İş Ararken Neler Yapılmalı?

İş Ararken Neler Yapılmalı?

sola ok  Tanıtım

17.02.2020

925 Gösterim

İş Ararken Neler Yapılmalı?


İş ararken ne yapmanız gerektiğini ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda kafanız karışıksa sizler ile paylaştığımız iş arama yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Özelliklerinize göre uygun iş pozisyonlarında çalışmaya hak kazanmanızda size yardımcı olacak önerilerimiz ile geçmişte yaşadığınız sorunları ardınızda bırakabilir ve kendinize yeni bir sayfa açabilirsiniz.


İş Aramak İçin En Doğru Yöntem


İş aramak için en doğru yöntem etkileyici ve profesyonel bir CV hazırlamak olacaktır. CV’nizin ilgi çekici ve hafızada kalıcı olması için bu konuda sizlere hizmet veren profesyonel bir platformdan yararlanmak akıllıca bir tercih olacaktır. CV hazırlamanız için sizlere özgün ve profesyonel şablonlar, püf noktalar ve CV’nizi ideal hale getirmeniz için öneriler sunan https://www.cvmaker.com.tr/ ile CV’nizi profesyonel bir şekilde hazırlayabilirsiniz.


İş Aramanın Altın Kuralı: Önceliklerinizi Belirleme


İş ararken ilk yapmanız gereken husus kariyer konusundaki önceliklerinizi belirlemek olacaktır. Kariyerinizde önem verdiğiniz şey güvence mi yoksa kariyerinizde ilerlemek mi? Prim usulü çalışarak maaşınızı kendiniz belirlemek mi yoksa sabit bir maaşla çalışmak mı? Bu konuda seçim yaparsanız daha sonra kariyerinize yön verme konusunda pişmanlık yaşamazsınız. İşverenlerin sunduğu iş ilanları pek çok farklı avantaj ve dezavantajı birlikte getiriyor olabilir. Bu nedenle eğer başvurabileceğiniz birden çok iş ilanı varsa bu ilanları hedefleriniz ile kıyaslayarak en doğru seçimleri yapabilirsiniz. Zaten eğer iş başvurunuz kabul edilirse mülakat yani ön görüşmenizde işi ne kadar çok istediğinizi anlayan işveren sizi işe almaya karar verecektir. Bu nedenle sadece çalışmak isteyeceğiniz ve kariyer hedefleriniz doğrultusunda seçim yapın. 10 yıl sonra iş ya da alan değişikliği yapmak yerine hedeflerinize ulaşmak için önceden çabalayın.


İş İlanı Açılmasını Beklemeyebilirsiniz


Özellikle gazete, internet haberciliği ya da ticaret ağları yardımıyla yeni açılan ve iş bulabileceğiniz sektörde çalışacak firmalara da başvuruda bulunabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ilerde özelliklerinize ve kariyer hedeflerinize uygun iş ilanı yayınlayacağına inandığınız firmalar açılır açılmaz hazırladığınız CV ile birlikte yüz yüze görüşmeye gitmek olacaktır. Firmayı takip etmeniz, hazır ve profesyonel bir CV ile yüz yüze görüşmeye gitmeniz işverenlerin hoşuna gidecektir. Bu da iş ilanları açıldıktan sonra başvuran yüzlerce adayla yarışmanıza gerek kalmaksızın iş bulmanızda size yardımcı olacaktır.


Sorumluluk Sahibi ve Açık Fikirli Olun


İş başvurularının ilk adımı CV’nizi gönderme, ikinci adım ise işveren ile görüştüğünüz mülakat aşamasıdır. Mülakat aşamasında işverenler kendisini geliştiren, açık fikirli ve sorumluluk sahibi görünen adayların başvurularını kabul edecektir. Bu özellikleri taşıdığınıza dair bir izlenim uyandırmanız için duruşunuzdan konuşmanıza kadar mülakatta nasıl davranacağınızı planlamanıza gerekmektedir. Çok heyecanlı ve kendine güvenmeyen bir duruş sergilemeniz işvereninizin sizin pozisyon için doğru bir aday olmadığınızı düşünmesine neden olacaktır.


İş Aramalarınızı Geniş Kapsamda Yapın


İş ararken tek bir platform ile sınırlı kalmayın. İşverenler iş ilanlarını sadece belirli sitelerde yayınlamış olabileceğinden güncel olarak tüm siteler aracılığıyla iş ilanlarını takip edin. Örneğin kurumsal ve kamusal bir yerde çalışmak istiyorsanız Türkiye İş Kurumu tarafından yayınlanan iş pozisyonları ve iş ilanlarını https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx adresinden takip edebilirsiniz. Çalışmak istediğiniz şehir, iş pozisyonu, çalışma zamanı gibi filtrelere göre iş ilanlarını sınırlandırabilir ve aralarından seçim yapabilirsiniz. Kamusal bir firmada değil de özel sektörde hizmet veren firmalarda çalışmak istiyorsanız pek çok iş arama platformundan iş ilanlarını takip edebilirsiniz. Bazı firmalar Türkiye geneli iş arama ilanları paylaşırken bazı firmalar daha bölgesel bazı firmalar ise sadece belirli bir semt ya da ilçede yaşayan kişilerin başvuru yapmasını isterler. Bu ilanlar arasından yaşadığınız konuma, iş için muhit değiştirmek isteyip istemediğinize göre seçim yapabilirsiniz.


Doğru Referanslar Belirleyin


Referans daha önceden çalıştığınız işveren, iş arkadaşı ya da üniversitedeki öğretmeniniz, staj yaptığınız yerde çalışan amir ya da üst gibi size kefil olabilecek kişileri ifade etmek için kullanılan genel bir terimdir. Genel olarak yayınlanan güncel iş ilanları referans kısmının belirtilmesini isteyebileceği gibi bu konuda bir bilgi vermeyebilir de. Ancak ticari güven ve uzun süreli çalışmanın avantajları işverenleri güvenebilecekleri kişileri işe almaya yönlendirmektedir. Bu da hakkında sektörde deneyimli, bilindik ve kefil olabilecek yeterlilikteki kişilerin referansınızda yer almasıyla size avantaj sağlayacaktır. Ancak referans olarak gösterdiğiniz kişilerin bundan önceden haberdar olması ve hakkınızda nasıl yorum yapacaklarını doğru tahmin etmeniz çok önemlidir. Referansınızın, referans olarak gösterildiğinden haberi olmazsa bu hem onun hem de başvurduğunuz işverenin gözünde kötü bir intiba bırakmanıza neden olacaktır. Yine referansınız çok önceden çalıştığınız birisiyse kendinizi ona hatırlatmamanız, potansiyel işvereninizin referansınıza ulaşıp sizi sorduğunda sizi hatırlamamasına yol açabilir. Bu nedenle her zaman hakkınızda iyi düşündüğüne ve memnun kaldığına inandığınız kişileri referans olarak gösterin. Güçlü, sizden memnun kalmış ve profesyonel birkaç kişinin size referans olması işe kabulünüz için size büyük avantaj sağlayacaktır.

17.02.2020