İki Kardeşin Düşmanlığından Doğan Markalar: Adidas ve Puma

İki Kardeşin Düşmanlığından Doğan Markalar: Adidas ve Puma

sola ok  Tarih

22.11.2016

4,262 Gösterim

Bu içeriği 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼İki Kardeşin Düşmanlığından Doğan Markalar: Adidas ve Puma


Hemen hemen herkesin bildiği, dünyanın en ünlü spor giyim ve ayakkabı markalarından olan Adidas ve Puma'nın hikayesi, kurumsal rekabetin çok daha ötesindedir ve oldukça tuhaftır. Bu ilginç hikayenin kahramanları, birbirine düşman olan iki kardeş, Adi (Adolf) ve Rudi (Rudolf) Dassler'dır. Adolf ve Rudolf'un hikayesi, ailevi bir kavga olmaktan çıkarak zaman içerisinde, yaşadıkları şehirde halkın ikiye bölünmesine sebebiyet veren ve tam 60 sene süren düşmanlığının hikayesidir.

Dassler

Adolf ve Rudolf, II. Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde, küçük bir Alman şehri olan Herzogenaurach'ta, ayakkabı yapıp satmak üzere bir atölye açtılar. Annelerinin çamaşırhanesinde kurmuş oldukları "Dassler Brothers Shoe Company"de, Adi (Adolf) ayakkabıları tasarlayıp üretirken, daha dışa dönük bir karaktere sahip olan Rudi (Rudolf) ise ayakkabıların satışını gerçekleştirmektedir.

Adolf Hitler, 1933 yılında iktidara yükseldiğinde, her iki kardeş de Nazi partisine üye olurlar. Ancak bu durum, 1936 olimpiyatlarında 4 altın madalya kazanan efsanevi Afro Amerikan atlet Jesse Owens'a ayakkabı vermelerini engellemez.

Naziler

Owens'ın kazandığı zafer, Dassler kardeşlerin ayakkabı satışını da patlatmıştır. Fakat bu başarı, önceden de çok iyi anlaşamayan kardeşler arasındaki tartışmayı tırmandırır. Küçüklü büyüklü olaylarla devamlı olarak tetiklenen tarıtşmalara ek olarak, iki kardeşin eşleri de birbirleriyle hiç anlaşamamaktadır.

Jesse Owens

Asıl kavga ise müttefik kuvvetler II. Dünya Savaşı esnasında Herzogenaurach'ı bombalarken patlak vermiştir. Adi ve eşi, Rudi ve karısının bulunduğu sığınağa geldiğinde, Adi, müttefikleri kastederek "kahrolasılar yine geldiler" der. Rudi bu sözün kendisini hedef aldığına inanır ve iki kardeş arasındaki ipler, bu yanlış anlaşılma ile tamamen kopar.

Adolf ve Rudolf

Savaş zamanı iki kez tutuklanan Rudi, ilkinde, askerlik hizmetinden firar ettiği için Almanlar tarafından; ikincisinde de Gestapo adına çalıştığı gerekçesiyle Müttefikler tarafından tutuklanır. ABD'li soruşturma yetkililerinin yayımladığı raporda, Rudi'yi ihbar eden kişinin, kardeşi Adi olduğu ortaya çıkar. Rudi savaş kampına gönderilirken, Adi işi yeniden inşa etmeye girişir. En sonunda kardeşler, 1948'de şirketi ikiye bölerler.

Adi, kendi şirketine, adı ve soyadının kısaltmalarından oluşan "Adidas" adını verir. Rudi de kardeşini taklit eder ve şirkete "Ruda" ismini verir; ama daha sonra "Puma"ya çevirir.

Adidas ve Puma

Her ikisi de Aurach nehrinin iki yakasında kendi fabrikalarını kurarlar. Fabrikalar, II. Dünya Savaşı sonrası oluşan işsizliğe ilaç gibi gelmiştir. Bu sayede, kısa sürede Herzogenaurach'ın ekonomisinin büyük bir bölümüne hakim olurlar. Şehirdeki halkın büyük çoğunluğu, bu iki şirketten birisinde çalışmaya başlar.

Adidas ve Puma'nın Tarihi

Tüm şehir, Dassler ailesinin kavgasında ister istemez bir taraf haline gelir. Bir fabrikada çalışanlar diğer fabrikanın olduğu tarafa geçmemeye, diğerlerinin gittikleri market ve restoranlara gitmemeye başlar. Gülünç boyutlara ulaşan rekabette, iki şirket çalışanları arasında flört ve evlilik gibi konular da yasaklanır.

Zaman içerisinde Herzogenaurach, "eğik boyunların şehri" olarak tanımlanmaya başlanır. Bunun nedeni ise insanların birbirleriyle konuşmadan önce, ilk olarak hangi ayakkabıyı giydiğine bakmasıdır.


Adolf ve Rudolf, birbirlerine küs olarak 4 yıl arayle ölürler. Rudi 1974 yılında, Adolf ise 1978 yılında hayata gözlerini yumar. Öldükten sonra dahi hasımlık devam eder; iki kardeş de aynı mezarlıkta, fakat birbirinden çok uzağa gömülür.

Bugün her iki markanın da ana merkezi hâlâ Herzogenaurach'da bulunmaktadır ve şehrin ekonomisini yönetmeye devam etmektedir. Adidas ve Puma arasında süren 60 yıllık düşmanlık, 2009'da iki şirketin çalışanları arasında yapılan dostluk maçıyla sona erer.Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

22.11.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (7)

 1. Aslı

  Oyum her zaman pumadan yana adidas yalnızca popüler kültür diye düşünüyorum

 2. Hamdi Koz

  İnsanoğlu böyle işte... Bir hırstır alır başını gider ama kimse öbür tarafa bir şey götüremez.

 3. Ekin

  Düşman kardeşler olmalarına rağmen, markalarını dünya markası yapmayı başarmışlar.

 4. Ali Güzel

  Buna hırs demek lazım. 3 günlük dünya için hırsı uğruna, benim olsun uğruna günümüzde hâlâ kalpler kırılmaya devam ediyor.

 5. Sefer

  Adidas ile Puma beni gerçekten çok şaşırttı. Kardeşler tarafından kurulduğunu bilmiyordum.

 6. Akın

  İki kardeşin ayrı bir firma kurduğunu biliyordum ama böylesine kavgalı olduğunu yeni öğrendim.

 7. sergen

  Doğrusu çok ilginç bir hikayeleri var ama böyle şeyler günümüzde de hala aynı.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Ertuğrul Gazi'nin Hayatı ve Hakkında Bilgiler
13.12.2016
7,428 Gösterim

Ertuğrul Gazi'nin Hayatı ve Hakkında Bilgiler

Osmanlı İmparatorluğu kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'nin hayatı ve hakkında bilgiler...

Diktatörlüğün Altında Yatan Ressamlık: Adolf Hitler ve Çizimleri
21.09.2016
5,700 Gösterim

Diktatörlüğün Altında Yatan Ressamlık: Adolf Hitler ve Çizimleri

Acımasızlığıyla bilinen, II. Dünya Savaşı'nın başlamasına sebep olan etkili lider Adolf Hitler'in, Nazilerden önce çizmiş olduğu resimler.

Bir Şehrin Feda Edilişi: Coventry Bombardımanı
22.06.2016
4,788 Gösterim

Bir Şehrin Feda Edilişi: Coventry Bombardımanı

II. Dünya Savaşı'nda Naziler, müttefiklere saldırıyordu. Bir gün Enigma'dan gelen mesaj, İngilizleri büyük bir seçim yapmak zorunda bıraktı...

Adolf Hitler Etkisi
04.07.2016
5,243 Gösterim

Adolf Hitler Etkisi

Naziler iktidara geldiğinde neredeyse tüm Alman halkı Hitler'i destekliyordu. Almanlar, Hitler ne derse onaylıyor ve tereddütsüz kabul ediyordu.

Unutturulan Zaferimiz, Kut'ül Amare
29.04.2016
4,211 Gösterim

Unutturulan Zaferimiz, Kut'ül Amare

Kut'ül Amare Zaferinin ardından, İngiliz askerleri Türklere teslim oldu ve esir edildiler. İngiltere bu olay sonucunda tüm dünyaya rezil oldu.