Hayvanlar Hakkında Hiç Bilmediğiniz 30 Gerçek

Hayvanlar Hakkında Hiç Bilmediğiniz 30 Gerçek

sola ok  Genel Kültür

07.03.2016

9,679 Gösterim

Bu içeriği 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Hayvanlar Hakkında Hiç Bilmediğiniz 30 Gerçek


1 | Malezya patlayan karıncası, böcekler yada diğer hayvanlar tarafından saldırya uğradığında, kendisini bir bomba gibi patlatır. Bu patlamayla Malezya patlayan karıncası ölür. Fakat vücudundaki güçlü zehirler, saldıran canlıya yayılır ve canlıyı kısa sürede öldürür.

malezya patlayan karıncası


2 | Suikastçi böceğin en ilginç özelliği, öldürdüğü diğer böcekleri kendi vücuduna yapıştırarak, kalkan olarak kullanması ve bu zırh sayesinde savunmasını 2 kat artırmasıdır.

suikastçi böcek


3 | Karıncalar, aynı insanlar gibi stratejiler uygulayarak ordular halinde savaşlara hazırlanırlar. Yaptıkları savaş taktikleri arasında, güçsüz olan karıncaların ön saflarda savaşmaya mecbur edilerek piyon olarak kullanmaları vardır. Doğada tahminen 7 kuatrilyon karınca var. Bu da, yaşayan her insana 1 milyon karınca düşüyor demektir.

karincalar


4 | Bonibon gibi dış yüzeyleri parlayan çikolataların yapımında, böceklerin dış kabukları kullanılmaktadır. Bu gıdalar bu yüzden çok parlaktır.

bonibon


5 | 100 gramlık bir çekirge yemeğinde, 100 gramlık tavuk veya sığır etine oranla, benzer proteinlerin olması yanı sıra, çekirgede daha fazla vitamin ve demir, kalsiyum ve çinko gibi ekstra minerallar bulunmaktadır.

çekirge yemeği


6 | Her insan farkında olmadan yılda ortalama yarım kilo böcek yemektedir. Bu böcekler ne kadar çok önlem alınırsa alınsın, hergün yenilen besinlere sürekli olarak karışmaktadır.

meyve sebze


7 | Madagaskar ormanlarında yaşayan, ortalama 29 milimetre boyuyla, "Brookesia Micra" kibrit çöpünün üzerinde durabilecek kadar küçüktür ve dünya üzerindeki en küçük sürüngendir.

brookesia micra


8 | İguana, koala ve komoda ejderinin ikişer tane erkek üreme organı, kanguruların ise üçer tane dişi üreme organı vardır.

iguana, koala, komoda ejderi ve kanguru


9 | Palyaço balığı sürülerinde sadece bir tane dişi palyaço balığı bulunur ve bu dişi hayatını kaybederse, sürünün lideri erkek palyaço balığı, dişiye dönüşür. Cinsiyetini değiştirir değiştirmez, diğer erkeklerle çiftleşmeye başlar.

palyaço balığı


10 | Bir ahtapotun vücudunda 3 adet kalp 9 adet beyin bulunur ve ahtapotların kanları mavi renktedir.

ahtapot


11 | Erkek ahtapotlar çiftleşme esnasında kendi üreme organını koparıp dişi ahtapotun içine yerleştirirler. Üreme açısından görevlerini tamamladıktan sonra, bazı erkek ahtapotlar, okyanusun derinliklerine doğru yüzerek kendilerini ölüme terkederler.

ahtapotlar


12 | Su aygırlarının terleri kırmızı renktedir. İlginçtirki bu ter, hem doğal bir güneş kremi vazifesi görür hemde antibakteriyel olduğu için zararlı bakterileri öldürür.

su aygırı


13 | Jaguarlar yağmur ormanlarında bazen kendi istekleriyle uyuşturucu etkisine sahip bitkileri tüketirler. Bu jaguarların halisülasyon görüp kafayı bulmalarına sebep olduğu gibi avlanma isteklerini de kuvvetlendirebilir.

jaguar


14 | Ağırlığı 500 kg'a kadar çıkmasına rağmen saatte 48 km koşabilen Kuzey Amerika Bozayısının çenesi o kadar güçlüdür ki, tek bir ısırıkla bir bowling topunu paramparça edebilir.

kuzey amerika boz ayısı


15 | En agresif köpekbalığı türlerinden olan kaplan kum köpekbalıkları, henüz embriyo halindeyken, anne rahminde kardeşleriyle ölümüne kavga ederler. Hayatta kalan en son yavru doğma hakkını kazanmış olur. Bu balıklar hayatları boyunca ortalama 3000 adet diş kaybederler.

kaplan kum köpekbalıkları ve dişleri


16 | Yapılan araştırmalara göre her yıl ortalama 12 kişi köpekbalıkları tarafından öldürülürken, her saat başı ortalama 11 bin 417 köpekbalığı insanlar tarafından avlanmaktadır.

köpekbalığı ve insan

K17 | öpekbalıkları okyanuslarda 400 milyon yıldır varlıklarını sürdürmekte. Bu da, köpekbalıkların dinazorlardan daha eskidende var olduklarını göstermektedir.

kopekbalıkları


18 | Geçmişte yaşamış bütün dinazorlardan bile daha iri olan mavi balinanın sadece dilinin ağırlığı, yetişkin bir filin ağırlığından daha fazladır.

mavi balina ve dinazorlar


19 | Aşağıdaki resimde görünen canlı, ana vatanı avustralya olan mary river kaplumbağasıdır ve kafasında ki saç değil alp, yani yosundur.

mery river kaplumbağası


20 | Bal porsukları, kobra gibi zehirli yılan türlerini yiyerek beslenmeleriyle, leopar ve çita yavrularını kaçırmalarıyla ve aç aslanların avlarını gözlerinin önlerinden çalmalarıyla bilinirler. Bu hayvanlar guines rekorlar kitabında dünyanın en korkusuz hayvanı olarak yer alırlar.

bal porsuğu ve kobra


21 | Domuzların vücut yapılarından dolayı, başlarının kaldırıp gökyüzüne bakmaları imkansızdır.

domuz


22 | Endonezyaya ait olan ayam cemani isimli tavuk cinsi tamamen siyah renktedir. Bu tavuk türünün yalnızca tüyleri ve gagası siyah değildir. Aynı zamanda dili, yumurtaları, kemikleri, eti ve hatta iç organları bile siyah rengindedir.

ayam cemani


23 | Sivrisinekler insanları sadece ısırmazlar aynı zamanda soktuktan hemen sonra insanların üzerine idrarlarını boşaltırlar.

sivri sinek


24 | Bir inek tarafından dışarı salınan metangazı, havayı bir araba kadar kirletebilir.

inek


25 | Bir köstebek yalnızca bir gece boyunca hiç yorulmadan 100 metrelik uzun bir tünel kazabilir.

köstebek


26 | 1945 yılında çiftçi Lloyd Olsen akşam yemeği için kümesten bir tavuk almış ve kafasını eksmiştir. Ancak tavuk ölmeyip 18 ay daha yaşamıştı. Çünkü kafası tamamen kopmuş olsa da beyin sapının bir kısmı hala işlevseldi. Biraz dengesizde olsa yürüyebilen tavuğun yemek ihtiyacı bir göz damlasının içine su ve süt karıştırılarak karşılanıyordu.

kafasız tavuk


27 | Tek bir yudumda tükettiğimiz bir çay kaşığı bal, 12 arının hayatları boyunca yaptığı çalışmaya eşittir.

arılar ve bal


28 | Erkek bal arılarının orgazmları o kadar kuvvetlidirki, üreme esnasında cinsel organları şiddetle patlar ve kısa bir süre içerisinde ölürler.

erkek bal arısı


29 | Moskovada sokak köpekleri sabahın erken saatlerinde şehir metrosunu kullanarak, yaşadıkları yerlerden rahatlıkla çöplerden yiyecek bulabildikleri şehir merkezine giderler. Daha sonra karınlarını doyurup mesai saati bitiminde yaşadıkları yerlere tekrar geri dönerler. Yaptıkları alıştırmalarla, birbirleriyle metroda ne kadar kalmaları gerektiğini öğreten köpeklerin bazen tıpkı insanlar gibi uykuya dalarak, inmeleri gereken durağı da kaçırdıkları olabiliyor.

moskova metrosunda köpek


30 | Yunuslar abd de ve rusyada deniz kuvvetleri tarafından askeri amaçlar için eğitilir. Bu hayvanlar toksik tabancalarla ateş ederek, teröristleri ve korsanları kolayca öldürebilmektedir.

yunus eğitimiBu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

07.03.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Dejavu Nedir, Nasıl Oluşur ?
17.05.2016
7,472 Gösterim

Dejavu Nedir, Nasıl Oluşur ?

Dejavu, yaşanılan bir olayı, önceden yaşamışlık hissidir. Fransızca'da Deja ve Vu kelimelerinin birleşiminden oluşur. Dejavu neden ve nasıl oluşur ?

Doğanın İnsandan Geri Aldığı 20 Yer
06.05.2016
7,917 Gösterim

Doğanın İnsandan Geri Aldığı 20 Yer

İnsanlar tarafından terk edilen yerler kısa süre içerisinde doğanın kontrolüne geçer ve çoğu zaman doğal bir sanat eseri halini alır.

Astral Seyahat Nedir, Nasıl Yapılır ?
13.06.2016
6,606 Gösterim

Astral Seyahat Nedir, Nasıl Yapılır ?

Ruhun, bedeni bir süre terk edip, çeşitli yerlere düşünce hızı ile giderek, orada meydana gelen olayları izleyebilmesine astral seyahat denmektedir.

Yakamoz Nedir ?
11.08.2016
44,360 Gösterim

Yakamoz Nedir ?

Yakamoz, çoğu kişinin sandığı gibi ay ışığının denizde oluşturduğu görüntü değildir. Yakamoz, bir şeye değdiğinde ışık saçan tek hücreli bir canlıdır.

Türkler ve Hadisler
02.06.2016
9,995 Gösterim

Türkler ve Hadisler

"Konstantiyye (İstanbul) mutlaka feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır ve o asker ne güzel askerdir" Peygamber Efendimiz (sav)