Dünyanın En Sessiz Odası

Dünyanın En Sessiz Odası

sola ok  Genel Kültür

05.01.2016

4,349 Gösterim

Bu içeriği 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Dünyanın En Sessiz Odası
Günümüzde birçok kişi sessiz ortamları ve genel olarak sessizliği sever. Hatta çoğu zaman sessizlik bulunması zor bir nimet haline bile gelebilir. Ancak her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi sessizliğin de çok fazlasına katlanmak zararlıdır. Bu çok fazla sessizliğin en iyi örneği ise Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan bir araştırma merkezindeki "yankısız oda" adında bir deney-gözlem odasıdır.

Güney Minneapolis'te bulunan Orfield Laboratuvarları'ndaki yankısız oda, "dünyadaki en sessiz yer" olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştir.

Dünyanın En Sessiz Odası, Yankısız Oda

Sesi %99.99 oranında emen yankısız odada çok uzun süre kalan kişiler halüsinasyonlar görmeye başlıyor. Oda ses şiddeti -9 desibeldir. Normal şartlarda, herhangi bir zamanda, "sessiz" olarak niteledirilen yerlerde dahi ortalama 30-60 desibel aralığında ses bulunmaktadır. İnsan kulağının işitebileceği en düşük ses şiddeti ise 0 desibel olarak belirlenmiştir. Bu yüzden -9 desibel, gerçekten çok ama çok sessiz demektir. Aynı zamanda ekosuz oda olarak bilinen bu odada hiçbir ses dalgası yankılanmamaktadır. Bu yankılanmama durumu ise ses kaynaklarından çıkan tüm ses dalgalarının, özel yalıtım malzemeleri tarafından emilerek tamamen söndürülmesi sayesinde mümkün olmaktadır.

Yankısız oda o kadar fazla sessizdir ki, odada bulunan kişi damarlarında akan kanın sesini hatta kalp atışlarını dahi duyabilmektedir.

Dünyanın En Sessiz Odası, Yankısız Oda

Odadaki sessizlik, 1 metre kalınlığında olan fiberglas akustik dilimler, yalıtılmış çelikten yapılan çift kat duvarlar ve 35 santimetre kalınlığındaki beton kaplama ile sağlanmış.

Kulakların sessizliğe adapte olduğunu ifade eden Steven Orfield, "Oda ne kadar sessiz olursa o kadar çok şey duyarsınız. Kalp atışlarını, akciğerlerinizi, karnınızın guruldadığını... Yankısız odada ses, siz olursunuz" diye konuştu.

Bunun insanlar için çok rahatsız edici bir tecrübe olduğuna değinen Steven Orfield, bu yüzden insanların odada oturmak zorunda olduğunu söyledi: "Yürürken yönünüzü çevrenizdeki seslere göre tayin edersiniz. Ama yankısız odada hiçbir ipucunuz yoktur. Dengenizi sağlamanızı ve manevra yapabilmenizi sağlamak için elinizde hiçbir şey yoktur. Eğer içeride yarım saat geçirecekseniz oturuyor olmanız gerekir" dedi.

Dünyanın En Sessiz Odası, Yankısız Oda

Orfield Laboratuvarları'nda bulunan bu oda, NASA dahil ABD'de bulunan birçok kurum ve şirket tarafından kullanılıyor. Apple, iPhone antenlerini burada test ediyor, ABD ordusu jetlerini, tanklarını bu odada test ediyor ve daha birçok teknoloji şirketi bu odayı ürünlerini test etmek ve gözlem yapmak amacıyla kullanmaktadır. Hatta su dolu bir tank içinde odaya giren astronotların, ne kadar zaman sonra halüsinasyona gireceklerine dahi bakılıyor.Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

05.01.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (19)

 1. Mercan Durmaz

  Bir keresinde gece uyanmistim odam epey sessizdi kafayı yiyecektim. Kim bilir bu odada biraz dursam neler olur :)

 2. Yusuf

  Bu siteyi bu oda gibi sessiz görmek istemiyoruz. Bu yazılara devam etmelisiniz. Ayrıca sessizlik her zaman korkutucudur.

 3. Sisifos

  Yankısız oda da ses siz olursunuz ne kadar güçlü bir cümle. Bu oda da en azından 10 dakika geçirmek isterdim.

 4. fatih

  Bu işte bir ilginçlik var :) dünyanın en sessiz odasında ömrümün sonuna kadar yaşayabilirim sanırım.

 5. Arif

  İlginç bir şey daha önce bu tarz bir haber görmüştüm ama pek incelememistim bu iyi oldu.

 6. alihan

  Çok ilginç denemek lazım aslında, ancak uzun süre kimsenin duracağını sanmıyorum.

 7. asya

  Gerçekten heyecan verici olması gerekir. Heralde bende kalmak isterdim.

 8. Ercüment

  Sessizlik güzeldir hoştur ancak bir süre sonra can sıkar. Ne demek istediğim Kelebek kitabını okuyarak anlayabilirsiniz.

 9. sequrity

  İnsanın öyle bir ortamda kafayı yememesi içten bile değil.Helal olsun kalabilene

 10. nuran

  yani en fazla 5 dakika durabilirim heralde nasanın bu tarz deneyimler beni hep meraklandırıyor

 11. Ali

  Çok güzel bir paylaşım. Hep merak etmişimdir, cevabı takip ettiğim bir sitede bulmam güzel oldu.

 12. Bir insanın bu kadar sessiz ortamda kalma ihtimali yok.en fazla 30-40 dk dayanılabiliyormuş.Bence fazla sessizlik iyi değil.Bilgilendirme için teşekkürler.

 13. İlker

  Beni bu odaya atın başka bir şey istemem :D Biraz sessizliğe ve kafamızı dinlemeye ihtiyacımız var :)

 14. oğuzhan

  İnsanın bu sessiz odada çıldırmaması elde değil, tam bir işkence ortamı.

 15. Hüseyin

  Çocuk psikiyatri bölümünde de sessiz odalar bulunur ve kendine ya da çevresine zarar verebilecek çocuklar buraya kapatılır. Video'dan bir çok kez izledim, çok korkutucu bir şey sessizlik.

 16. Apak

  Biraz rahatsız edici bir sessizlik gibi bu. Sürekli yararlı bilgilerinizi okuyorum, çok teşekkürler.

 17. İşte yararlı bir bilgi daha.Ancak buraya geliş nedenim bilgi almak değil , masiva isimli yazarı puiv'e geri çağırmak. Geri dönersen ben çok memnun olurum.Son zamanlarda ne paylaştığına bakmak istedim fakat 4 aydır piyasada yokmuşsun.Seni geri çağırıyorum puvo , Mesajımı bu şarkı ile bitiriyorum https://www.youtube.com/watch?v=Ed4DOxB2gpA

  • Furkan Kandemir

   Yorumun için teşekkürler, cevabı posta olarak gönderdim.

 18. Deniz

  Evet sessizliği çok seviyorum. Özellikle kod yazarken sessiz bir ortam istiyorum, ancak bu kadarı fazla değil mi?

 19. Emre

  Kalp atış sesini duymuşuzdur ama damarlardaki akan kanın sesi duymak çok ilginç bir tecrübe olacaktır. Merak ettim 5 dakika durmak isterdim.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Dünyayı Yöneten En Güçlü Aileler: Rothschild Ailesi
16.06.2016
10,208 Gösterim

Dünyayı Yöneten En Güçlü Aileler: Rothschild Ailesi

Yahudi kökenli Rothschild ailesi, trilyonlarca dolarlık servetleriyle, dünyanın en zengin ve en kirli işlerine bulaşmış ailelerinden biridir.

Venedik Nasıl Sular Altında Kaldı ?
03.12.2015
11,524 Gösterim

Venedik Nasıl Sular Altında Kaldı ?

Kanalları ve gondollarıyla bambaşka bir yer olan İtalya'nın Venedik şehrinin, nasıl sular altında kaldığıyla ilgili bilgiler.

Kâbuslar Hakkında Korkunç Bilgiler
23.09.2016
5,619 Gösterim

Kâbuslar Hakkında Korkunç Bilgiler

Kâbusların, fobik bir yaşam tarzından çok, üzüntülü bir hayatın, suçluluk, bilinç bulanıklığı gibi duyguların yoğun yaşanması nedeniyle görülür.

Muhteşem Görünümlü 30 Egzotik Kuş Türü
18.03.2016
31,072 Gösterim

Muhteşem Görünümlü 30 Egzotik Kuş Türü

Görünümleriyle adeta birer oyuncağı andıran, muhteşem görünümlere sahip, birbirinden farklı 30 egzotik kuş türü.

Yakamoz Nedir ?
11.08.2016
32,939 Gösterim

Yakamoz Nedir ?

Yakamoz, çoğu kişinin sandığı gibi ay ışığının denizde oluşturduğu görüntü değildir. Yakamoz, bir şeye değdiğinde ışık saçan tek hücreli bir canlıdır.