Yalnızca Afişine Bakarak Filmin İçeriğini Çözmek İçin Kısa Bilgiler

Yalnızca Afişine Bakarak Filmin İçeriğini Çözmek İçin Kısa Bilgiler

sola ok  Film

30.01.2017

2,377 Gösterim

Bu içeriği 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Yalnızca Afişine Bakarak Filmin İçeriğini Çözmek İçin Kısa Bilgiler


Bu içerikte, bir filmin afişine bakarak filmin içeriğinin nasıl anında anlaşılabileceği bilgilere yer verilmiştir. Sosyal medyada bulunan bilgi çöplüğünün yanında, günlük hayatta işe yarayabilecek küçük bilgiler edinmek herkese ufak da olsa bir şeyler katacaktır.

Daha önce mutlaka sevdiğiniz bir filmin afişini benzer bir pozlamayla başka bir filmde gördüğünüzü düşünmüşsünüzdür. Bu ve bunun gibi birçok benzerliğe dair bilgileri bu içerikte görebilirsiniz.


Sırt Sırta Vermiş İnsanlar


Sırt sırta vermiş iki insanın film afişinde yer alması, filmin için nefret/sevgi çatışmasının olduğu ve birinin diğerine karşı bir şeyi başarmaya çalıştığı mesajını veriyor.

Film afişleri - Sırt sırta vermiş insanlar


Yalnızca Bir Göz Bulunan Afişler


Gözler, eğer bir film afişinde görülüyorsa, filmin içeriğinde yüksek ihtimal korku unsuru bulunmaktadır. Göz resmi bulunan film posterleri filmin temasında insan doğası ve insan yaşamı hikayeye paralel şekilde yer alacaktır.

Film afişleri - Yalnızca bir göz bulunan afişler


Tamamen Sarı Afişler


Aydınlık sarı tonlarının kullanıldığı afişler genellikle bağımsız filmlere ait oluyor. İzleyici kitlesi genele hitap eden filmlerde sıklıkla tamamı sarı arkaplanlı film afişleri kullanılıyor.

Film afişleri - Tamamen sarı afişler


Kafaların Öne Çıktığı Afişler


Afişte büyük kafalar ve küçük insanlar görülebilir. Sahilde, denizde ve daha otantik mekanlarda... İnsan silüetinin süs olarak kullanıldığı bu görseller, filmde duygusal dramanın oldukça fazla bir şekilde bulunacağının göstergesidir.

Film afişleri - Kafaların öne çıktığı afişler


Yalnız Adamın Sırtı


Afişlerde görmeye alışkın olunan bir durumdur, yalnız adamın veya kadının sırtının izleyiciye dönük olması. Bu tür afişleri olan filmlerde, filmin başrolünün süper güçleri veya insanüstü güçleri vardır. Filmde ise bu kişinin draması işlenmiş demektir. Genellikle bu tarz afişlerde süper kahraman, elinde silah türü bir şey tutar.

Film afişleri - Yalnız adamın sırtı


Yataktaki Karakterler


Sinema bazen sandığımızdan daha basit olabilir. Filmin afişinde yataktaki karakterler görünüyorsa, filmin içinde yataktaki karakterlerin yatak odasıyla ilgili sorunlarını göreceksiniz demektir.

Film afişleri - Yataktaki karakterler


Mavi Tonun Ağırlıkta Olduğu Afişler


Maviye tonun ağırlıkta olduğu film afişleri sıklıkla hayvan temalı filmlerde kullanılıyor. Eğer film afişinde bir de büyükçe görünen ay varsa işin içine drama da dahil oluyor.

Film afişleri - Mavi Tonun Ağırlıkta Olduğu Afişler


2000'li Yıllarda Siyah Beyaz Afişle Çıkan Filmler


2000'li yıllarda artık tüplü televizyonları kullanılmıyor. Buna rağmen ısrarla filmin afişinde siyah ve beyaz başrol karakterleri (genellikle alevler efekti içinde) görülüyorsa, bu fimin tıka basa aksiyon dolu olduğu anlamına geliyor.

Film afişleri - 2000'li Yıllarda Siyah Beyaz Afişle Çıkan Filmler


Kaçmalı & Kovalamalı Film Afişleri


Afişte birisi kaçıyor ama nereye? İşte bu soru tüm filmin konusunu oluşturacak. Kaçmalı ve kovalamalı film afişlerinde, ana karakterlerin bir şeyleri keşfedeceği veya bir şeylerin peşinde olduğu bir film seyirciyi bekliyor.

Film afişleri - Kaçmalı & Kovalamalı Film Afişleri


Kırmızı Giyen Kadın


Filmin afişinde kırmızı giyen bir kadın görülüyorsa, hiç kuşkusuz izleyeceğiniz film bir romantik komedi olacaktır.

Film afişleri - Kırmızı Giyen Kadın


Gözü Kapatılmış Kahraman


Afişinde gözü bir şekilde grafik becerisiyle kapatılmış kahramanlar görülüyorsa, filmde adalete, bürokrasiye ya da devlete karşı verilecek amansız bir mücadele olacak.

Film afişleri - Gözü kapatılmış kahraman


Mozaik Haline Getirilmiş İnsan Yüzü


En efsanevi örneklerinden biri, Jim Carrey'nin "The Truman Show" filminde görülebilir. Birçok objenin mozaik haline getirilmesiyle oluşturulan bir yüz söz konusuysa bu filmde kahramanın hayatını, atlattığı badireleri ve onun prensipleri yer almaktadır.

Film afişleri - Mozaik Haline Getirilmiş İnsan Yüzü


Yansıyan Gözlükler


Bu tarz afişler, tıpkı insanlar birbirine bakıyormuş mesajı veriyor gibi duruyorlar. Bu açıdan olay, 1. maddedekiyle aynı olabilir. Neyse ki bu afiş popüler olmasına rağmen bağlı olduğu genel bir tarz yok. Her an her şey karşınıza çıkabilir.

Film afişleri - Yansıyan Gözlükler


Omuz Üstünden Atılan Bakış


Sıkça bir kadın aktristin pozunda gördüğümüz omuz üstünden bakış, o filmdeki kadın başrolün maharetleri ve dehasına bize göstermek isteyen bir film mesajı taşıyor.

Film afişleri - Omuz üstünden atılan bakış


Banklı Film Afişi


Film afişinde bank üzerinde oturan karakterleri görünüyorsa film boyunca normalden farklı insanların hayatına tanıklık edeceğiz demektir. Bu genelde çözülmeyi bekleyen ve pozitif avantaja dönüştürülmeyi bekleyen bir problem olacaktır.

Film afişleri - Banklı film afişiBu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

30.01.2017

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj
Henüz yorum yapılmamış.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Yol (The Road)
21.12.2015
2,596 Gösterim

Yol (The Road)

Kıyamet Sonrası (Post-Apokaliptik) - Drama türünde bir film Yol (The Road)

Ünlü Filmler ve Diziler Hakkında Sıra Dışı Bilgiler
28.12.2017
2,385 Gösterim

Ünlü Filmler ve Diziler Hakkında Sıra Dışı Bilgiler

Efsaneleşmiş filmler ve diziler, bu dizilerde ve filmlerde oynayan oyuncularla ilgili daha önce çok duyulmayan sıra dışı bilgiler.

En İyi Uzay Filmleri
27.09.2016
4,498 Gösterim

En İyi Uzay Filmleri

Uzay, içinde barındırdığı sonsuz gizemler ile insanoğlunun, ilk zamanlardan beri ilgisini çekmiştir. Konusu uzayda geçen en iyi film önerileri.

Kader (Predestination)
21.12.2015
4,772 Gösterim

Kader (Predestination)

Bilim-Kurgu - Gizem türünde bir film Kader (Predestination)

En İyi Zamanda Yolculuk Filmleri
01.01.2018
3,073 Gösterim

En İyi Zamanda Yolculuk Filmleri

İnsanlık hep bilinmeyene ilgi duymuştur. Zaman yolculuğu da bu konulardan biridir. İmkansız mı, mümkün mü? Zamanda yolculuk hakkında en iyi filmler.

X

MasivaTurk.com içeriklerini
YouTube'dan takip edebilirsiniz.

YOUTUBE KANALIMA ÜCRETSİZ
ABONE OLMAK İÇİN TIKLA