En Güçlü Nükleer Bomba Ay'a Atılırsa Ne Olur ?

En Güçlü Nükleer Bomba Ay'a Atılırsa Ne Olur ?

sola ok  Uzay

03.10.2016

4,107 Gösterim

Bu içeriği 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼En Güçlü Nükleer Bomba Ay'a Atılırsa Ne Olur ?


Tarihte nükleer silahlar ilk kez ve sadece ABD tarafından, II. Dünya Savaşı'nın son günlerinde iki defa kullanılmıştır. İlk kullanım, 6 Ağustos 1945 tarihli bir sabahta, "Küçük Çocuk" kod adlı uranyum tipi silahının Japonya'daki Hiroşima kentine atılmasıyla gerçekleşmiştir. Üç gün sonra ise "Şişman Adam" kod isimli plütonyum tipi silah, yine ABD tarafından Japonya'daki Nagazaki şehrine atılmıştır. ABD'nin attığı atom bombaları sonucunda birçoğu sivil olmak üzere 150.000'den fazla kişi buharlaşarak, yanarak veya aşırı dozda radyasyona maruz kalarak yaşamını yitirmiştir.

Atom Bombası

Nükleer bombaların geleneksel patlayıcılara kıyasla insanlar üzerindeki asıl etkisi, özdeş fiziksel tahribat mekanizmalarıdır ve patlama esnasında atomlar, Güneş'in yüzey sıcaklığından daha fazla sıcaklıklarda, milisaniyeler içinde parçalanır.


ABD, Ay'a Nükleer Bomba Atmayı Planlamıştı


ABD, dünyanın ilk uzay aracı Spotnik1'i tasarlayan ve uzaya başarıyla gönderen Sovyetler Birliği'ne karşı gövde gösterisi yapmak amacıyla Ay'a bir nükleer bomba yollamayı planlamıştı. Böylece Ay'da dev bir oyuk açıp, tüm dünyaya göz dağı vermiş olacaklardır. Fakat projede çalışan bir fizikçi, Ay'da gerçekleştirilmesi muhtemel bir nükleer patlamanın yalnızca küçücük bir krater oluşturacağını ve bu kraterin dünyadan iyi teliskoplarla bile görünemeyeceğini belirtmiş ve proje iptal edilmişti. Bununla beraber Ay'a fırlatılan roketin uçamayıp düşmesi sonucu nükleer bombanın dünyada patlama ihtimali veya Ay'daki nükleer radyasyonun ileride problemler çıkarabilme ihtimali de, ABD'nin bu projeden vazgeçmesindeki önemli etkenler oldu.

Ay'a Nükleer Bomba Atmak


İstesek de Ay'a Etki Edemeyiz


Günümüzde yapılan bazı tahminlere göre Ay yüzeyine çıplak gözle görülebilir bir boyut açabilmek için milyarlarca megatonluk bir patlama gücü, Ay'ı Dünya'nın yörüngesinden çıkarabilmek içinse trilyonlarca megatonluk bir patlama gücü gereklidir. Buna oranla dünya üzerinde şimdiye kadar patlatılmış en etkili nükleer bomba olan 27 tonluk Çar bombası sadece 50 megatonluk bir enerji açığa çıkarmıştır. Bu enerji, II. Dünya Savaşı'nda kullanılan bütün patlayıcılardan 10 kat daha güçlüdür.

Çar Bombası

Bunun yanında dünyadaki bütün nükleer silahların oluşturabileceği toplam enerjinin 10.000 megatondan az olduğu tahmin edilmektedir. Yani sonuç olarak insanoğlunun Ay yüzeyine, dünyadan çıplak gözle görülebilir bir krater açabilecek veya Ay'ı yörüngesinden çıkarabilecek bir gücü yoktur. Ancak Ay zaten insanoğlunun herhangi bir doğrudan etkisi olmadan, her sene Dünya'dan yaklaşık olarak 3,8 cm uzaklaşmakta ve bundan dolayı günler, her 100 senede 1,4 milisaniye uzamaktadır. Mesela dinozorların yaşadığı dönemde dünyada 1 gün, 22 saat sürmekteydi.Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

03.10.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (12)

 1. Gökhan

  Evrenin dengesini bozmak için her zaman elimizden geleni ardımıza koymadık. Dengesiz ne varsa yapıyoruz.

 2. Bahri Kasap

  Bir yazıda şu anki ayın dünyanın 4. ayı olduğunu okumuştum. Geçmişte yaşananlara bile tam hakim değiliz. böyle bir bomba Ay'a atılsa ne olurdu kestirmek zor.

 3. Eser

  Nükleer bomba olayını bitirmeleri lazım çok tehlikeli ama devletler en güçlü bombayı yapmak için yarışıyorlar.

 4. Sergen Can

  Ay'a atılması planlanan bir nükleer bombanın yapacağı tahribat bize bir şekilde dönecektir, iyi ki vazgeçilmiş.

 5. Ayhan

  Bilim insanlık yararına kullanılırsa iyidir. Böyle fantezilerin peşinden koşmak son derece anlamsız.

 6. Hüseyin

  Hatırlıyorum da, bir ara modaydı, ayı parçalamaya çalışıyorlardı ve düşecek olan parçayı, dünya üzerine düşürmek istiyorlardı.

 7. Rıza Tunç

  "1 gün, 22 saat sürmekteydi" yazısına çok şaşırdım. Dünya bir bu kadar daha yaşasa, bir gün 26 saat olması muhtemel gözüküyor.

 8. Filiz Bakın

  Nedir bu Ay'a ulaşma çabaları? Tamam anladık, dünyaya hükmetmek ayrı bir olay ama Ay'a gidince ne oluyor yani?

 9. Okan Görcük

  Nükleer enerji insanlara yardım amaçlı kullanılsa çok güzel bir şey ama bomba olarak kullanılınca çok yıkıcı oluyor.

 10. Hakan

  Nükleer bomba umarım bir daha dünyamızda veya başka bir gezegende kullanılmaz.

 11. Sabri Yıldızlı

  Her hafta sitenize girerken acaba bu sefer ne öğreneceğim diye heyecan ile okumaya başlıyorum. İnanın Ay hep ilgi çekici olacaktır.

 12. Hakan Cantınaz

  Herkesin bildiği en güçlü bomba atom bombasıdır. Herkes böyle biliyor ancak durum biraz farklı. Rusların sahip olduğu çar bombası daha kuvvetli bir bomba.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

İnsanlığın Sınırları
03.06.2016
2,789 Gösterim

İnsanlığın Sınırları

Evrende insanoğlunun asla geçemeyeceği bir sınır bulunuyor mu ? Ne yapılırsa yapılsın, bilim kurgu teknolojisiyle dahi aşılamayacak uzaklık var mı ?

Dünya Aniden Dursaydı Ne Olurdu ?
26.09.2016
2,113 Gösterim

Dünya Aniden Dursaydı Ne Olurdu ?

Dünya, şu anda Ekvator'da, saatte 1650 kilometreden daha hızlı bir şekilde dönmektedir. Peki dünya aniden dursaydı ne olurdu ?

Kaçış Hızı veya Kurtulma Hızı Nedir?
13.11.2016
3,653 Gösterim

Kaçış Hızı veya Kurtulma Hızı Nedir?

Bir cismin kendisini etkileyen kütleçekim alanından kurtulabilmesi için ulaşması gereken hıza, kaçış hızı veya kurtulma hızı denir.

Gezegenlerin İsimlerinin Nereden Geldiğine Dair Bilgiler
25.08.2016
4,728 Gösterim

Gezegenlerin İsimlerinin Nereden Geldiğine Dair Bilgiler

Güneş Sistemi'nde bulunan sekiz gezegenin, bir cüce gezegenin ve gezegenlerin birkaç doğal uydusunun adlarının nereden geldiğine dair bilgiler...

Evren, Işık Hızından Daha Hızlı mı Genişliyor?
26.11.2016
2,497 Gösterim

Evren, Işık Hızından Daha Hızlı mı Genişliyor?

Evrenbilim ile ilgili en popüler söylentilerden biri de, evrenin ışık hızından daha hızlı genişliyor tanımlamasıdır. Ancak bu cümle biraz eksiktir.

X

MasivaTurk.com içeriklerini
YouTube'dan takip edebilirsiniz.

YOUTUBE KANALIMA ÜCRETSİZ
ABONE OLMAK İÇİN TIKLA