Hızlı ve Öfkeli (Fast and Furious) Serisi

Hızlı ve Öfkeli (Fast and Furious) Serisi

sola ok  Film

16.06.2016

4,571 Gösterim

PDF KİTAP İNDİR / EPUB KİTAP İNDİR - TÜM KİTAPLARI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN HEMEN TIKLA!
Bu içeriği 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Hızlı ve Öfkeli (Fast and Furious) Serisi


Ülkemizde çoğu kişi Hızlı ve Öfkeli serisini izleyerek büyüdü, bu bir gerçek. Türkiyede birçok genç bu film serisi sayesinde arabalara merak duydu. Filmin ana teması arabalar ve yarış olduğundan dolayı dünyada, özellikle erkek izleyici kitlesi oldukça fazlalaştı.

Seri her ne kadar araba ve yarış temalı olsa da, filmin içine işlenen kurgu, filmi sıradan basit yarış filmlerinden ayırıyor. Dünyada birçok yarış filmi çekildi, birçoğu da Hızlı ve Öfkeli serisine özenerek çekildi fakat hiçbiri Hızlı ve Öfkeli serisi kadar tutulmadı. Çünkü Hızlı ve Öfkeli serisinin her şeyi özgündü ve artık bir yaşam tarzı haline gelmişti.

Serinin her filminde yarış konusunun bir kurgunun üzerine oturtulmuş olması, sadece yarıştan oluşan basit kurgulu bir film olmadığının en büyük göstergelerinden biridir. Bu konu güzel bir aksiyonla harmanlanınca, film serisi her kesimin sevebileceği popüler bir aksiyon serisine dönüşüyor.

Hızlı ve Öfkeli 7

Yapımcılar, seriyi ilk 5 filmden sonra sonlandırmayı düşündü fakat, izleyicilerden gelen inanılmaz yoğun istekler üzerine 6. film çekildi. Yine yapımcılar seriyi sonlandırmayı düşünürken yine izleyiciler serinin bitmesini istemedi ve seriye 7. bir film daha eklendi. 7. film çekilirken, filmle hiç alakası bile olmayanları ve tüm dünyayı derinden sarsan bir olay gerçekleşti; filmin başrollerinden biri olan Paul Walker, çekimlere ara verdildiği sırada bir arkadaşıyla, bir yardım kampanyası için gittikleri yolda kaza geçirdiler ve arkadaşıyla birlikte feci bir şekilde yanarak can verdi.

7. filmin çekimlerinin sonuna yaklaşmışken gerçekleşen bu trajedik olay tüm Hızlı ve Öfkeli severlerini derinden üzdü. Filmin gidişatının ne olacağı düşünülürken yapımcılardan filmin 1 sene ertelendiği haberi geldi ve filmin konusunun değişeceği açıklandı. Film severler bu karara çok büyük tepki gösterdi ve Pual Walker'ın olmadığı bir Hızlı ve Öfkeli filminin olamayacağı dile getirildi. Yapımcılarda buna hak vermiş olmalılar ki; zaten filmin çekimleri bitmek üzereyken gerçekleşen bu üzücü olayın ardından, filmin geri kalan küçük kısmında Paul Walker'ın kardeşinin oynatılacağı ve bir teknolojiyle Paul Walker'a benzetileceği açıklandı.

Hızlı ve Öfkeli kasayı çalma sahnesi

7. filmin ardından filmin yapımcıları yakaladıkları büyük izleyici kitlesinin farkında olduklarından, seriyi bir üçlemeyle bitireceklerini açıkladılar. Yani seriye 3 film daha çekilecekti. Paul Walker'ın olmayacağı 8. film, önümüzdeki sene, 14 Nisan 2017 tarihinde vizyona girecek.

Bugüne kadar çekilen 7 filmin adları şu şekildedir:

Hızlı ve Öfkeli (The Fast and The Furious) - 2001
Daha Hızlı Daha Öfkeli (2 Fast 2 Furious) - 2002
Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı (The Fast and the Furious: Tokyo Drift) - 2006
Hızlı ve Öfkeli 4 (Fast & Furious 4) - 2009
Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu (Fast Five) - 2011
Hızlı ve Öfkeli 6 (Fast & Furious 6) - 2013
Hızlı ve Öfkeli 7 (Furious 7) - 2015
8. filmin adının "Hızlı ve Öfkeli 8" (Fast 8) olacağı düşünülmektedir.

Hızlı ve Öfkeli tank sahnesi

Serinin her yeni filminde popülerliğin artmasının etkisiyle de dünyaca ünlü oyuncular filme eklenmeye başlamıştır. Filmin ana karakterlerinin dışında, filme sonradan eklenen bu isimler arasında; Dwayne Johnson, Kurt Russell, Jason Statham gibi isimler bulunmaktadır.

Hızlı ve Öfkeli serisinin konusu; Dominic Toretto (Vin Diesel), Los Angeles sokaklarına, karanlık bastırdıktan sonra yasa dışı otomobil yarışları düzenleyen bir grubun lideridir. Polis Toretto'nun yasa dışı yarış organiasyonlarının dışında hırsızlık yaptığından da şüphelenmektedir. Toretto'yu yakalamanın en kolay yolunun çeteye bir ajan sızdırmak olduğunu düşünür.

Brian O'Conner (Paul Walker) adlı yeni bir FBI polisini araba sürme yeteneğinden dolayı bu çeteye sızdırmaya karar verir. Toretto, yine yasa dışı bir yarış düzenlediği sırada, Brian O'Conner bu yarışa sıradan bir sokak yarışçısı olarak katılır. Böylelikle Brian O'Conner ve Paul Walker tanışır.

İlk zamanlarda her şey olması gerektiği gibi giderken genç FBI ajanı Brian O'Conner, Toretto'nun kız kardeşine aşık olur. Çeteyle birlikte uzun süre geçiren O'Conner artık Toretto'nun bir dostu olmuştur ve çetenin yaşamında saygı duyduğu olaylar gözlemlemeye başlar. Bir süre sonra Brian O'Conner, Toretto'ya saygı duymaya başlar ve ister istemez onu tutuklaması gerektiği düşüncesi başka düşüncelere dönüşür. Hatta Toretto'nun tam yakalanacağı sırada ona kendi arabasını verir ve kaçmasına sebep olur.

Serinin diğer filmlerinde Brian O'Conner, artık tamamen kendisini Toretto'nun çetesinde bulunan bir aile bireyi olmaya başlar ve artık suçlu olmakla polis olmak arasında kalmıştır. Serinin yine başka bir filminde Toretto, Brian O'Conner'a büyük bir suç çetesini çökertme konusunda yardımcı olur ve teslim olmaya karar verir. O'Conner, Toretto'nun yaptığı bu yardımı mahkemeye, Toretto'nun hapis cezasını kaldırması için sunar. Fakat mahkeme büyük bir suç çetesini çökertmenin, Toretto'nun hayatı boyunca yaptığı suçları kaldıramayacağını söyler ve Toretto'ya müebbet hapis cezası verir.

Brian O'Conner bundan sonra FBI ajanı olduğunu tamamen göz ardı eder ve Toretto'yu hapishaneye ulaşmadan bir planla kaçırır. O'Conner artık Toretto gibi aranan bir suçludur. Fakat Toretto'nun ekibi ve O'Conner bir suçlu olmasına rağmen insanlara zarar veren bir suçlu çetesi değildi. Hep adaleti savunuyorlardı. Bu yüzden kendilerini arayan özel timler dahi bir süre sonra Toretto ve O'Conner'ın ekibiyle iş birliği içerisinde olmuşlardır. Serinin genel olarak ana konusu bu şekildedir.

Hızlı ve Öfkeli tank sahnesi

Seri, tüm dünyada en çok beğenilen film serileri arasındadır. Tüm seride harcanan toplam bütçe 759 milyon dolardır. Serinin tüm filmlerinin yaptığı toplam hasılat ise 3 milyar 891 milyon dolardır. Özellike serinin en son filmi olan Hızlı ve Öfkeli 7 filmi tek başına dünya çapında 1,5 milyar dolar hasılat yapmıştır.

Seri hakkındaki yönetmenler, oyuncular, yapımcılar gibi ayrıntılı bilgileri Hızlı ve Öfkeli (Fast and Furious) Serisi linkine tıklayıp, FilmMuhendisi.com'dan görebilirsiniz.Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

16.06.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (11)

 1. reisbaba

  hızlı ve öfkeli serisine ilk başladığımızda daha çocuktuk. şimdi yaş geçti lakin o zaman ki verdiği tat hala aynı

 2. kubraozyurtlu

  Yarış filmi denilince hızlı ve öfkeli serisini tek geçerim her filminde ayrı bir aksiyon heyecan var.Son çıkacak filmi de merakla bekliyorum

 3. Arda

  Son çıkacak olan filmin fragmanı yayınlandı yine efsane bir film bizi bekliyor. Bu sefer vin diesel düşman tarafda yer alıyor.

 4. Şeyma Burgucu

  Bana araba yarışlarını sevdiren müthiş bir film ve her bir seri de ayrı bir aksiyon heyecan yaşatıyor.

 5. Korcan

  Bu filmlere -sanırım 7 seri olması lazım- bayılıyorum. Oldukça heyecanlı ve aksiyon dolu bir seri.

 6. Bu filmin her serisini de aynı heyecanla izlemişimdir. Gerçekten adamlar yapıyor abi ya...

 7. Burak Kıltuna

  Çok güzel bir seri, konusu genellikle izlemeyen insanlar tarafından Yarış olarak sanılsa da aslında konusu Aile bağları ve özellikle ilk filmlerde suç üstüne kuruludur, bildiğim kadarıyla 3 film daha yayınlayıp final yapacaklar, Paul olmadan bu 3 film nasıl geçecek orası merak konusu.

 8. Caner Torba

  Amaçları kaliteli bir yapım yapmak olduğu sürece devam etmesini istediğim bir seri. Bakalım yeni filmi yakında zamanda çıkacak vizyona merakla bekliyorum.

 9. Can

  Ben Hızlı ve Öfkeli 5, 6 ve 7. filmini sinemada izlemiştim. Filmde hem aksiyon sahneleri çok hem de yarış sahneleri çok. Efsane film serileri arasında yer alır kesinlikle.

 10. Semih

  İnanılmaz aksiyon sahneleri var. Teknolojiler havada uçuşuyor ama hayat gerçek; hatayı affetmiyor.

 11. Kadir

  Bu film serisi kadar merakla bekleyip, ilk çıktığı gün sinemaya gittiğim bir seri daha olmadı. Adamlar işini cidden çok iyi yapıyor ve bir şekilde o filmi izliyorsunuz. Sıkılma gibi bir durum olması için normal bir insan olmamanız gerekiyor. Bana kalırsa, herkesin izlemesi gereken bir film serisi.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Hızlı ve Öfkeli (Fast and Furious) Serisi
16.06.2016
4,571 Gösterim

Hızlı ve Öfkeli (Fast and Furious) Serisi

Tüm dünyada büyük yankı uyandıran, izleyicilerin gönlünde taht kuran ve bitmesi hiç istenmeyen Hızlı ve Öfkeli film serisi hakkında bilgiler.

Yıldızlararası (Interstellar)
09.12.2015
5,114 Gösterim

Yıldızlararası (Interstellar)

Cristopher Nolan'ın başyapıtı, kusursuz bir sanat eseri ve dünyanın gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmi: Yıldızlararası (Interstellar)

Ünlü Filmler ve Diziler Hakkında Sıra Dışı Bilgiler
28.12.2017
3,594 Gösterim

Ünlü Filmler ve Diziler Hakkında Sıra Dışı Bilgiler

Efsaneleşmiş filmler ve diziler, bu dizilerde ve filmlerde oynayan oyuncularla ilgili daha önce çok duyulmayan sıra dışı bilgiler.

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)
10.03.2016
7,132 Gösterim

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

Nobel ödüllü ünlü matematikçi John Nash'ın hayatını konu alan biyografi - drama türünde bir film: Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

En İyi Kıyamet Sonrası Filmleri
26.06.2016
12,196 Gösterim

En İyi Kıyamet Sonrası Filmleri

Kıyamet sonrası yaşamı veya bilinen dünya düzeninin yıkıldığı senaryoları konu alan film önerileri. Diğer bir adıyla; distopik filmler