Kopyalanan Yazıya Otomatik Kaynak Adresi Ekleme

Kopyalanan Yazıya Otomatik Kaynak Adresi Ekleme

sola ok  Kaldırılan İçerikler

24.04.2016

4,197 Gösterim

Bu içeriği 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Kopyalanan Yazıya Otomatik Kaynak Adresi Ekleme


Dünyanın en çok girilen, popüler blogları dahi en küçük bir alıntı yaptığı zaman kaynak linki vermeye ihtiyaç duyuyor. Fakat bu durum ülkemizde tam tersi bir durumdadır. Hatta kaynak vermenin zararlı olacağını düşünüp, alıntı yaptığı içeriğin kaynağını hiçbir şekilde vermemek için direnenlerin sayısı oldukça fazladır. Bu gibi durumlardan, birçok site sahibi, özellikle blog yazarları çok şikayetçidir. Emek vererek, büyük bir araştırma sonucu yazılan makalelerin başka birisi tarafından kopyalanıp, farklı sitelerde kaynak belirtmeden yayınlanması, makaleyi yazan kişi için oldukça sıkıntılı bir durum oluşturuyor.

Kaynak belirtmeden (ç)alıntı yapan kişilere karşı %100 bir çözüm bulmak neredeyse imkansızdır. Bunun nedeni, makalelerin zaten site kodları içinde gömülü olmasıdır. Tarayıcılar, site kodlarını derleyip bize sunduğu için herhangi bir sayfada bulunan makaleyi, bulunduğu sayfanın kaynak kodları açılarak (CTRL + U) kopyalanabilir.

Makalelerin çalınmasına tam anlamıyla bir çözüm olmasa da, bir kısım önlemler alınabilir. Bu önlemlerin başında, sitedeki yazıların kopyalanmasını engelleyen kodlar gelir. Fakat bu yöntem, biraz önce bahsettiğim, kaynak kodlarını görüntüleme yöntemine etki edemeyeceği için kesin bir çözüm sağlamaz. Yalnızca temel bilgisayar bilgisi bulunan, web üzerinde herhangi bir bilgisi olmayanlar için geçerlidir. Ne tür önlem alınırsa alınsın, işi bilenler bir şekilde içerikleri kopyalayabileceği için, kopyalamanın önüne geçmek yerine, kopyalanan yazıya otomatik kaynak adresi ekleme daha mantıklı görünmektedir. Ayrıca kopyalayan kişinin dikkatsizliği sonucunda size backlink sağlayacağından dolayı, makalenizin izinsiz kopyalanması bu yöntem sayesinde işinize dahi yarayabilir.

Bu yöntem ile makaleniz veya makalenizden herhangi bir kısım kopyalanıp başka bir sitede yayınlansa dahi, kopyalanan yazının en sonuna, içeriğin size ait olduğunu belirten ve sayfanıza link veren bir kod bloğu oluşacaktır. Çok ayrıntıya girmeden, içerikleri kopyalayıp, kendi sitelerinde kaynak belirtmeden yayınlayanlar, bu önlem sonucunda (ç)alıntı yaptıkları siteye otomatik bir backlink kazandırmış olacaklardır. Sitenize bu önlemi almak için aşağıdaki JavaScript kodunu <head> </head> etiketleri arasına eklemeniz yeterli olacaktır.

<script type="text/javascript">
function addLink() {
 var body_element = document.getElementsByTagName('body')[0];
 var selection;
 selection = window.getSelection();
 var pagelink = "<br /><br />Kaynak: <a href='"+document.location.href+"'>"+document.location.href+"</a><br />";
 var copytext = selection + pagelink;
 var newdiv = document.createElement('div');
 newdiv.style.position='absolute';
 newdiv.style.left='-99999px';
 body_element.appendChild(newdiv);
 newdiv.innerHTML = copytext;
 selection.selectAllChildren(newdiv);
 window.setTimeout(function() {
  body_element.removeChild(newdiv);
 },0);
}
document.oncopy = addLink;
</script>

Kopyalanan Yazıya Otomatik Kaynak Adresi Ekleme Kodları İNDİRBu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

24.04.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (14)

 1. Aynı kodu başka yerlerde buldum denedim olmadı seninkinde deneyince evet işe yaradı kopyalayıp yayınlayınlayinca kopya içerik olarak çıktı kaynak olarak yazdi fakat gözüktüğü için hemen farkedip silinebiliyor. kelimelere link vermek çok daha mantıklı teker teker arayıp linki bulup silmek kopyalayan icin daha zahmetli

 2. Hocam, kodu siteme eklemek için kopyaladım ama sizin sitenizden çalıntı içerik gibi çıktı. Kodu dosya halinde yükleyebilir misiniz? Teşekkürler.

  • Furkan Kandemir

   Kodları, dosya halinde konuya ekledim.

 3. Volkan

  Minareyi çalan kılıfını bulur arkadaşlar. içerik hırsızlarına daha sağlam önlemler bulmalıyız.

 4. Mecit

  Bu kodu siteme ekledim. Emek hırsızlarını durdurmasa da işlerini zorlaştıracaktır.

 5. Hasan

  Emek hırsızlarına karşı kesin bir çözüm olmasa da biraz uğraştırır. Teşekkürler.

 6. Hamza

  Daha önce bir sürü sitede aradığım kodu nihayet buldum. İzniniz ile bende sitemde bu kodu kullanarak copy/paste yapanları bir nebze olsa da duraklatmak istiyorum. Edit: kopyalayamıyorum kaynak link çıkıyor :)

 7. Ozan Küfeci

  Geçen sene ben de kullanıyordum bu özelliği temayı değiştirince unutmuştum kodu eklemeyi tekrardan aktif edeceğim.

 8. Burak Köroğlu

  Çok güzel bir sistem, eskiden TYNT adı altında bir site ile bu özellikten yararlanıyordum, gerçekten de yazıları çalan kişilerden backlink almak çok iyi oluyor, genelde kopyala yapıştır yaptıkları için hızlı hızlı fark etmiyorlar :)

 9. Furkan Karpuz

  Bunu uzun bir süre kullandım ama gördüm ki kopyalayan linki siliyor. Sadece otomatik bot ile kopyalama olduğunda link kalıyor.

 10. Özcan Daşdemir

  Bu gerçekten işe yarıyor mu ? Bunu egale edebiliyorlar mı ? İnşallah istisnasız işe yarar da kopya içeriklerin önüne geçilmiş olur.

 11. Gürkan

  Yazıda belirtildiği gibi kopyalamayı engellemek biraz zor gibi ama backlink işi mantiklı geldi.

 12. Sosyal Bayan

  Uzun süredir aradığım html kodu. Bu kod sayesinde artık yazılarımı kopyalamak isteseler dahi yazı altında alıntı yapılan web sitem çıkacak. Teşekkürler.

 13. Fatih Dumarlı

  çok güzel ve iyi bir konuya giriş yaptınız ama bir çok kiş kopyalasa bile kaynak adresi çıksa onu siler. buda o adama kalmış bir şey insanlar insanlara link vermekten kaçındıkları sürecede hiçbir yere gelemezler

 14. Eren Kaplı

  Güzel bir özellik ama kopyacı kişililer otomatik linki de silebiliyorlar.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Tarihte Bugün Scripti Yapımı
06.06.2016
5,707 Gösterim

Tarihte Bugün Scripti Yapımı

Tarihte bugün scripti, asp, php gibi programlama dilleriyle, farklı şekillerde kodlanabilir. En basit haliyle php ile tarihte bugün kodları, scripti

Kopyalanan Yazıya Otomatik Kaynak Adresi Ekleme
24.04.2016
4,197 Gösterim

Kopyalanan Yazıya Otomatik Kaynak Adresi Ekleme

Kaynak belirtilmeden kopyalanan yazılara otomatik kaynak adresi eklemek için küçük bir javascript kod blogunun siteye eklenmesi yeterli olacaktır.

HTML ve CSS ile Duyuru Panosu
11.05.2016
12,778 Gösterim

HTML ve CSS ile Duyuru Panosu

Sahibi olduğunuz web sitesine html ve css ile duyuru panosu ekleyin. HTML duyuru panosu kodları.

Amazing Slider Yazısını Kaldırma
21.11.2015
8,204 Gösterim

Amazing Slider Yazısını Kaldırma

3 boyutlu slider uygulaması Amazing Slider'ın ücretsiz versiyonunda, slider'ın üzerinde bulunan "Amazing Slider" yazısı kaldırılamıyor. Bu konuda yazının nasıl kaldırabileceğini öğrenebilirsiniz.

Php ile Şifreli Sayfa Yapımı
28.01.2016
11,653 Gösterim

Php ile Şifreli Sayfa Yapımı

Php ile sahibi olunan bir web sitesinin herhangi bir sayfasına, basit bir şekilde şifre koymak mümkündür. Sayfaya giriş yapma izni bulunan, birden fazla kullanıcı adı ve kullanıcı şifresi tanımlanabilir.