Dünyanın En İlginç 15 Mimari Yapısı

Dünyanın En İlginç 15 Mimari Yapısı

sola ok  Genel Kültür

20.07.2016

11,911 Gösterim

Bu içeriği 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Dünyanın En İlginç 15 Mimari Yapısı


Nefes kesen manzaraları ve dış görüntüleri ile dikkatleri üzerine toplayan mimari yapıtlar her zaman, herkesin ilgisini çekmiştir. Bu tarz farklı, alışılanın aksine "anormal" olan yapıların her birinin ayrı bir hikayesi vardır. Bu gibi farklı, ilgi çekici ve ilginç olan mimari yapıları bu liste altında derledim.


Dans Eden Ev (Çek Cumhuriyeti)


Çekya'nın (Çek Cumhuriyeti) Prag şehrinde, Vlatava Nehri kıyısında yer alan binanın yapımı 4 yıl sürdü. Milunic ve Gehry tarafından inşa edilen bu binanın tarzı, sanat ve mimarlık çevreleri tarafından "yeni barok" olarak nitelendiriliyor. Mimarlar, Dancing House'u şehrin kültür merkezi yapmayı planladılar ve bu bina zaman içerisinde Prag'ın sembollerinden biri haline geldi.

Dans Eden Ev (Çek Cumhuriyeti)


Wonderworks (Pigeon Forge, ABD)


Şiddetli bir fırtınaya maruz kalan bir evin, başka bir ev üzerine tepe taklak düşmesini andıran bu mimari yapıt, Pigeon Forge'de bulunmaktadır. Turistlerin oldukça ilgisini çeken bu binaya giriş ücretsiz. Bu binanın girişinde yalnızca büyük bir salon var ve yerde olması gereken herşey tavanda. Yani binanın dış görünümü gibi içi de tepe taklak; lambalar, tablolar, merdivenler vs. Bu ilginç mimari yapı, eski sihirbaz malzemelerinin sergilendiği küçük bir müze olarak kullanılıyor ve aynı zamanda sihirbaz gösterilerinin de bilet satış yeri.

Wonderworks


Kansas Halk Kütüphanesi (Missouri, ABD)


Teknolojinin ilerlemesiyle kütüphanelere ilgi azalmış durumdadır. Kitaplara olan ilgiyi arttırmak için ABD'nin Kansas şehrinde insanların dikkatini çekecek bir kütüphane inşa edilmiş. Dış cephesi, rafa dizilmiş kitaplar görünümünde tasarlanan kütüphanenin yapımı 2004 yılında tamamlandı. Kansas Halk Kütüphanesi aynı zamanda resim ve kitap sergileri gibi çeşitli eğitici ve eğlenceli sosyal aktiviteler sunmakta. Bu sayede insanların kütüphanelere olan ilgisi de artmaktadır.

Kansas Halk Kütühanesi


Hava Kuvvetleri Akademisi Kilisesi (Kolorado, ABD)


ABD'nin Kolorado eyaletinde bulunan, insanların hayran kaldığı bu kilise, dünya mimarisinin en çok beğenilen ibadethaneleri arasında yer almaktadır. 28 Ağustos 1959 tarihinde yapımına başlanan kilise 1963 yılında tamamlandı.

Hava Kuvvetleri Akademisi Kilisesi (Kolorado, ABD)


Nord LB Binası (Hannover, Almanya)


Almanya'nın en büyük ticari bankalarından biri olan Nord LB binasının cephesi tamamiyle camdan imal edildi. Hemen hemen 40.000 metre kare kullanım alanı olan ticari banka, tam bir mimari harikası. Nord LB binası ticari bankanın yanı sıra kafeleri, restoranları, barlarıyla modern ve ilginç tasarım örnekleri sunmakta.

Nord LB Binası (Hannover, Almanya)


Küp Evler (Rotterdam, Hollanda)


Piet Blom tarafından 1977 senesinde inşa edilen küp evler Rotterdam ve Helmond şehirlerinin silüetine alışılagelenin dışında bir tat katmıştır. 45 derecelik açı ile yatırılmış küpler, yerel halkın ve turistlerin ilgisini çekiyor. 100 m2 bir hacmi olmasına rağmen küplerin yerleştirilme şekli nedeniyle 25 m2'si yaşam alanı olarak kullanılamıyor.

Küp Evler (Rotterdam, Hollanda)


Longaberger Binası (Ohio, ABD)


Dünyanın en büyük tahta piknik sepeti halinde olan Longaberger binası, uzmanlığı tahta piknik sepetleri üzerine olan firma tarafından tasarlanan 7 katlı bir yapı. Aynı zamanda bu bina firmanın genel merkezi.

Longaberger Binası (Ohio, ABD)


Ayakkabı Ev


Ayakkabı Ev, milyoner Albay Mahlon Haines tarafından 1948 senesinde inşa edilmiştir. "York Ayakkabı Sihirbazı" olarak bilinen Haines, bu evle ününe ün katmış ve adeta kendi reklamını yapmış. Evin boyutları; 45 metre uzunluğunda, 25 metre yüksekliğinde ve 17 metre genişliğinde. Ev yakın tarihte artık Haines'ın anısına bir müze olarak sergilenmekte.

Ayakkabı Ev


Deniz Kabuğu Ev (Mexico City)


Mexico City yakınlarında yer alan kabuk görünümündeki bu ev, Meksikalı Mimar Javier Senosiain Arquitectura Organica tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Senosiain, Lloyd Wright ve Gaudi'nin eserlerinden esinlenmiş ve bu binayı inşa etmiştir. Senosiain, bu evde "Biyo-Mimarlık" olarak isimlendirdiği bir kavramı uygulamak istemiş. Bu görüşe göre mimarinin doğayla uyum içinde olmalıdır. Bu ev de bu anlamı tamamen yansıtıyor.

Deniz Kabuğu Ev (Mexico City)


Mantar Ev (Cincinnati, Ohio, ABD)


Ağaç Ev olarak da tanınan Mantar Ev, Cincinnati'nin Hyde Park kısmında bulunmaktadır. Bu ev, Cincinnati Üniversitesi Mimarlık ve İç Mimarlık Profesörü Mimar Terry Brown'ca tasarlanmıştır. Terry Brown ve öğrencilerinin işbirliği sayesinde ilgi çekici güzellikte bir yapı ortaya çıkmıştır. Mimar Terry Brown, 2008'de hayatını kaybetmiştir.

Mantar Ev


Çarpık Ev - Krzywy Domek (Sopot, Polonya)


Çarpık Ev, Polonya'nın Sopot şehrinde bulunan bir binadır. 2004'te inşa edilen ve yaklaşık 4000 m2'ye yayılan ve dekonstrüktivizm stilinde tasarlanmış bir yapı olan Çarpık Ev (Krzywy Domek binası), Rezydent adındaki bir alışveriş merkezinin bir parçası olarak hizmet vermektedir.

Okinawa Ağaç Ev Restoran Çarpık Ev - Krzywy Domek


Araba Ev (Salzburg, Avusturya)


Araba şeklinde olan bu ev, Avusturya'daki Salzburg yakınında Gigi'de yer almaktadır. Volkswagen araba markasının Beetle modelinden esinlenilen bu ev, usta mimar Markus Voglreiter tarafından tasarlandı. Sahipleri evi, aldıktan sonra baştan aşağı yeniledi. 2003 senesinde tamamlanan ev, çevre dostu ve enerji tasarrufludur. Markus Voglreiter, daha sonraları benzer tarzda bir de restoran inşa etmiştir.

Araba Ev (Salzburg, Avusturya)


Okinawa Ağaç Restoranı (Okinawa, Japonya)


Japonya, Okinawa bölgesinde bulunan "Naha Harbor Diner restoranı", yerden ortalama 6 metre yukarıda, dev bir Gajamaru ağacı görüntüsü verilmiş beton bir yapının üzerinde hizmet veriyor. Müşteriler restorana, ağaç içerisindeki bir asansör ile çıkabiliyor.

Okinawa Ağaç Restoranı (Okinawa, Japonya)


Robot Bina (Bangkok, Tayland)


Robot görünümündeki bu bina, Tayland'ın Bangkok şehrinde bulunan "United Overseas Bank"ın Bangkok'un merkez yönetim binasıdır. Bu şekilde tasarlanmasının nedeni olarak, neo klasik ve yüksek teknoloji postmodern mimariye karşı bir tepki olarak gösterilmektedir.

Robot Bina (Bangkok, Tayland)


Piyano Ev (Çin)


Çin'in An Hui eyaletinde bulunan bu piyano ve keman görünümündeki ev oldukça ilginç bir görünüme sahiptir. Keman şeklindeki yapının içinde yürüyen merdiven bulunmaktadır.

Piyano Ev (Çin)Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

20.07.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (6)

 1. Deniz Savaş

  Konu başlığı "en ilginç mimarlar" olsaymış daha güzel olurmuş. Hayran kaldım bu yapıtlara da yapanlara da.

 2. Mazi

  Teker teker hepsine bir kaç kere baktım. Oldukça ilginç harika tasarım yani mimari. Kimin aklına gelir diyorum ama gelmiş işte.

 3. Baykal Zeyit

  Ters dönmüş evi de yamuk yapmışlar, iç mimaride yamuksa yapan adam da mı yamuktu diye aklıma geldi.

 4. Halil

  Adamların hayal dünyalarına bakar mısınız? Muhteşem bir şey, hayal gücü ile neler çıkmış ortaya bunların bazılarını duvar kağıdı yada bir tane böyle bir ev yapmak lazım

 5. Cemil

  Evler gerçekten de çok ilginç, sepet şeklinde bile ev yapmışlar enteresan.

 6. Fatih

  Bunların hangisinin en güzeli olduğuna karar veremedim hangisine baksam hepsi çok farklı ve güzel aralarından seçip yap sana vereceğiz deseler seçim yapamam.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Günümüzün Yaygın Safsatası: Ad Hominem Nedir?
16.11.2016
6,771 Gösterim

Günümüzün Yaygın Safsatası: Ad Hominem Nedir?

Argumentum ad hominem veya kısaca ad hominem; bir tartışma sırasında tezi, onu geliştiren kişiyle ilgili bir hale getirerek yapılan safsatadır.

Dünyayı Yöneten En Güçlü Aileler: Rothschild Ailesi
16.06.2016
15,521 Gösterim

Dünyayı Yöneten En Güçlü Aileler: Rothschild Ailesi

Yahudi kökenli Rothschild ailesi, trilyonlarca dolarlık servetleriyle, dünyanın en zengin ve en kirli işlerine bulaşmış ailelerinden biridir.

Dünyanın En İlginç 15 Mimari Yapısı
20.07.2016
11,911 Gösterim

Dünyanın En İlginç 15 Mimari Yapısı

Nefes kesen manzaraları ve dış görüntüleri ile dikkatleri üzerine toplayan mimari yapıtlar her zaman, herkesin ilgisini çekmiştir.

Drone ile Çekilmiş 12 İstanbul Panoraması
30.12.2015
16,516 Gösterim

Drone ile Çekilmiş 12 İstanbul Panoraması

Bir fotoğraf sanatçısının, drone yardımıyla çekip, "Flatland" adını verdiği 12 İstanbul panoraması çalışması.

25.05.2018
4,268 Gösterim

"ALO" Sözcüğü Graham Bell'in Sevgilisi Allessandra Lolita Oswaldo'dan mı Geliyor?

Uzun zamandır internette dolaşan bir hikayeye göre, telefonu açtığımızda kullandığımız "Alo!" sözcüğü bir mucidin aşkına saygı duruşu niteliğinde...