Anadolu'nun Efsane Kadın Savaşçıları Amazonlar

Anadolu'nun Efsane Kadın Savaşçıları Amazonlar

sola ok  Tarih

05.08.2016

26,436 Gösterim

Bu içeriği 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Anadolu'nun Efsane Kadın Savaşçıları Amazonlar


Amazonlar milattan önce 2000'li yıllarda yaşamış, efsanevi kadın savasçılardır. Birçok kaynakta, bu savaşçı kadınların, Anadolu'nun kuzeyinde; Samsun yakınlarında bulunan Terme çayı civarında yaşadıkları belirtilir. Amazonlar, doğu ve batı kaynaklarında farklı isimlerde ve farklı hikâyelerle geçmektedirler.

Milattan önce 8. yüzyılın ikinci yarısında yaşayan İyonyalı ozan Homeros, İlyada destanında Amazon kadın savaşçıların ilk kez Karadeniz'de bulunan Thermodon Çayı kıyısına yerleştiklerinden ve Thamiskyra kentini kurduklarından söz etmektedir.

Hipokrat, Amazonları sağ göğüsleri olmayan kadınlar olarak anlatır.

Tarihin babası olarak görülen Halikarnaslı Herodotos'a göre Amazonlar, sarmatlar ve İskitlerin atalarıdır.

Dede Korkut hikayelerinde ise Amazonlar, Alp Kızları olarak yer almaktadır.

Savaşçı Kadınlar

Bazı araştırmacılara göre Amazonların gerçekliğinin dayanağı, Kafkasya ve civarında Milattan önce 6. ve 4. yüzyılları arasında yaşamış, Türk ve İranlı kavimlerin oluşturduğu Sarmatlardaki kadın savaşçıların varlığıdır. Sarmatlarda, kadınlar sık sık erkeklerle birlikte ava çıkar, savaşlarda yer alırlardı.

Amazonların töresine göre savaşta bir erkek öldürmeyen kadın evlenemezdi. Bu töre, Sarmatlardan sonra İskitlerde de görülmektedir.

Araştırmacılar bu bilgilerin ışığında, Anadolu Amazonlarının devamı sayılan Kafkaslardaki Sarmatyanların artık bir süre sonra erkeksiz, kadın kadına yaşamayı bırakarak evlenmeye başladıklarını fakat savaşmaya da devam ettiklerini belirtmektedir. Bu konu arkeolojik kazılarla da ispatlanmış, açılan her 4 sarmat kadın mezarından birinde, ölen Amazon kadınının silahlarıyla birlikte gömüldüğü görülmüştür.

Amazonlar

Mitolojide Amazonlardan, savaş tanrısı Ares ve tanrıça Afrodit'in çocukları olarak söylenir. Yunan efsanelerinde; ellerinde mızrakları, omuzlarında ok ve yayları ile erkeklerden oluşmuş Yunan ordularıyla sıkıca savaşan Amazonlar, genel olarak haddini aşan ve barbar bir kavim olarak anlatılmıştır.

Bugünkü adı Terme olan "Temiskira" şehrini anayurt edindikten sonra Karadeniz, Ege ve Akdeniz'e doğru bütün Anadolu'ya yayılmışlar ve birçok kent kurmuşlardır. Amazonların kurduğu kabul edilen kentlerin başlıcaları; Selçuk/Efes, İzmir ve Sinop'tur. Efes'de yer alan Artemis Tapınağı'nın yapımı da Amazonlar tarafından başlatılmıştır.

Kimi kaynaklar, Amazonların savaş esnasında, bütün erkeklerini kaybeden kadınların silahlanmak mecburiyetinde kalmasıyla ortaya çıktıklarını söylemektedir.

Kimi kaynaklarda ise Zeus adında bir erkek baştanrının ortaya çıkmasından dolayı kibirlenen erkeklere öfkelenen kadınların, bir gecede bütün erkekleri öldürdükleri anlatılmaktadır.

Bir başka görüşe göre; Amazon kadınlarının erkeklere düşmanlık hissi beslemedikleri, sadece erkeksiz bir yaşam seçtiklerini söylenmektedir.

Gerekçesi her ne olursa olsun Amazonlar sadece kadınlardan oluşan bir krallık kurmuş ve ilk kraliçeleri de "Hippolyta" olmuştur. En önemli özellikleri, en az erkekler kadar, hatta efsanelere göre erkeklerden çok daha iyi savaşmalarıydı.

Savaşçı Kadınlar Amazonlar

Oklarının yaylarını daha iyi çekebilmeleri için kadınların küçükken sağ göğüslerini kestiklerini ve bundan dolayı kendilerine eski Yunanca'da memesiz anlamına gelen Amazon adını verdikleri söylenir. Hipokrata göre ise kız çocukların sağ göğüsleri sıcak, bronz bir metalle dağılanarak büyümesi engellenir, böylelikle sağ omuz ve kolun gelişmesi sağlanırdı.

Bu yiğit kadınların güzelliklerinin yanı sıra, çevik, hızlı, cesur ve disiplinli olmaları da onları diğer topluluklardan ayıran özellikler arasındaydı. Özellikle at binme konusundaki yetenekleri meşurdu. Amazonlar, atlarının üzerine eyer yerine sadece bir örtü örter, atın üzerinde başarılı bir şekilde ok atıp, mızrak fırlatabilirlerdi.

Bu savaşçı kadınların ok ve yaydan başka silahları, labriz denilen çift yüzlü balta, mızrak ve kargıydı. Ayrıca savaşlarda kendilerini savunmak için kullandıkları yarım-ay şeklindeki kalkanları da bulunmaktaydı.

Wonder Woman

Amazonlar, aralarından bir kadını kraliçe olarak seçerler. Erkekleri ise yalnızca köle niyetine ya da üremek için kullanırlardı. Bazı efsanelere göre Amazonların erkeklerle cinsel ilişkiye girmesi kesinlikle yasaktı ve Amazon bölgesinde erkekler yaşayamazdı.

Ancak soylarının devamı için komşu kabile Gargareanlar'ı yılda bir kez mayıs ayında ziyaret ederlerdi. Bu ziyaretten sonra doğan çocuklardan erkek olanlar ya babalarına gönderilir ya da öldürülürdü. Kız çocuklar ise anneleri tarafından büyütülür, at sütü ve kudret helvasıyla beslenerek güçlendirilir; tarım, avcılık ve özellikle savaşçılık konularında yetiştirilirlerdi.

Savaşlarda esir aldıkları erkeklerle beraber oldukları ve sonra onları öldürdükleri de rivayet edilmektedir. Nesillerini devam ettirmek için düzgün ve güçlü adamları seçerlerdi. Ayrıca fiziki yapısı iyi ve güçlü olmayan bir Amazon'un üremeye hakkı yoktu.

Töreleri son derece katıydı. Bir erkekle beraber olabilmeleri için en az üç erkeği öldürmüş olmaları gerekiyordu.

Amazon Kadın Savaşçı

Pilates ve Sokrates, cesur kadınların sık sık Yunanistan'a akın yaptıklarından bahseder. Homeros, onların Yunanlılara karşı truva savaşlarına katıldığını yazar. Hatta bu savaş sırasında Achilleus, Amazonların kraliçesi Penthesilea ile savaşmış ve Penthesilea'ı erkek olduğunu sanarak girdiği mücadelede onu vahşice öldürmüştür.

Amazonların yaşadıkları yerlerde özellikle Anadolu ve Mora Yarımadası'nda, kabartma taş ve resim olarak Amazonları temsil eden binlerce eser bulunmuştur. Günümüzde Samsun'un Termi ilçesinde Amazonları anmak için her yıl yaz aylarında sadece kadınların katıldığı, at binip, ok attıkları bir festival düzenlenmektedir.

DC Comics çizgi romanlarındaki Wonder Woman adlı karakter Amazonlardan ilham alınarak tasarlanmıştır. Wonder Woman, çizgi romanda bir Amazon'dur ve hikayesi, mitolojideki gibi amazon kadınlarından oluşan bir ülkede geçmektedir.

Güncelleme: 15 Mayıs 2017 tarihinde DC Comics'in Wonder Woman karakteri; Batman v Superman filminde rol aldıktan sonra kendine özel filmi yayınlanmıştır. Filmde Wonder Woman rolünü Hızlı ve Öfkeli serisinde de oynayan Gal Gadot canlandırmaktadır.

Wonder Woman Amazon


Kaynak
  https://www.youtube.com/watch?v=S_77knkptwI
Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

05.08.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (8)

 1. Erol Yumak

  Vay be, ne kadınlarmış yahu, kalk sen şimdi bunlara savaşçı de, lakin bunlar melek gibiler.

 2. Muhsin Kabak

  Efsane gerçekten bu kadın savaşçılar. Bunlarla savaşmak zor olur ama savaşa her an hazır olan bizler de efsaneyiz. Aslında biz uyuyan aslanız. Uyandık mı tarih yazarız.

 3. Fahrettin Kıyı

  Amazonlar çok ilginç geldi bana, hele ki Anadolu'da yaşamış olduklarını anlatan yazı kafa karıştırdı. Gerçek mi yoksa şehir efsanesi mi gel işin içinden çık dedirtti.

 4. Ömer Bakbu

  Vay be yıllar boyu film ve dizilerde izlediğimiz, isimlerini çeşitli yerlerde okuduğumuz amazon kadınları Samsunlu mu çıktı şimdi? :))

 5. Mahir

  Doğuştan mıdır, nedir, bilmem ama ben savaşmayı çok seven biriyim ama şuana kadar savaşmadım. Özellikle kılıçla ilkel silahlarla savaşmayı severim.

 6. Saim Mertol

  Bir yaşıma daha girdim. Tarihte amazonları, Amerika'da amazon ormanlarında yaşayan kabile olarak biliyordum.

 7. Erhan Kanıcı

  Sarmatyalılar ve İskitlilerin atalarıyla, soyları günümüze kadar uzanmış olabilir. Bu arada resimlerde harika, belirtmeden geçemeyeceğim.

 8. Meral Gülüç

  Savaşmak cesaret ister. Zordur ama kadınlar da bu varmış demek ki.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Ertuğrul Gazi'nin Hayatı ve Hakkında Bilgiler
13.12.2016
8,721 Gösterim

Ertuğrul Gazi'nin Hayatı ve Hakkında Bilgiler

Osmanlı İmparatorluğu kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'nin hayatı ve hakkında bilgiler...

Kürşad ve 40 Çerisinin Efsanevi Hikayesi
10.04.2016
20,781 Gösterim

Kürşad ve 40 Çerisinin Efsanevi Hikayesi

Esaret altındaki Göktürklerin, Çinlilere karşı, 41 kişiyle yaptıkları ihtilali anlatan, özgürlük savaşçıları Kürşad ve 40 Çerisinin hikayesi

Türk Kara Kuvvetleri Kurucusu Metehan
13.05.2016
22,969 Gösterim

Türk Kara Kuvvetleri Kurucusu Metehan

20.000 kişilik ordusuyla 300.000 kişilik Çin ordusunu yenen, Çin'i yıllarca bozguna uğratan, Türk Kara Kuvvetlerinin kurucusu Metehan.

Kafkas Kartalı Şeyh Şamil
09.04.2016
11,902 Gösterim

Kafkas Kartalı Şeyh Şamil

Şeyh Şamil Kumuk kökenli bir Türk'tür. 3000 kişiyle, 10.000'i aşan donanımlı Rus ordusunun kuşatmasına 80 gün boyunca direnerek dünya savaş tarihine geçmiştir.

Adolf Hitler Etkisi
04.07.2016
6,443 Gösterim

Adolf Hitler Etkisi

Naziler iktidara geldiğinde neredeyse tüm Alman halkı Hitler'i destekliyordu. Almanlar, Hitler ne derse onaylıyor ve tereddütsüz kabul ediyordu.