Ölümden Sonra Yaşam Var mı? Sorusuna Bilimsel Cevap

Ölümden Sonra Yaşam Var mı? Sorusuna Bilimsel Cevap

sola ok  Bilim

30.09.2016

4,513 Gösterim

Bu içeriği 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Ölümden Sonra Yaşam Var mı? Sorusuna Bilimsel Cevap
Hayattaki en büyük gizemlerden birisi ölüm konusudur. Dini açıdan ölümden sonrası için açıklamalar ve detaylar mevcut. Peki bu konu hakkında, ölümden sonrası için bilim ne diyor?

Bugüne kadar bilim çevresinde bu konuda dikkate alınır bir açıklama yapılmamıştı. Şimdi ise çok konuşulan ve büyük tartışmalar oluşturan kitabındaki açıklamalarıyla, New York Times tarafından yaşayan en ünlü 3 bilim adamı olarak oylanan ünlü kök hücre araştırmacısı Dr. Robert Lanza, bilimin bu konudaki sessizliğini yıkmış durumda. ABD'nin Wake Forest Üniversitesi'de görev yapan Dr. Robert Lanza, kuantum teorisi üzerine yaptığı çalışmaların sonucunda iddia ettiği bulgular büyük tartışmaların yapılmasına da sebep oldu. Dr. Robert Lanza, Beyond Biocentrism (Biyomerkezciliğin Ötesi) adlı kitabında, ölümden sonrası ile ilgili çok ciddi iddiaları yer alıyor.


Dr. Robert Lanza'ya göre ölümün ardından bilincimiz yok olmuyor, sadece farklı bir evrene geçiş yapıyor. Bedensel olarak ölümün bir son olmadığını söyleyen Dr. Robert Lanza, ölümün, algının bir parçası olduğunu ve farkındalığımızın oluşturduğu bir yanılsama olduğunu söylüyor. Yani ölümle, yaşam son bulmuyor, başka bir boyutta sonsuza dek devam ediyor.

Bilimsel olarak bilindiği üzere enerji asla yok olmamaktadır. Enerjinin asla yok olmadığı gerçeğinden yola çıkarak, bizi biz yapan en önemli ögenin enerji olduğunu söyleyen Dr. Robert Lanza, bilincimizin ölümden sonra da varlığını sürdürmeye devam ettiğini belirtiyor.

Ölümden Sonra Yaşam

Bu, verilen bir örnekle destekleniyor: "Diyelim ki, kalp atmayı sonlandırıyor, kan akışı duruyor, mikrotübüller kuantum hallerini kaybediyor. Mükrotübüller(hücre iskeletini oluşturan yapılar)deki kuantum bilgi yok olmaz, yok olamaz, o yalnızca evrene dağıtılır ve çözünür. Dr. Robert Lanza burada bunun sadece evrende var olmadığını, belki de başka bir evrende var olduğunu ekliyor. Eğer hasta yeniden yaşama döndürülürse, bu kuantum bilgi mükrotübüllere geri gelebilir ve hasta "ölüme yakın deneyim yaşadım" diyebilir. Eğer hayata döndürülmezlerse ve hasta ölürse, bu kuantum bilginin bedenin dışında bir ruh olarak belki süresiz olarak var olabilmesi mümkündür.

Bu açıklamalar hemen hemen dini açıklamalar ile benzer özellikler taşıyor. Yani bilim, "ölümden sonra yaşam var mı?" sorusuna dolaylı yoldan "evet" diyor. Acaba bilim, din ile buluşuyor mu? diye sorusu akıllara geliyor.Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

30.09.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (9)

 1. Bora

  Ölümden sonrasını düşünmek çok garip geliyor bana. Tabii ki benim inancıma göre düşünmem gerekiyor. Araştırıp doğruyu bulmak lazım.

 2. Ayça

  Bilim ne derse desin bazı sorulara bilimsel yanıt aramak saçmalıktan başka birşey değil,hayat tabi ki var

 3. Sefa Duman

  Bilimde, sonunda dinimizin asırlar önce açıkladığı noktalar, ölümden sonra hayatın varlığına işaret ediyor. Tabi bunu dolaylı yollarla anlatabiliyor.

 4. Bora

  Ruhun varlığına inanan kişi ölümden sonrası da olduğunu bilir. Çünkü ruh var ise ölüm sonrası enerji kaybolmayacaktır. Ama bu ahiret olur, başka evren olur, orasını bilemeyiz.

 5. Alihsan

  Bilim bence her şeye bir açıklama getirmeye çalışmasın, aksi halde bilim çöker. Günümüzde daha birçok şeyin dahi açıklamasını yapamıyorlar, ölümden sonraki hayattan bilime ne !

 6. Selahattin Can

  Dinimiz ölümden sonra ruhlarımızın ebedi yaşamda varlığını ne güzel anlatmış. Bilim buna daha yeni ulaşmaya başlamış.

 7. Yağmur

  Bilim sonunda dinimizin gerçeklerini kabul edecektir. Yani ruhumuz varlığını başka boyutta devam ettirecektir. Bu yazıda da bunu açıklıyor.

 8. Mehmet Can

  Ölümden sonra yaşam var mı? sorusunun cevabı aslında yaşadığımız hayatın yönünü değiştirecek bir veri. Çünkü insanların yaşamını önemli açıda etkiliyor.

 9. Enes

  Dini açıklamaları ele alıp üstüne biraz bilim ile ilgili kelimeler ekleyip sunmuşlar gibi duruyor.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Dünyaya En Çok Zarar Veren İnsan Thomas Midgley
03.08.2016
7,125 Gösterim

Dünyaya En Çok Zarar Veren İnsan Thomas Midgley

Dünya tarihinde insanları katleden diktatörler, işkenceciler ve seri katiller görüldü. Ama hiçbiri Thomas Midgley kadar dünyaya zarar vermedi.

Kimyasal Kıyamet Sarin Gazı
17.06.2016
2,717 Gösterim

Kimyasal Kıyamet Sarin Gazı

Sarin, NATO'nun "GB" olarak adlandırdığı, çok tehlikeli ve insan tarafından üretilen bir sinir gazıdır. Sarin gazının bir damlası bile ölümcüldür.

Yıldırım Çarpan Bir Kişiye Ne Olur?
07.01.2018
3,479 Gösterim

Yıldırım Çarpan Bir Kişiye Ne Olur?

Bir yıldırımın çarpma olasılığı yaklaşık 12.000'de 1'dir. Ancak bazen insan, yıldırımın enerjisini açığa çıkarmasını sağlayan en iyi hedef olabiliyor.

Stalin'in Maymun İnsan Oluşturma Projesi
30.06.2016
4,211 Gösterim

Stalin'in Maymun İnsan Oluşturma Projesi

Josef Stalin, maymun-insan melezi askerleri bir savaş makinesi olarak kullanıp dünyayı fethetmeyi düşünüyordu.

Bakış Açısına Göre Değişen En İlginç Perspektif Gifler
20.01.2018
3,356 Gösterim

Bakış Açısına Göre Değişen En İlginç Perspektif Gifler

Perspektif, nesnelerin görünümünü 3 boyutlu olarak düz bir yüzeyde, yani 2 boyuta indirgeyerek, göstermeye yarayan bir iz düşüm tekniğidir.

X

MasivaTurk.com içeriklerini
YouTube'dan takip edebilirsiniz.

YOUTUBE KANALIMA ÜCRETSİZ
ABONE OLMAK İÇİN TIKLA