Ölümden Sonra Yaşam Var mı? Sorusuna Bilimsel Cevap

Ölümden Sonra Yaşam Var mı? Sorusuna Bilimsel Cevap

sola ok  Bilim

30.09.2016

7,039 Gösterim

Bu içeriği 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Ölümden Sonra Yaşam Var mı? Sorusuna Bilimsel Cevap
Hayattaki en büyük gizemlerden birisi ölüm konusudur. Dini açıdan ölümden sonrası için açıklamalar ve detaylar mevcut. Peki bu konu hakkında, ölümden sonrası için bilim ne diyor?

Bugüne kadar bilim çevresinde bu konuda dikkate alınır bir açıklama yapılmamıştı. Şimdi ise çok konuşulan ve büyük tartışmalar oluşturan kitabındaki açıklamalarıyla, New York Times tarafından yaşayan en ünlü 3 bilim adamı olarak oylanan ünlü kök hücre araştırmacısı Dr. Robert Lanza, bilimin bu konudaki sessizliğini yıkmış durumda. ABD'nin Wake Forest Üniversitesi'de görev yapan Dr. Robert Lanza, kuantum teorisi üzerine yaptığı çalışmaların sonucunda iddia ettiği bulgular büyük tartışmaların yapılmasına da sebep oldu. Dr. Robert Lanza, Beyond Biocentrism (Biyomerkezciliğin Ötesi) adlı kitabında, ölümden sonrası ile ilgili çok ciddi iddiaları yer alıyor.


Dr. Robert Lanza'ya göre ölümün ardından bilincimiz yok olmuyor, sadece farklı bir evrene geçiş yapıyor. Bedensel olarak ölümün bir son olmadığını söyleyen Dr. Robert Lanza, ölümün, algının bir parçası olduğunu ve farkındalığımızın oluşturduğu bir yanılsama olduğunu söylüyor. Yani ölümle, yaşam son bulmuyor, başka bir boyutta sonsuza dek devam ediyor.

Bilimsel olarak bilindiği üzere enerji asla yok olmamaktadır. Enerjinin asla yok olmadığı gerçeğinden yola çıkarak, bizi biz yapan en önemli ögenin enerji olduğunu söyleyen Dr. Robert Lanza, bilincimizin ölümden sonra da varlığını sürdürmeye devam ettiğini belirtiyor.

Ölümden Sonra Yaşam

Bu, verilen bir örnekle destekleniyor: "Diyelim ki, kalp atmayı sonlandırıyor, kan akışı duruyor, mikrotübüller kuantum hallerini kaybediyor. Mükrotübüller(hücre iskeletini oluşturan yapılar)deki kuantum bilgi yok olmaz, yok olamaz, o yalnızca evrene dağıtılır ve çözünür. Dr. Robert Lanza burada bunun sadece evrende var olmadığını, belki de başka bir evrende var olduğunu ekliyor. Eğer hasta yeniden yaşama döndürülürse, bu kuantum bilgi mükrotübüllere geri gelebilir ve hasta "ölüme yakın deneyim yaşadım" diyebilir. Eğer hayata döndürülmezlerse ve hasta ölürse, bu kuantum bilginin bedenin dışında bir ruh olarak belki süresiz olarak var olabilmesi mümkündür.

Bu açıklamalar hemen hemen dini açıklamalar ile benzer özellikler taşıyor. Yani bilim, "ölümden sonra yaşam var mı?" sorusuna dolaylı yoldan "evet" diyor. Acaba bilim, din ile buluşuyor mu? diye sorusu akıllara geliyor.Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

30.09.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (9)

 1. Bora

  Ölümden sonrasını düşünmek çok garip geliyor bana. Tabii ki benim inancıma göre düşünmem gerekiyor. Araştırıp doğruyu bulmak lazım.

 2. Ayça

  Bilim ne derse desin bazı sorulara bilimsel yanıt aramak saçmalıktan başka birşey değil,hayat tabi ki var

 3. Sefa Duman

  Bilimde, sonunda dinimizin asırlar önce açıkladığı noktalar, ölümden sonra hayatın varlığına işaret ediyor. Tabi bunu dolaylı yollarla anlatabiliyor.

 4. Bora

  Ruhun varlığına inanan kişi ölümden sonrası da olduğunu bilir. Çünkü ruh var ise ölüm sonrası enerji kaybolmayacaktır. Ama bu ahiret olur, başka evren olur, orasını bilemeyiz.

 5. Alihsan

  Bilim bence her şeye bir açıklama getirmeye çalışmasın, aksi halde bilim çöker. Günümüzde daha birçok şeyin dahi açıklamasını yapamıyorlar, ölümden sonraki hayattan bilime ne !

 6. Selahattin Can

  Dinimiz ölümden sonra ruhlarımızın ebedi yaşamda varlığını ne güzel anlatmış. Bilim buna daha yeni ulaşmaya başlamış.

 7. Yağmur

  Bilim sonunda dinimizin gerçeklerini kabul edecektir. Yani ruhumuz varlığını başka boyutta devam ettirecektir. Bu yazıda da bunu açıklıyor.

 8. Mehmet Can

  Ölümden sonra yaşam var mı? sorusunun cevabı aslında yaşadığımız hayatın yönünü değiştirecek bir veri. Çünkü insanların yaşamını önemli açıda etkiliyor.

 9. Enes

  Dini açıklamaları ele alıp üstüne biraz bilim ile ilgili kelimeler ekleyip sunmuşlar gibi duruyor.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

İnsandan İnsana Kafa Nakli
21.08.2016
4,264 Gösterim

İnsandan İnsana Kafa Nakli

2017 yılında Dr. Sergio Canavero tarafından, Valery Spiridonov adlı bir gönüllü ile insandan insana kafa nakli operasyonu gerçekleştirilecek.

Philadelphia Deneyi
03.05.2016
7,662 Gösterim

Philadelphia Deneyi

Philadelphia Deneyi, 28 Ekim 1943'te, 1240 tonluk USS Eldridge gemisinin birkaç dakika içerisinde 640 km uzağa gidip, geldiği doğaüstü bir deneydir.

Evrenin Matematiği: Altın Oran
05.12.2017
23,953 Gösterim

Evrenin Matematiği: Altın Oran

Mısır'daki piramitler, Leonardo Da Vinci'nin St. Jerome adlı tablosu, ay çiçeği, salyangoz, çam kozalağı ve parmaklarımız arasındaki ortak özellik: altın oran.

Işık Hızında Giden Bir Aracın Farları Açılırsa Ne Olur?
04.12.2016
5,096 Gösterim

Işık Hızında Giden Bir Aracın Farları Açılırsa Ne Olur?

Işık hızında giden bir aracın farları açıldığı zaman, farların hızı; aracın hızı + ışık hızı mı olur?

Nazi Teknolojisinin Zamanın Ötesinde Silahları
25.11.2016
7,919 Gösterim

Nazi Teknolojisinin Zamanın Ötesinde Silahları

II. Dünya Savaşı sırasında, Alman bilim adamlarının zekası ve Hitler'in hırsının birleşmesiyle ortaya çıkan çılgın silahlar.