Evrendeki En Aşırı Şeyler: Nötron Yıldızları

Evrendeki En Aşırı Şeyler: Nötron Yıldızları

sola ok  Uzay

05.10.2016

2,123 Gösterim

Bu içeriği 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Evrendeki En Aşırı Şeyler: Nötron Yıldızları


Nötron yıldızları evrendeki en sıra dışı şeylerden biridir. Dev bir atom çekirdeği gibidirler. Kilometrelerce çapta, inanılmayacak kadar katı ve vahşilerdir.


Nötron Yıldızlarının Oluşma Süreci


Bir yıldızın hayatı iki gücün dengesi tarafından kontrol edilir. Bu güçlerden biri kendi yerçekimidir, diğeri ise füzyon reaksiyonundan kaynaklanan radyasyon basıncıdır. Yıldızların çekirdeklerinde hidrojen birleşir ve helyuma dönüşür. Bu sürecin sonunda çekirdekteki hidrojen biter. Eğer yıldız yeterince büyükse helyum bu defa birleşerek karbon oluşturur.

Nötron Yıldızı Oluşumu

Dev yıldızların çekirdekleri daha ağır atom çekirdekleri oluşturarak soğan gibi tabakalar haline gelir. Bu noktada; karbon neona, neon oksijene, oksijen de silikona dönüşür. En sonunda bu reaksiyon demire gelir, demir de başka bir elemente dönüşemez. Bu füzyonu durdurur, füzyon durunca da radyasyon basıncı hızlıca düşer. Yıldız artık dengede değildir ve çekirdek kütlesi 1,4 güneş kütlesini geçtiği zaman, yıkıcı bir çöküş başlar.

Çekirdeğin dış kısmı yıldızın çekirdeğine çökerken saniyede 70.000 km hıza ulaşır. O an, atomun içindeki temel güçler, yalnızca yerçekimi çöküşüyle savaşabilir.

Elektronların kuantum mekanik itişi yenik düşerek elektronlar ve protonlar birbirine eriyip, atomun çekirdeği kadar yoğun olan nötronu oluşturur. Yıldızın dış tabakaları uzaya fırlatılarak vahşi bir süpernova patlaması yaşanır ve bir nötron yıldızı oluşur.

Nötron Yıldızı Nedir?


Hacmi Küçük, Kütlesi Fazla ve Oldukça Sıcak


Kütlesi 1 ile 3 Güneş kütlesi arasındadır fakat genişliği yalnızca 25 km'dir. Dünyanın kütlesinin 500.000 katı kadar kütle, ABD'nin New York kentinin bölgelerinden biri olan Manhattan'ın çapı kadardır. O kadar yoğundur ki bir cm3'ü 700 metre çapındaki bir demir küpü kadardır. Bu da yaklaşık olarak 1 milyar tondur. Buna örnek vermek gerekirse; everest dağının ağırlığının, bir kesme şeker büyüklüğünün içine sığdığı düşünülebilir.

Nötron Yıldızı Boyutu

Nötron yıldızının yerçekimi de etkileyicidir. 1 metre üzerinden bir nesneyi bıraksanız bir mikrosaniyede yıldıza çarpacaktır ve hızı saatte 7.2 milyon kilometre olacaktır. Yüzeyi inanılmaz derecede düzdür ve en fazla 5 milimetre engebe yer alır. Sıcak plazmadan oluşan süper kısa atmosferiyle, yüzey sıcaklığı 1 milyon santigrat derecedir, karşılaştırmak için Güneş'in yüzeyi 5500 derecedir.

Nötron yıldızının yapısında, kabuk aşırı şekilde katıdır, demir atomu çekirdeği gibidir ve üzerlerinde elektron denizi akmaktadır. Çekirdeğine yaklaştıkça daha fazla nötron, daha az proton bulunur, taa ki inanılmayacak derecede yoğun bir ayırt edilemez nötrona ulaşıncaya dek. Nötron yıldızının çekirdeği çok ama çok tuhaftır. Tam olarak özellikleri bilinmese de, en iyi tahmin, süper akışkan bozulmuş nötron maddesi ya da bir tip ultra yoğun quark maddesi (quark-Gluon plazma) dan oluştuğudur. Bu aslında geleneksel yöntemde mantıklı değildir, sadece ultra ekstrem ortamlarda var olabilir. Birçok yönden nötron yıldızı dev bir atom çekirdeğiyle benzerdir. En önemli fark atom çekirdeği güçlü etkileşim ile birarada tutulurken, nötron yıldızı yerçekimi ile bir arada durur.

Nötron Yıldızları


İnanılmaz Derecede Hızlılar


Nötron yıldızları çok ama çok hızlı dönerler. Genç olanları saniyede birkaç defa döner ve eğer yakında nötron yıldızını besleyebilecek başka bir yıldız da varsa saniyede birkaç yüz defa dönebilirler. Mesela "PSR J1748-2446ad" ismi verilen bir nesne, saatte 252 milyon km hızla dönmektedir. Bu o kadar hızlıdır ki, yıldız aynı Dünya gibi yanlardan şişkin, üstten ve alttan basık bir şekle dönüşmüştür. Bu nesnelere ise pulsar denir. Çünkü pulsarlar radyo dalgaları yayarlar.

Nötron yıldızlarının manyetik alanları Dünya'nın manyetik alanından 8 trilyon kat daha fazladır. O kadar güçlüdür ki atomları, yaptıkları etki ile eğerler. Yani kısaca; nötron yıldızları evrendeki en aşırı ve aynı zamanda en inanılmaz, etkileyici nesnelerdendir.

Nötron Yıldızı


Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

05.10.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (6)

 1. Sinan

  Konu bana kara deliklerin oluşumunu hatırlattı. Aslında yıldızların doğumu ve ölümü arasında çok benzerlik vardır. Aynı evrenin oluşumu gibi. 1 noktadan oluşan evren genişlemesi durunca tekrar 1 nokta halinde yok olacaktır.

 2. Serdar Tek

  Evrendeki her şey bilinmeyen sırlarla dolu olarak biliyordum bu da olayın başka bir boyutu.

 3. taner hoca

  Bilimin bu engin sırlarını burada okuyunca hayretlerimi gizleyemiyorum. Çok başarılı bilgiler verilmiş, teşekkürler.

 4. Aleyna

  Evrenin şu ıssız ve büyüleyici görüntüsüne hastayım. İnsanı gerçekten düşüncelere itiyor. Sırf bu merakım yüzünden dsmart aldım, discovery kanallarını izlemek için.

 5. Ercan Küçükdere

  Evrende bu yıldızlar kadar hızlı olanı yok herhalde. Herhangi bir gezegene çarpsa mahveder.

 6. Güven Kırmıç

  Ağzım açık okudum, düşünsenize ya; everest ağırlığı bir küp şekerde. O yoğunluğu yer yüzü kaldıramaz sanırım.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Her Şey İçine Çeken Kara Delikler Nasıl Keşfediliyor?
03.03.2018
531 Gösterim

Her Şey İçine Çeken Kara Delikler Nasıl Keşfediliyor?

Hiçbir şey kara delikten kaçamazsa, biz onları nasıl gözlemleyebiliriz ki? Kara deliklerin var olduklarını nasıl bilebiliriz?

Dünya Aniden Dursaydı Ne Olurdu ?
26.09.2016
1,227 Gösterim

Dünya Aniden Dursaydı Ne Olurdu ?

Dünya, şu anda Ekvator'da, saatte 1650 kilometreden daha hızlı bir şekilde dönmektedir. Peki dünya aniden dursaydı ne olurdu ?

Yıldız ile Gezegen Arasındaki Fark Nedir?
31.12.2017
1,195 Gösterim

Yıldız ile Gezegen Arasındaki Fark Nedir?

Dünya'dan 1321 kat daha büyük, 318 kat daha ağır olan Jüpiter neden bir yıldız değil de bir gezegendir? Yıldız ile gezegen arasındaki fark nedir?

Kaçış Hızı veya Kurtulma Hızı Nedir?
13.11.2016
2,252 Gösterim

Kaçış Hızı veya Kurtulma Hızı Nedir?

Bir cismin kendisini etkileyen kütleçekim alanından kurtulabilmesi için ulaşması gereken hıza, kaçış hızı veya kurtulma hızı denir.

Drake Denklemi Nedir, Nasıl Hesaplanır ?
27.06.2016
2,167 Gösterim

Drake Denklemi Nedir, Nasıl Hesaplanır ?

Drake denklemi, dünya dışı yaşam ihtimalini ve bu ihtimalde olası kaç uygarlık olabileceğini hesaplama yöntemidir.

X

MasivaTurk.com içeriklerini
YouTube'dan takip edebilirsiniz.

YOUTUBE KANALIMA ÜCRETSİZ
ABONE OLMAK İÇİN TIKLA