İlgi Çekici İçerik Oluşturmak İçin 9 Öneri

İlgi Çekici İçerik Oluşturmak İçin 9 Öneri

sola ok  Tanıtım

22.04.2020

591 Gösterim

İlgi Çekici İçerik Oluşturmak İçin 9 Öneri


Her içerik oluşturabilir ancak amacı olmayan içerikler etkili değildirler. İçerik pazarlama stratejisi oluştururken her zaman hedeflerinizi ön planda tutmanız gerekmektedir. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak onların içerikleri tüketme sebeplerini anlamaya çalışmalısınız.

Elinize geçecek olan cevaplar ne olursa olsun oluşturduğunuz içeriklerin ilgi çekici olmasına dikkat etmelisiniz. Hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız bu kritere dikkat etmelisiniz. İlgi çekici içerik göz önünde bulundurmuş olduğunuz site gereksinimlerine göre değişiklik gösterecektir. Aşağıdaki sonuçlardan hangisi sizin için daha önemliyse onu sağlayan içerik sizin için daha ilgi çekici demektir:

● Trafik artışı
● Tıklamalar
● Dönüşümler
● Kazanılan abonelikler
● Satışlar
● Beğeniler
● Bahsedilenler
● Yorumlar

Bu değerlerin her birisi bir içeriğin ilgi çekici olup olmadığını belirleyecek niteliktedir. Oluşturduğunuz içerik okuyucularınıza ilgi çekici gelmiyorsa okuyucular bunu tüketmezler ve bilgiyi farklı yerlerden almaya çalışırlar. Bu sizin için kaynak ve zaman israfı anlamına gelecektir.

Her seferinde en mükemmel içeriği oluşturmak gibi bir beceriye sahip olmayabilirsiniz. Ancak her seferinde hedefiniz ilgi çekici içerik oluşturmak olmalıdır. Her nasıl sonuç alacaksanız o şekilde içerik oluşturmaya özen göstermelisiniz. Ekstra çaba ortaya koymak zorunda olduğunuz zaman bunu yapmalısınız.

İlgi çekici içerik oluşturmak için nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız aşağıdaki 9 önerime göz atabilirsiniz.


1. Özgün Olmalısınız


Tamamen özgün olan bir içerik oluşturmak pek mümkün değildir. Sizinle aynı konuda bilgi vermiş olan birbirinden farklı insanlarla karşılaşabilirsiniz. Bu normal bir durumdur ancak sizin yapmanız gereken tüm bu kalabalığın içerisinden sıyrılmaktır. Rekabet edebilmek istiyorsanız tüm pazarlamacılarla paylaşmış olduğunuz derdin üstesinden gelmelisiniz: ilgi çekici içerik oluşturmak.

İlgi çekici içerik oluşturmak istiyorsanız özgün olmak zorundasınız. Daha önce tartışılmış olan bir konu hakkında bir şeyler yazmanız yanlış değildir. Ancak herkesle aynı şeyi yazmamalısınız. İçeriğe kendi sesinizi, kendi fikirlerinizi ve kendi bilgilerinizi katmalısınız. Özellikle kişisel deneyimlerinizi paylaşarak bir içeriği bambaşka bir hale dönüştürebilirsiniz.

Genellikle pazarlamacılar içerik oluşturmak için en maliyetsiz çözümü bulmak için çaba göstermektedirler. Bazı yazarlara ödeme yaparak içerik oluşturmaya çalışırlar. Ancak içeriği hazırlayacak olan yazarın konuyla ilgili herhangi bir deneyiminin olmaması içeriğin ilgi çekici olmasını engelleyecektir.

Bu tür başkasına yazdırılan içeriğin özgün ve ilgi çekici olmasını beklememelisiniz. Kendi içeriğinizi yazmalısınız. Yanlış yapacak olsanız dahi her şey kendinizin olmalıdır. İçeriği kişiselleştirerek onun bambaşka bir şeye dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Böylece size sadık olacak okuyucular ve takipçilerle karşılaşabilirsiniz.

Bu yaklaşımın biraz zaman alacağını unutmamalısınız. İlgi çekici içerik oluşturmak kolay değildir. Hangi değeri göz önünde bulundurarak içerik oluşturursanız oluşturun her zaman okuyucuları düşünmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.


2. Harekete Geçirici İçerik Oluşturmalısınız


İçeriğinizi oluştururken onun amacı konusunda bilgi sahibi değilseniz okuyucularınız konusunda da bilgi sahibi olamayacağınız anlamına gelir. İçeriğinizi tüketen olan kişilerin daha sonrasında neler yapacağına karar vermelisiniz. Örneğin, yeni bir ürün ortaya çıkmışsa blogunuzda onun tanıtımını yapmaya çalışabilirsiniz.

Bu tanıtımın içerisinde ilgili ürünün özelliklerine, faydalarına, nasıl kullanıldığında, onu nasıl kullandığınızı ve kullanan kişinin hayatına etkisine yer verebilirsiniz. Oluşturduğunuz içerik okuyucuyu satın almaya teşvik edebileceği gibi ona ürün hakkında tüm bilgileri sunarak bilinçlenmesini de sağlamalıdır.

Örnek vermek gerekirse, bir hizmetin tanıtımını yapmaya çalışıyorsanız o hizmet ile bağlantılı konulara değinmeli ve içeriğin içerisinde kullanıcıyı o hizmeti satın almaya teşvik etmelisiniz. Bu sayede hedefinize ulaşarak içeriğin ilgi çekici olmasını sağlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz içerikte hemen ürünü tanıtmaya ve satın aldırmaya çalışırsanız hata yaparsınız çünkü bu kullanıcının kaçıp gitmesine neden olacak bir yaklaşımdır.


3. İsabetli Bilgiler Vermelisiniz


Oluşturduğunuz içeriğin ilgi çekici olmasını istiyorsanız mutlaka onun içerisinde çeşitli istatistiksel bilgilere yer vermeye çalışmalısınız. Bu bilgiler içeriğin çok daha ilgi çekici olmasını sağlayacaktır. Ancak verdiğiniz bilgiler konusunda son derece dikkatli olmalısınız çünkü bilgilerin isabetli olması gerekmektedir.

İstatistiksel bilgileri bulmak artık eskisinden çok daha kolaydır. Bu nedenle insanları kandırmaya çalışmamalısınız. Blogunuzun ilgi çekicisi olması sunduğu kaliteli içeriklerin niteliğe göre belli olacaktır. İstatistiksel bilgiler verirken her zaman kaynak kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Kaynaklarınız ne kadar geçerliyse oluşturduğunuz içeriğin kalitesi bir o kadar yüksek olacaktır.

Bilgilerin oldukça hızlı bir biçimde değiştiğini unutmamalısınız. On yıl öncesine ait olan bir bilginin bugün pek geçerli olamayabileceğini unutmamalısınız. İçeriğiniz güncelse ve isabetli bilgiler sunuyorsa bu durumda insanların ilgisini çekecektir. Bu noktada oluşturmuş olduğunuz eski içeriğin değerinin düşmemesi için onu yeni bilgiler ve verilerle desteklemeyi ihmal etmemelisiniz.

Eski içerikleri güncelleyip yeni hale dönüştürmek son derece etkili bir stratejisidir. Bu sizin markanıza değer verdiğinizi gösterir ve okuyucuların içeriklerle etkileşim kurmasını kolaylaştırır. Hedef kitlenizin gerçekten şaşırmasını istiyorsanız bu durumda araştırmayı kendiniz yapmalısınız. Bunu gerçekleştirmek son derece zor ve zaman alıcıdır. Bu nedenle elde ettiğiniz bilgilerin her zaman isabetli olduğundan emin olmalısınız.


4. Hikaye Anlatmalısınız


Her ne kadar veriler önemli olsa bile insanlara hikaye anlatmak onların daha fazla ilgisini çekmektedir. Hikayeleştirme olduğu için kitap kuruz, televizyon izlerin, televizyon şovlarına merak salarız ve haberleri takip etmeye çalışırız. Her birinin ardında bir hikaye olduğunu düşünerek takip etmeyi sürdürürüz.

Bir hikaye anlatmak okuyucularınız ile bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede ilgilendiğiniz konuda kredi kazanmayı başarabilirsiniz. Örneğin, vücut geliştirme ile ilgili bir şeyler yazıyorsanız antrenman sertifikası alırken yaptıklarınıza değinebilirsiniz. Böylece hedef kitleniz sizin konuyla ilgili bilgi sahibi olduğunuzu anlayabilecektir.

Herhangi bir konuda bilgi sahibi olmada ve onu deneyimlemeden bir şeyler yapmak karşıdaki kişiyi etkilemeyecektir. Mutlaka bir hikaye anlatmalı ve o hikaye ile hedef kitle ile duygusal bağ kurmalısınız. Hitap ettiğiniz kitlede eğlence, korku ve üzüntü gibi duyguları uyandırmaya çalışmalısınız. Anlattığınız her hikayenin hedefleriniz ile örtüşmesine dikkat ederek sizi takip eden kişileri harekete geçirmelisiniz.


5. Kitlenizi Düşündürmelisiniz


Özgün olmak bir gereksinimdir ancak bu gereksinim tek başına yeterli değildir. Her yazdığınız ile hedef kitlenizi düşünmeye sevk etmelisiniz. Bu bir sanattır ve bu sanata hakim olursanız başarılı olabilirsiniz. Düşünceye sevk etmenin arkasındaki fikir okuyucunun söylediklerinizle ilgilenmesini sağlamaktır.

Okuyucularınızın hayal dünyasını önemsemelisiniz. Onları sürekli siyah ve beyaz arasında seçim yapmaya zorlamamalı, griyi düşünmelerini sağlamalısınız. Kesin bir cevabı olmayan sorular sormalısınız. Absürt senaryolarla bir resim çizmeli ve okuyucularınız bununla ilgilenmesini sağlamalısınız.

Her ne yaparsanız yapın söyleyeceklerinizin bugünün şartlarıyla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece içerik ile okuyucu arasındaki etkileşimi artırmayı başarabilirsiniz. Bu strateji özellikle içeriğin yorumlar kısmında çok daha fazla işe yaramaktadır. Sonuç olarak insanlar tekrar bir şeyler söylemek için sitenize yeniden gelecek ve tartışmaya çalışacaklardır. Bu sizin iyi bir haberdir çünkü blogunuzun etkileşim düzeyi kendiliğinden artış gösterecektir.


6. Görseller Kullanmalısınız


İçerik denilince akla hemen metin içeriğin geldiği doğrudur. Ancak bunun dışında yer alan içerikleri ihmal etmemelisiniz. Blogunuzun başarıya ulaşması için metin içerik çok önemli olsa bile işin içerisine video ve görselleri dahil etmelisiniz. Orijinal fotoğrafların her zaman daha fazla ilgi çektiklerini bilmelisiniz.

Görsellerden yararlanmak için özellikle infografikler son derece önemlidir. Kendi araştırmanızı yaparak oluşturacağınız infografikler her zaman orijinal içerik niteliği taşıyacaklardır. Bu görseller sizin daha kolay hatırlanmanızı sağlayacak ve oluşturduğunuz içeriklerin çok daha ilgi çekici olmasına yardımcı olacaklardır.

Video üretme şansınız varsa bunu gerçekleştirmelisiniz. Video içerikler her zaman ilgi çekmektedirler. Video içerik oluşturmaya karar verdiğiniz zaman aşağıdaki türde videolar oluşturmaya özen göstermelisiniz:

● Nasıl Videoları
● Ürün Tanıtım Videoları
● Eğlenceli Videolar
● Tartışma Videoları
● Röportaj Videoları

Blogunuzun ana sayfasına, yazılara, e-posta aboneliklerine ve sosyal medya kanallarına videolarınızı ekleyerek onların paylaşılmasını kolaylaştırmalısınız.


7. Başlıklardan Faydalanmalısınız


Yayınladığınız içeriklerin tüketilmesi için ilk olarak onların tüketilmesi gerekmektedir. Bu nedenle tıklanabilir başlıklara odaklanmak ve başlıklardan olabildiğince faydalanmak son derece önemlidir. Paylaşım yeriniz neresi olursa olsun başlıklar mesajlarınızı iletmek için son derece önemlidir. Başlıklar yeterince iyi değilse insanlar yayınladığınız içerikleri inceleme gibi amaca sahip olmayacaklardır.

Başlık oluştururken "bu nedenle", "bunun sebebi" gibi sözcük öbeklerini kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede yayınladığınız içeriklerin tıklanarak çok daha fazla ilgi çekmelerini sağlayabilirsiniz. Her başlıkta aynı sözcük öbeğini kullanmamaya dikkat ederseniz başlık stratejinizi çeşitlendirmiş olacağınızı unutmamalısınız.


8. Girişte Okuyucunun Dikkatini Çekmelisiniz


Okuyucuların ilgisi çekecek başlıklarla onların içeriğe tıklamalarını sağladıysanız bu oldukça iyi bir haberdir. Ancak her şeyin bununla sınırlı olmadığını bilmelisiniz. Yayınladığınız içeriğin tüketilmesi için okuyucuların dikkatini giriş kısmında çekmeye odaklanmalısınız. İlk 10-15 saniye içerisinde onların ilgisini çekmeniz gerekmektedir.

İnsanların büyük bir kısmı içerikleri baştan sona okuma alışkanlığına sahip değildirler. Sadece içerikte göz gezdirerek yollarını bulmaya çalışmaktadırlar. Bu nedenle giriş kısmında karşı konulamaz bilgilere yer vererek onların dikkatini çekmeye çalışmalısınız. Giriş kısmını okuyan bir ziyaretçi blog yazılarınızda geri kalan kısmı okumaya meraklı olacaktır.


9. Farklı Türlerde İçerik Yayınlamalısınız


Her gün aynı tarz içerik yayınlamaya çalışmamalısınız. Bu son derece can sıkıcı bir durumdur. Kimse her gün aynı tarzda içerik okumak istemez. Hedef kitlenizin ilgisini çekip onları içerikleri tüketmeye sevk etmek istiyorsanız mutlaka farklı türlerde içeriklere yer vermelisiniz.

Bir gün bir hikaye anlatabilir, ertesi gün bir araştırmaya yer verebilirsiniz. Bir gün blog yazılarından, diğer gün sosyal medya paylaşımlardan söz edebilirsiniz. Bir gün ürün tanıtırken, ertesi gün ürünleri kıyaslayabilirsiniz. Her ne yaparsanız yapın ardı ardına aynı tür içerik yayınlamamaya özen göstermelisiniz.

İlgi çekici içerik oluşturmak kolay değildir. Bu nedenle içerik oluşturma ve yayınlama kısmı markanızı tanıtmak için en zorlayıcı kısımlardan birisidir. Bu çalışmalara ekstra zaman ayırmanız gerekmektedir. Her şey özgün olma ve kalabalıktan ayrılmak üzerine kuruludur. Oluşturduğunuz her içeriğin harekete geçirici olması ise bir diğer gereksinimdir.

Oluşturduğunuz içeriklerde verdiğiniz bilgiler isabetli ve güncel olmalıdır. Sizi takip eden kişilere çeşitli hikayeler anlatmalısınız. Onları düşünmeye teşvik etmelisiniz. Görsellerle onların ilgisini çekmelisiniz. Oluşturduğunuz başlıklar sayesinde tıklamalar almaya çalışmalı ve giriş kısmında okuyucunun dikkatini çekmeye çalışmalısınız.

En önemlisi her gün aynı tarz içerikler yayınlamaktan uzak durmalısınız. Karma bir strateji gerçekleştirerek blogunuzun her zaman ziyaret edilmesini sağlamalısınız. Blogunuzda ilgi çekici içerikler yer aldığı sürece hedeflerinizi yerine getirip başarılı olabilirsiniz.

Daha ilgi içerikler oluşturmakta zorlanıyor musunuz? Blog danışmanı ve blog yazarı olan Timur Demir'in bloguna www.timurdemir.com.tr göz atabilirsiniz.

22.04.2020