Katil Deniz Canlıları: Piranalar

Katil Deniz Canlıları: Piranalar

sola ok  Genel Kültür

26.06.2016

1,841 Gösterim

Katil Deniz Canlıları: Piranalar


Katil ruhlu, doyumsuz ve kana susamış... Büyük beyaz köpekbalıkları hariç, başka hiçbir balık bu kadar kötü bir üne sahip değildir. Piranalar, yiyeceklerini yerken takındıkları tavır yüzünden köpekbalıklarına benziyorlar. Dişlerini avına geçirdikten sonra, hızlı kuyruk hareketleri sayesinde vücudunu sağa sola atıyor ve sahip olduğu bütün güçle bir parça eti koparıp anında yutuyor, sonra tekrar avına yükleniyor. Böylelikle pirana, her büyüklükteki avla rahatça baş edebiliyor. Binlerce balıktan oluşmuş büyük sürüler halinde yaşayan piranaların, suya giren yada düşen; sığır, geyik ve at gibi iri hayvanlara bile saldırdığı bilinmektedir. Bir pirana sürüsünün avını parçalamasına tanık olan biri, bu anı ömrü boyu unutmayacaktır.

Piranalar Güney Amerika'nın genelindeki nehirler ve tatlı sularda yaşayan, güçlü çeneleri,sivri dişleri ve büyük sürüler halindeki beslenme alışkanlıkları ile bilinen bir balık türü. Amazon Nehri ve yan kolları 30'a yakın pirana türünün de anavatanı. Genellikle bitki ve meyveler,küçük balıklar, karidesler, leş ya da böceklerle beslenen bu türlerin içinde dört tanesi sıcak kanlı canlılara da saldırabiliyor. Bunların içinde en tehlikeli olarak bilinen türler ise kırmızı ve siyah piranalar.

Kırmızı ve Siyah Piranalar

Pirana, kızılderili dilinde makas anlamına geliyor. Piranaların en belirgin özelliği iri ve sivri dişleri. Güçlü kaslara bağlı alt ve üst çenesinde sıralanmış olan ustura gibi dişler ağız kapandığında birbirlerine sıkı br şekilde kenetlenir. Bu şekilde pirana kendinden çok daha iri olan avından büyük parçalar koparabilir. Ancak bu vahşi balık türünün dikkat çeken yönleri yalnızca dişleri değildir. Kan ve çürüme kokusuna karşı gösterdikleri hassasiyet de çok fazladır. Sürü olarak yaşayan ve birbirlerine son derece bağlı olan piranalar kan kokusuna dayanamadıkları için sürüden birinin yaralanması halinde onu bile hemen parçalamaktan kaçınmazlar. Olağan üstü koku duyuları sayesinde bulanık sularda bile anında avına ulaşabilmektedirler. Ayrıca işitme duyusu da mükemmel işlemektedir. Sudaki ses dalgalarını hemen algılarlar ve suya giren hayvanların suda çırpınan yaralı balıkların oluşturdukları basınç dalgalarını en bulanık sularda bile hemen hissedebilirler.

Pirana

Piranalar Güney Amerika'daki yağmur ormanlarında yaşamın tamamen bir parçası olmuştur. Kızılderililer tarihten bu yana, pirananın alt dişlerini ok ucu veya çeşitli aletler yapmakta kullanıyorlar. Tatlı suların akbabaları olarak görülen piranalar, su baskınının yaşandığı bölgeleri leşlerden temizliyor. Böylelikle leşlerin çürümesi sonucu oluşan salgın hastalıkları bir ölüde önledikleri için önemli bir ekolojik işlev görüyorlar. Bölgede yaşayan bazı kızılderililer, suyun nehirden taştığı dönemlerde ölülerini toprağa gömedikleri için piranalardan yararlanıyorlar. Guarani kabilesinden kızılderililer, böyle dönemlerde ölülerini seyrek örülmüş ağlarla suya indiriyorlar ve cesetleri kemirmeleri için piranalara sunuyorlar. Çıkarılan iskeleti daha sonra tüylerle süsleyerek cenaze töreni yapıyorlar.

Katil Piranalar

Aslında piranalar büyük hayvanlara ya da insanlara çok nadir olarak saldırırlar. Piranaların saldırganlıkları yılın dönemlerine göre değişmektedir. Yağmur mevsimlerinde yeterli besin olduğu için bu balıklar da sakin olurlar. Ancak bu manzara kurak mevsimlerin gelmesiyle birlikte değişir. Yiyecek kıtlığı ve stres, piranayı olağanüstü saldırganlaştırır ve suyun içinde hareket eden her şey onların iştahını kabartır. Her şeyden habersiz bir şekilde nehre su içmeye gelen atlar, inekler bile aniden bu yırtıcı balıkların saldırısına uğrayabilir. Bu dönemlerde hiçbir yerli nehre girmeyi aklından bile geçirmez.

16. yüzyılın başlarında Güney Amerika'ya ulaşan sömürgeciler piranalarla karşılaşınca dehşete düşmüşlerdi. 1553'de İspanyolların Amazon havzasında yaptığı bir yağmalama seferine eşlik eden bir papaz; "kurşun ve saçmayla yaralanan kızılderililer çığlıklar içerisinde kanodan nehre düşüyorlardı. Düştükleri yerde, nehirdeki canavar piranalar tarafından parçalanarak iskelete dönüştüler" diye anlatıyordu.

Canavar Pirana

Günümüzde de her yıl Güney Amerika'da insanlara karşı yüzlerce pirana saldırısı yaşanıyor. Birçok Brezilya nehrinde piranalar hakkında ölüm riskini gösteren uyarı işaretleri vardır. Buna rağmen Amazon havzasında ölümle sonuçlanan saldırılar da meydana gelmiştir.

2011 yılında Bolivya'da, "Rosario del yata" şehrinde alkollü olarak nehre giren 18 yaşındaki erkek saldırıya uğrayarak piranalar tarafından parçalandı. 2012 yılında Brezilya'da 5 yaşında bir kız çocuğu, bir kırmızı pirana sürüsü tarafından parçalanarak öldürüldü.

25 Aralık 2013 tarihinde Arjantin'de nehirde yüzenlere saldıran piranalar 70 kişiyi çeşitli yerlerinden ısırarak yaraladı. Son olarak 27 Ocak 2015 tarihinde Brezilya'daki "Rio Maicuru" nehrinde büyükannesiyle bindiği kanonun devrilmesi sonucu nehre düşen Adrilla Muniz ismindeki 6 yaşındaki bir kız çocuğu piranaların bacaklarını yemesi sonucu hayatını kaybetti. Çocuk sudan çıkarıldığında vücudunun alt kısmı piranalar tarafından kemiklerine kadar tamamen yenmiş haldeydi.

İlginçtir ki piranalar Güney Amerika dışındaki sularda yaşamamasına rağmen Türkiye'de bile bir pirana saldırısı kayda geçmiştir. 2012 yılında Sabah Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre Samsun'un Havza ilçesinde akvaryum temizliği yapan bir kişi akvaryumda bulunan pirana tarafından ısırılarak hastaneye kaldırılmıştır.


26.06.2016

Konu hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (5)

 1. Benhur İlmek

  Zamanında bu katil piranalar hakkında bir film izlemiştim. O gün bu gündür korkarım bu hayvanlardan.

 2. Yusuf

  Pirana denince insanlar ürker. Piranalar bu konuda ünlüdür. Oldukça zararlı ve öldürücüdürler. Dişleri zaten adamı parçalar, toplu halde olduklarında mahvederler.

 3. Aytaç

  Zamanında bu sevimli! balıklarla ilgili bir film izlemiştim ve o zamanda beridir, bu balıklardan korkarım :)

 4. Sinan

  En uzunu 60 santimetreyi bulabiliyormuş daha büyük bir balık olsaydı daha fazla korkunç olurdu kesinlikle.

 5. İntizam

  Bu piranaları bilmeyen yoktur. Deniz canlısı balık ama tehlikeli hatta yanlış hatırlamıyorsam filmi bile vardı. Denizin korkunç canlıları. Issız yerlerde ne çıkacağını bilemezsin.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Yarışlarda Kullanılan Drift Tekniği Nasıl Ortaya Çıktı ?
01.10.2016
1,523 Gösterim

Yarışlarda Kullanılan Drift Tekniği Nasıl Ortaya Çıktı ?

Üretilen ilk otomobilin amacı ulaşımı kolaylaştırmaktı. Sonraları arabalar yarış için kullanılmaya başlandı ve zamanla drift tekniği ortaya çıktı.

Dünyada Bulunan En Gizemli 10 Yer
05.04.2016
2,092 Gösterim

Dünyada Bulunan En Gizemli 10 Yer

Günümüzde bile henüz tamamen keşfedilmemiş yerler, eski uygarlıkların yaşadığı kayıp şehirler ve gizemiyle insanı düşündüren bölgeler

Philadelphia Deneyi
03.05.2016
1,600 Gösterim

Philadelphia Deneyi

Philadelphia Deneyi, 28 Ekim 1943'te, 1240 tonluk USS Eldridge gemisinin birkaç dakika içerisinde 640 km uzağa gidip, geldiği doğaüstü bir deneydir.

Bir Sözcüğün Türkçe Kökenli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
11.11.2017
250 Gösterim

Bir Sözcüğün Türkçe Kökenli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde kullanılan birçok kelime, -kelime sözcüğü de dahil- Türkçe kökenli değildir. Peki bir sözcüğün Türkçe kökenli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Yazarı Dahil Birçok Kişiyi İntihara Sürüklediği İçin Yasaklanan Şarkı
18.09.2016
1,031 Gösterim

Yazarı Dahil Birçok Kişiyi İntihara Sürüklediği İçin Yasaklanan Şarkı

Rezso Seress, Macar asıllı besteci ve söz yazarı. Her şey Rezso Seress adlı bu sanatçının bir pazar günü, bir şarkı yazıp bestelemesi ile başlıyor...