Dünyanın Sonunu Getirecek Kıyamet Alametleri

Dünyanın Sonunu Getirecek Kıyamet Alametleri

sola ok  Genel Kültür

09.09.2016

20,247 Gösterim

Bu içeriği 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Dünyanın Sonunu Getirecek Kıyamet Alametleri


Kıyamet günü, ahir zamanın sonu... Kıyametten sonra dünya üzerindeki canlı yaşamı sona erecek ve ahiret zamanı başlayacak. Fakat o gün gelmeden önce gerçekleşmesi, ayetlerde ve hadislerde bildirilen pek çok kıyamet alameti bulunmakta. Küçük ve büyük alametler olmak üzere ikiye ayrılan kıyamet alametlerinden bazıları ise şunlardır...

Kıyamet Alametleri


Küçük Alametler


 • İnsanlar bina yapmakta birbirleriyle yarışacaklar. Yapılan binaların büyüklüğü ise eskiden olduğu gibi yana doğru değil, göğe doğru olacak.

 • Dünya üzerindeki çoğu insan hayatından memnun olmayacak ve ölmeyi temenni edecek. Böylelikle intihar vakaları artacak.

 • Doğa insanların zulmüne isyan edecek. Yaşanan doğa olayları gitgide daha da büyüyerek artacak.

 • Eşcinsellik tüm dünyada inanılmaz boyutlara gelecek. Kadın-erkek ilişkisi bozularak, erkekler erkeklere, kadınlar kadınlara ilgi duyacak.

 • Bir konuda fikir ayrılığına düşen iki büyük İslam devleti arasında büyük bir savaş çıkacak. Bu savaşta Müslüman Müslüman'ı öldürecek.

 • İslami ilimler azalarak cahillik yaygınlaşacak.

 • Camiler gitgide daha süslü hale gelecek fakat ibadet etmeye gereklil önem verilmeyecek.

 • Yollar kısalacak. (Din adamları bu alametin anlamını, eskiden at üstünde veya yaya olark aylar süren yolculukların, teknolojinin gelişmesiyle birlikte saatlere indirgenmesiyle açıklıyorlar.)

 • Yahudiler ile Müslümanlar arasında çok büyük bir savaş çıkacak. Bu savaşta Müslümanlar galip gelerek yahudileri öldürecekler.

 • Zina ve fuhuş açıkça işlenir hale gelecek. Toplum bunu görse de insanlar için sıradan bir durum sayılacak. Edep ortadan kalkacak.

 • Toplum içinden Peygamber olduğunu iddia eden yalancı Peygamberler ortaya çıkacak. Halka kendilerini ilahi bir kişi olarak tanıtacaklar. İmanı zayıf olan bireyler bu insanlara inanacak.

 • İnsanlara keyif veren alkol, uyuşturucu gibi maddelerin tüketimi tüm dünyada artacak.

 • Aile ve akraba ilişkileri zayıflayacak. Anne-babaya gösterilen saygı ortadan kalkacak.

 • Kadın ve erkek nüfusu dengeli olarak artmayacak. Kadın nüfusu inanılmaz bir biçimde artarken erkeklerin nüfusu azalacak.

 • Kadınlar toplumda erkeklerden daha üst konumlara gelecek.

Dünyanın Sonu, Kıyamet Alametleri


Büyük Alametler


 • Deccalin ortaya çıkışı... Deccal, yalancılığı ve hilekârlığı ile bütün dünyaya fitne tohumları atarak dünyayı kaosa sürükleyecek olan kişidir. İslam inanışını değiştirmeye ve ortadan kaldırmaya çalışacaktır. Yağmur yağdırabilmek gibi bir takım insanüstü özelliklerinin bulunduğu, bu özellikler sayesinde imanı zayıf olanları kandırarak arkasına alacağı ve kendini Tanrı olarak tanıtacağı belirtilir. Deccalin bir gözünün kör olacağı, alnında da apaçık kâfir yazacağı, Mekke ve Medine'ye giremeyeceği hadislerde bildirilir.

 • Duman bulutu... Dünyanın her yanını 40 gün, 40 gece boyunca bir duman bulutunun kaplayacağı ve insanlara güneş yüzü göstermeyeceği belirtilir. Bu duman bulutunun altında, inançlılar nezle gibi kâfirler ise sarhoş gibi olacaklardır.

 • Dabbe'tül Arz'ın çıkışı... Dabbe'tül Arz, kıyametten önce yer altından çıkacağı bildirilen bir yaratıktır. Kelime anlamı, yer hayvanı demektir. Bu yaratığın görevi insanlara zarar vermek değil, insanları kâfirler ve mü'minler olarak ayırmaktır.

 • Ye'cûc ile Me'cûc'ün çıkışı... Kıyametten önceki kaos ortamında ortaya çıkacak olan Ye'cûc ile Me'cûc hakkında pek çok rivayet bulunmaktadır. Bazı din adamları bunların iki farklı insan kavmi olduğunu iddia ederken, bazıları da küçük cinimsi yaratıklar olduğunu söylemektedirler. Yer yüzünde bozgunculuk yaparak insanları katledecekler, kentleri yağmalayarak harabe halin getireceklerdir. Nehirler, gölleri içerek kurutacak kalabalıkta oldukları, önüne çıkan her şeyi, kendi ölülerini bile yedikleri hadislerde yer almaktadır. Ye'cûc ile Me'cûc, Allah'ın kendilerine musallat edeceği bir türle helak edileceklerdir.

 • Üç yerin batması... Gerçekleşecek olan devasa depremler sonucunda olması beklenen yer batlamaları hadislerde, doğuda, batıda ve Arap Yarımadası'nda şeklinde ifade edilmiştir. Bu üç bölgede devasa yer çöküntülerinin meydana geleceği belirtilmiştir.

 • Yemen'den büyük bir ateş çıkacak... Hadislerde bu, insanları mahşer yerine sürecek olan ateş olarak geçer. Yemen'den çıkacak olan bu büyük yangının insanları önüne katarak büyük bir göçe sebep olacağı belirtilir. Bu alametin kıyamete çok yakın bir zaman diliminde gerçekleşmesi bekleniyor.

 • Güneşin batıdan doğması... Dünyanın son günü duman bulutu dağılacak ve güneş batıdan doğacak. Bunu gören herkes Allah'ın varlığına inanacak ve topluca iman edecek. Ancak daha önceden beri kâfir olanların imanları bu vakitten sonra kendilerine bir yarar sağlamayacağı hakkında pek çok hadis bulunmaktadır.

 • Hz. İsa'nın gökten inmesi... Kıyamet gününden önce Hz. İsa'nın yer yüzüne ineceği ve Hz. Muhammed'in dini ile amel edeceği hadislerde mevcuttur. Hz. Mehdi ile beraber deccale karşı mücadele edecekleri ve Hz. İsa'nın deccali öldüreceği belirtilir.

 • Hz. Mehdi'nin gelişi... Yer yüzü yaşanmaz bir hal aldığında, kıyamet günü gelmeden evvel Hz. Mehdi'nin yer yüzüne gönderileceği hadislerde belirtilmiştir. Yer yüzünde Hz. Mehdi ve Hz. İsa birlikte hareket edecek ve dünyada adaleti sağlayacaklardır.

 • Kâbe yıkılacak... Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav), kıyamete yakın bir vakit Kâbe'nin yıkılacağına işaret etmiştir. "Kâbe'yi, zamanın sonunda, Habeşlilerden iki cılız bacaklı birisi tahrip edecektir" diye geçmektedir. Bu yıkım yer yüzünde Allah diyen kimse kalmadığında gerçekleşecektir.

KıyametBu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

09.09.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (5)

 1. Mehmet Can

  "Camiler daha süslü hale gelecek" bu ilgimi çekti şimdi yeni yapım camileri modern özel ışıklandırmalı bir şekilde yapmaya başladılar.

 2. Yiğit Küreci

  Maalesef küçük alametler şuan dünyamızda çok aktif bir şekilde devam ediyor. Allah sonumuzu hayır etsin.

 3. Kamil Karip

  Küçük alametlerin bir kısmı olmuş olabilir belki ama büyük alametler, hele ki dabbetül arz denilen yer altı varlığı, ecüc mecüc bunlar büyük alametler daha dünyanın görecek günleri var diyebiliriz.

 4. Bir yerde okumuştum. Hadisi Şerif olduğu söyleniyor. Kıyamet ben öldükten sonra 1000 - 1500 sene arasında kopacak diyor efendimiz. Bu hesapla 2100 bekleniyor, acaba ne kadar sahih bir hadis?

 5. Karakule

  Küçük alametlerin hepsini okudum ve bu alametlerin hepsinin şu an yaşandığını/gerçekleştiğini fark ettim. Eğer bunlar doğruysa, kıyamet pek de uzakta sayılmaz.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Medyanın En Çok Kullandığı Algı Yönlendirme Yöntemi: Framing Effect (Çerçeveleme Etkisi)
03.12.2017
8,189 Gösterim

Medyanın En Çok Kullandığı Algı Yönlendirme Yöntemi: Framing Effect (Çerçeveleme Etkisi)

Framing Effect, Türkçeye Çerçeveleme Etkisi olarak çevrilen bu kavram, günümüzde, özellikle gazetecilerin en çok başvurduğu yöntemlerden biridir.

En Çok Acı Veren 10 Ölüm Şekli ve Hissedilenler
27.08.2016
79,961 Gösterim

En Çok Acı Veren 10 Ölüm Şekli ve Hissedilenler

Günümüze kadar dünya üzerinde 100 milyar insanın yaşayıp ölmüştür ve ölümün de pek çok çeşidi vardır. Peki en acı veren ölüm çeşitleri nelerdir ?

Türkiye'de ve Dünyada İdam Cezası
20.08.2016
6,662 Gösterim

Türkiye'de ve Dünyada İdam Cezası

İdam, kelime anlamı olarak suçlu bireylerin devlet tarafından kanuni yollarla öldürülmek sûretiyle hayatlarına son verilmesi anlamına gelmektedir.

Dev İnsanlar Gerçekten Yaşadı mı ?
15.09.2016
15,977 Gösterim

Dev İnsanlar Gerçekten Yaşadı mı ?

insana benzeyen büyük, hantal yaratıklar; devler. Efsanelerde ve mitolojilerde geçen bu yaratıklar gerçekten yaşadı mı ?

Tarihteki Türk Dünyası Büyüklerinin İllüstrasyonları
14.08.2016
12,599 Gösterim

Tarihteki Türk Dünyası Büyüklerinin İllüstrasyonları

Murat KARA tarafından yapılan "Türk Dünyası Büyükleri" isimli illüstrasyon çalışması ile tarihteki Türk büyüklerinin illüstrasyonları...