Lucid Rüya veya Rüya Kontrolü Nedir, Nasıl Yapılır ?

Lucid Rüya veya Rüya Kontrolü Nedir, Nasıl Yapılır ?

sola ok  Genel Kültür

28.04.2016

12,277 Gösterim

Bu içeriği 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Lucit Rüya (Berrak Rüya) veya Rüya Kontrolü Nedir, Nasıl Yapılır ?


Lucid Rüya veya Lüsit Rüya, kişinin gördüğü rüya esnasında rüyada olduğunu farketmesi ve rüya gördüğünün bilincinde olmasıdır. Böylelikle rüya sırasında, rüyayı gören kişi gördüğü rüyanın kontrolünü ele alır veya rüyayı sonlandırabilir.

İngilizcedeki adı Lucid Dream olan rüya kontrol etme olayının Türkçe'deki karşılığı, Lucid Rüya, Berrak Rüya veya Rüya Kontrolü'dür.

Lucid rüya yani berrak rüyayı tespit eden ilk kişi Frederick Van Eden'dir. Frederick Van Eden, ilk gördüğü bilinçli rüyayı, en yakın arkadaşının ölümünden hemn sonra yapmıştır. Bir gece rüyasında ölen arkadaşını görmüş ve "sen ölüsün, o halde bu bir rüya" demesiyle ilk bilinçli rüyayı tespit etmiştir. Lucid dream (lucid rüya) terimi ise ilk kez Oxford Psikofizik Enstitüsü'nden parapsikolog Celia Green tarafından dile getirilmiştir.

Lucid rüya bazı kişiler tarafından yaşamı boyunca sıklıkla görülürken, bazı kişiler yaşamı boyunca en fazla birkaç kez görmüşlerdir, hatta hiç lucid rüya görmeyen kişilerde vardır. Lucid rüya esnasında rüyanın kontrolü tamamen kişinin kontrolünde olduğu için, yapılabileceklerin sınırı, hayal gücünün bile üzerine çıkabilir, uçulabilir, mantık dışı şeyler görülebilir veya bu ters tepebilir ve bilinçaltındaki en kötü şeylerle karşılaşılabilir.

Lucid Rüya, Rüya Kontrolü

Lucid rüyanın uykunun derinliklerinde gerçekleşmesi zordur. Genel olarak "rem uykusu" denilen arada gerçekleşir. Yani uyanmakla uyanmamak arasındaki çizgide rüyayı kontrol etmek oldukça kolaydır. Bunun isteyerek yapabilmek mümkündür fakat birkaç ince detayı vardır. En bilinenleri maddeler halinde aşağıda sıraladım.

Koşullara geçmeden önce yapılması gereken ve lucid rüya görmeyi daha da kolaylaştıran şartlar sağlanmalıdır. Uyumadan önce, odanın havası temiz olmalıdır. Yatılan yatağın rahat olmasına özen gösterilmelidir ve rahat bir pozisyonda uyunmalıdır. Oda sıcaklığının da kişinin en rahat edebileceği seviyede olması lucid rüya görme ihtimalini artıracaktır.

Lucid Rüya, Rüya Kontrolü

1 - Yatağın yanına bir not defteri ve kalem koyulur. Rüya gördükten sonra uyanır uyanmaz, rüyanın akıld kalan kısımları not defterine yazılır. Bu şekilde görülen rüya akılda yer edinir. Bu yöntem sayesinde, gelecek seferlerde kişi, aynı rüyayı veya benzer bir rüya görüyorsa, rüya sırasında; "ben bu rüyayı daha önce görmüştüm ve bu bir rüya" diyebilir ve rüyada olduğunu anlayabilir.

2 - Kişi kendisine bir renk veya bir nesne belirler. Aynı Başlangıç (Inception) filmindeki gibi. Örneğin belirlen rengin mavi olduğu düşünülsün. Kişi rüyadayken mavi renk görürse kendi kendine; "ben rüyada mıyım ?" sorusunu sorar ve çevrede bulunan şeylerin mantıklı işleyip işlemediğini gözlemler. Bu da rüya da olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır. Renk yerine herhangi bir nesne de belirlenebilir. Bu nesnenin de bir sürekli kişinin üzerinde taşıdığı bir nesne, mesela kol saati olabilir. Kişi rüya sırasında saate her baktığında bu belirlediği kurgu aklına gelecektir ve rüyada olduğunu anlayacaktır.

Lucid Rüya, Rüya Kontrolü

3 - Lucid rüya görmek isteyen kişi kendisini, lucid rüya göreceğine şartlandırarak uyumaya çalışmalıdır. Uyumaya çalışırken bir nesne veya bir kişi düşünülebilir. Hayal olarak kurulan bu düşünceler uykuya dalarken rüyaya dönüşecektir.

4 - Uyumadan önce kulaklık takılır ve sevilen bir müzik açılır. Bu müzik, kişiye rüyayı hatırlatan bir müzik olsun. Bu düşünce ile sürekli uykuya dalınırsa ve rüya da uyumadan önce dinlenilen müzik çalarsa, kişi rüyada olduğunu anlayacaktır.

5 - Eğer bir rüya esnasında uyanılırsa, o rüyaya devam edebilmek için tekrar uyumaya çalışılır. Uyandıktan sonra biraz önce görülen şeylerin rüya olduğu bilindiği için rüyanın kontrolü kişinin eline geçer.

Bu yöntemler en bilinen yöntemlerdir. İlk denemelerde başarısız olunabilir ve bu herkesin başına gelen olağan bir şeydir. Pes etmeden lucid rüya görmeye çalışıldığı takdirde başarıya ulaşmak zor değildir.

Lucid Rüya, Rüya Kontrolü


Rüya Kontrolünün Zararları


Rüya kontolü kişiye eğlenceli veya ilgi çekici gelse de, zararları da vardır. Bunlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kişinin uyku düzeni bozulabilir.
 • Dünyadan kendisini soyutlayabilir.
 • Eğer kişi mutsuzsa, gerçek dünya yerine sanal dünyayı seçmek ister.
 • İşlerdeki verimlilik düşer.
 • Lucid rüyadaki olan yaşantı, gerçek dünyaya yansıtılmaya çalışılır. Bu da olumsuz sorunlara yol açar.
 • Eğer rüya istenildiği gibi gitmezse, ağır psikolojik sorunlara yol açabilir.
 • Aşırı uyku isteği oluşabilir.
 • Uyku süresi uzar, bu da ciddi hastalıklara ve hatta ölüme kadar ilerleyebilir.

Lüsid Rüya, Rüya Kontrolü

Lucid rüya konusunda kendi edindiğim tecrübeler de var. Her ne kadar, hiçbir zaman lucid rüya görmek için çaba sarfetmesem de, küçük yaşlardan beri istemeden de olsa, ara ara lucid rüyalar görüyorum. Mesela rüya esnasında aynaya bakarsanız, aynada yansımanızı göremezsiniz. Rüyada olduğunuzu anladığınız zaman rüyayı kontrol ettiğiniz için, eğer ki rüyanın gidişatını çeviremeyecek kadar kötü durumdaysanız kendinizi öldürmeye çalışın veya yüksek bir yerden atlayın. Çünkü hiçbir zaman rüyada ölemezsiniz. Ayrıca çocukluk yıllarımda lucid rüya görürken kendi keşfettiğim bir yöntem var; lucid rüyadan uyanmak istediğiniz zaman kendinizi öldürecek bir nesne veya bir yer yoksa, hızlı hızlı gözlerinizi kapatıp açın. Eninde sonunda, kesinlikle uyanıyorsunuz ve tam uyandıktan sonra o heyecanla birkaç kez daha gözünüzü kırpıyorsunuz.

Lucid Rüya, Rüya Kontrolü

Rüyada olduğunuzu bildiğiniz halde, inanılmaz derecede korkutucu şeyler görebilirsiniz. Bu sizin gerçek hayatta kaçındığınız, hayal bile etmekten çekindiğiniz "şey"ler olabilir. Bunun nedeni, her ne kadar rüya kontrolü yapıyor olsanız da, bilinçaltınızda bir anlık bile düşündüğünüz şeyler rüyada anında karşınızda belirebilir ve bir kere düşündüten sonra bu katlanarak devam eder.

Ayrıca rüyada acı çekmezsiniz. Yani lucid rüya görüyorken herhangi bir şeyle korkusuzca mücadele edebilir, mesela karşıdan sizi silahla tarayarak gelen kişiye doğru umursamazca yürüyebilirsiniz. Çünkü rüyada olduğunuzun farkındasınız ve mermilerin sizin canınızı yakmayacağını ve ölmeyeceğinizi biliyorsunuz.

Kısaca, lucid rüya bazı durumlarda çekici gelirken, bazı durumlarda rüyanın biran önce bitmesini istersiniz. Bana göre lucid rüyanın en kötü tarafı; her ne kadar kontrol sizin elinizde olsa da, bilinçaltınıza engel olamıyorsunuz. Kötü geçen bir rüya kontrolünde isteyerek uyandığınız zaman, eğer gözlerinizi açamayacak kadar uykunuz varsa, istemeyerek te olsa o rüyaya geri dönüyorsunuz ve işin en kötü yanı rüyaya kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

Lüsid Rüya, Rüya KontrolüBu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

28.04.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (10)

 1. Anka

  Ben görmüştüm rüyamı kontrol etmiştim vede rüyam okulda geçiyordu ben tesadüftür diye düşünmüştümde demek benim gördüğüm bilinçli rüya oluyormuş bide benim araştırmama göre bilinçli rüya akıl seviyesi yüksek kişilerde görme olasılığı daha yüksekmiş

 2. Selim

  Çok sık görmdüğümü rahatlıkla söyeyebilirim. Yüzde yüz kontrol edemesemde yüksek çoğunlukta kontrolün bende olduğu oluyor.Fakat rüyada acık çekmezsiniz sözüne katılmıyorum.Belki sen rüyanda acı çekmemişsindir ama bana çok sıklıkla olur. Gerçek dünyada bir şey ne kadar acı veriyorsa o kadar acı hissetiğim oluyor. Bakalım araştırmaya devam ediceğim bu konuyu ...

 3. Elif

  Ben de merak ediyordum böyle olmadı normal mi diye çoğu zaman rüyamda bu nasıl olsa rüya diyip farklı yollardan geçmeyi farklı seçenekleri seçmeyi düşünüp neler yaşayabilirim diye düşünüyorum ve sonucunda korkacağını tahmin ediyorsam yada önceki rüyalarıma benzetirsem uyanırım nolck falan diyip dolanıyorum yada aaaa çok ilginç bunu ilk defa görüyorum diyip internetten bakayım uyanınca falan diye rüyaya devam ediyorum ilginç geliyo anlattığım kişilere bu paylaşımınz bana iyi geldi

 4. Şule

  Ben uzun zamandan beri görmediğim birini rüyamda görmek istiyordum ve gördüm. Ama rüyayı ben kontrol etmiyordum, sadece izliyordum. O görmek istediğim kişiye sarıldım ve boynunu kokladım ama burnuma koku geldi. Yani kısacası rüyada koku alamıyoruz. Belki olur dediim ama olmuyor

 5. Cemil Kıraç

  Di Caprio'nun rüya kontrolü ile ilgili filmini çok beğenmiştim. Konu çok ilginç

 6. Hale Akpınar

  Bazen bende yaşıyorum bu durumu. Tekrar dalıp kaldığım yerden devam ederek istedigim gibi olmasını istiyorum.

 7. Hakan Tezoğul

  Müzik dinleyerek denemeyi düşünüyordum ama rüya kontrolünün zararlarını okuyunca vazgeçtim.

 8. Tezcan Kimen

  Fazla ilgi duyduğum bir alan değil ama yazdıklarınız çok ilgimi çekti ve kafamdaki bir kaç sorunun cevabını öğrenmiş oldum, teşekkürler.

 9. Musa

  Çok ilgilendiğim fakat bir türlü beceremediğim bir şeydir, lucid rüya .Amacım bu sayede kabusların önüne geçebilmek.

 10. Tam da merak ettiğim ve araştırmak istediğim konuya değinmişsiniz. Gülşah Elikbank'ın Uykusuzlar adlı kitabını ve bloğumdaki Uykusuzlar ve Tılsım paylaşımımı okumanızı tavsiye ederim.

  • Furkan Kandemir

   Aytül hanım, bahsettiğiniz paylaşımı okudum. Başarılı bir yazı oluşturmuşsunuz. Yalnız ben (istisnalar dışında) kitap okumaktan çok, internet üzerinde araştırma yapmayı daha uygun görüyorum. Benim görüşüme göre, kitap okuma devri internetin yayılmasıyla birlikte oldukça azaldı. Sonuçta bir kitaptan alınabilecek faydalı içeriklerin yüzlerce katına internet üzerinden ulaşabiliyoruz.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Dünyada Bulunan En İlginç 45 Hayvan Türü
15.03.2016
42,868 Gösterim

Dünyada Bulunan En İlginç 45 Hayvan Türü

Dünyada bulunan en garip, en ilginç 45 farklı hayvan türü

Gerçek Sanılan Yalanlar: Mandela Etkisi Nedir?
28.01.2017
3,991 Gösterim

Gerçek Sanılan Yalanlar: Mandela Etkisi Nedir?

Herkesin emin bir şekilde inandığı, hatta hatırladığı fakat aslında hiç gerçekleşmemiş olaylara Mandela Etkisi adı veriliyor.

Muhteşem Görünümlü 30 Egzotik Kuş Türü
18.03.2016
27,560 Gösterim

Muhteşem Görünümlü 30 Egzotik Kuş Türü

Görünümleriyle adeta birer oyuncağı andıran, muhteşem görünümlere sahip, birbirinden farklı 30 egzotik kuş türü.

Astral Seyahat Nedir, Nasıl Yapılır ?
13.06.2016
3,995 Gösterim

Astral Seyahat Nedir, Nasıl Yapılır ?

Ruhun, bedeni bir süre terk edip, çeşitli yerlere düşünce hızı ile giderek, orada meydana gelen olayları izleyebilmesine astral seyahat denmektedir.

Tüm Dünyadan Gizlenen Türk Piramitleri
18.04.2016
8,322 Gösterim

Tüm Dünyadan Gizlenen Türk Piramitleri

Çin'in tüm dünyadan gizlediği Türk Piramitlerinin en büyüğü olan Beyaz Piramid'in, Türklerin atası Oğuz Kağan'a ait olduğu düşünülmektedir.

X

MasivaTurk.com içeriklerini
YouTube'dan takip edebilirsiniz.

YOUTUBE KANALIMA ÜCRETSİZ
ABONE OLMAK İÇİN TIKLA