Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

sola ok  Film

09.03.2016

4,878 Gösterim

PDF KİTAP İNDİR / EPUB KİTAP İNDİR - TÜM KİTAPLARI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN HEMEN TIKLA!
Bu içeriği 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼IMDb'de Gelmiş Geçmiş En İyi Film - Esaretin Bedeli


IMDb'de dünyanın en iyi filmler sıralamasında 1. sıradadır. Herkesin sevdiği film türü, film çesidi farklıdır. Kimisi hapishane filmlerini severken, kimisi hapishane filmlerinden nefret eder. Her insanın, dünyanın en iyi filmi budur dediği yüzlerce farklı film vardır. IMDb.com sitesinin şuan itibariyle 60 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı vardır. Esaretin Bedeli adlı film, bunca farklı düşünceye sahip insanın olduğu ve oy kullandığı bu sitede binlerce film arasında gelmiş geçmiş en iyi film seçilmiştir ve uzun yıllardır bu 1. sırayı hiçbir filme kaptırmamıştır. Filmin konusundan önce verdiğim bu bilgi, filmin kültürel değeri açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Esaretin Bedeli adlı filmin konusu, genç ve gelecek vaat eden bir muhasebeci, karısının kendisini aldatmasını bir cinayet ile sonlandırmak istemesiyle başlıyor. Cinayeti işlemek için gittiği yerde son anda vazgeçecektir. Fakat aynı gece karısı ve aldattığı kişi başka bir katil tarafından öldürülecektir ve katil kayıplara karışacaktır. Mahkemeyi, cinayeti kendisinin işlemediğine ikna edemeyen muhasebeci, Shawshank Redemption hapishanesinde suçsuz yere ömür boyu cezaya çarptırılmıştır. Herkesin kendisini suçsuz gördüğü klasik hapishane deyimiyle karşıya karşıya kalan ve bu durumu yavaş yavaş kabullenmeye başlamıştır fakat hayata hep umutla bakmaktadır. Bu bakış açışı sayesinde, hapishanede çevresinde bulunan diğer mahkumları da etkileyen kahramanın başından geçen olaylar ve hapishane ortamı filmde en güzel şekilde seyirciye aktarılmış.

Filmin drama dalında başyapıtlardan biri olduğu IMDb sıralamasında zaten görülmektedir. Hapishane filmlerinde bulunan aksiyon, bu filmde daha çok dramaya aktarılmış ve her türlü izleyici kitlesine hitap eden muazzam bir film ortaya çıkmıştır. Film aynı zamanda Stephen King'in "Rita Hayworth ve Shawshank'in Kefareti" adlı romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption) filmi, şuana kadar izlediğim filmler arasında en iyi ilk 10 film arasındadır.

Film hakkındaki daha ayrıntılı bilgiyi Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) linkine tıklayıp, FilmMuhendisi.com'dan görebilirsiniz.

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) - Fragman
Esaretin Bedeli afiş
Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

09.03.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (8)

 1. Berk

  Bugüne kadar izlediğim en iyi film diyebilirim. Hâlâ izlemeyen kaldıysa, beklemeden hemen izlesin.

 2. Hanife Üşekci

  IMDb'nin birinci sırasında olmayı gerçekten hak eden bir film mutlaka izleyin.

 3. Bilge

  Geçen hafta bir kanalda görmüştüm maalesef filmin sonuna denk gelmişim. Yazın bir liste yapacağım eski kaliteli filmleri tekrardan izleyeceğim.

 4. Fadime Aktürk

  Esaretin bedeli, IMDb sırasından bakıp da izlediğim ilk filmlerden ve gerçekten çok iyi bir oyunculuk ile senaryo var.

 5. Kesinlikle dünyanın en iyi filmidir Esaretin Bedeli. Kaç defa baştan izledim hatırlamıyorum. Ama son sahnesinde bu film devam etmeli demiştim hep. İkincisi mutlaka olmalıydı. Ama belki de böyle tadı damağımızda kaldığı için bu kadar güzel geliyordur bize. Böyle güzel filmler çoğalmalı... brooks was here..

 6. Cahit Hayın.

  Benim nazarımda gelmiş geçmiş en iyi filmdir. Dikkat Spoiler "adam 20 yıl her türlü işkenceye katlandı ama yılmadı."

 7. Sertaç

  Benimde tek geçtiğim filmdir esaretin bedeli ve çoğu kisinin benimle aynı fikri paylaşması çok güzel

 8. İzlediğim filmler arasında en güzel ve en anlamlısı diyebilirim. Tek kelimeyle harika bir film.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Yıldızlararası (Interstellar)
09.12.2015
4,931 Gösterim

Yıldızlararası (Interstellar)

Cristopher Nolan'ın başyapıtı, kusursuz bir sanat eseri ve dünyanın gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmi: Yıldızlararası (Interstellar)

Ünlü Filmler ve Diziler Hakkında Sıra Dışı Bilgiler
28.12.2017
3,383 Gösterim

Ünlü Filmler ve Diziler Hakkında Sıra Dışı Bilgiler

Efsaneleşmiş filmler ve diziler, bu dizilerde ve filmlerde oynayan oyuncularla ilgili daha önce çok duyulmayan sıra dışı bilgiler.

Başlangıç (Inception)
15.06.2016
4,469 Gösterim

Başlangıç (Inception)

Christopher Nolan'ın hayal gücünü zorlayan, bilim kurgu filmlerinden biri. IMDb'de en iyi filmler arasında 14. sırada bulunan eşsiz bir film.

En İyi Uzay Filmleri
27.09.2016
5,524 Gösterim

En İyi Uzay Filmleri

Uzay, içinde barındırdığı sonsuz gizemler ile insanoğlunun, ilk zamanlardan beri ilgisini çekmiştir. Konusu uzayda geçen en iyi film önerileri.

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)
10.03.2016
6,836 Gösterim

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

Nobel ödüllü ünlü matematikçi John Nash'ın hayatını konu alan biyografi - drama türünde bir film: Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)