Baharat Hakkında Merak Edilenler

Baharat Hakkında Merak Edilenler

sola ok  Tanıtım

23.02.2022

352 Gösterim

Baharat Hakkında Merak Edilenler


Doğada kendiliğinden yetişen bitkilerin kurutulmasından elde edilen güzel rayihalı ürünlere baharat denir. Bitkilerin tohumlarından, yapraklarından, meyvesinden, köklerinden veya gövde kabuğundan elde edilir. İçine konulduğu yiyecekleri lezzetlendirirler. Yemek kültürleri ülkeden ülkeye değişmektedir. Yemek kültürü değiştiğinden içine konulan baharatlar da değişir. Lezzeti artırması ve şifa olmasından dolayı ülkemizde çok yaygın kullanılır.


En Çok Kullanılan Baharat Çeşitleri


Ülkemizde yemek tadımına uygun olarak yaygın kullanılan baharat çeşitleri vardır. Bunlar arasında; karabiber, kırmızıbiber, pul biber, karanfil, nane, kimyon, kekik, vanilya, tarçın, anason, sumak bulunmaktadır. Ürünler tadına uygun olarak tatlı veya tuzlu yiyeceklerin lezzetini artırmak için konulmaktadır. Bazılarından az bir miktar konulması dahi lezzeti artırır. Çünkü lezzetleri çok keskindir. Yemekleri lezzet şölenine dönüştürmenin yolu ürünleri ideal ölçülerle kullanmaktan geçer.


Kullanıma Hazır Baharat Çeşnileri


Yemeklere katıldığında harika lezzetler ortaya çıkaran çeşniler ve soslar vardır. Çeşnilerin ve sosların oluşturulmasında ölçüler çok önemlidir. Tatlar dengelenerek baharat çeşitleri bir araya getirilmelidir. Tavuk sosu, et sosu gibi tatlar farklı ürünlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Sofralarınızı şenlendirmek için çeşnileri, sosları mutlaka kullanmalısınız. Lezzet patlaması meydana getirecek ürünlere https://www.arifoglu.com/baharat adresinden ulaşılabilir.

23.02.2022