NASA'nın Kısa Tarihi

NASA'nın Kısa Tarihi

sola ok  Uzay

03.11.2016

5,855 Gösterim

Bu içeriği 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼NASA'nın Kısa Tarihi


NASA'nın yani Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin hikayesi resmi tarihle 1 Ekim 1958'de başlamış olsa da, aslında çok daha öncelere dayanmaktadır. 1940'lı yılların sonlarında, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, ABD'nın teknolojide dünyanın en iyisi olmasını garantilemeye çalışıyordu. Bunun için de araştırma, roket ve atmosfer bilimleri gibi dallarla uğraşmaya karar vererek cesur bir hamle yapmıştı. ABD Başkanı Dwight D. Eisenhower, Amerika Birleşik Devletleri'nin Uluslararası Jeofizik Yılı'na (1 Temmuz 1957 – 31 Aralık 1958) bir katkı olarak yörüngeye bilimsel bir uydu yerleştirme planını onaylayarak bu davaya destek verdi. 67 ülke arasında yapılan bu işbirliği, 11 Dünya biliminde araştırmalar yaparak Dünya hakkında bilimsel veriler toplamak amacıyla oluşturulmuştu. Fakat ABD'nın katkısının oluşturduğu heyecan kısa sürmüştü. Bunun nedeni, Sovyetler Birliği'nin de yörüngeye uydu yerleştirme planlarını açıklamasıydı. Sovyetler, 4 Ekim 1957 tarihinde dünyanın ilk yapay uydusu Sputnik 1'i fırlatarak ABD'yi, bir nevi kendi oyununda yenmiş oldu ve iki büyük ülke arasındaki "Uzay Yarışı" olarak bilinecek bir dönem de böylelikle başlamış oldu.

Uzay Yarışı

ABD, 31 Ocak 1958 tarihinde ilk dünya uydusu olan Explorer 1'i başarıyla fırlattı fakat Sovyetler'in zaferi, ABD'liler arasında çoktan bir vatanseverlik fırtınası başlatmış, uzay programlarına ve uzay teknolojilerine yapılan harcamaların artmasına olanak sağlamıştı. 6 Şubat 1958 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, Uzay ve Uzayda Yolculuk Komitesi'ni kurdu. Bu sayede ulusal bir uzay programı için mevzuat çalışmalarına başlamış olundu. Birkaç ay sonra, 29 Temmuz 1958 tarihi, ABD Başkanı Dwight D. Eisenhower, Ulusal Havacılık ve Uzay Yasası'nı imzaladı. 2 ay sonra da NASA faaliyete geçti.


Kurula ajansın şansı, tamamen sıfırdan başlamak zorunda kalmamasıydı. 1915 yılından beri faaliyette olan Ulusal Havacılık Danışma Komitesi'ni de kendi içine dahil ederek 8.000 çalışan, 100 milyon $ yıllık bütçe ve üç büyük araştırma laboratuvarından olan Langley Havacılık Laboratuvarı, Ames Havacılık Laboratuvarı ve Lewis Uçuş İtiş Sistemleri Laboratuarı ile iki küçük test tesisinden oluşan mirası devralmış oldu. Diğer Maryland'deki Donanma Araştırma Laboratuvarı'nın uzay bilimleri grubu, California Teknoloji Enstitüsü'nün yönettiği Jet İtiş Laboratuvarı ve Wernher von Braun'un mühendis ekibinin halihazırda büyük roketler üzerinde çalışmakta olduğu Huntsville, Alabama'daki Ordu Balistik Füze Kurumu da dahil olmak üzere, kurumlar hızla NASA bünyesine katıldı.

ABD NASA

Daha sonraki yıllarda, bir insanın uzayda hayatta kalıp kalamayacağını belirlemeyi hedefleyen tek astronotluk bir proje olan Mercury Projesi; uzay gemilerinin buluşması ve bağlanması, ayrıca araç dışı etkinlikler gibi uzay operasyonlarını çalışmak için 2 astronotluk bir girişim olan Gemini Projesi ve Ay'a iniş yapıp keşfetmeyi hedefleyen Apollo Projsi ile NASA, insanlı uzay uçuşları girişimlerine başlamış oldu. 1969'un temmuz ayında ABD, bir zamanlar yalnızca bilim kurgu olarak görülen bir amacı gerçekleştirdi ve Ay'a ayak basan ilk ve tek ülke olmuş oldu.

Ay Yolculuğu

1981 yılından 2011 yılına kadar NASA'nın Uzay Mekiği Programı, bir çok bilimsel başarının da kapısını açtı. Bu başarıların arasında en kayda değer olanları; Uluslararası Uzay İstasyonu'nun inşası ve Hubble Uzay Teleskobu'nun fırlatılması ve tamiriydi. Elbette ayrıca biyoloji ve biyoteknolojide, dünya ve uzay bilimlerinde, insan araştırmalarında, fiziksel bilimlerde ve NASA teknolojisinin olanak sağladığı birçok tüketici ürünü de dahil olmak üzere, teknolojide sayısız gelişmeyi de sağlamıştı.

Bugün, NASA, Ticari Tayfa Programı ile UUI'yi desteklemeye devam ediyor ve bir gün astronotları Mars, asteroidler ve ötesi de dahil olmak üzere derin uzaya taşıyacak olan Uzay Fırlatma Sistemi ile derin uzay keşfi üzerine hedefleniyor. NASA, günümüzde ABD çapında 10 merkeze, 7 test ve araştırma tesisine sahip, ana merkezi ise Washington, D.C.'de bulunmaktadır. NASA'nın 18.000'den fazla çalışanı ve binlerce sözleşmeli personeli vardır.


Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

03.11.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (5)

 1. Hasan

  NASA bu alanda en iyi gözüküyor ama Rusya Federal Uzay Ajansı ve Çin Ulusal Uzay Yönetimi de bu alanda yükselişini sürdürüyor.

 2. Derya Kurnazoğlu

  NASA yıllardır uzay üzerine araştırmalar yapan ve dünya çapında tanınmış en iyi kurum bence.

 3. Ferdi Kurt

  NASA başlı başına dünyanın, uzayın gizemlerini çözen, havacılık tarihini yeniden yazan bir kurum olarak tanındı.

 4. Fatih

  Uzayı araştırmak, yeni bir ufku araştırmaktır. Zamanında gemi ile gidilip Amerika keşfedilmeseydi ne olurdu? Bunu düşünerek uzayı da keşfetmeliyiz.

 5. İbrahim

  NASA her yıl milyarlarca dolar harcıyor gerçekten ciddi rakamlar. Bu konuda dünyada 1 numara.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

İnsanlığın Sınırları
03.06.2016
4,853 Gösterim

İnsanlığın Sınırları

Evrende insanoğlunun asla geçemeyeceği bir sınır bulunuyor mu ? Ne yapılırsa yapılsın, bilim kurgu teknolojisiyle dahi aşılamayacak uzaklık var mı ?

Her Şey İçine Çeken Kara Delikler Nasıl Keşfediliyor?
03.03.2018
3,512 Gösterim

Her Şey İçine Çeken Kara Delikler Nasıl Keşfediliyor?

Hiçbir şey kara delikten kaçamazsa, biz onları nasıl gözlemleyebiliriz ki? Kara deliklerin var olduklarını nasıl bilebiliriz?

Tutankamon'un hançeri bu Dünya'dan Değil
11.06.2016
5,970 Gösterim

Tutankamon'un hançeri bu Dünya'dan Değil

Eski Mısır firavunu Tutankamon'un hançerinin, dünyada bulunmayan, dünya dışı bir maddeden elde edildiği tespit edildi.

Kutup Işıkları (Aurora) Nedir ve Nasıl Oluşur?
20.12.2016
10,509 Gösterim

Kutup Işıkları (Aurora) Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kutup ışıkları, kutuplarda gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanıyla Güneş'ten gelen parçacıkların etkileşimi sonucu oluşan doğal ışımalardır.

Evrenin En Yalnız Adamı
22.05.2016
4,898 Gösterim

Evrenin En Yalnız Adamı

Apollo 11 ile Ay'a yolculuk yapan ve Ay'da yürüyen ilk insanlar olan Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'i hemen herkes bilir. Peki ya Michael Collins ?