Yeni Türk Kripto Para Birimi: SİKKE!

Yeni Türk Kripto Para Birimi: SİKKE!

sola ok  Tanıtım

03.04.2018

421 Gösterim

Yeni Türk Kripto Para Birimi: SİKKE!


Block Chain kavramını artık sürekli günlük yaşantımızda duyduğumuz bu dönemlerde, neredeyse her yeni bir günde yeni bir altcoin ortaya çıkmaktadır. Kripto paralar hakkında herkes yakınlarından veya internetten az çok bir şeyler duymuştur.

Herkesin aklından geçen ancak kimsenin yüksek sesle ile getirmediği bir soru vardı: "Neden kendi milli kripto paramızı üretmiyoruz?" Vardı diyoruz çünkü artık "sikke" adında yeni bir Türk coini mevcut!

Sürekli sosyal medyada ve televizyonlarda duyduğumuz "şu ülke yerli kripto para birimini oluşturdu, bu ülke yeni kripto parasına sahip" gibi haberler oldukça popüler. İşte artık bu haberlerde ülkemizin de adının duyulması için ekonomist Halil Erden ve bilgisayar mühendisi Mehmet Ali Tamaç'ın çalışmalarıyla yerli kripto para birimimiz "Sikke" doğdu.

Sikke

Sikke kripto para birimini daha yakından inceleyelim...


Türk Kripto Para Birimi Olan "Sikke" Adı Nereden Geliyor?


Herkesin bildiği üzere, dünya tarihindeki ilk para olan sikke, Lidyalılar tarafından Anadolu topraklarında icat edildi. Bundan ilham alan Türk girişimciler Halil Erden ve Mehmet Ali Tamaç bu ismi yine aynı topraklarda bu sefer dijital bir para birimi olarak yeniden canlandırmayı seçti.

Sikke şu an için 2 yatırımcı ve 12 kişilik bir ekip ile oluşturuldu ve her geçen gün halkın kulağına aşina olacak gibi görünüyor. Türk kripto para birimi Sikke'nin kısaltması ise "SKK" gbi akılda kalıcı bir şekilde düşünülmüş.

Sikke.com.tr adresinden yapılan resmi açıklamada Sikke platformu detaylı bir şekilde anlatılmış:

"Sikke, 4. nesil bir para ve aynı zamanda ileride gerçek paraların yerine geçebilecek kadar güçlü bir kripto varlıktır. Sikke tokenları; sikke mühendislerinin geliştirdiği çok güçlü, esnek, hızlı ve güvenli RowBlockChain blok zincir teknolojimiz ile üretilen elektronik para token'larıdır. Tüm sikke tokenları birbirine SHA256 (Secure Hashing Algorithm 256) ile üretilmiş Hash'lerle bağlıdır. Bir sikke tokeninin doğruluğunu bir önceki veya bir sonraki sikke tokenı tasdik eder."

Türk Kripto Para Birimi Sikke

Sikke'nin öne çıkan özelliklerinden biriyse, dünya genelinde SKK tokenini kullanarak gönderim ve alım işlemlerinizi bir saniyenin altında gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu gerçekten dünya çapında bir hız. Gizlilikle hareket eden Sikke platformunda kullanıcı işlemleri başkaları tarafından takip edilemez ve yapılan işlem tersine döndürülemez. Ayrıca işlem üzerinde değişiklik yapılamaz. Sikke'nin tüm teknik detayları https://www.sikke.com.tr/img/tr/whitepaper.pdf adresinde kapsamlı bir şekilde anlatılmıştır.


RowBlockchain nedir?


RBC (RowBlockChain), bilinen blok zinciri teknolojisinin artı yönlerinin alıp Sikke tarafından geliştirilen yeni bir zincirdir. Uçtan uca yapılan işlemler için kullanılan blok boyutları 1KB'ın altındadır. Bu değer boyut 1MB–8MB olan standart blok zinciri ile karşılaştırıldığında çok çok düşüktür. RowBlockchain'in kısa adıyla RBC'nin daha düşük boyuta sahip olmasının sebebiyse yeni bir blok oluştururken önceki bloğun verisinin yenisine eklenmemesidir. Eğer Bitcoin RBC teknolojisini tercih etmiş olsaydı 150GB olan blok zinciri boyutu yalnızca 150MB olacaktı.

Diğer yandan Blokchain'in merkezi olmayan yönetimi ise, Sikke Platformu'na göre karmaşa yaratmakta ve sürekli olarak çeşitli sorunlar oluşturmaktadır. Bu sorunlar arasında gizliliğin olmadığı ve geriye doğru hareket takibinin yapılabileceği, %51 saldırı ihtimali, işlem onayının uzun sürmesi, veri boyutlarının oldukça yüksek olması, çok yüksek komisyon oranları ve çağın gereksinimlerini yerine getiremeyen sistem olması yer almaktadır.

Sikke kripto para birimi ilk duyulduğu andan itibaren halk tarafından ilgi gördü ve gerek sosyal medyadan gerekse günlük hayatta yoğun bir destek alıyor. 04.04.2018 tarihinde yatırımcılar için bir fırsat sunarak %50 indirimle ilk ön satışını gerçekleştirecek. Biz de herkes gibi Sikke'yi destekliyoruz. İleride nasıl değerleneceğini ve gidişatının nasıl olacağını hep birlikte göreceğiz. Yeni yerli para birimimiz Sikke'ye hayırlı ve uğurlu olsun diyoruz.

03.04.2018
X

MasivaTurk.com içeriklerini
YouTube'dan takip edebilirsiniz.

YOUTUBE KANALIMA ÜCRETSİZ
ABONE OLMAK İÇİN TIKLA