Türk Yapımı Milli Silahlarımız

Türk Yapımı Milli Silahlarımız

sola ok  Genel Kültür

27.07.2016

6,494 Gösterim

Bu içeriği 9 dakikada okuyabilirsiniz.

Türk Yapımı Milli Silahlarımız


Türkiye, uzun senelerdir zırhlı araç, uçak ve silah gibi büyük sanayi gerektiren araç ve gereçleri üretemediğinden yurt dışından almak zorunda kalıyordu. Ancak son yıllarda üretim anlamında ciddi ve büyük adımlar atılmış durumdadır.

Günümüzde çok bilinmese dahi Türk Silahlı Kuvvetleri için çoğu silah ve araç Türk mühendisler tarafından tamamen yerli malzemeler kullanılarak üretilmektedir. İşte bu yerli üretim silahlardan bazılarını bu listede görebilirsiniz.


Milli Piyade Tüfeği (MPT)


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin piyade tüfeği ihtiyacını karşılamak amacıyla üretilen MPT, M-16'ların 2 yıllık bir geliştirme süreci sonunda ortaya çıktı. 4 kg ağırlığında, 600 metre etkili mesafesi bulunan ve 20 mermi alan bu tüfek 2011 yılından beri makine ve kimya endüstrisi (MKE) tarafından üretilmekte.

Ayrıca bu silahın sır gibi tutulan projesi ABD'li bir silah şirketine kaçak olarak satılmaya çalışılırken yakalandı ve bir fabrika müdürü tutuklandı.

Milli Piyade Tüfeği (MPT)


BORA-12


Makine ve Kimya endüstrisi kurumu tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk keskin nişancı tüfeğidir. Pakistan Silahlı Kuvvetlerinin düzenlediği bir yarışmada ABD, İngiltere ve Çin gibi ülkelerde kullanılan diğer keskin nişancı tüfeklerini geride bırakmıştır. 1200 metre etkili mesafeye sahiptir. Ayrıca BORA-12, Azerbaycan ordusuna da ihraç edilmekte ve Azebaycan ordusunda da aktif olarak kullanılmaktadır.

BORA-12


COBRA - Zırhlı Tekerlekli Araç


Türk Silahlı Kuvvetlerinin istekleri doğrultusunda yol ve doğa şartlarında sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmek için Otokar tarafından Kobra tasarlandı.

Kobraların pek çok farklı versiyonu bulunmaktadır. 9 kişilik mürettebat taşıma kapasitesinde hafif silahlarla donatılmış, aynı zamanda 4x4 olan bu zırhlı araç 1997 yılından beri ülkemizde üretilmektedir.

KOBRA - Zırhlı Tekerlekli Araç


ANKA - İnsansız Hava Aracı


Tehlikli bölgelerde keşif, gözetleme ve hedef tespiti için geliştirilen Anka Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yapıldı. 2010 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirdi ve tüm testlerden geçerek 2013 yılından itibaren aktif olarak kullanılmaya başlandı.

Normal bir gözcü uçağından çok daha büyük olan ANKA'nın yeni modellerini silahlandırılmış ve insansız bir saldırı aracı geliştirilmeye başlanmıştır.

ANKA - İnsansız Hava Aracı


ROKETSAN UMTAS - Tanksavar Füze Sistemi


Barındırdığı yüksek teknoloji sayesinde çok hafif ama çok yüksek tahrip gücüne sahip bir füzedir. Roketsan üretimi olan bu füze helikopterlerde kullanılmak üzere üretilmiştir. Savaş alanlarındaki tüm zırhlı araçları imha edebilecek olan bu füze aynı zamanda lazer güdümlüdür. Fırlatıldığı andan itibaren pilot tarafından hedefe kitlenebilir ya da havada hedef değiştirerek başka bir hedefe yönlendirilebilir.

ROKETSAN UMTAS - Tanksavar Füze Sistemi


T-129 ATAK Helikopteri


T129 ATAK, ATAK programı çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri için Türkiye'nin coğrafi ve iklim koşullarına göre tasarlanan, TUSAŞ ve AgustaWestland ortak üretimi taarruz ve taktik keşif helikopteri. Hafif ve diğer helikopterlere göre çok daha hızlı ilerlemektedir. Aynı zamanda manevra kabiliyeti de yüksektir. Hafif silahlarla donatılan T-129 ATAK, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteridir.

TUSAŞ'ın kendi tesislerinde ürettiği ilk T129-A prototipi, ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011'de gerçekleştirdi. Kabul işlemlerinin ardından 22 Nisan 2014 tarihinde ilk T-129A EDH Türk Kara Kuvvetleri'ne teslim edildi. Üretimi devam etmektedir.

T-129 ATAK Helikopteri


ALTAY - Milli Tank


2007 yılında Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi tarafından başlatılan çalışmalar sayesinde modern savaş meydanlarına uygun bu tank ortaya çıktı. Ağır bir ana muharebe tankı olan Altay'ın diğer tankların aksine hareket kabiliyeti yüksektir. Ayrıca tankın kimyasal, biyolojik, nükleer ve radyoaktif ortamlara rahatlıkla girebilmesi için özel bir koruyucu sistem geliştirilmiştir.

Diğer tanklarda bulunmayan ilginç bir diğer sistem de tanksavarlara karşı geliştirildi. Geliştirilen bu sistem Altay tankını imha etmek için atılan bir roketatar mermisini çok kısa sürede havada algılıyor ve otomatikmen tanksavar mermisini havada imha ediyor. Tankın yakın zaman içerisinde seri üretime geçeceği planlanmıştır.

ALTAY - Milli Tank


SOM Füzesi


Her parçası Tübitak tarafından geliştirilen Som füzesi şu anda seri üretimde ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girmiş durumdadır. Bu füzenin 300 km menzili bulunuyor. Ayrıca hedefe giderken kendi küçük kanatçıklarıyla yön değiştirebiliyor ve havada diğer füzeler tarafından imha edilemiyor.

GPS ile 300 km ötedeki bir hedefe kendi kendisine gidebilen bu füze, ayrıca havadan, karadan ve denizden fırlatılabildiği gibi çok yüksek bir tahrip gücüne sahiptir.

Som füzesi


MİLGEM - Milli Gemi


Milli ve gemi kelimelerinden ortaya çıkan MİLGEM'in 2004 yılında büyük bir gizlilikle çizimleri bitirildi. 2005 yılında ise inşa süresi başladı. 3 yılda bitirildi ve 2008 yılında denize indirildi. 99 metre uzunluğundaki MİLGEM son teknoloji sistemlerle donatıldı. Gemide korunma için torpido aldatma sistemi, saldırı içinse pek çok ağır top bulunmakta. İlk üretilen MİLGEM, aktif olarak şu an Türk Silahlı Kuvvetler tarafından kullanılıyor. İkincisinin üretim aşaması devam ediyor.

MİLGEM


TF-X Avcı Uçağı


TSK'nın elinde bulunan F-16 ların 2030'lu yıllarda emekliye ayrılması üzerine. Yine dışarıdan uçak almak yerine bu tarihten itibaren göklerde kendi uçaklarımız ile uçmak hedefleniyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından şuan tasarım aşamasında olan TF-X'ler F-16'ları geride bırakacak. 2020'li yıllardan sonra seri üretime geçmesi planlanan TF-X'lerin dünya üzerindeki en iyi avcı uçağı olacağı söyleniyor.

TF-X Avcı Uçağı


KORAL (Mobil Elektronik Harp Sistemi)


Aselsan tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmıştır ve üretilmiştir. KORAL, hizmete girmeden önce 1000 farklı testten geçmiştir ve bu testleri başarıyla tamamlamıştır. KORAL, Hava Kuvvetleri Komutanlığına 2016 yılının Şubat ayında teslim edilmiştir.

KORAL'ın amacı, düşman radarlarını kör etmek, yanıltmak ve şaşırtmaktır.

KORAL sistemi 8x8 taktik araç üzerine entegre edilmiştir. Sistem 2 ana yapıdan oluşuyor; KORAL ED olarak isimlendirilen "Elektronik Destek Sistemi" düşman radar yayınlarını algılayıp takip ediyor. Radarı algıladıktan sonra frekans değeri tespit ediliyor. Daha sonra ise devreye KORAL ET yani "Elektronik Taarruz sistemi" devreye giriyor ve düşman radarlarının sinyallerinin bozulması için karşı yayın yapıyor. Böylece düşman radarlarına karşı çok etkili olabiliyor.

KORAL şu anda Suriye iç savaşı sebebiyle Türkiye-Suriye sınırına yakın yerlerde konuşlandırılmıştır. Ayrıca KORAL göreve başladıktan sonra Rus ve ABD uçakları birçok yanlış hedefi bombalanmıştır. Bu yanlış hedeflerin KORAL nedeniyle oluştuğu söylentisi basında sıkça dile getirilmiştir.

KORAL (Mobil Elektronik Harp Sistemi)


Milli Lazer Silahı


ASELSAN, TÜBİTAK ve Bilkent Üniversitesi'nin ortak yürütmüş olduğu proje kapsamında, Türkiye'nin ilk milli lazer silahı üretildi. Üretilmiş olan bu milli lazer silah, özellikle füze, roket ve savaş uçağı gibi havadan gelmesi muhtemel tehditlere karşı önemli bir savunma silahıdır.

Lazerler ilk başta yönlendirilmiş enerji silah sistemi olarak gemilere monte edilecek. Milli lazer silahı, menziline giren herhangi bir füze, uçak veya başka bir tehditi rahatlıkla yok edebilme özelliğine sahip. Hem lazer silah hem de yakın mesafe roket sistemi şeklinde kullanılabilmektedir.

Milli Lazer Silahı


İnsansız Deniz Aracı (İDA)


TÜBİTAK'ın da desteğini alan Global Teknik A.Ş. mühendisleri, yaklaşık 3 milyon dolar maliyetle 30 knot hıza ulaşabilen, uydu aracılığıyla dünyanın herhangi bir yerinden sevk ve idare edilebilen; üzerine sonar, radar, su altı kamerası, robot kolları ve hafif makineli tüfek sistemleri gibi birçok cihazın monte edilebileceği insansız deniz aracını ürettiler.

Uzunluğu 4 metre olan İDA, dünyada ABD ve İsrail'in öne çıktığı alanda, Türkiye'nin iddialı bir şekilde yer almasını sağlayacak.

İnsansız Deniz Aracı - İDA


Bayraktar Mini İHA


Kale-Baykar şirketlerinin ortaklığıyla üretilen, yakın menzil gece ve gündüz, keşif ve gözlem amacıyla geliştirilip üretilen ve TSK envanterine giren ilk milli ve özgün mini sınıfı İHA yani insansız hava aracı.

İlk kez 2007 yılında TSK tarafından operasyonel amaçlı kullanılmaya başlandı. Günümüzde Türkiye'nin kara, deniz ve hava kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

2012 senesinde Katar'a ihraç edilmesiyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, yurt dışına ihraç edilen ilk milli hava aracı sistemi olmuştur. Ayrıca elle fırlatılarak uçurulan Bayraktar Mini İHA, 55 km/saat hıza ulaşabilmektedir.

Bayraktar Mini İHA


BMC KİRPİ


BMC şirketi tarafından Kirpi adıyla üretilen, mayına karşı korunaklı 17 ton ağırlığındaki taktik tekerlekli araçtır. Tam dolu bir depo ile 800 km yol gidebilen Kirpi, lastikleri patlasa dahi tekrar şişerek 40 km yol gidebilme özelliğine sahip. Ayrıca yüksek manevra kabiliyeti ile dar sokaklarda veya küçük çaplı bölgelerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

BMC KİRPİ


ARMA - Zırhlı Muharebe Aracı


Otokar'ın üretmiş olduğu Arma 8x8 adındaki zırhlı muharebe aracı; karanlıkta, dumanda veya siste hiçbir ışık açmadan termal kamera sayesinde yolu ve çevresini görme ve ilerleme imkanına sahip. Arma aracının Amfibi kit sayesinde herhangi bir ön hazırlığı bulunmadan anında suda yüzebilmesi ve su içerisinde saatte 8 km hız yapabilmektedir. Sürücüsü dahil 12 kişi ve 24 ton yük taşıyabilme özelliği de bulunmaktadır. Tam doldu depo ile 750 km yol gidebilmektedir.

ARMA - Zırhlı Muharebe Aracı


T-155 Fırtına Obüsü


Türkiye'nin ilk milli üretim topçu sistemi ünvanını taşıyan T-155 Fırtına obüsü, F-16 savaş uçaklarının ardından en etkili silahların başında gelmektedir.

Araç, hareket halinde, 30 saniye içerisinde atış görevine hazır hale gelebiliyor, 1 dakika içerisinde 6 adet top atışı gerçekleştirebilen bu araç, atış görevinin tamamlanmasının sonrasında 30 saniye içerisinde mevzi değiştirebiliyor ve bu şekilde düşmanın karşı ateşine maruz kalma tehlikesini en az düzeye indiriyor.

ASELSAN tarafından geliştirilen Fırtına Obüsü'nün özgün atış kontrol sisteminin en önemli özelliği ise 8 ile 25 km arasındaki mesafelere yapılan atışlarda birbirinden farklı namlu açılarından ardıardına atılan üç merminin de hedefe aynı anda ulaşması sayesinde üç obüsün atış gücünü tek başına karşılayabilmesidir.

T-155 Fırtına Obüsü


Tübitak Akıllı Bomba (Hassas Güdüm Kiti)


Uçaktan atılan bombalara güdüm özelliği kazandıran (HGK - Hassas Güdüm Kiti) geliştirilerek 2000 lb Mk-84 genel maksat bombalarını akıllı bombalara dönüştürebiliyor.

Tübitak Akıllı Bomba - Hassas Güdüm Kiti


PARS - Zırhlı Muharebe Aracı


İsmini Anadolu Parsı'ndan alan bu araç, FNSS Savunma Sistemleri şirketi tarafından üretilmektedir. Pars 8x8 adı verilen yeni nesil tekerlekli zırhlı aracın ayrıca Pars 6x6 modeli de üretilmiştir. Aracın motoru, aracı ön kısmı yerine aracın ortasına yerleştirilerek yük dağılımı açısından büyük avantaj sağlandı. Aracın ön ve arka bölümlerinde kameraların yer almaktadır ve bu sayede aracın görüş açısı benzer araçlara göre fazlasıyla geniş tutulmuştur.

PARS - Zırhlı Muharebe Aracı


Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

27.07.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (17)

 1. murat gümüş

  15 sene önce hiç bir şeyimiz yoktu, şimdi şükürler olsun taşlar yerine oturuyor. Zamanında uçak üreten ecdadımız, şimdi de üretime başladı; milad 2023 olacak, rabbim yardımcımız olsun.

 2. ismail

  gerçekten çoğunu bilmiyordum inşallah daha iyilerini de yaparız

 3. Doğukan

  Üretilen Milli Piyade Tüfekleri artık Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmeye başlandı. Kalan 19 bin 500 silahın üretim ve teslimi bu yıl tamamlanacak.

 4. Mehmet

  Ülkemize de zaten bunlar yakışır, inşallah daha iyilerini de görür ve dışarıdan ham madde temin etmeden silahlarımızı üretiriz.

 5. Halid Akyürek

  Ülkemizin insanları bu zamana kadar boş durmadı ve kısa zaman içinde çok iyi silahlarımız yapıldı. Bu bizim açımızdan çok iyi kimseye muhtaç değiliz.

 6. Alpay Arslan

  Son yıllarda savunma sanayi alanında iyi atılımlar yaptık. Bu tür atılımlar dünyada söz sahibi olmamız için önemli.

 7. Fahrican

  Türk insanı üretkendir karadenizde adamlar eleli ile silah üretiyorlar isteyince oluyor yeterki imkanlar müsait olsun.

 8. Burhan

  Dünya kurulduğundan insanoğlu gerek kendini koruma amaçlı, gerekse taarruz için silah üretmeye ihtiyaç duymuş. Bunu kendi imkanları ile yapabilmesi çok önemli olduğu kanati ortaya çıkıyor.

 9. Harika bir paylaşım, sitenizi takip ediyorum :)

 10. Hayati Kuş

  Yerli üretim savaş makinelerinde, son yıllarda büyük gelişmeler göze çarpıyor.

 11. Hayri Görülen

  Hemen hemen hepsi birbirinden güzel ve çok iyi silahlar, dünyaya korku salar. Özellikle keskin nişancı silahı çok hoşuma gitti.

 12. ethem

  Yapmak istedikten sonra imkansız diye bir şey olamaz. 1940'lı yıllarda teyyare yapan bir milletiz, yeterki yapacağımıza inancımız olsun.

 13. cuma

  Bu kadar kısa zaman içinde kendimize ait baya bir silahlarımız var, gurur duymak lazım. Eski zamanlarda bunlar yoktu, haliyle artık başka ülkelere muhtaç değiliz.

 14. Oruç

  Birde burada belirtilmeyen Jng-90, sniper tüfeğimiz vardır. Ve tüm dünyada oldukça meşhurdur.

 15. Emre

  Çok güzel inşallah bir çoğu seri üretime geçer ve yenileri de eklenir.

 16. veli

  Yapılan bu silahlar milli silahlarımız ve gurur duyuyoruz ama şuan askeriyede kullanıyor mu bilmem. Keskin nişancı silahının mesafesi çok iyi.

 17. Yeşim

  Türk yapımı silahları gördükce gururlanıyorum inşallah daha ileri teknoloji silahlarıda üretiriz.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Ölü İnsanlarla Oluşturulmuş 5 Korkunç Mekan
13.10.2016
1,495 Gösterim

Ölü İnsanlarla Oluşturulmuş 5 Korkunç Mekan

Dünya üzerinde tuhaf ve ürkütücü yerler bulunmakta. İşte bu ilginç ve korkunç yerlerden olan, ölü insanlarla oluşturulmuş mekanlardan bazıları...

Büyü ve Büyücülük Tarihi Hakkında Bilgiler
13.07.2016
1,638 Gösterim

Büyü ve Büyücülük Tarihi Hakkında Bilgiler

Büyü ve büyücülük gibi terimler, insanlık tarihi kadar eskidir. Babil döneminden gelen yıldız falları, hâlâ insanlar tarafından baktırılmaktadır.

Türkler ve Hadisler
02.06.2016
3,901 Gösterim

Türkler ve Hadisler

"Konstantiyye (İstanbul) mutlaka feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır ve o asker ne güzel askerdir" Peygamber Efendimiz (sav)

Medyanın En Çok Kullandığı Algı Yönlendirme Yöntemi: Framing Effect (Çerçeveleme Etkisi)
03.12.2017
1,045 Gösterim

Medyanın En Çok Kullandığı Algı Yönlendirme Yöntemi: Framing Effect (Çerçeveleme Etkisi)

Framing Effect, Türkçeye Çerçeveleme Etkisi olarak çevrilen bu kavram, günümüzde, özellikle gazetecilerin en çok başvurduğu yöntemlerden biridir.

Yazarı Dahil Birçok Kişiyi İntihara Sürüklediği İçin Yasaklanan Şarkı
18.09.2016
1,556 Gösterim

Yazarı Dahil Birçok Kişiyi İntihara Sürüklediği İçin Yasaklanan Şarkı

Rezso Seress, Macar asıllı besteci ve söz yazarı. Her şey Rezso Seress adlı bu sanatçının bir pazar günü, bir şarkı yazıp bestelemesi ile başlıyor...

X

MasivaTurk.com içeriklerini
YouTube'dan takip edebilirsiniz.

YOUTUBE KANALIMA ÜCRETSİZ
ABONE OLMAK İÇİN TIKLA