Dünyaya En Çok Zarar Veren İnsan Thomas Midgley

Dünyaya En Çok Zarar Veren İnsan Thomas Midgley

sola ok  Bilim

03.08.2016

8,505 Gösterim

Bu içeriği 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Dünyaya En Çok Zarar Veren İnsan Thomas Midgley


Dünya tarihinde pek çok büyük felaket görüldü. Binlerce insanı katleden diktatörler, hiç acıması olmayan komutanlar, işkenceciler ve seri katiller... Ama hiçbiri Thomas Midgley kadar dünyaya zarar vermedi. 1889 yılında ABD'de dünyaya gelen Thomas Midgley çocukluğu boyunca kimya ve makine mühendisliğine ilgi duyuyor ve babası gibi bir bilim adamı olmak istiyordu. Ama bilimi sadece para kazanma aracı olarak görünce hâlâ etkisinden kurtulamadığımız, dünyayı değiştiren birçok büyük felaket yol açtı.

Kloroflorokarbon Gazı

1920'de buzdolabı üreten soğutucu firmalar zarar ediyordu. Thomas Midgley bu sektördeki para kazanma potansiyelini gördü ve bu alanda çalışmaya başlayınca, ısıyı emme özelliği olan kloroflorokarbon gazını keşfetti. Üretim mâliyetinin düşü olması ve kararlı yapısı nedeniyle bu gaz özellikle soğuma sektöründe bir numara haline geldi. Deodorant, klima ve buzdolaplarında sıklıkla kullanılmaya başlayınca dünyada bu gazın girmediği ev kalmadı. Buluşu için kimyasal endüstri birliği Thomas Midgley'e onur madalyası verdi. Ama insanlık kısa bir süre içerisinde farkedecekti ki, hızla yayılan bütün bu kloroflorokarbon gazları sadece 10 yıl içerisinde dünya atmosferinin koruyucu ozon tabakasının %4'ünü yok etmiş ve yok etmeye devam etmekteydi. Gazın kullanımı 50 yıl sonra yani 1970'lerde yasaklanmış olsa da etkileri sadece dünya atmosferini yok etmekle kalmadı. Dünyadaki bütün insanların solunum yoluyla vücutlarına da nüfus etmişti. Ozon tabakasına ve tüm dünya nüfusunun vücudunda açılan bu hasarı düzeltmek, bugün bile ne yazıkki mümkün değildir.

Kloroflorokarbon Gazı Etkisi

Yine 1920'li yıllarında farklı bir keşifle gündeme gelen Thomas Midgley, bu sefer tetraetil kurşunu benzine eklemenin verimi artırdığını buldu. Amerikan Kimya Cemiyeti keşfi için ona 1923 Nichols Madalyası verdi. Büyük otomobil firmaları da daha güvenli yollar olmasına rağmen düşük maliyet ve yüksek verim nedeniyle Thomas Midgley'in patentini kullanmayı tercih ettiler. Thomas Midgley'da ilk iş olarak bir tetraetil fabrikası kurdu. Thomas Midgley zengin olurken fabrikadaki işçilerde kurşun zehirlenmesi ve ölümler görülmeye başlandı. Zehirlenen işçiler işten çıkarılarak olaylar örtbas edildi. Ama 1923 yılında zehirlenen kişi Thomas Midgley'nin kendisi olunca: "Anladım ki ciğerlerim bir türlü etkilendi. Bütün işi bırakıp temiz hava almak zorundayım" diyerek Miami'ye gezintiye gitti.


Ancak tüm dünyada otomotiv sektörü, Thomas Midgley'in zehrine milyon dolarlık yatırım yapmış, bütün araçlar tetraetil kurşunla üretilmişti. Pazarlama kampanyaları da tamamen bu yönde kurulmuştu. Öyle ki, tetraetil kurşunun sağlık kaynağı olduğu reklamları her yerdeydi. Artık tüm dünyadaki neredeyse bütün motorlu araçlar on yıllarca çevreye tetraetil kurşun zehri yayıyordu. Uluslararasıı tepkiler de büyümeye başlamıştı. Thomas Midgley ise fabrikasını kurtarabilmek için bir basın toplantısı düzenledi ve tetraetil kurşun kullanımının zararsız olduğunu gösterebilmek için eline bir miktar dökerek 1 dakika boyunca, bir kovanın içindeki çeşitli kimyasalları soludu. Fabrikaları geç de olsa kapatılmaya başladı.

Tetraetil Kurşun

Tetraetil kurşun bir kere Thomas Midgley yüzünden insanlığın kanına karışmış olduğu için bugün kalıtımsal olarak bize de bulaşmıştır ve vücudumuzdaki kurşun miktarı bir önceki yüzyılda yaşayan insanlara göre 625 kat daha fazladır. Bu sadece vücudumuza değil, psikolojimize de etki etti. Kurşun, bir nörotoksindir. Kısa süreliğine maruz kalmak bile zeka seviyesinde düşüşe ve asosyal davranış yaygınlığında artışa sebep olur. Thomas Midgley'in, bütün insanların ortalama IQ puanını, havaya saldığı kurşun yüzünden 5 puan kadar düşürdüğü söylenmektedir.

İnsanlar

Fordham Üniversitesi'nin yaptığı araştırmalarda tetraetil kurşunun, insan kanına karışmaya başladığı yıllarda birçok ülkede kurşun miktarına bağlı olarak insanlığın işlediği cinayet ve şiddet suçlarında inanılmaz bir artış olduğu görülmüştür. Çevre tarihçisi John Mcneill: "dünya tarihinde hiçbir canlı, çevreye ve canlılara karşı Midgley kadar zarar vermedi." demiştir.

Bir nedenden yatalak hale gelen Thomas Midgley'in son buluşu ise sadece kendisine zarar verdi. Kendisini yatak da hareket ettirmesi için tasarladığı makinenin makaraları kontrol dışına çıkarak, tek başına ozon tabakasını yok eden ve yine tek başına tüm dünya nüfusunun hepsini zehirleyen Thomas Midgley'in boğazına takılmış ve onu boğarak öldürmüştür.Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

03.08.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (7)

 1. Sevim Ayaç

  Dünyaya kimler zarar veriyor, şimdi hepimiz zarar veriyoruz zaten de ama bu adamın da defteri baya kabarık.

 2. Hayri Gemi

  Tarih böyle insanları herzaman lanetle anacaktır. öyleki lanetleri ölmeden üzerlerine çökmüş zaten.

 3. Burak Yiğit

  Geçmişte ne yazık ki çok büyük hatalar yapıldı, özellikle de 1900-1960 yılları arasında yapılan çok büyük hatalardan biri bu da, ne yazık ki bu yıllar arasında yapılan hataların artık geri dönüşü yok gibi ve insanlığa tüm zamanların en büyük kötülüğü bu yıllar arasında yapıldı :(

 4. Rıza Çalab

  Okuyunca bu adamın, bir nevi insanlık suçu işlemiş olduğunu gördüm. Pek çok sektör de bu gazı kullamış.

 5. Salih Kayın

  Bu adamın dünyaya bu kadar zarar verdiğini bilmeyenler arasında bende yer alıyorum. Görüldüğü gibi baya bir zarar vermiş.

 6. Recep Odun

  Adam hem insanlara zarar vermiş, hem de dünyamıza zarar vermiş. Adam gibi bir şey yapıp para kazanmak yerine neler yapmış.

 7. Zafer Selçukoğlu

  Bu arkadaş istemeyerek zarar vermiş. Birde on binlerce insanı öldüren atom bombasının mucidi Openheimer var.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

HAARP Kıyamet Teknolojisi
11.04.2016
4,430 Gösterim

HAARP Kıyamet Teknolojisi

HAARP, ABD'li dahi Nikola Tesla'nın temellerini attığı bir teknolojidir. Tesla hayata veda ettikten sonra bu teknolojiye ABD hükümeti el koymuştur.

Dünyaya En Çok Zarar Veren İnsan Thomas Midgley
03.08.2016
8,505 Gösterim

Dünyaya En Çok Zarar Veren İnsan Thomas Midgley

Dünya tarihinde insanları katleden diktatörler, işkenceciler ve seri katiller görüldü. Ama hiçbiri Thomas Midgley kadar dünyaya zarar vermedi.

Bakış Açısına Göre Değişen En İlginç Perspektif Gifler
20.01.2018
5,389 Gösterim

Bakış Açısına Göre Değişen En İlginç Perspektif Gifler

Perspektif, nesnelerin görünümünü 3 boyutlu olarak düz bir yüzeyde, yani 2 boyuta indirgeyerek, göstermeye yarayan bir iz düşüm tekniğidir.

Gelecekteki Tehlike: Yapay Zeka
02.01.2018
3,027 Gösterim

Gelecekteki Tehlike: Yapay Zeka

İnsanlığın ulaştığı ve hayalini kurduğu, öğrenebilen ve gelecekte insan zekasından bağımsız olarak hareket edebilecek bir teknoloji: yapay zeka.

Matematiğin ve Bilimin Temelini Oluşturan Sıfır Rakamının Ortaya Çıkışı
19.12.2016
9,326 Gösterim

Matematiğin ve Bilimin Temelini Oluşturan Sıfır Rakamının Ortaya Çıkışı

Matematik ve bilimin temelini oluşturan sıfır rakamını tarihte ilk kullanan kişi Fars asıllı İslam alimi Harezmi'dir.