Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ?

Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ?

sola ok  Tarih

26.08.2016

9,784 Gösterim

Bu içeriği 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ?


Bugün, her insan piramitler hakkında az çok bilgiye sahiptir. Mısır piramitleri anlatıldığı zaman, çoğunlukla kişilere, bu piramitlerin oldukça mucizevi yapılar olduğundan bahsedilir. Hatta bu mucizevi şeyler çoğu zaman abartıya kaçar ve piramitlerin inşasında uzaylıların yardım ettiğinden bile bahsedilir.

Piramitler

Piramitlerin, yaklaşık millattan önce 2500'lü senelerde inşa edildikleri tahmin edilmektedir. Kulağa çok uzak bir tarih gibi geliyor olsa da, adı geçen devirlerde Anadolu ve Mezopotamya topraklarında çoktan birçok devlet kurulmuştu. Piramitlerin yükseklikleri farklılık göstermekteydi. Mesela Giza piramitleri çevresinde bulunan Firavun Khufu'nun piramidi yaklaşık 140 metre boyundadır. Her yeni firavun, kendisinden önce yapılan piramitten daha büyük ve daha ihtişamlı bir piramit inşa ettirmek istiyordu. Bu nedenle, zaman içerisinde yapılan piramitlerin ihtişamı da bu duruma bağlı olarak artıyordu.

Mısır Piramitleri

Bu piramitler o dönemlerde, türünün tek örneği olarak görülüyordu. Üst üste konulan ve herbiri birkaç tonu bulan milyonlarca kireç taşı parçasından oluşan bu yapılar, firavunlara mezar olarak inşa ediliyordu. Aslında piramitlere benzeyen ve mezar biçimi asırlar öncesinde Anadoluda mevcuttu. Friglilerin, ölülerini huzura kavuşturmak amacıyla yaptıkları tümülüsler, piramitlerden çok da farklı değildi. Ancak piramitler gibi üstün bir mimari ürünü de değillerdi. Yalnızca, toprak altında yapılan bir mezar odasının üzeri, taş ve toprak yığılarak piramit gibi bir tepe haline getiriliyordu.

Piramitlerin Yapımı

Peki asıl piramitlerin yapıldığı o devasa taşlar nasıl elde ediliyordu ? Khufu Piramidi'nin yapımında kullanılan kaya blokların tanesi yaklaşık 2,5 ton ağırlığındaydı. Ayrıca piramidin yeri şans eseri belirlenmemişti. İnşa edilecek olan piramidin hemen yakınında bir kireç taşı mevcuttu. Piramidin inşasında çalışan işçiler, kireç taşının bulunduğu yerden dikdörtgen biçiminde, yekpare olarak kestikleri taş blokları doğrudan kızağın üstüne yüklüyor ve piramidin yanına çekerek yerine yerleştiriyorlardı. Yapılan bu işlem sırasında birçok kazaların yaşandığı ve işçilerin zarar gördükleri, mezarlardan çıkan kemiklerdeki izlerden öğrenilmektedir. Ayrıca bu iş için binlerce insan hayatını kaybediyordu.

Piramitlerin Yapımı

Peki piramitlerin yapımında kaç kişi çalıştı ? Piramitler hakkında seneler boyu birçok tahmin yürütüldü. Bu tahminler inşaatta 10.000 kadar insanın çalıştığını ortaya sürüyordu. Fakat bilim insanları ve araştırmacılar, ellerinde bir kanıt bulunmadığı için bu iddialar karşısında sessiz kalmaktaydılar. Arkeolojik bulguların aydınlatılması sonucunda, konuya daha doğru açıklamalar getirildi. Bu araştırmaların sonucuna göre taşları yerinden çıkarmak için 1200 adam gerekiyordu. Taşların her birini yaklaşık 20 kişi çekebliyordu ve bu işi yapan insan sayısının da 700 olduğu tahmin edilmektedir. Yine bulunan kanıtlara göre bu insanlar köle değillerdi. Para ile çalışan işçilerdi. Bazıları ise devlete vergi ödemek yerine işçilik yapmayı kabul ediyordu.

Piramitlerin Yapımı

İşçilerin çalışma durumu böyleyken, piramitlerin inşa süreci nasıl ilerlemekteydi ? Piramidin inşasında en önemli kısım, yerin ve temelin belirlenmesiydi. Bu iş, matematik alanında uzmanlaşan Mısırlılar için çok da zor değildi. Temele ilk taşlar koyulduktan sonra ise piramit yükseldikçe inşaat da zorlaşıyordu. Mısırlılar, 2,5 tonluk taş blokları, 140 metre yüksekliğe kaldıracak bir alet icat etmediler, sadece aklın, bilimin ve zekanın sınırlarını kullanarak basit bir yöntem buldular.

Piramitlerin Yapımı

Mühendisler ve mimarlar da buna mucizevi bir çözüm buldular. Eğer taş bloklar kaldırılamıyorsa onların bulundukları toprak yükseltilmeliydi. Böylece tümsekler yapmaya başladılar. Piramit yükseldikçe onun etrafını saran topraktan tepeler inşa ettiler. Böylece kireç taşı blokları sadece meğilli yollardan çıkartılmakta zorlanılıyordu. Çok sayıda insanın ortak çalışmasıyla bu iş, hızlı bir şekilde ilerliyordu.

Piramitlerin Yapımı

Bu şekilde sürüp giden inşaat yaklaşık 15-20 sene sürüyordu. Zaten firavunlar hayattayken kendi mezarlarının yapım emrini veriyorlardı. Zirveye son taşlar konulduktan sonra artık inşaat için yapılan toprak yolun temizlenmesiyle son halini alıyordu. Bu toprak yolların temizlenmesi bile en az birkaç yıl sürüyordu. Bu bilgilere göre Mısırlılar, piramitleri uzaylılar, devler veya diğer dünya dışı varlıklarla inşa etmemişlerdi. Bilhassa kullandıkları geometri, matematik ve fizik bilimleri sayesinde bu denli büyük yapılar ortaya çıkarmışlardı. Ya da bu bilgiler, sadece mantık dünyamızı öne çıkarmak için uydurulmuş bir takım söylentiler de olabilir.Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

26.08.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (11)

 1. selim

  Bence eskiden teknoloji vardı. Teknoloji olduğundan herkes enerji için birbiriyle savaş halinde olduğundan atom savaşları oldu ve teknoloji yok oldu. Hayatta kalan insanlar mağaralarda yaşayıp nesillerini sürdürdüler.

 2. Seyit

  Mısır zamanında dünyanın en gelişmiş ülkesiydi. Her alanda başarıyı yakalamışlardı.

 3. Sardun Sarıç

  Bana tüm zamanlarda yapılmış en ilgi çekiçi şey nedir deseler, piramitlerdir derim. Tamamem gizemli bir dünya ve hala piramitlerin girilmeyen gizli odaları var.

 4. İlhan

  Dünyamızın evrende "denizde 1 kum tanesi" olduğunu düşünürsek, bu koca evrende yalnız olamayız. Piramitlerdeki ufo resimleride bunu destekliyor. Uzaylıların bu piramitlerde etkisi olduğunu düşünüyorum.

 5. Taha Akgün

  O zamanın şartlarındaki mühendislik ve matematiği görüne, evrende yalnız olmadığımızı düşünüyorum şahsen :)

 6. Kaan Ovacı

  Bu konu ile ilgili bir sürü belgesel izlemişimdir. Bu belgesellerden çıkardığım sonuç: piramitlerin birer mühendislik harikası olduğudur. Ama o zamanda o kadar ileri mühendislik nasıl geliştirilmiş işte orası tam bir muamma.

 7. Hayati Gül

  Çok kafa karıştırıcı, piramitlerin yapılması tam bir muamma. Hâlâ net bir açıklama okuyamadım yazılanlar, çizilenler beni tatmin etmiyor.

 8. Sezai Bodur

  Piramitlerin nasıl yapıldığı tarih boyunca hep kafa karıştırmıştır. Buradaki yazı baya faydalı oldu.

 9. Hüseyin Gönel

  Piramitler o zaman olduğu gibi hâlâ türünün tek örneği. Geometri ve matematik kullanılmasaydı böyle bir yapıyı yapamazlardı.

 10. Muhammedi

  Ben bu sorunun cevabını çok yerde aradım neredeyse birçok makale var ama çok teoriler var hangisi doğru bilinmez ama o zamanlar da da teknoloji vardı tabi. Sadece bu zamanın teknoloji gibi değildi belki en üst seviyede idi.

 11. Burak Menli

  Hakkında bir sürü teori ortaya atıldı ama gerçekten müdendislik harikası bu yapılar, günümüzde bile yapılmaya çalışılsa yine de çok zorlanılır...


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Bir Şehrin Feda Edilişi: Coventry Bombardımanı
22.06.2016
6,107 Gösterim

Bir Şehrin Feda Edilişi: Coventry Bombardımanı

II. Dünya Savaşı'nda Naziler, müttefiklere saldırıyordu. Bir gün Enigma'dan gelen mesaj, İngilizleri büyük bir seçim yapmak zorunda bıraktı...

Osmanlının ABD'yi Vergiye Bağladığı Trablus Antlaşması
28.06.2016
5,693 Gösterim

Osmanlının ABD'yi Vergiye Bağladığı Trablus Antlaşması

Trablus Antlaşması 4 Kasım 1796 tarihinde ABD ile Osmanlı arasında imzalanan ve ABD'nin Osmanlı'ya vergi vermeyi kabul ettiği antlaşmadır.

Ergenekon Destanı
21.03.2016
13,722 Gösterim

Ergenekon Destanı

4653 yıl önce Türklerin Orta Asya'daki efsanevi anayurdu Ergenekon'dan çıkış destanı

Timur'un Hayatı ve Hakkında Bilgiler
05.07.2016
16,746 Gösterim

Timur'un Hayatı ve Hakkında Bilgiler

Tarihte en çok tartışılan karakterlerden biridir Timur. Türk mü, Moğol mu ? Zalim bir komutan mı yoksa büyük, askeri deha mı olduğu hâlâ tartışılır.

Ulu Hakan II. Abdülhamid Han Hakkında Bilgiler
13.04.2016
13,385 Gösterim

Ulu Hakan II. Abdülhamid Han Hakkında Bilgiler

"Ben bir karış dahi vatan toprağını satmam. Bu vatan bana değil milletime aittir ve bu topraklar kanla alındı, kanla verilir." Sultan Abdülhamid Han