Seri Katil Nedir ?

Seri Katil Nedir ?

sola ok  Genel Kültür

07.05.2016

6,894 Gösterim

Bu içeriği 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Seri Katil Nedir ?


Seri katil, aynı biçimde ve aynı yöntemleri kullanarak, 30 günden fazla bir zamanda, 3 veya 3'ün üzerinde cinayet işleyen kişilere denir. Her çok sayıda cinayet işleyen kişi seri katil olarak adlandırılamaz. Mesela ani bir cinnet geçirerek önüne gelen herkesi öldüren bir kişi seri katil değildir.

Seri katil, ne yapacağını önceden bilen, büyük ihtimalle seri katil olmayı isteyen ve bundan yoğun bir haz alan insandir. Seri katiller, durdurulana, ölene veya misyonunu tamamlayana kadar öldürmeye devam ederler. Fakat her cinayetlerinden sonra bir sakinleşme dönemine girerler. Bu bekleme dönemleri kimi katile göre birkaç gün, kimi katile göre de bir kaç yıl olabilir. Bu kişilerde genellikle karakter ve kişilik bozukluğunun bulunduğu söylenmektedir.

Seri katil

Tarihçi kriminolojistler tarih boyunca birçok kendine has seri katil olayının olduğunu fakat bunların doğru bir şekilde kaydedilmediklerini düşünmekte ve dile getirmektedirler. Bazı kaynaklar kurt adam ve vampir hikâyelerinin kaynağının orta çağda yaşamış ve zamanla efsane haline gelen seri katillerden esinlenildiğini vurgulamaktadırlar.

Tarihte seri katil olarak nitelendirilen ilk katiller, Gilles de Rais ve Elizabeth Bathory adlı kişilerdir. 15. yüzyılda Avrupa'nın en varlıklı kişilerinden olan Gilles de Rais, köylü çocuklarını, özellikle de genç erkekleri, çevre köylerden topladıktan sonra şatosuna davet ediyor ve daha sonra cinsel tacizde bulunuyor ve öldürüyordu. Tahmin edilen kurban sayısının 140 ile 800 arasında olduğu düşünülmektedir.

Macar aristokrat Elizabeth Báthory ise 1610 senesinde tutuklanıncaya kadar yaklaşık 650 civarında kız çocuğuna ve genç kadına işkence edip öldürmüştür. Kendi düşüncesine göre bu genç kızların kanı gençlik iksiri görevi görüyordu ve bu yüzden genç kızların kanlarıyla banyo yapıyordu.

Gilles de Rais ve Elizabeth Bathory

Tüm zamanların en meşhur seri katili olarak ise 1888 senesinde Londra'da 20 hayat kadınını vahşi bir şekilde öldüren Karındeşen Jack’tir. Karındeşen Jack Kurbanlarını önce boğazlayarak etkisizleştiriyor, daha sonra da kurbanının boğazını kulaklarına kadar kesiyordu. Ufak tefek değişiklerle beraber kurbanlarının tamamına yakınının karnı ve cinsel organlarını deşiyor, bazı organları çalıyor, bazen de burun ve kulaklarını kesiyordu. Kimliği bir türlü açığa çıkarılamayan karındeşen jackle ilgili cinayet dosyası 2 yıl sonra kapatılmıştır. Bu nedenle katilin kraliyet ailesi mensuplarından biri olabileceği bugün bile iddia edilmektedir.

Karındeşen Jack

Dünyada ise en fazla seri katilin bulunduğu ülke ABD olarak dikkat çekmektedir. ABD'de her yıl 35'in üzerinde seri katilin cinayetler işlediği, seri cinayetlerin sayısının her yıl arttığı bilinmektedir.

FBI kayıtlarına göre seri katiller; erkek, orta boylu, beyaz, gözlüklü, yaşı 25-35 arası sıradan insanlardır. Oldukça zekidirler ve IQ'ları normalin üstündedir. Yüksek IQ'larına rağmen okulda başarılı değildirler. Uzun süre aynı işi sürdüremezler ve çoğunlukla vasıfsız işçi olarak çalışırlar. Dengesiz ailelerden gelirler. Genellikle babaları onlar çocukken aileyi terketmiştir ve otoriter anneler tarafından büyütülmüşlerdir. Ailelerin geçmişinde psikolojik sorunları olanlar, suçlular ve alkol bağımlıları bulunmaktadır. Genellikle babalarından ve annelerinden nefret ederler. Genel olarak çocuk yaşlarda fiziksel, psikolojik ve cinsel tacize uğramışlardır. Bir çoğu çocukluklarını yetimhanelerde geçirmiş ve henüz çok erken yaşlarda psikolojik sorunlar göstermeye başlamışlardır. Küçük yaşlardan itibaren röntgencilik, fetişizim ve sado-mazoşist yetişkin içerikli izletilere yoğun ilgi duyarlar.

Seri katil

Seri katil kavramının ortaya çıktığı 20. yüzyılın başlarından günümüze birbirinden değişik yöntemlerle kurbanlarını katleden birçok seri katil ortaya çıkmış ve bunların birçoğu ile ilgili filmler çekilmiş, kitaplar yazılmıştır.Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

07.05.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (9)

 1. Kerime Dinçtürk

  Bu ne psikopatlıktır. Nasıl bir düşünce ile işliyorlar bu cinayetleri...

 2. Fezal Bahtıyar

  seri katil kavramı bile insana rahatsızlık veriyor. Hasta insanların, hiç suçu olmayan masum insanları rastgele öldürmesi seri katil kavramının temelini özetliyor...

 3. Hasan Aslan

  Türkiye'de daha yakalanmamış bir sürü seri katil olduğunu güvenlik kursundayken öğrenmiştik.

 4. Refik Kıyı

  Bu seri katillerin tabiatı farklı. Ya çok zekiler ya da farklı bir şeyler var.

 5. Sezar Zor

  seri katil olarak tarihe geçmiş çok insanlar var bu tür insanların ruh sağlıklarının yerinde olmadığı aşikar pek çok filmde böyle tipler canlandırıldı.

 6. Sensiz

  seri katil olmakta kolay değil bazı insanlar birini öldürür hemen yakalanır ama bu katiller işini oldukça kötü yapıyor ve yakalanmadan seri şekilde işliyor yani ardarda veya zaman zaman

 7. Melda

  Oldukça ürpertici. İnsan seri katil kelimelerini duyunca bile ürküyor. Yazınız çok başarılı olmuş gerçekten anlatılanlar kadar varlar.

 8. Ali Baba

  Bizim bildiğimiz manada seri katil vaklarının ilki 1935 de çıkmıştı galiba. Bütün seri katillerin ortak özelliği çocukluklarındaki psikolojik vakalar

 9. Abdi Sucu

  Allah kimseyi katil etmesin. Katillik iyi değil seri katil adı üstünde; üst üste veya zaman zaman sürekli insan öldürmek anlamında kullanılır. Bunlar ya akıllı olur ya da sorunlu.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Bilinçaltı Hakkında Bilinmeyenler
24.06.2016
3,732 Gösterim

Bilinçaltı Hakkında Bilinmeyenler

Bilinçaltı, doğru ve yanlış, ahlaklı ve ahlaksız gibi ayrımların farkında değildir. Yalnızca verilerle ilgilenir. Veri hakkında değerlendirme yapmaz.

Pi Sayısı Hakkında Bilgiler
06.02.2016
6,869 Gösterim

Pi Sayısı Hakkında Bilgiler

Pi sayısı (π), bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen matematik sabitidir. Ayrıca arşimet sabiti ve ludolph sayısı olarak da bilinir.

Günümüzün Yaygın Safsatası: Ad Hominem Nedir?
16.11.2016
2,980 Gösterim

Günümüzün Yaygın Safsatası: Ad Hominem Nedir?

Argumentum ad hominem veya kısaca ad hominem; bir tartışma sırasında tezi, onu geliştiren kişiyle ilgili bir hale getirerek yapılan safsatadır.

En İnanılmaz 10 Hapisten Kaçış Hikayesi
05.05.2016
5,298 Gösterim

En İnanılmaz 10 Hapisten Kaçış Hikayesi

Tarih boyunca ve günümüzde birçok hapisten kaçış olayı yaşanmıştır. Bilinen en inanılmaz 10 hapishaneden kaçış öyküsünü bu konu altında derledim.

Dev İnsanlar Gerçekten Yaşadı mı ?
15.09.2016
8,624 Gösterim

Dev İnsanlar Gerçekten Yaşadı mı ?

insana benzeyen büyük, hantal yaratıklar; devler. Efsanelerde ve mitolojilerde geçen bu yaratıklar gerçekten yaşadı mı ?

X

MasivaTurk.com içeriklerini
YouTube'dan takip edebilirsiniz.

YOUTUBE KANALIMA ÜCRETSİZ
ABONE OLMAK İÇİN TIKLA