Elon Musk'ın Gelecek ve Yapay Zeka Hakkındaki Korkunç Tahminleri

Elon Musk'ın Gelecek ve Yapay Zeka Hakkındaki Korkunç Tahminleri

sola ok  İnternet

11.12.2017

3,613 Gösterim

Bu içeriği 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Elon Musk'ın Gelecek ve Yapay Zeka Hakkındaki Korkunç Tahminleri


Şüphesiz ki gelecekte daha zeki yazılımlar, daha üstün donanım özellikleriyle bir araya gelecektir. 1997'de Dünya Satranç Şampiyonu Gary Kasparov, IBM'in satranç dahisi bilgisayarı Deep Blue karşısında yenilgiye uğramasının üzerinden insanlık tarihine kıyasla çok da uzun bir zaman geçmedi.

Bir satranç şampiyonunu yenen yazılım günümüzde, akıllı telefonlarda bulunan satranç oyunlarından daha gelişmiş değildi. Teknolojinin korkunç bir hızla geliştiğini anlamak için bu sadece çok küçük bir örnek.

Kaldı ki gelişen tek şey satranç oynayan yazılımlar değil. Artık yapay zeka yazılımlarına kişilikler yüklenmeye ve onlar hayatın bir parçası haline gelmeye başladı. Apple'ın Siri'si ve Google'ın Asistan'ı, 4 yaşındaki bir çocukla hemen hemen aynı zeka seviyesine sahip.

Yapay Zeka

Yine Google'ın ürettiği AlphaGo Zero yazılımı, Çin kökenli 700 yıllık Go oyunu verilerini iki hafta içerisinde taradı ve oyunu sıfırdan öğrenip dünya şampiyonlarını ipe dizmeye başladı. Ayrıca Go oyunu satrançtan çok daha karmaşık hamlelere sahip olmasıyla da bilinmektedir.

Paypal, SpaceX, SolarCity ve Tesla gibi yıllar boyu hayata geçirdiği ve geçirmek için çalışmalara başladığı projeler ile tüm dünyaca dahi olarak adlandırılan Elon Musk, gelecek ve yapay zeka hakkında ilginç ve bazen de korkutucu olabilecek tahminlerde bulundu.

Elon Musk

Elon Musk'ı başardığı bu teknolojik hamleler kadar gündeme getiren farklı bir konu daha var. O da yapay zeka konusunda söylediği ürkütücü şeyler. Bugün Stephan Hawking ile birlikte söyledikleri kötü yapay zeka senaryoları birçok insanı etkilemekte ve bu teknolojik gelişmelere tereddütle bakılmasına yardımcı olmaktadır.

Elon Musk, birçok konu hakkında görüşlerini çeşitli kanallar aracılığıyla insanlarla paylaştı. Tüm görüşlerinin yanı sıra yalnızca yapay zeka ile alakalı olan sözlerini bu içerikte bulabilirsiniz.


Otonom (Sürücüsüz) Araçlar Yaygınlaşacak ve İşsizliği Artıracak


Tesla Sürücüsüz Kamyon

Elon Musk'ın sahibi olduğu Tesla Motors adlı şirketinin en önemli özelliklerinden biri de araçların sürücüsüz yani otonom sürüş yapabilmesi. Bununla beraber birçok büyük şirket de bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. Elon Musk bu koyla ilgili, 20 yıl içerisinde kendi kendine sürüş yeteneğine sahip olmayan bir otomobil sahibi olmanın, ata sahip olmak gibi olacağını öne sürdü.

Elon Musk: "Tüm araçların uzun vadede tamamen özerk olacağını düşünüyorum. Bence tam bir özerkliğe sahip olmayan otomobilleri görmek olağandışı bir hal alacak. Yapılmış olan ve tam özerkliğe sahip olmayan tüm araçların olumsuz değeri olacaktır. Ata sahip olmak gibi olacak. Sadece duygusal sebeplerden ötürü sahibi olacaksınız "

Dubai'de düzenlenen World Government Summit'de konuşan Elon Musk, otonom araçların iş dünyasını büyük ölçüde etkileyeceğini söyledi. Elon Musk bir robotun yapamadığı işlerin sayısının azalacağını söyledi


Yapay Zeka Nükleer Silahtan Daha Tehlikeli


Nükleer Silah - Yapay Zeka

Birçok büyük ülke tarafından hâlâ geliştirilmeye devam edilen nükleer silahlar, toplum için olası bir savaşta kullanılabileceği nedeniyle korkuyla yaklaşılan ve karşı çıkılan bir silah türü. Elon Musk, yapay zekanın bu korkunç silah teknolojisinden daha da büyük bir risk olduğunu defalarca kez dile getirdi.

Örneğin yapay zekaya sahip bir robotun nükleer silahların bilgisayarlarına sızıp silahları tetiklemeyeceğinin bir garantisi yoktur.


III. Dünya Savaşı'nın Sebebi Yapay Zeka Olacak


Yapay Zeka - Dünya Savaşı

Elon Musk, Eylül ayı başlarında Twitter'dan "Ulusal düzeyde AI(Artificial Intelligence = Yapay Zeka) üstünlüğü için rekabet, büyük olasılıkla III. Dünya Savaşı'nın sebebi olacak" ifadelerini kullanarak yine yapay zekaya ince bir giydirme yaptı.


Yapay Zekaya Sahip Katil Robotlar


Yapay Zeka - Katil Robotlar

Elon Musk, temmuz ayında Ulusal Valilikler Derneği'nde yaptığı açıklamalarda, robotların makine öğrenme tekniklerinin riskleri konusunda uyarılarda bulundu: "Sahte haberler yapıp e-posta hesaplarını taklit ederek dünya üzerinde bir savaş başlatabilir ve sahte basın bültenleri oluşturup sadece bilgiyi manipüle edebilirler." Bunun yanısıra bir gün yapay zeka için kullanılmasının aklın ucuna bile gelmeyeceği fakat çok yerinde bir atasözünü kullandı: "Kalem, kılıçtan daha keskindir"

Sonuçta yapay zekası oldukça gelişmiş bir robotun bir hacker tarafından hacklenip cinayet için kullanılmayacağını kimse bilemez.


İnsanlar Hayatta Kalmak İçin Bir Parçasını Robotlaştıracak


İnsan vs Yapay Zeka

Elon Musk, Dubai'de yapılan World Government Summit'de yaptığı açıklamada, insanların hayatta kalabilmeleri için bir parçalarının robot olması gerekeceği günlerin geleceğini de söyledi. Elon Musk, "Biyolojik istihbarat ve dijital istihbaratın muhtemelen daha yakın birleşimini göreceğiz" ifadelerini kullandı.

Bozulan organların yerine ileri düzey teknolojiyle yapılmış bir yapay organın kullanılması her ne kadar iyi ve yararlı bir şey gib gözükse de bir o kadar da korkutucu.


Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

11.12.2017

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

DoS, DDoS ve Botnet Saldırıları Hakkında Bilgiler
24.09.2016
4,156 Gösterim

DoS, DDoS ve Botnet Saldırıları Hakkında Bilgiler

Bilişim sektörü içerisinde "siber savaş" olarak adlandırılan ve savaşın en kolay saldırı silahı olan DoS, DDoS ve Botnet hakkında kapsamlı bilgiler.

Windows 7 God Mode (Tanrı Modu)
05.12.2015
5,103 Gösterim

Windows 7 God Mode (Tanrı Modu)

Windows 7 God Mode, Türkçesiyle Tanrı Modu nedir, nasıl yapılır ? Windows Tanrı Modu hakkında her şey...

SEO Nedir ?
16.09.2016
4,793 Gösterim

SEO Nedir ?

SEO (Search Engine Optimization), Türkçe anlamıyla, Arama Motoru Optimizasyonu, arama motorları için yapılan iyileştirme çalışmalarının tümüne denir.

Dünyaca Ünlü Türk Hackerlar
23.06.2016
34,101 Gösterim

Dünyaca Ünlü Türk Hackerlar

Teknoloji geliştikçe, internetin tüm dünyaya kolayca erişim sağlamasıyla siber savaş adı verilen yeni bir savaş türü ortaya çıktı.

Deep Web Nedir ?
17.04.2016
7,942 Gösterim

Deep Web Nedir ?

Deep Web, internet çıktığından beri, arama motorlarının göremediği verilerden bulunduğu, binlerce linkten oluşan internetin karanlık yüzüdür.