En İnanılmaz 10 Hapisten Kaçış Hikayesi

En İnanılmaz 10 Hapisten Kaçış Hikayesi

sola ok  Genel Kültür

05.05.2016

8,876 Gösterim

Bu içeriği 8 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼En İnanılmaz 10 Hapisten Kaçış Hikayesi


Tarih boyunca ve günümüzde birçok hapishaneden kaçış olayı yaşanmıştır. Kaçan mahkûmlar çoğu zaman sıradan, çoğu zaman basit, çoğu zaman da profesyonel bir şekilde kaçış planları yapmışlardır. Bilinen en inanılmaz 10 hapishaneden kaçış öyküsünü bu konu altında derledim.


Pascal Payet


Bir soyguna karıştığı sırada, yanlışlıkla birisini öldürmesi yüzünden 30 sene hapis cezası almıştır. ilk defa 2001 senesinde, kendi adamlarının hapishanenin çatısına indirdiği bir helikopter ile kaçmayı başardı. Bundan tam 2 yıl sonra bu sefer hapishanede bulunan 3 adamını da aynı şekilde hapishane çatısına helikopterle inerek kaçırdı. Fakat kısa süre içinde adamları ve kendisi tekrar yakalandı ve hapse atıldı. Ancak Fransız hükümeti ile resmen dalga geçercesine 2007 yılında, yine aynı yöntem ile, hapishanenin çatısına helikopter indirerek hapishaneden kaçtı. Aradan geçen yıllardan beri Pascal Payet ve arkadaşlarının izine bugüne kadar rastlanamadı.

Pascal Payet


Avukat Hugo Grotius


16. yüzyılda yaşamış olan Avukat Hugo Grotius, doğanın kanunu ve adaleti hakkında yazıların, ortaçağ ve kilise inançlarına karşı olması sebebiyle mahkemeye çıkartılıp mahkûm edildi. Hapse atıldıktan sonra uzun süre gardiyanların hareketlerini izleyip analiz etti ve hapishane kütüphanesinden Hollanda'ya yollanacak olan kitapların, 70 cm uzunluğunda, 40 cm yüksekliğinde ve 50 cm genişliğindeki sandığının içine sığmayı başardı. Sandığın ağırlığından dolayı birkaç gardiyan şüphelense de şansının yardımıyla hiç kimse sandığı açmadı. Sonunda İtalya'dan hareket eden gemi, Hollanda'da limana girdiğinde sandıktan çıkıp özgürlüğüne kavuştu.
Marangoz Jack Sheppard


Hapisten kaçma ustası olarak tarihe geçen Jack Sheppard bir marangoz ustasıydı. Fakat başına buyruk yaşam tarzı çağın kurallarına uygun olmadığı için Londra yetkilileri tarafından defalarca hapse atıldı. Fakat her defasında gardiyanları aptal yerine koydu. Ya çatıdan atlayarak, ya yatak örtülerini halat yaparak, ya da kadın kılığına girerek hapisten kaçtı. Bu sayede yerel bir kahraman olarak isim yaptı. Son defa hapse atıldığında 2 gardiyanın arasından kaçmaya çalışırken arkasından ateş edilse de vurulamadı. Fakat çatıdan atlayamadan yakalandı. Mahkeme bu adamı tutabilecek bir hapishane olmadığı için kaçmamasını garantilemek ve tekrar küçük düşmemek için Jack Sheppard'ı Londra halkının önünde asarak idam etti.


Banka Soyguncusu John Dillinger


Ünlü banka soyguncusu John Dillinger'ı hapisten kurtarmak için içerideki bir gangaster çetesi kendisini gözetim altında tutan gardiyanları öldürse de, Dillinger kaçamadı ve hücreye atıldı. Hücrede sahip olduğu şeyler; bir patates, bir jilet ve bir ayakkabı boyasıydı. Yaratıcı bir plan ile hücresindeki patatesi, jilet ile silah görünümü verip, ayakkabı boyasıyla boyadı. (Bazı kaynaklarda patates yerine bir ahşaptan bahsedilmektedir.) Bu sahte silah ile bir gardiyanı esir alıp kaçmayı başardıktan sonra ortadan kayboldu. Ancak vurdum duymaz yaşam tarzı yüzünden FBI kısa sürede izini buldu. FBI kendisini yakalayamadan gizemli bir şekilde bir sinemanın önünde uğradığı bir suikastle can verdi.

John Dillinger


Alcatraz Üçlüsü


Alcatraz hapishanesi birçok cesur kaçış denemesine ev sahipliği yapmış. Fakat bu mahkûmlar kaçmayı başarmış olsalar da, ya okyanusun dalgalarına, ya da köpek balıklarına yem olmuşlardır. Ancak bu ölümler 1962 yılında 3 mahkûmu kaçış planı yapmaktan alı koyamamıştır. Mahkûmlar yemekhaneden çaldıkları kaşıklarla, havalandırma kanalını kazmaktan, yokluklarının belli olmaması için kağıttan kendilerine benzeyen maskeler yapmaya kadar plan yapmış ve uygulamaya geçmişlerdir. Çatıya çıkıpı elektrikli telleri geçtikten sonra yaratıcıklarını da kullanarak, sadece yapıştırıcı ve yağmurlukları ile buldukları birkaç sopanında yardımıyla kendilerine bot yapıp denize açılmışlardır. Alcatraz tarihinin en inanılmaz kaçışını yapmışlardır. Bu zeki üçlüden ise bir daha haber alınamamıştır.

Alcatraz Üçlüsü


Uyuşturucu Lordu Joaquin Guzman


El Chapo olarakta bilinen Meksikalı uyuşturucu lordu Joaquin Guzman, ilk hapishane kaçışını gardiyanlara yüksek miktarda rüşvet vererek planlamış ve kaçtıktan sonra Meksika dağlarındaki bir evden 13 yıl boyunca yakalanmadan işlerini yürütmüştür. Polis bu uzun sürenin sonunda kendisini tekrar yakaladığında bu sefer hücresindeki banyonun altına doğru bir tünel kazmıştır. Dışarıda ise adamları içeri doğru tünel kazıp, Guzman'ın çıkacağı yere bir motosiklet bırakmıştır. Yaklaşık 1,5 km uzunluğunda ve 180 cm yüksekliğindeki bu tüneli motosikletle geçen Guzman, tünelin sonundaki inşaat sahasında kendisini bekleyen adamları tarafından alınmıştır. Kimsenin bilmediği sığınağından, ABD başkanlık adayı Donald Trump'tan nefret ettiğini belirten uyuşturucu lordu haberlerin baş sayfasına oturmuştur. Bu olaydan sonra Hollywood film yapımcıları, hapishaneden kaçış macerasını film yapmaları için saklandığı yere davet etme hatası sebebiyle 2016 Ocak ayında tekrar yakalanmıştır.

Joaquin Guzman


Teksas Yedilisi


13 Aralık 2000 tarihinde gerçekleşen bu kaçış, Prison Break dizisine de ilham kaynağı olmuştur ve dizinin genel senaryosuna yön vermiştir. Kaçış, Teksas'taki John B.Connally Cezaevi’nde gerçekleşti.

Türlü suçlardan dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 7 mahkûm, kaçış planını ortalığın normal saatlere göre daha tenha olduğu öğle yemeği saatinde gerçekleştirdi. İlk etapta 3 mahkûm, 10 hapishane görevlisi ve 1 gardiyanı esir aldılar. Kaçaklardan 2 kişi hapishane görevlilerinin kıyafetlerini giydiler ve kapıda bulunan gardiyana tamirat işleri olduğunu söylediler. Kıyafetlerinden dolayı şüphelenilmeden gardiyanın yanına kadar gidip gardiyanı esir aldılar. 7 mahkûm, cezaevine ait aracı alarak kapıdan, deyim yerindeyse; ellerini kollarını sallaya sallaya hapishane kapısından çıkış yaptılar. Bu kaçış ancak yarım saat sonra farkedildi. Kaçış sonrasında yüzlerce polis, polis köpekleri ve helikopterler kaçan mahkûmları yakalamak için arama başlattılar fakat hiçbir sonuç alamadılar.

Teksas Yedilisi

Genelde bu tür toplu hapishane kaçışlarında, kaçaklar bir süre sonra ayrılıp kendi yollarına giderler. Fakat hapishanede bulundukları süre içerisinde oldukça iyi bir arkadaşlık kuran kaçaklar, kaçıştan tam 17 gün sonra Noel gecesinde bir soyguna karıştılar. Bu soygun esnasında bir polisi öldürdüler.

22 Aralık 2000 tarihinde bir görgü tanığınca yapılan ihbarın sonucunda Teksas Yedilisi, Woodland Park'ta bir karavanda köşeye sıkıştırıldılar. Mahkûmlardan 4'ü teslim oldu, 1'i intihar etti ve diğer 2 mahkûmda kaçmayı başardı. Fakat kaçan 2 mahkûm, 2 gün sonra yakalandı ve 24 Aralık 2000 tarihinde bir otelde yakalandılar.


Dieter Dengler


Dieter Dengler, Vietnam Savaşında görev yapan ABD bir pilottur. Uçağı, 1966 yılında Vietnamlı askerler tarafından düşürüldü ve esir kampına gönderildi. Bu esir kampında kendisi gibi 6 mahkûm ile kaçış planı hazırladı. Kaçtıktan sonra yiyecek sıkıntısı çekmemek için Vietnamlı askerlerin her öğün yemeleri için verdikleri pirinçleri, tuvalet kaplarının altında kalan ve kapta başka hiçbir şeye temas etmeyen küçük boş kısımda biriktirdiler.

29 Haziran 1966 tarihinde Vietnamlı askerleri etkisiz hale getirdiler ve ormanın derinliklerine doğru kaçtılar. Ancak yanlarında getirdikleri pirinçler bittikten sonra bu sefer açlık başladı. Bunun yanında aşırı sıcak, böcekler, parazitler gibi dış etkenler de yaşamlarını iyice zorlaştırdı.

Kaçıştan tam 23 gün sonra şans eseri bulundukları bölgeden geçen bir ABD helikopteri tarafından farkedildiler ve kurtarıldılar. Dieter Dengler ile birlikte kaçan mahkûmlardan yalnızca Taylandlı bir müteahhid kurtulabildi.

Dieter Dengler

Dieter Dengler'ın Vietnam'da yaptığı bu kaçış öyküsü, 2006 yılında Şafak Harekatı (Rescue Dawn) adlı filme konu oldu. Dieter Dengler karakterini canlandıran oyuncu ise Cristian Bale oldu.


Richard Lee McNair


Yaptığı bir soygun esnasında bir kişiyi öldürüp, bir kişiyi de yaralamak suçundan ömür boyu hapis cezası aldı. Faakt henüz yakalanışı sırasında, karakolda, dudak balsamını ellerine sürerek, ellerini iyice kayganlaştırdı ve kelepçelerden kurtulup kaçmayı başardı. Aradan geçen 4 yılın sonunda tekrar yakalandı. Bu sefer hapishanedeki havalandırmaları kullanarak hapishaneden kaçtı. Fakat 10 ay sonunda tekrar yakalandı ve en yüksek güvenlik seviyesine sahip bir hapishaneye koyuldu. Hapishanede posta çantalarını tamir işine girdi ve bu çantalardan birinin içine girerek kamyona yüklendi ve ortadan kayboldu. Bu son kaçışının ardından aranmaya başlandı ve bu sırada kimliksiz bir şekilde bir polis tarafından durduruldu. Çok iyi kelime oyunları yaparak polis memurunu kandırdı ve konuşma sırasında iki farklı isim vermesine rağmen polis durumu farketmedi. Hatta bir de polisten yol tarifi alarak gözden kayboldu. Polisle yaptığı bu konuşmanın video kaydı, polis aracında bulunan polis kamerası tarafından kaydedilmiş ve interette mevcuttur.

Richard Lee McNair


Charles Victor Thompson


Eski kız arkadaşını öldürmek suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Fakat Thompson bu cezayı haketmediğini düşünüyordu. İlk olarak bulunduğu hücreye bir şekilde günlük kıyafetler soktu. Daha sonra avukatı ile görüşme talebinde bulundu. Avukatıyla görüşürken hızlıca gardiyanlara görünmeden kıyafetlerini değiştirdi ve kilitli olmayan kapıdan çıktı. Çıkışta gardiyanlar tarafından durdurulup kimliği sorulduğunda ise hiç bozuntuya vermeden hapishane kimliğini gösterdi. Gardiyanlar da kimliğe üstün körü bakıp çıkmasına izin verdi.

Bu basit ama kusursuz planından sonra günlük hayatında alkolu fazla kaçırıp etrafı rahatsız etmesinden dolayı gelen şikayetler sonucunda tekrar yakalandı ve hapishaneye gönderildi.Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

05.05.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (7)

 1. Erdoğan Akan

  Hocam çok iyimiş ya inanın keyifle okudum. Hepsi de çok zeki fakat yanlış tarafta olan insanlarmış.

 2. Merhaba, çok ilginç ve güzel bir yazı olmuş. Ne hayatlar, ne maceralar yaşanmış :)

 3. Kami

  Kaçanlar genelde hırsızlarmış galiba. Adamlar soygun yerine girip çıkma becerilerini hapiste de kullanmışlar.

 4. Fırat Güçlü

  ceza evinden kaçmak gerçekten çok zor iş. bunu becerebilmek için birlik içinde olmak lazım. dizilerden filmlerde örnekleri var. bu adamlar çok zekiymiş demekki

 5. Kenan Kanas

  Bu kadar akıllıca taktikler ile kaçan insanlar fazla zeki olmalı ama ilginç hikayelermiş

 6. Fikri Kayalı

  Büyük bir heyecanla okudum, çok da etkilendim. İnsan isterse başarabiliyor istediği bir şeyi.

 7. Nihal Kumru

  Oldukça zekice bir plan ve sabır gerektiren kaçışlar. Çok zeki olmak gerek. Bunları ancak biz filmlerde görürüz ama bu gerçek kaçışların bazılarını bir video da izlemiştim


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Dünyada Bulunan En İlginç 45 Hayvan Türü
15.03.2016
62,599 Gösterim

Dünyada Bulunan En İlginç 45 Hayvan Türü

Dünyada bulunan en garip, en ilginç 45 farklı hayvan türü

Dünyanın Sonunu Getirecek Kıyamet Alametleri
09.09.2016
20,500 Gösterim

Dünyanın Sonunu Getirecek Kıyamet Alametleri

Kıyamet ile dünya yaşamı son bulacak. O güne gelmeden önce gerçekleşmesi, ayetlerde ve hadislerde bildirilen birçok kıyamet alameti bulunmaktadır.

Yakamoz Nedir ?
11.08.2016
44,360 Gösterim

Yakamoz Nedir ?

Yakamoz, çoğu kişinin sandığı gibi ay ışığının denizde oluşturduğu görüntü değildir. Yakamoz, bir şeye değdiğinde ışık saçan tek hücreli bir canlıdır.

Dejavu Nedir, Nasıl Oluşur ?
17.05.2016
7,472 Gösterim

Dejavu Nedir, Nasıl Oluşur ?

Dejavu, yaşanılan bir olayı, önceden yaşamışlık hissidir. Fransızca'da Deja ve Vu kelimelerinin birleşiminden oluşur. Dejavu neden ve nasıl oluşur ?

Cumhuriyet Tarihi Boyunca Doların 1₺ olduğunu Görebildik mi?
22.08.2018
5,800 Gösterim

Cumhuriyet Tarihi Boyunca Doların 1₺ olduğunu Görebildik mi?

Malesef bu öyle bir olay hiç yaşanmamıştır. Ancak birkaç saliseliğine de olsa yaşandı diyebiliriz...