en uzun süre tahtta kalan padişah olarak tarihe geçmiştir. Kanuni Sultan Süleyman, zanaat olarak kundura imalatçılığı yapmaktaydı. Bunun yanında iyi bir hat ustasıydı. Değerli taşlara ve bunları işleme konusuna özel ilgisi vardı. Özellikle giyiminde bu taşları çokça kullanır ve gösterişli kıyafetler giyerdi. Üstelik kuvvetli bir şair tarafı da vardır. Divan edebiyatında en fazla gazel yazan şairdir. Sanata önem verir, özellikle müzik ve resimle ilgilenirdi.

Kanuni Sultan Süleyman


I. Ahmet


Henüz çocuk sayılabilecek yaşta, 13-14 yaşlarında tahta çıkmıştır. Ayrıca tahta çıktıktan sonra sünnet olan ilk padişahtır. Zanaat olarak kaşık yapmıyla ilgilenmişti. Fatih Sultan Mehmet'in koyduğu kardeş katli yasasını değiştirmiş ve kardeş katlini yasaklamıştı. Günümüzde İstanbul'un önemli simgelerinden biri olan Sultan Ahmet Cami'ni yaptırmıştır.

I. Ahmet


IV. Murat


Gücü ve cüssesiyle tanınan IV. Murat, aynı zamanda uyguladığı tütün ve içki yasaklarıyla da bilinir. Bu yasaklara uymayan pek çok kişiyi öldürtmüş, bazı zamanlarda ise öldürme işini bizzat kendisi yapmıştır. Neredeyse her akşam kılık değiştirip halkın arasına katılır ve bizzat gözlem yapardı. Özellikle satranç oyununa çok meraklıydı. Osmanlı Devleti'nde sefere çıkan son padişahtır ve savaşlara bizzat katılmıştır. IV. Murat hakkında; bir kılıç hamlesiye atı ortadan ikiye böldüğü, attığı bir okun mermiden ileriye düşmesi gibi pek çok olay kaynaklarda yazmaktadır. Savaşlarda kullandığı 250 kg'lık gürzü, Topkapı Sarayı'nda sergilenmektedir.

IV. Murat


Sultan II. Abdülhamit Han


Abdülhamit Han batı müziğine çok meraklıydı. Piyano ve keman çalabiliyordu. Zanaat olarak oymacılık ve marangozluğu öğrenmiştir. Ayrıca antika eşyalara özel ilgisi vardı. Saraydan ayrılamadığı için bulabildiği tüm seyahatnameleri tercüme ettirip okumuştur. Sade bir giyimi olsa da temizliğe önem verirdi ve günde en az 2-3 kez kıyafet değiştirirdi. Fotoğraf çekmeyi çok severdi ama kendi fotoğrafının çekilmesinden hoşlanmazdı. Saatlere özel ilgisi vardı. Özellikle bozuk saatleri tamir etmek için saatlerce uğraşırdı. Bunun yanında dönemindeki gazetelere sansür uygulamış ve bazı kelimelerin kullanımını yasaklatmıştır.

II. Abdülhamit


Sultan Vahdettin


Osmanlı Devleti'nin son padişahıdır. Aynı zamanda gözlük kullanan ilk ve tek padişahtır. Günlük kıyafetler giymeyi tercih etmez, bunun yerine askeri üniformayla dolaşırdı. Kuşlara, özellikle güvercinlere özel ilgisi vardı. Saltanatın kaldırılmasıyla ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır. Ülkeyi terk ederken yanında kişisel eşyaları hariç hiçbir mal varlığını almamıştır.

Sultan VahdettinBu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

26.12.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (23)

 1. Mustafa Alcan

  Böyle ilginç bilgilerin olduğu tarih makaleleri çok hoşuma gidiyor.paylasim için teşekkürler

 2. melisa

  Herkes birbirinden farklı, bunun padişahı ya da cumhurbaşkanı yok tabiki

 3. Tetikçi

  1. Ahmet ne kadar garip bir hikayeye sahip. Cihan devletinin başına geçiyorsun ama padişah da olsan sünnetten kurtulamazsın...

 4. sevimsiz

  yavuz sultan selim çok nazik bir padişahmış.8 yıllık taht hayatında 80 yıllık taht işi yapmıştır

 5. Abdullah

  Tarihi bir karıştırsak daha neler çıkar dünyadan. Bunlar da bizimkilerden daha neler var, kim bilir?

 6. Ateş

  20 yıldır gözlük kullanan biri olarak nedense son padişahın gözlük kullanan ilk ve tek padişah olması çok dikkatimi çekti. Algıda seçicilik işte :)

 7. entelbey

  Atalarımızın haklarını ödeyemeyiz. Peygamberimiz'in (sav) övgüsüne mashar olmuş atalarımızın izinden gitmeliyiz.

 8. rasgele

  böyle güzel ecdadın özelliklerinin bilinmesi lazım.Nesil çok boş yetişiyor.

 9. Kerim

  Çok güzel bilgiler okuyup öğrenmek özellikle de geçmişini çok önemli bir şey. Mutlaka göz atılması gereken bir yazı olduğunu düşünüyorum.

 10. orhan alem

  tarihteki kişilerin her zaaman için ilgi çekici tarafları olmuştur. Belki bir gün yarar diye arşivledim

 11. Mehmet

  Çok ilginç bilgiler buldum. Aradığım şeyleri bulmak güzel oldu, emeğinize sağlık güzel yazı olmuş.

 12. Hakan

  Bizim tarihimiz farklılıklarımızla bilinir. Diğerleriyle aynı olsaydık şanlı bir tarihimiz olmazdı...

 13. Güzel bir paylaşım olmuş.İnsanımızın peygamber övgüsüne layık olmuş atalarımızı bilmesi gerekir

 14. Özgün

  Hepsinin farklı özellikleri var ama çılgınlık hepsinin ortak özelliği sanırım. Yoksa bunca şey yapılamazdı.

 15. Derya

  Kıyafetine dikkatle bakan birine kıyafetlerini hediye eden yöneticiden, 3 gün aynı gömleği giydi diye bunu marifetmiş gibi anlatan yöneticiye. Ne kadar şanssız bir nesiliz.

 16. 2.Abdülhamid ayrıca polisiye romanların hastasıydı ve bu onu biraz daha şüpheci hale getirmiştir.

 17. Apak

  Çok yararlı ve hoş bi konu. İçinde hiç okumadığım yazılarda var.Bizimle bu güzel bigiler paylaştığınız için teşekkürler.

 18. Mehmet

  Birçok padişah erken yaşta tahta çıkmış ve bazıları da uzun yıllar tahtta kalmış.

 19. Savaş Demir

  Çok ilginc bulduğum bir yazı, daha önce bu bilgileri okumamıştım.

 20. İlhan

  Eski padişahlarımıza bakıyorum, hemen hemen hepsi sporla ilgili kişiler.

 21. Kemal

  Kalite ve önemli bilgiler paylaşıyorsunuz tebrikler

 22. Cem

  Hepsini okudum. Padişahlar hakkında birçok bilgi okudum ama birçoğu padişahların yaptıkları savaşlar ve ıslahatları hakkındaydı.

 23. Sedat

  Osman Gazi hakkında daha fazla bilgi paylaşırsanız sevinirim.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Nostradamus'un Hayatı ve Kehanetleri
02.09.2016
4,938 Gösterim

Nostradamus'un Hayatı ve Kehanetleri

Birçok olayı yıllar öncesinden görebilen, bu kehanetleri kitap haline getiren ve birçok eser bırakan ünlü kâhin Nostradamus'un hayatı ve kehanetleri.

Dinozorlar Hakkında Her Şey
13.09.2016
13,957 Gösterim

Dinozorlar Hakkında Her Şey

Günümüzden yaklaşık 250 milyon yıl ile 65 milyon yıl öncesi arasındaki dönemde yaşayan yırtıcı, dev, vahşi hayvanlar olan dinozorlar hakkında her şey.

II. Dünya Savaşı'nda Nazi Ordusunda Savaşan Türkler
14.04.2017
18,553 Gösterim

II. Dünya Savaşı'nda Nazi Ordusunda Savaşan Türkler

II. Dünya Savaşı'nda Nazi ordusunda, Türki Cumhuriyetler'den katılıp kendilerine özel birliklerde savaşan Türk Lejyonları...

Osmanlı'nın Savaşçı Maymunları
15.07.2016
9,829 Gösterim

Osmanlı'nın Savaşçı Maymunları

Osmanlı donanmasında büyük yelkenliler, cesur denizcilerimizin haricinde, savaşlarda fayda sağlayan ve bilinmeyen bir silahımız vardı: maymunlar.

Unutturulan Zaferimiz, Kut'ül Amare
29.04.2016
4,998 Gösterim

Unutturulan Zaferimiz, Kut'ül Amare

Kut'ül Amare Zaferinin ardından, İngiliz askerleri Türklere teslim oldu ve esir edildiler. İngiltere bu olay sonucunda tüm dünyaya rezil oldu.