Her Şeyin Geçmişi ve Geleceği: Zaman

Her Şeyin Geçmişi ve Geleceği: Zaman

sola ok  Uzay

27.05.2016

1,283 Gösterim

Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.
Bu içeriği 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Her Şeyin Geçmişi ve Geleceği - Zaman


Zaman küçük parçalar halinde anlamlıdır. Çok uzun zaman aralıklarına bakıldığında, olanları anlamlandırmak neredeyse imkansızlaşır. Bu yüzden küçük ölçekle başlayıp örnekler vererek ilerlemek daha mantıklı olacaktır. Dakikalar, saatler, günler, haftalar, aylar, yıllar, asırlar, milenyumlar, milyar yıllar ve trilyon yıllar.

2016 yılında Türkiye Avrupa kupası gruplarında mücadele edecek. Suriye'de olan kaos savaşı hâlâ sürmekte. 2000'li yılların başlarında ABD, 11 Eylül saldırıları bahaneyle Irak'ı işgal etti. Facebook ve akıllı telefonlar hayatımıza girdi.

20. yüzyılda iki yıkıcı dünya savaşı oldu. İlkinde Osmanlı Devleti yıkıldı, Türkiye kuruldu. İkincisinde, Hitler tüm Avrupa'yı fethetti ve II. Dünya Savaşının başlamasına sebep oldu. Soğuk savaş ise neredeyse yüzyılın ikinci yarısı boyunca sürdü.

20. yüzyıl ortalarında ABD Ay'a insanlı başarılı bir uçuş gerçekleştirdi. Ortalama bir insanın ömrü bunların bir çoğunun yanında, internetin doğuşuna ve bilgi çağının başlangıcına da tanıklık etmiştir. Şu an hayatta olan dünyanın en yaşlı insanı, 1898'de doğan Misao Okawa'dır. Bu da, doğduğu gününün günümüze kıyasla Napolyon Avrupası dönemine daha yakın olduğu anlamına geliyor.

20. yüzyıl

İnsanlık tarihinin son beş yüz yılı yaşam tarzlarını da çok değiştirdi.

Sanayileşme sonucu komünizm gibi yeni fikirler doğdu, çiftçiler işçilere dönüştü ve bilginin yaygınlaşması kolay hale geldi. Hepsi son birkaç yüzyılda oldu.

15. yüzyıl önemli olaylarla dolu bir yüzyıldı. Kristof Kolomb Amerika'yı keşfetti. Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u fethi ile orta çağ sonlandı ve yeni çağ başladı.

Son 1500 Yıl

Orta çağda insanlar toprak ve din üzerinden savaşıyorlardı ancak veba salgını 6 yılda her üç Avrupalı'dan birini öldürerek savaştan daha etkili oldu.

Bugün içinde bulunduğumuz yüzyıl küçücük bir zaman dilimi ve 2016'ı bu büyük zaman dilimi içerisinde görmek oldukça güç. Piramitler 4500 yıl önce inşa edildi, Roma İmparatorluğu'nun yükselişi 2000 yıl önceydi, yani Romalılar için piramitler, şu an Romalıların bizim için olduğu kadar eskiydi.

Tarih ise yazının icadıyla başlar. Peki ama, ondan önce neler oldu ? 12 bin yıl kadar önce, tarımsal devrim gerçekleşti. İnsanoğlu tarım yapmaya başladı. Bu da şehirler ve daha büyük toplulukların oluşmasına yol açtı. İnsanoğlunun Dünya gezegeni üzerinde egemenliği tam da bu noktada başladı.

Tüm insanlık tarihine baktığımızda, milattan sonra diye ifade ettiğimiz zaman dilimi oldukça küçüktür. 2,75 milyon yıl boyunca, taştan yapılmış aletler kullanılan yegane şeydi.

Yalnızca 65 milyon yıl önce, dinozorların çağı büyük bir patlama ile sona erdi. Ancak dinozorlar dünyada inanılmayacak kadar uzun bir süre, 165 milyon yıldan fazla hüküm sürdü. Bu o kadar uzun bir süre ki, 65 milyon yıl önce yaşamış bir Trex, günümüze, Stegosaurus'larla arasında bulunan zamandan daha yakındır.

Dinozorların Çağı

Gezegenimizde hayvan yaşamı 600 milyon yıl önce başladı. Bunlar balık ve başka basit küçük deniz canlılarıydı. Arkalarından böcekler ve sürüngenler takip etti. 200 milyon yıl kadar önce de memeliler başladı. Fakat aslında yaşam çok daha önce 3,6 milyar yıl önce başladı. Herhangi bir hayvanın ortaya çıkışına kadar 2,4 milyar yıl boyunca yaşam, minik mikroplar ve sayısız tek hücreli bakteriden ibaretti. 3 milyar yıl boyunca gezegendeki yaşam çıplak gözle görülür bir halde değildi.

4,6 milyar yıl önce, devasa bir patlamanın kalıntılarından Güneş doğdu.

60 milyon yıl sonra, Dünya meydana geldi. Mars büyüklüğünde bir gökcismi Dünya'ya çarptı ve Dünya'dan büyükçe bir gökcismi koparak Ay'ı oluşturdu.

Tüm bu bilgilere rağmen tüm evren düşünüldüğünde, güneş sistemi oldukça gençtir. Evren 13,75 milyar yıl önce doğdu ve 600 milyon yıl sonra, milyarlarca yıldızdan bizim galaksimiz olan Samanyolu galaksisi meydana geldi.

Büyük Patlama ve Günümüz

Her şeyin başlangıcı olan Büyük Patlama'dan önce ne vardı ? Bilinen gerçek şu ki; Büyük Patlama'dan önce ne olduğu henüz bilinmemektedir. Belki de asla bilinmeyecek. Yine de o zaman dilimi düşünüldü, en azından elimizde bu var.

Tüm bu bilgiler geçmişi özetledi. Şimdi de gelecek hakkında bilinenleri inceleyelim. Yaklaşık 1 milyar yıl içinde Güneş çok fazla ısınacak ve Dünya üzerinde yaşam imkansız hale gelecek. Güneş'in 4 milyar yıl sonraki ölümü, güneş sisteminin sonu olacak.

Daha sonra ne olacak ? Günümüzden bir kaç trilyon yıl sonra yıldız oluşumu duracak ve bir gün, evrendeki son yıldız da ölecek. Evren karanlığa gömülecek, geriye yalnızca kara delikler kalacak. Son kara delik de yok olduktan uzun bir süre sonra, evren, ısı ölümü denilen bir evreye ulaşacak. Bu evreden sonra hiç bir şey değişmeyecek. Evren artık sonsuza dek yok olmuştur.

Evren'in SonuBu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

27.05.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (7)

 1. Yasin

  Çok haklısınız her şeyin ilacı zaman. Eskileri hatırlarken sanki hiç yaşanmamış gibi oluyor.

 2. Eymen Tahmazoğlu

  Zaman çok farklı ve ince noktalı kavramdır. Zaman durmaz bildiğiniz gibi. Acaba diğer dünyada zaman kavramı var mı, yok mu, yoksa zaman hep akıp gidecek mi ? Sonsuzluk olduğu için zaman kavramı ortadan kalkmaz mı ?

 3. Musa

  Zaman gerçekten ne kadar garip. Yaşlılarımızın dediği gibi; "ömür dediğin, bir göz açıp kapatma arası"

 4. Meltem

  Gerçekten güzel yazı olmuş geçmişi olmayanın geleceği de olmaz. İnsanlar biraz geçmişlerini hatırlasalar dünya böyle olmazdı herhalde.

 5. Erdal

  Hayatta neler değisti neler. Tek değismeyen zaman galiba, o ilerledikçe de, yaşananların detayi değişiyor.

 6. Sinem

  Geçmişten günümüze kadar en önemli kavram aslında zaman. Dikkat ederseniz durmayan tek şey zaman. Bazı şeyleri durdurabilirsiniz ama zamanı asla.

 7. Cumhur

  Ve kıyamet hüküm sürecek. Günümüz aklı ile bildiğimiz yaşam; bambaşka, fizik ötesi bir yerde yeniden şekilleneceK.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Kutup Işıkları (Aurora) Nedir ve Nasıl Oluşur?
20.12.2016
2,753 Gösterim

Kutup Işıkları (Aurora) Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kutup ışıkları, kutuplarda gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanıyla Güneş'ten gelen parçacıkların etkileşimi sonucu oluşan doğal ışımalardır.

Uzay Resmi Olarak Kime Ait?
19.10.2016
1,216 Gösterim

Uzay Resmi Olarak Kime Ait?

Uzun zamandır seyrettiğimiz, hakkında her aman araştırma yaptığımız evren ve evrende bulunan sayısız gezegen, kısaca; uzay kime ait?

Dünya, Güneş'e 1 Metre Daha Uzak veya Yakın Olsaydı Ölürdük Safsatası
16.12.2017
401 Gösterim

Dünya, Güneş'e 1 Metre Daha Uzak veya Yakın Olsaydı Ölürdük Safsatası

Yıllardır herkesin inandığı bilim dışı bir söylemde, "Dünya'nın Güneş'e 1 metre daha yakın veya uzak olsa öleceğimiz" söylenir. Ancak işin aslı nedir?

Amerika Ay'a Gerçekten Gitti mi ?
01.05.2016
1,982 Gösterim

Amerika Ay'a Gerçekten Gitti mi ?

Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'in 1969 yılında Ay'a ayak basan ilk insanlar olmasının ardından, "Ay'a hiç gidilmedi" iddiası ortaya atılmıştır.

Uzay Hakkında 10 Sıra Dışı Bilgi
16.03.2016
2,058 Gösterim

Uzay Hakkında 10 Sıra Dışı Bilgi

Uzay hakkında birbirinden ilginç, sıra dışı 10 bilgi. 1 yıla yakın süredir uzayda yaşayan Scott Kelly hakkında önemli bulgular

X

MasivaTurk.com içeriklerini
YouTube'dan takip edebilirsiniz.

YOUTUBE KANALIMA ÜCRETSİZ
ABONE OLMAK İÇİN TIKLA