Dünyada Bulunan En İlginç 45 Hayvan Türü

Dünyada Bulunan En İlginç 45 Hayvan Türü

sola ok  Genel Kültür

15.03.2016

53,070 Gösterim

PDF KİTAP İNDİR / EPUB KİTAP İNDİR - TÜM KİTAPLARI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN HEMEN TIKLA!
Bu içeriği 13 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Dünyada Bulunan En İlginç 45 Hayvan Türü


Dünya üzerinde yaşayan binlerce farklı türde hayvan bulunmaktadır. Bu hayvanların çoğu insanlar tarafından popüler bir şekilde bilinirken, bir çoğu daha önce çok nadir kişilerin gördüğü türde hayvanlardır. İşte bu tarzda, çok ender rastlanan 45 hayvanı bu liste altında derledim.


Aksolotl


Aksolotllar'ın larvaları başkalaşım geçirmezler. Bu yüzden yetişkin aksolotllar suda yaşamaktadırlar ve solungaçları vardır. Bu tür Mexico City yakınlarında bir gölde yaşamaktadırlar. Bedenlerinin farklı parçalarını tekrar üretebilme yeteneğine sahiptirler. Bu sebepten kolay üretilebilmektedir ve bilimsel araştırmalarda kullanılırlar. Çoğu ülkelerde ev hayvanı olarak kullanılırlar.

aksolotl


Altın Maymun


Köpeksi maymunlar familyasındandır. Çin'in dağ ormanlarının sarp kayalıklarında yaşar. Ortalama 55-60 cm boylar vardır ve kuyrukları 60 cm uzunluğuna kadar çıkmaktadır.

altın maymun


Ankole Watusi Sığırı


Afrika kökenli bir sığır türüdür. Afrika yerlileri tarafından iş ve törensel amaçlı yetiştirmektedir. Farklı bir görünüme sahip olduğundan dolayı, 1800'lü yıllarda Amerika ve Avrupa'da bulunan hayvanat bahçelerinde sergilenmiştir.

ankole watusi sigiri


Ay-ay


Uzunparmaklıgiller (Daubentoniidae) familyasındandır ve bu familyaya ait tek üyedir. Madagaskarda yaşamaktadır ve oldukça nadir bulunan bir maymun türüdür. Uzunparmaklıgiller familyasına ait diğer bir tür olan büyük ayay'ların soyu tükenmiştir.

ayay


Balonlu Fok


Fokgiller familyasına ait, boyları ortalama 2,5 metre civarında olan bir hayvan türüdür. Erkeğinin burnunun hemen üzerinde, deriden oluşan ve şişen br torba bulunmaktadır. Atlantik Okyanusu'nda yaşarlar.

balonlu fok


Barreleye


Bu balık türü, atlantik, pasifik ve hint okyanusunda bulunmaktadır. Gözleri teleskop görünümündedir. Balığın en önemli özelliği baş kısmının şeffaf olmasıdır. Bundan dolayı başının içi gözle görülebilmektedir.

barreleye


Bergamasco Çoban Köpeği


Paspasa benzeyen bu köpe türü, İtalya'nın Bergamo şehrinde yetiştirilmektedir ve çoban köpeği ırkına mensuptur. Adını, bulunduğu şehir olan Bergamo'dan almıştır. Tüyleri karışık ve kalındır. Bu nedenle zorlu hava koşullarına bile dayanaklı bir köpek türüdür.

bergamasco coban kopegi


Blobfish - Damla Balığı


Bu çirkin balık türü derin sularda, ana kara kıyılarında Avustralya, Tazmanya ve Yeni Zelanda sularında görülmektedir. 600 ile 1200 metre derinliğindeki sularda yaşamaktadır. Adının çirkin balık (blopfish) olmasının sebebi görüntüsüdür. Ortalama 4-6 kg ağırlındadırlar ve yaklaşık 50 cm uzunluğunda boyları vardır.

blobfish - damla balığı


Cadı Makigiller


Cadı makigiller veya Uzun bacaklıgiller olarak adlandırılan bu hayvan türü, Güneydoğu Asya'nın adalarında yaşarlar. Boyları küçüktür ve gece faal hayvanlardır. Görünüşlerinin sevimli olmasından dolayı Güneydoğu Asya'da genelde ev hayvanı olarak bakılırlar.

cadı makigiller


Cyphonia Clavata


Bu karınca türü başından dışarıya doğru büyümektedir. Tüm vücudunu avcılardan gizlemek için başından çıkan farklı bir uzantıya sahiptir.

cyphonia clavata


Deniz İneği


Deniz inekleri yalnızca suda yaşamaktadır ve günümüzde sadece 4 türü kalmıştır. Otobur memeli sınıfındadır. Bu su canlısının günümüzde yaşayan hayvanlar arasındaki en yakın akrabası fillerdir.

deniz ineği


Dikenli Ejderha


Boyları ortalama 15 cm civarındadır. Sürüngenler sınıfındadır ve eski bir efsane canavarı olan ejderhalar benzemektedir. Bu küçük ejderha görünümündeki canlının diğer bir adı dikenli molok'tur. İsmi ejderha da olsa zararsız ve savunmasız bir hayvan türüdür. Tüm bedeni dikenlerle kaplıdır. Kafasının iki tarafında boynuza benzer ve diğerlerinden daha güçlü 2 adet diken bulunur. Hayatta kalabilmek için çöl şartlarına uyum sağlamıştır. Günün erken saatlerinde dikenlerinin üzerinde oluşan çiy taneleri sayesinde su ihtiyaçlarını giderirler. Çöl sıcaklarından korunabilmek için bedenlerini kuma gömerler. Genelde karınca yiyerek beslenirler. Bazı durumlarda renk değiştirebilirler.

dikenli ejdarha


Dumbo Ahtapotu


Derin okyanuslarda yaşayan bir ahtapot türüdür. Tıpkı kulağa benzeyen gözleri bulunmaktadır. Suyun yaklaşık 3000-4000 metre altında yaşarlar. Bazıları 7000 metreye kadarda inebilmektedir. Ortalam boyları 20-30 cm'dir. Ancak şu ana kadar en büyük Dumbu Ahtapotunun boyu 1.8 m uzunluğa sahiptir. Yeni Zelanda, Avustralya, Filipinler ve Papua Yeni Gine civarlarında yaşamaktadırlar.

Dumbo Ahtapotu


Enypniastes


5000 metre derinlikte yaşamaktadır. Deniz hıyarı türüdür. Fantastik bir görünüme sahiptir.

enypniastes


Deniz Şeytanı


Dünyanın en korkunç balık türüdür. Kayıp Balık Nemo filmine konu olmuştur.

deniz şeytanı


Glaucus Atlanticus


Deniz salyangozu türlerinden biridir. Diğer bir adı mavi deniz salyangozudur. Boyu yaklaşık 6 cm civarındadır. Bu türün özelliklerinden biri yamyamlıktır. Türünün diğer üyelerini yiyerek beslenmeleri sıklıkça görülür. Hem dişi hemde erkek üreme organına bir türdür.

glaucus atlanticus


Gulyabani Köpekbalığı


Ender görülen bir köpekbalığı türüdür. Genelde derin okyanuslarda ve deniz diplerinde yaşamaktadırlar. Başının üzerinde öne doğru kılıca benzer bir çıkıntısı vardır. Nesli tehlike altında olan köpekbalığı türüdür.

gulyabani köpekbalığı


Hindistan Cevizi Yengeci


Ortalama 1 metre boyları ve 4-5 kg ağırlığa sahiptirler. Ömürleri yaklaşık 60 yıla kadar çıkmaktadır. İsimlerinin hindistan cevizi yengeçi olmasındaki sebep, hindistan cevizlerini çok sevmelerinden gelmektedir. Bu büyük yengeç türü, hindistan cevizi ağaçlarına çıkıp, hindistan cevizlerini kesip yere düşürmektedirler. Daha sonra ağaçtan aşağıya inip düşürdükleri hindistan cevizlerini kıskaçlarıyla açıp yiyerek besleniyorlar.

hindistan cevizi yengeci


İğneli Püskül Kafalılar


Farklı bir balık türü olan bu canlılar ağızlarını 180 derece açabilmektedirler. Ayrıca çok nadir bulunan bir balık türüdür.

iğneli püskül kafalılar


Irrawaddy Yunusu


Adı yunus olsa da, daha çok balina ile adlandırılır. Açık denizlerde yaşarlar. Ağırlığı 50-200 kg arasında değişmektedir. Dünyanın bütün denizlerinde rastlamak mümkündür.

irrawaddy yunusu


Japon Örümcek Yengeci


Dev Japon Örümcek Yengeçleri, Büyük Okyanus'ta ortalama 600-700 metre derinlikte yaşarlar. 10 adet bacağı bulunmaktadır ve bir bacağının uzunluğu 3-4 metreyi bulabilmektedir. Yengeç türleri arasında en büyük canlılardır.

japon örümcek yengeci


Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı


Kırmızı dudaklı yarasa balığı, suyun altında yüzgeçlerinin üzerinde yürümektedir. Dünyada dört yüzgecinin üzerinde yürüyen tek balık türüdür. Yüzgeçleri yürümek için yaratılmıştır. Tuhaf görünüme sahip bir burnu ve büyük kırmızı dudakları bulunmaktadır. Denizin dibinde insan gibi yürümesini sağlayan yüzgeçleri göğüsünde yer almaktadır. Bu yüzgeçler sayesinde okyanusun dibinde rahatlıkla ayakta durabilirler.

kırmızı dudaklı yarasa balığı


Lowland Çizgili Tenreği


Madagaskar'da yaşarlar. Boyları 15 cm uzunluğunu geçmez. Genellikle solucan ve diğer böcek türleriyle beslenirler. Görünümleri kirpiye benzer. Keskin dikenleri sayesinde düşmanlarından korununurlar.

lowland çizgili tenreği


Markhor - Burma Boynuzlu Keçi


Burma Boynuzlu Keçi tehlikeli türler arasında yer alır. Afganistan, Pakistan, Hindistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan gibi ülkeleirn bazı bölgelerinde yaşarlar ve yaban keçileri arasında en iri türdür. Nüfusları 2500'den azdır.

markhor - burma boynuzlu keçi


Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu


Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu perdeli ayaklara sahiptir. Ayakları parlak ve mavi renktedir. Ortalama 81 cm uzunluğunda ve 1,5 kg ağırlığındadır. Dişileri erkeklerden hafif daha büyüktür. Pasifik Okyanusunun doğusunda kıyılarda ve adalarda yaşamlarını sürdürmektedirler.

mavi ayaklı sümsük kuşu


Mavi Papağan Balığı


Parlak ve mavi bir renge sahiplerdir. Renkleri o kadar parlaktırki, sanki bir ışık ile aydınlatılıyor gibi görünmektedirler. Uzunluğu 90 cm'ye kadar çıkabilmektedir. Batı Atlantik sularında yaşarlar. Geceleri, solungaç boşluklarının üzerinde, kenarlarında bulunan salgı bezinden jelatine benzer bir madde salgılarlar. Bu madde, bir süre sonra mavi papağan balığının tüm bedenini sarar ve şeffaf bir uyku tulumu görevi görür. Bu oluşan uyku tulumu, balığın koku yaymasını engeller. Bu sayede kendisini bulan müren balıklarından korunmuş olur. Hatta müren balıkları, mavi papağan balıklarının yanından geçse ve çarpsa dahi farkedemez.

mavi papağan balığı


Mor Hint Kurbağası


Bu kurbağa türü Hindistan'ın Batı Gat Dağları'nda yaşar. Dişileri erkeklerin 3 katı büyüklüğündedir. Çirkin bir görünüme sahiptir.

mor hint kurbağası


Narval - Deniz Gergedanı


Erişkin erkek narvaller ortalama 4-6 metre uzunluğunda, dişi narvallar ise yaklaşık 4 metre uzunluğuna sahiptir. Erkek narvallar yaklaşık 1600 kg'a kadar çıkabilirler. Dişiler ise yaklaşık 1000 kg'a kadar çıkabilmektedir.

narval deniz gergedanı


Okapi


Görünüş olarak ata benzer. Vücudunun arka kısmında zebranınkine benzer çizgiler bulunmaktadır. Diğer bir adı Orman Zürafası'dır. Dillerinin rengi koyu mavidir. Dünyadaki yalnızca Demokratik Kongo Cumhuriyetinde bulunurlar.

okapi


Ornitorenk


Boyları yaklaşık 39-60 cm arasında değişmektedir. Doğu Avustralya ve Tazmanya'da yaşarlar. Resmi, Avustralya 20 sentinin arkasında yer almaktadır.

ornitorenk


Pabuç Gagalı


Görünüm olarak leyleğe benzemektedir. İsmini gagasının büyüklüğünün ayakkabıya benzemesinden almaktadır. Sudan'dan Zambiya'ya kadar olan bölgede büyük bataklıklarda yaşamlarını sürdürmektedirler. Ortalam boyları 110-140 cm arasında değişmektedir.

pabuç gagalı


Pacu Balığı


Bu balık türünün en belirgin özelliği, tıpkı insan dişine benzer dişlerinin bulunmasıdır. Hatta dişlerinin görünümü tamamen insan dişleriyle aynıdır.

pacu-balığı


Panda Karıncası


Siyah beyaz pandaya benzer görünümleri nedeniyle adı panda karıncası olmuştur. Sokmaları gibi bir durumda çok zehirlidirler ve inek öldüren karınca olarakta bilinmektedir. Normal karıncaların aksine bu karınca türlerinde kraliçe karınca bulunmaz. Normal karıncalarda olduğu gibi iş bölümü ve cinsiyet ayrımı olmamakla birlikte, cinsiyet belirleme sistemlerine sahiptirler.

panda karıncası


Patagonya Tavşanı


Arjantin'in Patagonya eteklerinde, Paraguay ve Güney Amerika'nın diğer bölgelerinde yaşamlarını sürdürmektedirler. İsminin tavşan olmasının sebebi, korktuklarında tavşan gibi zıplamalarından kaynaklanmaktadır. Gine domuzuyla yakın akrabalardır. Tavşan, domuz, fare karışımı bir görünümleri vardır.

patagonya tavşanı


Pembe Peri Armadillo


Boyları yaklaşık 75 cm uzunluğundadır. Vücutlarını özel bir zırh ile korurlar. Bu özelliği ile tesbih böceklerine benzetilmektedirler. Temel besinleri böceklerdir. Yiyeceklerini toprağı kazarak bulurlar. Koku alma duyularının gelişmiş olmasından dolayı böcekleri bulabilirler. Toprağı çok hızlı bir şekilde kazarlar. Toprağı kazarken burunları toprağa değdiği için nefeslerini tutarlar. Bu hayvan türünün her bir yumurtasında 4 adet yavru dünyaya gelir. Yani her bir doğumda en az 4 adet armadillo dünyaya gelmektedir.

pembe peri armadillo


Pembe Yunus


Amazon Nehri ve Orinoco Nehri'nde yaşarlar. Diğer adı Amazon Nehir Yunusu'dur. Yetişkin bir pembe yunus 2,5 metre boyundadır ve 150 kg ağırlığındadır.

pembe yunus


Peygamberdevesi Karidesi


Farklı görüntüsü nedeniyle araştırmacılar tarafından "Marstan gelen karides" adıyla anılmaktadır. Bu canlılar insan gözünün algılayamayacağı dairesel polarize ışığı görebilmektedir.

peygamberdevesi karidesi


Pyura Chilensis - Yaşayan Kaya


Bu canlıya yaşayan kaya adının verilmesindeki sebep, yaşadıkları bölgede kumun üzerinde hareket etmeyen bir kayaya benzer şekilde pusuya yatıp kendi üzerinden geçen küçük balık türlerini avalamasıdır. Ayrıca balıkçılar, bu kayaya benzer canlıyı el testeresi yardımıyla kesip, içinde bulunan parçaları lokantalara satıyor. Ekşi bir tadı olan bu canlı çiğ veya pişmiş şekilde yenilebiliyor.

pyura chilensis yaşayan kaya


Sakallı Akbaba


Atmacagiller familyasına üyedir. Diğer bir adı karakuş veya kuzu kuş'tur. Genel olarak akbabaların kafası keldir fakat sakallı akbaba kel değildir. Boyu diğer akbabalara kıyasla oldukça büyüktür. Boyları yaklaşık 95 ile 125 cm arasında değişmektedir. Kanatlarını açtıklarında yanlamasına uzunluğu 235 ile 280 cm arasında uzamaktadır. Bu akbaba türü kayalıklarda çıkardıkları tiz çığlıklar sebebiyle esaret altında tutulmaktadır. Esaret altında bulunan bir sakallı akbaba ortalama 40 yıl ömre sahiptir.

sakallı akbaba


Sayga Antilobu


Bir zamanlar Kuzey Amerka ve Avrasyanın tamamında yaşayan bu garip burunlu canlı, günümüzde sadece Rusya ve Moğolistan'da hayatlarını sürdürmektedirler. Bu canlı türünün soyu %95 oranında tükenmiştir. Bu tükenme aşırı avlanma sebebiyle yalnızca son 15 yıl içerisinde gerçekleşmiştir. Garip görünümlü bir burna sahiptir. Burnunu şişirebilmesiyle ve sivri bir ucu olmayan büyük burnuyla bilinir. Bu hayvanın ismi Çağatay Türkçesi'ndeki sayğak kelimesinden gelmektedir.

sayga antilobu


Su Geyiği


Geyikgiller familyasına mensup bir türdür. Normal geyiklerde olması gereken boynuzlar yerine aşağıya doğru uzanan köpekdişleri vardır. Bu garipliklere rağmen geyikgiller familyasında sınıflandırılmış bir türdür. Çin ve Kore ülkelerinde yaşamaktadırlar. Gruplar halinde yalnızca kızdıkları zaman bulunurlar. Diğer zamanlarda genellikle yalnız dolaşırlar.

su geyiği


Yaprak Kuyruklu Geko


Madagaskar'da yaşamlarını sürdüren bu tür inanılmaz kamuflaj yeteneğine sahiptir. Tropikal yağmur ormanlarında yaşadıklarından dolayı bu kamuflaj özelliği çokça gelişmiştir. Ağaçların gövdeleriden yaşarlar. Sinirlendikleri zaman ilginç sesler çıkarabilmektedirler.

yaprak kuyruklu geko


Yeleli Kurt


Uzun bacaklarıyla ünlü, köpekgiller familyasına mensup bir yaban köpeğidir. Güney Amerikada yaşamaktadır ve bölgedeki en büyük yaban köpeği türüdür. İsmi yeleli kurt olmasına rağmen bilinen kurt türü ile akraba değildir. Daha çok Güney Amerikalı tilkilerle akrabalığı olduğu düşünülmektedir.

yeleli kurt


Yeti Yengeci


2005 yılında Mart ayında keşfedilmiş bir yengeç türüdür. Paskalya Adası'nda yaşamlarını sürdürmektedirler. Yaşadıkları bölgelerde zehrli kimyasallar bulunmaktadır. Bu zehirli bölgelerde hayatta kalabilmesinin nedeni, kürkünün içinde dışarıdan gelen zehirleri tüketen bir bakterinin bulunmasıdır.

yeti yengeci


Yıldız Burunlu Köstebek


Görünümü itibariyle diğer köstebek türlerinden rahatlıkla ayırt edilebilir. Burnunun ucunda halka şeklinde ve simetrik, pembe renkli hassas 22 uzantı yer almaktadır. Burnundaki bu yapı yıldıza benzediği için yıldız burunlu köstebek ismi verilmiştir. Görme duyusu zayıf bir köstebek türüdür. Bataklıklarda ve nemlenmiş tarlalarda yaşamlarını sürdürürler ve aynı zamanda iyi birer yüzücüdürler.

yildiz-burunlu-kostebek

Ayrıca: Muhteşem Görünümlü 30 Egzotik Kuş Türü içeriğine bakabilirsiniz.Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

15.03.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (4)

 1. İbrahim Akgün

  CESUR SENİN ADIN BENCE ÇÜNKÜ BEN BUNLARIN YANINA YAKLAŞAMAM

 2. Diyar

  En çok deniz şeytanını beğendim böyle ilginç şeyler yayımlamaya devam edin

 3. Gamze

  Çok müthiş

 4. Enes

  Emeğine sağlık başarılı


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

En İnanılmaz 10 Hapisten Kaçış Hikayesi
05.05.2016
6,902 Gösterim

En İnanılmaz 10 Hapisten Kaçış Hikayesi

Tarih boyunca ve günümüzde birçok hapisten kaçış olayı yaşanmıştır. Bilinen en inanılmaz 10 hapishaneden kaçış öyküsünü bu konu altında derledim.

Bordo Bereliler
13.06.2016
10,475 Gösterim

Bordo Bereliler

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en özel birliği bordo bereliler, yaptıkları operasyonlarla adından sıkça söz ettiriyorlar. Peki kimdir bu bordo bereliler ?

Tarihin En İyi Boksörü Muhammmed Ali
08.06.2016
4,056 Gösterim

Tarihin En İyi Boksörü Muhammmed Ali

O sadece ringde değil, sınıf mücadelesinde de bütün dünyayı dize getiriyordu. Sesi çıkmayanların insanların sesi, yumruğu oluyordu.

İmkansız Durumlarda Bir Umut:
10.12.2017
3,728 Gösterim

İmkansız Durumlarda Bir Umut: "Neden Olmasıncılık" (Wishful Thinking) Nedir?

Bilim, kanıt veya istatistiki bilgilerden yararlanmak yerine kişiyi memnun edecek olan durum baz alınarak karar verme veya inanış durumudur.

Yalnızca Silindir Ayna ile Görünen Anamorfik Çizimler
07.01.2016
7,102 Gösterim

Yalnızca Silindir Ayna ile Görünen Anamorfik Çizimler

Anamorfik çizim veya anaformik tasarım nedir, nasıl yapılır, tekniği nedir? gibi soruların cevapları ve birbirinden ilginç anamorfik çizimler.