Amerika Ay'a Gerçekten Gitti mi ?

Amerika Ay'a Gerçekten Gitti mi ?

sola ok  Uzay

01.05.2016

7,949 Gösterim

Bu içeriği 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Amerika Ay'a Gerçekten Gitti mi ?


2. Dünya Savaşından sonra soğuk savaşın bir parçası olarak, ABD ve Sovyetler Birliği arasında büyük bir uzay yarışı başlamıştı. 4 Ekim 1957 tarihinde Sovyetler Birliği, bir basketbol topu büyüklüğündeki Dünya'nın ilk yapay uydusu olan Sputnik 1'i uzaya fırlatarak, Dünya yörüngesine oturtmuş ve kısa bir süre sonra uzaya giden ilk vanlı olan Layka isimli köpeği taşıyan Sputnik 2 uydusunu da uzaya göndererek bir takım yeniliklere imza atmıştı.

O tarihlerde bir uyduyu uzaya fırlatıp Dünya'ya geri getirecek bir teknolojinin henüz geliştirilmemiş olması sebebiyle Layka aşırı sıcaklık ve stresten dolayı ölmüş fakat insanoğluna uzayı daha iyi anlayabilmesi için bir fırsat sunmuştu.

Sovyetler Birliğinin diğer başarılarından örnekler:

Güneş yörüngesine oturan ilk yapay uydu (Luna 1, 1959)
Aya'a giden ilk robot (Luna 2, 1959)
Uzayda ilk insan - Yuri Gagarin (Vostok 1, 1961)
Uzayda ilk kadın - Valentina Tereşkova (Vostok 6, 1963)
İlk uzay yürüyüşü - Aleksey Leonov (Voskhod 2, 1965)

Yuri Gagarin

Tüm bu olaylardan sonra kendi teknolojisinin her alanda üstün olduğunu varsayan ABD ise büyük bir şoka uğramıştı. Onlarca fırlatma denemesinde bulunmuş olmasına rağmen çoğunda başarısız oldu ve uluslararası medyada alay konusu haline gelmişti. Bunların yanında ABD, Sovyetler Birliğine karşı bir gövde gösterisi yapmak amacıyla 1958 senesinde Ay'a bir nükleer bomba yollamayı düşünmüştü. Fakat projede çalışan bir fizikçi, yine bir başarısızlık yaşanması ihtimalinin ABD için kötü sonuçlar doğurabileceğini veya Ay'da olası bir nükleer patlamanın bir etki oluşturmayacağını belirtmiş ve proje iptal edilmişti.

Daha sonraları uzay rekabetinin başladığı ilk günden itibaren geçen 10 yıl içinde çoğunlukla başarısızlık yaşayan ABD, teknolojisini geliştirerek, insanoğlunun hayali olan Ay'a ayak basma hadisesini gerçekleştirmek için Apollo projesine hız kattı. ABD'nin Ay hakkında çok az bilgiye sahip olması ve Sovyetler Birliği'nin kullandığı araçlardan farklı olarak Ay'a yanaşmak için uzayda manevra yapabilen araçlara ihtiyaç duyması büyük bir problem oluştursa da, ABD uzay yarışınında etkisiyle inanılmaz bir hızlı tüm eksiklerini giderdi ve 20 Temmuz 1969 tarihinde insanoğlunun Ay'a ilk kez adım atmasını başardı.

Buzz Aldrin

Ay'da yürüyen ilk insanlar olan Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, görevleri esnasında kaya parçalarından ve tozlardan oluşan Ay yüzeyinden örnekler alarak Ay'ın tahmini olarak en az 3 milyar yaşında olduğunu öğrendiler. İlk çağlarda farklı bir gezegen olduğu sanılan Ay'da herhangi bir yaşam belirtisinin hiçbir zaman olmadığı gibi birçok yeni bilgiyi de keşfetmiş oldular.

Fakat bazı kişiler, kurumlar veya otoriteler NASA'nın dünyadan yaklaşık olarak 385.000 km uzakta olan Ay'a hiçbir zaman bir uzay aracı göndermediğini ve Apollo uçuşlarının tamamen gerçek dışı olduğunu iddia etmişler veya insanlı bir uzay aracının Ay yörüngesine oturduğunu kabul etmiş olsalar da astronotların teknoloji yetersizlikleri sebebinden dolayı Ay yüzeyine hiçbir zaman inmediğini ve NASA'nın bu şekilde kısmi sahtekârlıklar yaptığını belirtmişlerdir.

Bu iddialar aşağıda listelenmiştir:

Atmosfer olmadığı için rüzgârında olamayacağı Ay ortamında ABD bayrağının dalgalanması
Ay yüzeyindeki tek ışık kaynağı olan Güneş ışığını alan cisimlerin paralel gölgeleri olması gerekirken NASA'nın sunduğu fotoğraflardaki objelerin sanki birden fazla ışık kaynağıyla aydınlatılmış gibi farklı açılarda gölgelerinin bulunması
Dünya'dan bile çıplak gözle görülebilen yıldızların, atmosfersiz Ay yüzeyinden daha net görülmesi gerekirken, NASA'nın fotoğraflarında hiçbir yıldızın olmaması
Dünya ile Ay arasında bulunan Van Allen radyasyon kuşaklarının astronotların ölümüne sebep olması gerektiği
Ay yüzeyine inen uzay aracının gözle görülebilir herhangi bir iz bırakmamış olmasına karşın, astronotların ayak izlerinin çok belirgin olması
1969-1972 yılları arasında devam eden Apollo projelerinden sonra NASA'nın Ay'a gitme konusundaki isteksizliği ve daha sonraları hiç gitmemiş olması

NASA, Uzay, Roket

Öncelikle belirtilmiş tüm iddiaları teker teker ele alınmalıdır.

İddia 1, bayrağın rüzgârla dalgalandığını belirtir. Fakat bu bayrak yer çekiminin dünyadakinden 6 kat küçük olduğu Ay'da astronotlar tarafından kurulma esnasında oluşan titreşimden ve yanından geçtikleri sırada statik elektriklenmeden dolayı buruşmuştur ve bu yüzden rüzgârla dalgalanmadığı halde dalgalanıyormuş gibi gözükür. Ayrıca bayrağın dalgalanıyor gibi görünmesi bayrağın kırışıklığından dolayıdır. İnternet üzerinde bulunan astronotların bayrağı dikme sırasında çekilen Ay videolarında, titreşimin bitmesinden sonra bayrağın bir daha hareket etmediği ve rüzgârsız bir ortamda olduğu net bir şekilde gözükmektedir.

Neil Armstrong

İddia 2, Ay yüzeyindeki tek ışık kaynağının Güneş olduğunu belirtir. Fakat Güneş ışığı Ay yüzeyini aydınlatan en büyük ışık kaynağı olsa da tek ışık kaynağı değildir. Dünya Ay'ı, Ay'ın Dünya'yı aydınlatmasından çok daha fazla aydınlatır. Ayrıca Ay yüzeyinin yansıtıcı yapısının, Güneş ışığının çok yüksek seviyelerde yansıtılması da, bazı cisimlerin paralel olmayan gölgelerini oluşturma konusunda büyük rol oynar.

İddia 3, NASA'nın bize sunduğu fotoğraflarda hiç yıldız olmadığını belirtir. Bunun sebebi yapıaln tüm Ay inişlerinin gündüz Güneş gökteyken yapılmış olmasıdır. Astronotlar gündüz vakti son derece çiğ bir ışıkla parlayan ay yüzeyini net olarak fotoğraflayabilmek için yüksek enstantene ile çek yapmışlardı. Bunun sonucunda parlak ışık altında bulunan nesneler fotoğraflarda net görünürken, nispeten soluk olan yıldızlar fotoğraflarda belirgin olarak çıkmadı.

Dünya'nın Ay'dan görünüşü

İddia 4'e göre, Apollo 11 uzay aracının Dünya ile Ay arasında bulunan Van Allen radyasyon kuşağından geçerken astronotların radyasyondan etkilenerek ölmeleri gerekirdi. Fakat Apollo 11'in bu kuşaktan geçmesinin 4 saatten az sürmesi ve uzay aracının özel tasarlanmış alüminyüm alaşımlı gövdesi sayesinde astronotların aldıkları radyasyon miktarı 1 rem'in altında kaldı. Bu doz, deniz seviyesinde yaşayan bir insanın 3 yılda aldığı radyasyon dozuna eşittir.

Van Allen radyasyon kuşağı

İddia 5'e göre, Astronotları ay yüzeyine indiren uzay aracının, en az astronotların ayak izleri kadar etkili bir iz bırakmış olması lazımdı. Bu iddia mantıksal açıdan doğruymuş gibi gözükse de, uzay aracının sert ve düz bir kayanın üzerine inmesinden ve astronotların ayak izlerinin sadece Ay yüzeyinin yumuşak olan bölgelerinde belirgin olmasından bahsetmek gerekir. Bu olay bir helikopterin piste indiğinde herhangi bir iz oluşturmazken, kumsalda yürüyen bir insanın belirgin ayak izleri oluşturabilmesine benzer.

Neil Armstrong'un ayak izi

İddia 6'ya cevap olarak ise, Apollo projesi NASA tarafından ABD'nin prestijini korumak için ve uzay yarışını kazanmak için başlatılmıştır. Yarış bir kez kazanıldıktan sonra pahalı Ay uçuşlarını devam ettirmek için gerek kalmadı ve NASA, uluslararası uzay istasyonu kurmak gibi daha fazla yarar sağlayabilecek farklı projelere başladı. Ayrıca bu olaylardan sonra Sovyetler Birliği'de kendi Ay projesini daha fazla masraf yapmamak için iptal ederek, Apollo seferlerinin gerçekliğini kabul etti.

Uluslararası Uzay İstasyonu

Bunların yanında NASA'nın Ay'a insan göndermesinin bir diğer kanıtı ise Ay'a bırakılan ışık yansıtıcı retroreflektörlerdir. Ay yüzeyine bırakılan bu aynalara Dünya'dan yeteri kadar güçlü bir lazer ışını tutulduğunda bu ışın yansıyarak Dünya'daki konumuna geri dönmektedir.

Ayda bulunan retro reflektörlerBu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

01.05.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (9)

 1. Efe Muriz

  Ne kadar yazılıp çizilse de ben hala kuşkuluyum. O zamanın teknolojisinden her şeyi görsel olarak tam algılayabilmek bence yeterli değil.

 2. Emir Altınöz

  Aslında bu idddilalar dikkatlice okunup fotoğraflar üzerinden yorumlandığında gerçekten ciddi yorumlar olmadığı açık. Yani bayrak dalgalanmıyor tabiki sadece modülün motoru çalıştığı için dalgalanması gibi.

 3. Timur Taşlı

  Ay'a gidilmedi. O zamanın kendini güçlü gösterme senaryosuydu. Ama birçok astronot gönderildi. Bazı yerlere, hepsi yok oldu, patladı gitti. Ama kimsenin haberi yok.

 4. Levent Yükçü

  Tam "aha çok heyecanlı bir bilgi öğrendim" derken yazının sonuna iddiaları da çürüttüğünüzü ekleyince tüm şevkim kırıldı.

 5. deryaninsporgunlugu

  Amerikalılardan her şeyi beklerim. Sevmediğimden değil de, hayal gücü geniş bir ülke olduğundan.

 6. Serdar Gönül

  Şahsen ben pek inanmıyorum, yalanmış gibi geliyor.

 7. Erçin Karaçay

  Yalan olan iddialara bir cevap verilmesi çok iyi olmuş 3-4 sene önce bende aya gidilmediğini düşünüyordum.

 8. Tarık

  Oldukca ilginç doğrusu. Merak edip bu kadar derin okumamıştım yararlı oldu.

 9. İsmail

  tabiki de gitmedi amerika iyi filmler çeker. o zamanın teknoloji ile aya giden şimdi otobüse biner şekilde gidebilir hadi göndersinde görelim gönüllü olanları amerikanın her şeyi yalan büyük güç gibi kendini kamufle ediyor


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Kara Delikler Hakkında Bilgiler
24.03.2016
13,697 Gösterim

Kara Delikler Hakkında Bilgiler

Sürekli büyümekte olan sonsuz büyüklükteki evrenin içinde gizemli korkunç şeyler bulunmaktadır. Bunlar, yakınlarında bulunan her şeyi büyük bir hızla içine çekip yok eden korkunç kara deliklerdir.

Her Şeyin Geçmişi ve Geleceği: Zaman
27.05.2016
3,761 Gösterim

Her Şeyin Geçmişi ve Geleceği: Zaman

Büyük Patlama ile Evren oluştu ve sonsuz bir şekilde büyümeye devam etti. Büyük Patlama'dan önce ne vardı ? Biz Evren'in hangi dilimindeyiz ?

Tutankamon'un hançeri bu Dünya'dan Değil
11.06.2016
7,162 Gösterim

Tutankamon'un hançeri bu Dünya'dan Değil

Eski Mısır firavunu Tutankamon'un hançerinin, dünyada bulunmayan, dünya dışı bir maddeden elde edildiği tespit edildi.

Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında Bilgiler
22.12.2016
21,504 Gösterim

Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında Bilgiler

İnsanoğlunun yapmış olduğu en pahalı ve dünya dışındaki en büyük yapı olan Uluslararası Uzay İstasyonu hakkında kapsamlı bilgiler...

Dünya, Güneş'e 1 Metre Daha Uzak veya Yakın Olsaydı Ölürdük Safsatası
16.12.2017
5,459 Gösterim

Dünya, Güneş'e 1 Metre Daha Uzak veya Yakın Olsaydı Ölürdük Safsatası

Yıllardır herkesin inandığı bilim dışı bir söylemde, "Dünya'nın Güneş'e 1 metre daha yakın veya uzak olsa öleceğimiz" söylenir. Ancak işin aslı nedir?