Yıldırım Çarpan Bir Kişiye Ne Olur?

Yıldırım Çarpan Bir Kişiye Ne Olur?

sola ok  Bilim

07.01.2018

3,414 Gösterim

Bu içeriği 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Yıldırım Çarpan Bir Kişiye Ne Olur?
Hayatınız süresince bir yıldırımın çarpma olasılığı yaklaşık 12.000'de 1'dir. Çok nadir olmasına rağmen bazen insan, bir yıldırımın enerjisini açığa çıkarmasını sağlayacak en iyi hedeflerden birisi olabiliyor. Her yıl ortalama 500 kişiye yıldırım çarpıyor. Bu insanlardan da %90'ı hayatta kalmayı başarıyor.


Yıldırım Nasıl Oluşur


Yıldırımın oluşma nedeni hâlâ tam olarak bilinmese de bilim adamları, bulutların içindeki buz parçacıklarının çarpışması olduğunu düşünüyorlar. Buz parçacıklarının çarpışması, bulut içinde bulunan negatif yükün haddinden fazla çoğalmasına ve bulutun altında toplanmasına sebep oluyor. Bahsedilen negatif yük, elektronları ve yerin altındaki negatif yüklü tüm parçacıkları itebilecek kadar güçlü olabilir. Bu itme gücü yerin pozitif yüklü olmasına neden olur.

Bu çok güçlü elektrik alan bulutun üstüne doğru karmaşa çıkarır. Bulutlar arasında ve bulutun yer ile arasında çok kuvvetli etkileşimler oluşturur. Yıldırım, işte bu enerji boşalmasında ortaya çıkan denetimsiz bir güçtür. Yere yaklaşık saatte 300.000 km hızla ilerleyen bu güç, yere 300 kV'lık (kilovolt) bir enerjiyle çarpar. Bu enerji de endüstriyel enerjinin 150 kat fazlasına denk gelmektedir. Hatta bu enerji bir nükleer reaktörün gücünü bile geçebilir.Çarpılma Anındaki İlk Üç Milisaniye


Yıldırımın kişinin vücudunda ilerlemesi ve kişiyi çarpması tam üç milisaniye sürer.

Yıldırımın kişiye çarpıp vücudunu terkettiğinde, ardında sıklıkla üçüncü dereceden yanıklarla beraber derin yaralar bırakır. Saçlar ve kıyafetler uçlarından yanmış ya da alev almış olabilir. Hatta yıldırım çarpan kişinin üzerindeki kıyafetler, çevredeki havanın aniden 27.700 dereceye kadar ısınmasıyla oluşan patlayıcı kuvvet yüzünden parçalanmış olabilir. Bu sıcaklık sıcaklık Güneş yüzeyinin sıcaklığından beş kat daha fazladır.

Eğer yıldırım çarpan kişinin üzerinde kolye, küpe gibi bir metal eşya bulunuyorsa, bu metal eşyalar elektrik için bir iletken görevi görecek ve aşırı ısınarak deriyi yakacaktır. Eğer yıldırım kişinin ayaklarından çıkarsa, yıldırımın gücü ayakkabıları parçalayacaktır.

Bu elektrik boşalması sonucu kan damarları patlayacak ve ısı derinin üzerinde "Lichtenberg" adı verilen şekillerin oluşmasına neden olacaktır. Çarpılan kişinin vücudunda ağaç dalları gibi dallanıp budaklanan bu yara izleri elektriğin vücutta ilerlediği yolların bıraktığı izler gibidir.

Kulak zarı, bir yıldırım çarpması durumunda yırtılabilir ve tabii ki çok fazla acı verir. Yıldırım çarpmasına maruz kalan kurbanlardan birisinin dediklerine göre; binlerce eşek arısının size iğnelerini batırmasına benzer bir acıdır bu.

Yıldırım


Yıldırım Çarpmasından Sonra


Çarpıldıktan hemen sonra yıldırım, çarptığı kişinin kalp ritminin bozulmasına yol açacağından kalp krizine neden olabilir. Kalp krizi, yıldırım çarpması kurbanlarının ölüm nedenlerinin başında geliyor. Yıldırım kalp krizinin yanısıra nöbetlere veya solunum durmasına da yol açabilir. Eğer elektrik akımı kemiklere kadar girdiyse gerçekten çarpılan kişinin beynini pişirmiş olabilir. Bu durum da büyük beyin hasarlarına ya da komaya girilmesine neden olabilir. Çarpılma aynı zamanda geçici ya da kalıcı felçlere de sebep olabilir.

Ancak olay burada bitmiyor.

Yıldırım çarpmasından sonra, bilim adamlarının nedenini henüz tam anlayamadığı nörolojik hastalıklarla karşı karşıya kalınma ihtimali de vardır. Bazı bilim adamları bu hastalıklara yıldırımın vücudun içsel devrelerini bozmasına ve hücre davranışlarını değiştirmesine neden olduğunu düşünüyor. Kişilikte değişimlere, duygu durumunda dengesizliklere ve hafıza kayıplarına maruz kalınabilir. Ayrıca kronik acılar ve Parkinson gibi kas seğirmeleri yaşamanılması da mümkündür.

Bazı durumlarda yıldırım çarpması süper yeteneklerin ortaya çıkmasına da öncülük edebilir. Miami Üniversitesi'nde Nörolog Berit Brogaard'ın Psychology Today'daki yazısı, yıldırım çarpmasına maruz kalmış bir ortopedi cerrahının piyano çalmayı öğrenme dürtüsü geliştirdiğine dair bir olayı anlatıyor. Bahsedilen cerrah kazadan beri beyninde duyduğu gizemli seslerle bir şarkı bestelemeye başlıyor. Bu olaydan birkaç ay sonra ise kariyerini bırakıyor ve klasik müziğe yöneliyor. Bu ve bunun gibi olaylar bilim insanlarının kafasını karıştırmaya devam ediyor.

The Flash

Brogaard'ın şu an test edilen teorilerinden birine göre, yıldırım çarpmasının neden olduğu hücre ölümü beyni bir kerelik bir taşkına uğratıyor. Taşkının nedeni de, ölü hücrenin sinir taşıyıcılarının serbest kalması. Böylece nöronlar tekrar bağlanıyor ve beynin kazadan önce ulaşılamaz olan noktalarına ulaşılması sağlanıyor.

Kulağa hoş gelmesine rağmen, bu kazadan sonra dâhi veya bir süper kahraman olabilmek için yıldırımdan ne kadarlık bir enerjiye maruz kalınması gerektiği hesaplanamaz. Yıldırım çarpmasına maruz kalmanın sonuçları ezici çoğunlukla acılı, güçten düşürücü ve hayat boyu çarpılan kişiyle kalacak cinstendir.


Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

07.01.2018

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Nazilerin Gizli Uçan Daireleri: Haunebu Projesi
08.04.2016
6,015 Gösterim

Nazilerin Gizli Uçan Daireleri: Haunebu Projesi

Hitler döneminde, bilim kurgu yazarları dahi UFO'ların görünümünü belirtmemişken, Naziler uçan daire şeklinde savaş araçları dizayn etmeye başlamıştı.

Işık Hızıyla Karşılıklı Olarak Birbirimize Yaklaşırsak Ne Olur?
19.11.2017
1,782 Gösterim

Işık Hızıyla Karşılıklı Olarak Birbirimize Yaklaşırsak Ne Olur?

Işık hızıyla birbirimize yaklaşırsak ne olur? Karşımızdakini, ışık hızının iki katında yaklaşıyor olarak mı görürüz? Özel görelilik kanunu ne diyor?

Ajanlarca Tercih Edilen ve Siyanürden 6000 Kat Daha Güçlü Bir Zehir: Risin
17.01.2018
7,978 Gösterim

Ajanlarca Tercih Edilen ve Siyanürden 6000 Kat Daha Güçlü Bir Zehir: Risin

Risin, Breaking Bad dizisinde Walter White'ın kullandığı ve keneotu tohumunun işlenmesiyle elde edilen güçlü bir zehirdir. Tohumları fasulyeye benzer.

Ölümden Sonra Yaşam Var mı? Sorusuna Bilimsel Cevap
30.09.2016
4,432 Gösterim

Ölümden Sonra Yaşam Var mı? Sorusuna Bilimsel Cevap

Ölüm en büyük gizemlerden biridir. Dinlerde ölümden sonrası için açıklamalar mevcut. Peki ölümden sonra yaşam var mı sorusuna bilim ne cevap veriyor?

Gelecekteki Tehlike: Yapay Zeka
02.01.2018
2,179 Gösterim

Gelecekteki Tehlike: Yapay Zeka

İnsanlığın ulaştığı ve hayalini kurduğu, öğrenebilen ve gelecekte insan zekasından bağımsız olarak hareket edebilecek bir teknoloji: yapay zeka.

X

MasivaTurk.com içeriklerini
YouTube'dan takip edebilirsiniz.

YOUTUBE KANALIMA ÜCRETSİZ
ABONE OLMAK İÇİN TIKLA