Ertuğrul Gazi'nin Hayatı ve Hakkında Bilgiler

Ertuğrul Gazi'nin Hayatı ve Hakkında Bilgiler

sola ok  Tarih

13.12.2016

8,039 Gösterim

Bu içeriği 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Ertuğrul Gazi'nin Hayatı ve Hakkında Bilgiler


13. yüzyıl Anadolu... Bir yanda Bizans, bir yanda haçlılar, bir yanda Moğollar ve 1071 yılında girdiği bu toprakları yurt tutmak isteyen Türkler... Hepsi bu toprakların sahibi olmak için kıyasıya bir kavgaya girişmişti. İşte böyle bir ortamda ortaya çıkan, Oğuzların Kayı boyundan bir Türk, hayallerinin peşinden giderken dünyanın da kaderini değiştirdi. Temellerini attığı devlet yalnızca Anadolu ile kalmadı, 600 yıl boyunca 3 kıtada dünyaya hükmeden bir imparatorluk haline geldi. O, Osmanlı devletinin kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'ydi.

1188 senesinde doğan Ertuğrul Gazi, Oğuzların Bozok koluna bağlı, Kayı boyundan Süleyman Şah'ın 4 oğlundan üçüncüsüdür. Annesi Hayme Hatun'dur. Moğol istilası üzerine Süleyman Şah'ın liderliğindeki Kayı obası diğer bir çok Oğuz boyları gibi ülkelerini terk ederek Selçuklu topraklarında yaşamak üzere Anadolu'ya doğru göçe başlamış, 1220'lerde Horasan'ın kuzey sınırına, oradan Karakum çölünün güneyine, oradan da Merv yoluyla Van gölü civarındaki Ahlat'a ulaşmıştı.

Kayı Boyu

Bir süre sonra Moğol istilasının Doğu Anadolu'yu da sarması üzerine obasına daha uygun bir yer arayan Süleyman Şah, önce Erzurum ve Erzincan'a, oradan da güneye doğru ilerleyerek Halep taraflarına göç etti. Bu göç esnasında Süleyman Şah'ın Rakka civarında Fırat nehrini geçerken boğularak vefa etmesi üzerine Kayı obası ikiye bölündü. Abileri Gündoğdu ve Sungurtekin ile hareket eden bir grup Horasan'a geri dönmek için ayrılırken, Ertuğrul, kardeşi Dündar ve anneleri Hayme Hatun'la 400 çadır halkından oluşan diğer grup batıya doğru hareket etti.

Siyasi ve askeri dehası, cesareti, yiğitliği ve zekasıyla obanın yeni beyi olarak seçilen Ertuğrul Gazi'nin hayatı, obasının idaresini eline aldığı günden sonra daima göç ve mücadele içinde geçti.

Sivas yakınlarında konakladıkları sırada Selçuklu ordusu ile Moğol ordusunun savaşına şahit olan Ertuğrul Bey, Selçukluların yenilmekte olduğunu görünce kuvvetleriyle onların yardımına koşarak Selçukluların galip gelmesini sağladı. Bunun üzerine Selçuklu Devleti'nin hükümdarı Sultan Alaaddin, Ertuğrul Bey'e iltifat ederek mükafatlandırdı ve 1230 yılında, Ankara'nın batısındaki Karacadağ bölgesini mülk olarak verdi.

Kayı Boyu Obası

Ertuğrul Bey, Karacadağ'a yerleşince Ankara ve Eskişehir arasındaki bölgede gaza ve akım faaliyetlerine başladı. Söğüt ve Domaniç'i ele geçirdi. Selçuklu sultanı I. Alaaddin Keykubat, bu fetihlerin sonucunda mükâfat olarak Domaniç, Söğüt ve çevresindeki 1000 km'lik toprağı, Bizans'a karşı sınırı savunmak ve daha da ileri götürmek göreviyle, kendisine yurt olarak veri ve uç beyi olarak görevlendirdi.

Ertuğrul Bey, Selçuklu Devleti'nin kuzeybatı uç sınırlarını en iyi şekilde koruyup asayişi temin etti. Domaniç, Söğüt ve çevresine hakim olduktan sonra Bizans sınır boylarında bulunan diğer uç beyleriyle birlikte, cihat ve gaza ile meşgul olmaya devam etti. Bizans'tan yaptığı fetihlerle topraklarını 4800km2'ye kadar çıkardı. Bizans tekfurlarına karşı kazandığı bu parlak başarılarından dolayı gazi ünvanını aldı.

Ertuğrul Gazi

Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın vefatından sonra da Selçuklu hükümdarları arasındaki taht kavgalarına karışmayarak Bizansla mücadeleye devam etti. Selçuklu Devleti'nin yıkılma sürecinde, Anadolu'daki Türk Beylikleri'nin birçoğu Selçukludan ayrılıp Moğolların hakimiyetini kabul ederken Ertuğrul Bey bir fedakârlık gösterdi ve Selçuklulara bağlı bir uç beyi olarak faaliyetlerini sürdürdü. Ertuğrul Gazi'nin bu vefakârlığı büyük takdir toplamış ve Anadolu'nun dört bir tarafından gelen gazilerin, dervişlerin, alimlerin ve diğer yörelerdeki Türkmenlerin, onun sancağı altında toplanmasına neden olmuştur.

Ertuğrul Gazi, çevresinde bulunan Türkmen beyleri ve devletlerinin durumlarını gayet iyi değerlendirirdi. Komşularıyla daima iyi geçinerek aşiret ve tebâsını güçlü bir durumda, huzur ve rahat içinde yaşattı. Emri altındaki topraklarda yaşayan halk tarafında çok sevilen ve sayılan bir kişiydi. Çok cömert olan Ertuğrul Gazi, fakirlere, düşkünlere daima yardım ederdi. Yarım asır adaletle idare ettiği bölgedeki hristiyan tebâsı da Ertuğrul Gazi'yi yürekten seviyor ve sayıyordu. Tek eşi Halime Hatun'dan dört oğlu oldu; Saru Batu, Savcı Bey, Gündüz Bey ve Osman Bey.

Oğullarından Osman Bey, altı asır boyunca ayakta kalacak bir cihan imparatorluğunun kurucusu oldu. Ertuğrul Gazi, oğlu Osman Bey'e yaptığı vasiyetiyle, bu devletin idarecilik ruhunun temellerini atmıştı.

Ertuğrul Gazi, 1281 yılında 93 yaşındayken arkasında küçük bir beylik, tecrübeli kumandanlar, iyi bir nam ve fethe müsait bir zemin bırakarak Söğüt'te vefat etti. Türbesi Söğüt'tedir. Her yıl Eylül ayının ikinci haftası, pazar günü anma törenleri yapılmaktadır.

Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

13.12.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (10)

 1. Ahmet

  Keşke şimdi de senin gibi korkusuz liderler olsa ve demokrasiyle birlikte ilerleyebilesek.

 2. Sedat

  İnsan öldüğünde böyle bir miras bıraksa mutlu gider diğer tarafa. Küçük beyliklerden önemli olan tecrübeli komutanlar. Şimdi de en büyük eksiğimiz.

 3. Apak

  Ertuğrul Gazi hakkında cidden kaliteli ve detaylı bi anlatım olmuş teşekkür ederim

 4. Fatih

  Zamanında geniş bir araştırma yapıp bilgi edinmiştim. Netten ve ansiklopedilerden şimdi bu yazıyı okuyunca biraz daha pekişti bildiklerim.

 5. Deniz

  Ertuğrul Gazi hakkında detaylı ve güzel bir bilgi olmuş.

 6. Müjdat

  Ertuğrul Gazi hakkında bilmediklerimizi sayenizde öğrenmiş olduk. Paylaşımlarını takipteyim, iyi çalışmalar dilerim.

 7. Adnan

  Detaylı, güzel ve akıcı bir açıklama olmuş, teşekkürler.

 8. Cem

  Ertuğrul Gazi hakkında daha önce bu tarz bir bilgi edinmemiştim, paylaşım için teşekkürler.

 9. Resul

  600 yıllık dev imparatorluğu kuran Osman Gazi'nin babası, yani ecdadımızın başlangıç noktasıdır Ertuğrul Gazi.

 10. Uğur

  Daha önce hiç merak edip araştırmamıştım, paylaşım için teşekkürler.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Fransa'nın Utanç Verici Tarihi: Vendee Soykırımı
01.02.2017
9,017 Gösterim

Fransa'nın Utanç Verici Tarihi: Vendee Soykırımı

Fransa'ya karşı durup, sen busun deyip bugüne kadar yaptığı tüm katliamların yüzüne vurulmasının zamanı sizce de artık gelmedi mi?

Zamanın Ötesinde Bir Dahi: Nikola Tesla
12.01.2016
6,364 Gösterim

Zamanın Ötesinde Bir Dahi: Nikola Tesla

Alternatif akımın mucidi, dünyanın en çok patent sahibi, zamanın ötesinde bir dahi; "Nikola Tesla"

Avrupa'nın Karanlık Tarihi: Sömürü ve Soykırımlar
10.06.2016
6,674 Gösterim

Avrupa'nın Karanlık Tarihi: Sömürü ve Soykırımlar

Sömürgecilikle oluşan zenginliğini medeniyet diye pazarlayan Batı'yı en güzel tarif eden, İstiklal Marşı'ndaki dizeleri ile Mehmet Akif Ersoy olmuştur; "Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar"

Yönettikleri Ülke Topraklarının Dışında Doğan ve Tarihe Yön Veren Liderler
24.01.2018
4,232 Gösterim

Yönettikleri Ülke Topraklarının Dışında Doğan ve Tarihe Yön Veren Liderler

Tarihte birçok lider yönettikleri ülkenin dışında doğmuştur. Bu içerikte yönettikleri ülke topraklarının dışında doğan liderler bulunmaktadır.

Osmanlı'nın Avrupa'ya Verdiği Büyük İnsanlık Dersi
30.05.2016
5,686 Gösterim

Osmanlı'nın Avrupa'ya Verdiği Büyük İnsanlık Dersi

Osmanlı'nın 4.500 km uzaktaki, tarih boyunca hiç karşı karşıya gelinmeyen İrlanda'ya yaptığı büyük insani yardım tüm dünyaya adeta ders verdi.