Uzay Resmi Olarak Kime Ait?

Uzay Resmi Olarak Kime Ait?

sola ok  Uzay

19.10.2016

1,027 Gösterim

Uzay Resmi Olarak Kime Ait?


Uzun zamandır seyrettiğimiz, hakkında her aman araştırma yaptığımız evren ve evrende bulunan sayısız gezegen kime ait? Yakın zamanda bilindiği üzere; Mars ONE Projesi adı altında Mars'a gidilecek ve orada bir koloni kurulacak. Bu halde Mars toprağı kime ait olacak? Uzay'ın bir tapusu var mı? Varsa bu tapu, oraya gidip koloniyi kuran devlete mi ait olacak?

Mars ONE Projesi

Bundan birkaç yıl önce Ay'dan dönüm dönüm arazi satıldı. Birçok kişi de Ay'dan arazi aldı. İnternet üzerinden gerçekleştirilen satışta birçok ünlü Ay'dan toprak sahibi oldu. Ay'daki arazi satışından daha eskiye gitmek gerekirse; 1756 yılında Alman asıllı Martin Jürgens, yaptıkları yardım karşılığında Ay'ı Prusya kralına hediye etmiştir. Peki bu Ay kimin ki, her önüne gelen Ay'ı satabiliyor veya hediye edebiliyor?

Uzay Kime Ait?

Bu ve buna benzer durumlar karşısında 1962 yılında UNOOSA (Birleşmiş Milletler Dış Uzay Dairesi) kurulmuştur. Kurulduktan sonra ilk olarak dış uzay anlaşması adı altında bir belge yayınladı. Yayınlanan bu belgeden sonra uluslararası hukuk literatüründe, uzay hukuku olarak giriş yapmıştır. Türkiye'nin de içerisinde bulunan 102 ülke tarafından tanınan ve onaylanan bu antlaşmaya göre uzay hukuku, hususlarıyla birlikte belirlenmiştir.

UNOOSA

Belgede, uzay keşifleri tüm ülkelerin yararını içerecek şekilde yapılır. Uzay keşifleri yapmak ve uzayı kullanmak konusunda bütün ülkeler bağımsızdır. Uzay herhangi bir ülke tarafından işgal edilemez, egmenlik altına alınamaz. Ülkelerin, dünyanın yörüngesine veya uzaydaki herhangi bir gök cismine imha edici herhangi bir materyaller koyamaz. Ay ve tüm gök cisimleri sadece barışçıl amaçlara hizmet edecek şekilde kullanılabilir. Ulusal uzay faaliyetleri ve bu faaliyetler sırasında meydana gelen zararlardan devletler mesuldür. Anlaşmada yazan bu kurallara gerçekten uyulacak mı ya da uyuluyor mu gibi soruların cevapları zaman ilerledikçe ve insanlar uzaya açıldıkça görülecektir.

Uzay

Bu anlaşmadan ayrıca başka bir antlaşma da bulunmaktadır. Bu antlaşma ise Ay hakkındadır. Ay hakkında yazılan antlaşmanın 11. maddesinde, açık bir dille; Ay ve diğer gök cisimlerinin kimsenin mülkiyeti olmayacağını ve insanlığın doğal mirası olduğu yazılmaktadır. Türkiye'de bu antlaşmayı 2012 yılında onaylamıştır. Bu antlaşmalara göre dünya dışındaki hiçbir kara parçası, hiçbir devletin mülkiyeti olamaz.


19.10.2016

Konu hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (11)

 1. Ümit

  Bu antlaşma yaşadığımız yüzyıla göre doğru ve mantıklı ama yıllar yıllar sonra teknolojinin çok daha üst seviyeye geldiği zamanda bu antlaşmanın geçerli olacağını düşünmüyorum.

 2. Ferhat

  Dilin kemiği yok ya; sattım demekle satılmıyor. Yani uzayın, kimsenin malı olmadığı da tescillenmiş.

 3. Cenk

  Umarım bir gün uzaydan inanılmaz değerli bir element bulunmaz.Yoksa Amerika orayı da parseller

 4. Alparslan

  Bu konu, Kemal Sunal'a boğaziçi köprüsünü satan adamın hikayesine benzemiyor mu? :)

 5. Herkesin ortak malıysa nasıl satılıyor.? Türkler türklere , ingilizler ingilizlere filan her ülke kendi vatandaşına satıyor nasıl olsa gidemeecekler diye :)

 6. Okan Özek

  Bu iş Kara Murat kim hikayesine dönmüş. Herkes benim benim benim deyip çıkıyor ortaya.

 7. Edip Şeker

  Bilgilendirme için sağ olun fakat aklıma bir şey takıldı bu 102 Ülke hariç diğer ülkeler kafalarına göre uzaya çıkabilir mi? çıkabilirlerse, uzay hukukunda ne derece tabi olacaklar.

 8. Kerem Yün

  "Dünya dışındaki hiçbir kara parçası, hiçbir devletin mülkiyeti olamaz" hükmünden de anlıyoruz ki, dünya dünyalıların, uzay uzaylılarındır!

 9. Zeynep Taşar

  Merak Etmeyin Amerika bir yolunu bulur buralar ilk biz geldik der ve uzayda hak iddia etmeye başlar.

 10. Mesut

  Ay ve diğer gök cisimlerinin kimsenin mülkiyeti olmayacağını eklemişler anlaşmaya ama Ay için satış yapıyorlar nasıl oluyor

 11. Sait

  Konuyu okuyunca "konu ile alakasız olacak ama" eskilerde, köyden gelmiş garibanlara dolandırıcıların boğaz köprüsünü satması aklıma geldi :)


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Kaçış Hızı veya Kurtulma Hızı Nedir?
13.11.2016
1,130 Gösterim

Kaçış Hızı veya Kurtulma Hızı Nedir?

Bir cismin kendisini etkileyen kütleçekim alanından kurtulabilmesi için ulaşması gereken hıza, kaçış hızı veya kurtulma hızı denir.

Uzaydaki Evimiz: Güneş Sistemi
28.05.2016
1,383 Gösterim

Uzaydaki Evimiz: Güneş Sistemi

Samanyolu gökadası'nın çok küçük parçalarından biri olan Güneş Sistemi'nde, yaşadığımız Dünya da dahil olmak üzere toplam 8 gezegen bulunmaktadır.

Uzayda Keşfedilen 7 Sıra Dışı Bulgu
01.03.2016
2,837 Gösterim

Uzayda Keşfedilen 7 Sıra Dışı Bulgu

Evrende günümüze kadar sıra dışı ve ilgi çekici birçok şey keşfedildi. Şuana kadar keşfedilen en sıra dışı 7 bulguyu bu konuda görebilirsiniz.

Paralel Evren Teorisi
02.05.2016
3,989 Gösterim

Paralel Evren Teorisi

Paralel evren veya çoklu evren nedir ? Sonsuz sayıda evren mi var ? Paralel evrelerde biz var mıyız ? Paralel evren, kurguladığımız bir teori mi ?

Kara Delik Oluşturmanın Formülü: Schwarzschild Yarıçapı
08.11.2016
1,238 Gösterim

Kara Delik Oluşturmanın Formülü: Schwarzschild Yarıçapı

Schwarzschild yarıçapı, her türlü cisme uyarlanabilen özyapısal yarıçaptır. Bir cismin kütlesi bu yarıçapa kadar sıkıştırılabilirse kara delik oluşur.