Herkesin Başına Gelen, Zihnin Kişiye Oynadığı Akıl Oyunları

Herkesin Başına Gelen, Zihnin Kişiye Oynadığı Akıl Oyunları

sola ok  Genel Kültür

28.11.2017

3,730 Gösterim

PDF KİTAP İNDİR / EPUB KİTAP İNDİR - TÜM KİTAPLARI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN HEMEN TIKLA!
Bu içeriği 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Herkesin Başına Gelen, Zihnin Kişiye Oynadığı Akıl Oyunları


Zihin, kimi zaman muhteşem bir köle, kimi zaman acımasız bir efendi. Zihni yönetmek insana çok önemli bir güç ve psikolojik üstünlük sağlarken, psikolojik anlamda zayıflığı yakaladığı anda kişiye dünyayı zehir etmekten geri durmayacak kadar acımasızdır. Bu içerikte zihnimizin bize oynadığı inanılmaz akıl oyunları yer almaktadır.


L'esprit de l'Escalier (Merdiven Nüktesi)


Fransızca'dan İngilizce'ye geçen bu kavramı Türkçe'de merdiven nüktesi veya merdivenin ruhu olarak adlandırılabilir. Bu kavramın adı, Fransız yazar ve filozof Denis Diderot'un 1930'da yayınladığı "paradoxe sur le comédien" adlı kitabında geçen bir hikayeden alınmıştır.

Kitapta, binanın merdivenlerinden aşağı doğru inen birisi adama bir laf söylüyor. Adam da bu lafa verecek güzel bir cevap arıyor fakat tam güzel bir cevap bulduğunda, lafı söyleyen adam çoktan merdivenlerden aşağı inmiş oluyor.

Özetle, kendisine söylenmiş kötü bir lafa o sırada karşılık veremeyip; zekice bir cevap aklına geldiğinde artık iş işten geçmiş olma durumudur. Kendisine acı bir şekilde laf söylenen ve bunun altında kalan birinin olay geçtikten sonra "keşke şöyle deseydim" gibi düşünmesidir.

Söylemek istediklerim, söylediklerim


Capgras Sendromu


Sendromun en önemli özelliği, kişinin çevresindeki insanların gerçek olmadığına, başka insanların çevresindekilerin yerine geçtiğine inanması olayıdır.

Kadınlarda daha çok görülen bu sendrom, sanrısal bozukluklardan biri olarak kategorilendirilebileceği gibi şizofreninin bir belirtisi olarak da görülebilir. Hasta, kendisini oldukça karmaşık bir komplonun içinde hisseder ve çevresindekilerin, kendisinin farkında olmadan değiştirildikleri düşüncesinin rahatsızlığını yaşar.

Bu düşüncenin, ortaçağda bebeklerin kaçırılıp yerlerine başkalarının koyulmasına veya modern zamanda uzaylıların insanlarla yer değiştirip bizler arasında yaşamaya çalıştığına benzer olan inanışla bağlantılı olabileceği düşünülmektedir.

Capgras Sendromu


Deja Vu


Deja vu, yaşanılan bir olayın daha önceden de yaşanmış olma hissidir. Bazı zamanlar, bazı şeylerin daha önceden hayatımızda var olduğunu hissedebiliriz. Bu tür olaylarla birlikte insanlar oldukça farklı, esrarengiz ve ürkmüş hissedebilirler. Ayrıca beynimizde bir anda beliren bir olayın imgesini biz daha önce yaşamış gibi hissetsek dahi, aslında onu rüyamızda görmüş olma ihtimalimiz de yüksektir ki; bu rüya olayı dahi başlıbaşına garip bir durumdur.

Spiritüel kaynaklara göre de, hayatta öğrenmemiz gereken olaylara daha önceden ışıklı işaretler koyarız, daha sonra koyduğumuz işaretleri hatırlamaya da Deja vu denir. Bu da "Deja vu" anlarımızda daha dikkatli olmamız gerektiğine işaret etmektedir.

Deja Vu üzerine başka bir teori de, bizlerin farkında olmadığı ya da algılayamadığı paralel evrenler var ve bu evrenlerde bizimle denk halde yaşayan başka benliklerimiz var. Bu teoriye göre biz, başka bir evrenin yansıma evreninde olabiliriz. Yine bu teoriye göre; zaman ve bilgi aynı anda bizim olduğumuz noktada zaten mevcut. Aynı gözümüzün ve kulağımızın görüp duyamadığı ses ve ışık dalgaları gibi denilebilir. Yani üç boyutlu algılama kapasitemiz yanı başımızda duran bilgiyi ya da titreşimi alamıyor. Teoriye göre deja vu, bu evrenlerin yansımasının bir nevi tekrarı denilebilir.

Deja Vu'nun daha ayrıntılı ve bilimsel açıklaması için Dejavu Nedir, Nasıl Oluşur? başlıklı içeriğine gidebilirsiniz.

Deja Vu gif


Déjà Visité


Deja visite, diğerlerine göre daha az rastlanılan bir durumdur. Bu akıl oyunu ise mekanlarla bağlantılıdır. Yeni bir mekana dair gizemli, doğal olmayan bir aşinalık hissi içerir. Deja visite yaşayan kişi, bunun mümkün olmadığının farkında olsa bile (çünkü burada daha önce hiç bulunmadığının bilincindedir), yine de bulunduğu bölgeye, manzaraya, şehre veya çevreye güçlü bir aşinalık hisseder. Deja visite, mekan ve coğrafik durumla alakalıyken deja vecu, daha çok zamansal bir olaydır.

Deja Visite gif


Déjà Vécu


Deja Vecu, insanların dejavu yaşadıklarını sandıkları anda meydana gelir. Deja vu, bir şeyi daha önce de görmüş, yaşamış olabileceği hissidir. Deja vecu ise bir olayı daha önceden tüm ayrıntılarıyla görmüş ve algılamış olma hissidir. Ayrıca bu his o kadar kuvvetlidir ki, deja vecu yaşayan kişi, kokuların ve seslerin bile aynı olduğunu düşünür. Ayrıca deja vecu yaşayan kişiler, biraz sonra başlarına ne geleceğini bile tahmin edebilme yetisine sahiptirler.

Deja Vecu gif


Déjà Senti


Deja senti, tamamen zihinsel bir deneyimdir ve kesinlikle "sanki" hissiyatı yaşanmaz. Deja senti yaşandıktan sonra, deneyimleyen kişinin hafızasında uzun süre kalmamaktadır. Deja senti aynı zamanda epilepsi hastaları tarafından da yaşanan bir durumdur. Bir nevi "daha önceden hissedilmiş" duygusudur. İlginç olan bu anormal durumu yaşayan kişi, hissedilen şeylerin detaylarını hatırlamaktadır.

Deja Senti


Jamais Vu


Deja vu'nun tam tersi olan histir. Fransızca "hiç görmedim" anlamına gelmektedir. İçinde bulunulan bir durumun tamamen yabancı geldiği, sanki daha önce hiç yaşanmamış gibi hissedildiği bir hafıza yanılmasıdır. Jamais vu yaşayan kişi kendini anlık olarak, daha önce bulunduğu yerlerde hiç bulunmamış, daha önce konuştuğu insanlarla hiç konuşmamış gibi hisseder.

Jamais Vu gif


Presque Vu


Presque vu'nun tam sözcük ve anlam karşılığı "dilimin ucunda" deyimidir. Bir durumu veya olayı yaşayacağınız hissine kapılmaktır.

Kişi, bir kelimeyi hatırlayamıyor fakat bu kelime dilinin ucunda. Tam bu sırada beyin yarım kürelerinden biri devreye giriyor; sözcüğü tam anlamıyla hatırlatamasa da, toplamda kaç harfli olduğunu veya baş harfi gibi ipuçlarını tekrar edip duruyor. Hemen ardından diğer yarım küre devreye giriyor ve daha fazla nöronu, sözcüğü hatırlamak için görevlendiriyor. Bunun sonucunda, düşünülen sözcük, tam olarak akla gelmese bile, yakın anlamlı olanları ya da o sözcüğün daha önce duyulduğu yerdeki, kişinin zihnine girdiği anki anılar toplanmaya başlıyor.

Dilimin ucunda - Presque Vu


Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

28.11.2017

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Bilinçaltı Hakkında Bilinmeyenler
24.06.2016
5,321 Gösterim

Bilinçaltı Hakkında Bilinmeyenler

Bilinçaltı, doğru ve yanlış, ahlaklı ve ahlaksız gibi ayrımların farkında değildir. Yalnızca verilerle ilgilenir. Veri hakkında değerlendirme yapmaz.

Türk Mitolojisinde Efsanevi Yaratıklar
08.05.2016
70,144 Gösterim

Türk Mitolojisinde Efsanevi Yaratıklar

Türk mitolojisi, tarihi Türk halklarının inandığı mitolojik bütünlüğe denir. Tüm mitolojilerde olduğu gibi Türk Mitolojisi'nde de efsanevi yaratıklar bulunmaktadır.

Doğanın İnsandan Geri Aldığı 20 Yer
06.05.2016
5,323 Gösterim

Doğanın İnsandan Geri Aldığı 20 Yer

İnsanlar tarafından terk edilen yerler kısa süre içerisinde doğanın kontrolüne geçer ve çoğu zaman doğal bir sanat eseri halini alır.

Büyü ve Büyücülük Tarihi Hakkında Bilgiler
13.07.2016
4,955 Gösterim

Büyü ve Büyücülük Tarihi Hakkında Bilgiler

Büyü ve büyücülük gibi terimler, insanlık tarihi kadar eskidir. Babil döneminden gelen yıldız falları, hâlâ insanlar tarafından baktırılmaktadır.

Yakamoz Nedir ?
11.08.2016
34,473 Gösterim

Yakamoz Nedir ?

Yakamoz, çoğu kişinin sandığı gibi ay ışığının denizde oluşturduğu görüntü değildir. Yakamoz, bir şeye değdiğinde ışık saçan tek hücreli bir canlıdır.