Çöküş (Downfall) (Der Untergang)

Çöküş (Downfall) (Der Untergang)

sola ok  Film

28.09.2016

4,827 Gösterim

Bu içeriği 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Çöküş (Downfall) (Der Untergang)


II. Dünya Savaşı'nın başlamasına sebep olan Adolf Hitler hakkında birçok film çekilmiştir ve çekilmeye devam edecektir. Fakat Nazilerin yaptığı katliamlar sebebiyle, dünya genelinde bir yahudi acıtasyonu yapılmaktadır ve yahudiler de yaptıkları her zulümden sonra, eskiden kendilerine yapılan soykırımı gerekçe göstererek yaptıklarını aklamaya çalışmaktadırlar. Yani kısaca bir suçu, başka bir suçla kapatmaya çalışma safsatalığına düşmektedirler.

Çöküş filminin senaryosu Joachim Fest adlı tarihçinin yazmış olduğu "Inside Hitler's Bunker(Hitler'in Sığınağında)" isimli eserden esinlenilmiştir. Hitler'in son günlerine ait anılar, kısmen Albert Speer'in kısmen de Hitler'in sekreteri Traudl Junge'un anılarına dayanmaktadır.

Çöküş filmi

Tüm bu olayların en başına, Adolf Hitler'in iktidarda olduğu Nazi İmparatorluğu dönemine dair çekilmiş bir film. Filmde II. Dünya Savaşı'nın son zamanlarını, Adolf Hitler'in ve Nazi Almanyası'nın çöküşünü anlatıyor. Savaşın sonuna doğru, Hitler'in yenilgiyi kabul edememesi ve intiharına kadar gidecek olan süreç beyaz perdeye aktarılmış. Hitler'i canlandıran Bruno Ganz'ın rolü, tam anlamıyla üstüne oturmuş ve Hitler'i oldukça başarılı bir şekilde oynamış. Filmde Hitler'i genel algıya göre acımasız, gaddar, zalim göstermek yerine, emrinde bulunan askerlerle şakalaşabilen, konuşkan yani insani yanlarına da vurgu yapılmış.

Ayrıca Çöküş filmin senaryosu, yapımcılığı da üstlenen Bernd Eichinger'e ait. Senaryoyu yazan Bernd Eicnhinger'in babasının bir Wehrmacht yani II. Dünya Savaşı'nda savaşan bir Nazi askeri olduğunu ve II. Dünya Savaşı esnasında doğu cephesinde savaştığını da hatırlatmakta fayda var.

Çöküş - Adolf Hitler

Filmi diğer Nazi konulu filmlerden ayıran özelliği ise Hitler'i, belki de objektife en yakın olarak ekrana yansıtmış olması ve filmin ana kahramanının Adolf Hitler olması. Obejktifliğe yakın bir çekimin yapılmasının sebebi, Alman yapımı olması düşünülebilir. Genel yahudi propagandası dışına az da olsa çıkarak, sonunda tüm dünyanın beklediği "birazda tarafsız olsun" yorumu filme aktarılmış. Bu yüzdendir ki film, Oscar ödüllerinde "Yabancı dilde en iyi film" dalında aday gösterildi ve tabii ki yahudi lobisinin baskısıyla ödülü alamadı. Hatta jüride, filmi izlemeden puan veren üyelerin olduğu bile söylenmekte. Film IMDb'de, bu taraflı, objektiflikten uzak yaklaşımın aksine oldukça yüksek bir puan almış: 8.3/10. IMDb'nin her türlü görüşe ve ideolojiye sahip kişilerin oy verdiği bir site olduğu düşünülürse, bu puan oldukça yüksektir.

Çöküş - Downfall - Der Undergang filmi

Çöküş (Almanca: Der Untergang) filmi, tarihi filmleri sevenlerin, özellikle II. Dünya Savaşı dönemine ilgi duyanların kesinlikle izlemesi gereken bir filmdir.

Çöküş filmi hakkında detayları, Çöküş (Downfall) (Der Untergang) linkine tıklayıp, FilmMuhendisi.com'dan görebilirsiniz.Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

28.09.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (7)

 1. severler

  gerçekten de o yılları iyi yansıtmışlar filmde.özellikle hitler rolündeki karakter çok iyiydi

 2. terzi

  açıkcası hitler hakkında avrupa tarafından söylenilen hep yahudileri kaylettiğidir ama bu film en azından daha objektif olarak hitleri anlatmış

 3. Selahattin

  Bu filmi izlemek istiyorum aslında. Hitler'i anlatan en iyi film sizce bu mudur?

  • Furkan Kandemir

   Hitler'in son günlerini anlatan en "tarafsıza yakın" film diyebilirim. En azından, yahudi propagandasını aza indirgeyebilen bir film. Zaten filmin yönetmeninin babası eski bir Nazi askeri.

 4. Hakan

  Biraz film, biraz belgesel havasında, tam bir şaheser. Herkese tavsiye ederim.

 5. fahri kurt

  Her dönemin bir çıkışı, bir de çöküşü olmuştur. Sistemlerde kendi kendilerini bir şekilde yeniliyor. Tarih tekerrürlerden ibarettir zaten.

 6. Rıza Bulut

  Hitler anladığım kadarı ile insanları kolay bir şekilde etkilemeyi bilen zeki ve aynı zamanda çok hırs dolu bir insandı. Onun bu hırsı, insanlık tarihine kimine göre kara bir leke olarak geçti.

 7. Faruk Bal

  O zamanı anlatan yapımlar beni çok etkiliyor. Savaşın acımasız hali ve milyonlarca insanın ölmesi, savaşın üzücü yüzünü gözler önüne seriyor.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

En İyi Vahşet Filmleri
07.07.2016
6,729 Gösterim

En İyi Vahşet Filmleri

İzlemesi bile insanın psikolojisini yoran, izleyici oturduğu yerde oldukça geren bu film türleri çoğunlukla +18 film kategorisine girmektedir.

Başlangıç (Inception)
15.06.2016
3,812 Gösterim

Başlangıç (Inception)

Christopher Nolan'ın hayal gücünü zorlayan, bilim kurgu filmlerinden biri. IMDb'de en iyi filmler arasında 14. sırada bulunan eşsiz bir film.

En İyi Spor Filmleri
15.01.2018
1,895 Gösterim

En İyi Spor Filmleri

Daha çok yarış, boks, futbol gibi popüler sporların ana konu olarak işlendiği spor temalı filmler arasından en iyileri bu listede listelenmiştir.

En İyi Kıyamet Sonrası Filmleri
26.06.2016
11,066 Gösterim

En İyi Kıyamet Sonrası Filmleri

Kıyamet sonrası yaşamı veya bilinen dünya düzeninin yıkıldığı senaryoları konu alan film önerileri. Diğer bir adıyla; distopik filmler

Busan Treni (Train to Busan) (Busanhaeng)
01.12.2016
3,740 Gösterim

Busan Treni (Train to Busan) (Busanhaeng)

Busan Treni (Train to Busan) (Busanhaeng) adlı Güney Kore yapımı zombi filmi hakkında yapılan film yorumu.