Ejderhalar Gerçekten Yaşadı mı?

Ejderhalar Gerçekten Yaşadı mı?

sola ok  Genel Kültür

24.08.2016

44,690 Gösterim

Bu içeriği 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Ejderhalar Gerçekten Yaşadı mı?


Dünya üzerinde yaşamış ve yaşayan toplumların kültürlerinde birbirine benzer özelliklerde yer alan ejderhalar, geçmişte yaşamış insanların korkularından ortaya çıkan bir efsane miydi, yoksa gerçekten var mıydı?

Ejderhalar, ağzından ateş püskürtebilen devasa yaratıklar. Neredeyse bütün efsanelerde kanatlı, çok sert ve kalın pulları olan, kolay kolay öldürülemeyen bir canavar olarak anlatılmaktadır.

Çok eski dönemlerde, insanoğluyla bu devasa yaratıkların aynı dünyayı paylaşması acaba mümkün müydü ?

Günümüzde sinema teknolojileri sayesinde görmeye alıştığımız bu heybetli yaratıkların ilk olarak ne zaman ve nerede anlatıldığı bilinmese de insanoğlunun varlığından beri sanki gerçekten yaşamış bir canlı olarak hikayelerde, efsanelerde ve masallarda adı geçmektedir.

Ejderha

Ejderha ile özleşleşmiş bir ülke olan Çin'de, milattan önce 12. yüzyılda, Çin mitolojisinin anlatıldığı kaynaklarda ejderhalar yer almaktadır. Diğer bölgelere nazaran Çin efsanelerinde ejderhalar iyi ve bilge yaratıklar olarak geçerler. Uçamayan ama denizlerde yaşayabilen, uzun ömürlü, konuşabilen ve insanlara zarar vermeyen kutsal bir canlıdır.

Efsanelere göre Çin'de geçmiş dönemlerde yaşayan ejderhaların bir kısmı krallara dönüşürken, bir kısmı ise Tanrı katına geçerek göklerde kaybolmuşlardır. Bu yüzden geçmiş yıllardaki tüm Çin hükümdarları tahta geçtiğinde halkı etkisi altına alabilmek için ejder soyundan geldiğini ve ejder kanı taşıdığını iddia ederlerdi.

Bu olaylardan sonra yüz yıllardır her baharın gelişinde Çin sokaklarında ejderha festivali düzenlenmektedir.

Çin sokakları ejderha

Eski Türk toplumlarında da ejderhaların var olduğu inanışı yer almaktadır. Fakat Türkler, ejderha kelimesi yerine evren kelimesi kullanılırdı. Yusuf Has Hacib'in yazdığı "Kutadgu Bilig" adlı eserinde "Evren" İsimli ejderhanın tasvirleri bulunmaktadır.

Ayrıca Türk mitolojisinde "yelbeğen" isminde yedi kafalı yılan ejderha arası bir yaratığa da rastlamaktayız. Hatta Altay Türkleri ay tutulmasını, Yelbeğen'in ayı yemesi ile açıklıyorlardı.

Büyük Hun İmparatorluğunun bayrağında ise ejderha motifi yer almaktadır.

12 Hayvanlı Türk Takviminde de 12 hayvandan biri ejderhadır.

Türk efsanelerine göre ejderhalar ormanlarda ve nehir kenarlarında yaşıyorlardı. Köyleri basıp insanları ve hayvanları yiyen istediği zaman nehirleri kurutan bu yaratık, Türk efsanelerinde ve Türk Mitolojisinde kötü bir varlık olarak kabul görmüştür.

Göktengri inancının var olduğu yıllardaki efsanelerde ejderhalar Türk kahramanları tarafından öldürülürken İslâmiyet sonrasında anlatılan hikayelerde genellikle ejderhalar Allah tarafından taşa dönüştürülmüştür. Ülkemizde ejderhaya benzeyen kaya yapıları ve bu yapıların eskiden ejderha olduğu gibi hikayeler bulunmaktadır.

Yelbeğen

Antik Yunan toplumunda ise Dragon kelimesi bütün büyük yılanlar için kullanılan bir kelimeydi. Daha sonraları yalnızca ejderhalar için kullanılan bir kelimeye dönüşmüştür. Antik Yunan kahramanları, efsanelere göre çoğu görevde ejderhalarla karşılaşmışlar ve tüm ejderhaları öldürerek bu kötü canavarların soyunu kurutmuşlardır.

Avrupa topraklarındaysa özellikle Orta Çağ döneminde ejderha inancı oldukça fazlaydı. Almanya, Fransa ve İsviçre bölgesinde ejderha gördüğünü iddiaa eden çok sayıda insan ve hikaye mevcuttur. Avrupa hikayelerinde ejderhalar insanlara her kötülüğü yapan yaratıklardı. Efsanelere göre bu yaratıklar mağaralarda yaşayıp, hazineleri koruyorlardı.

Avrupa hikayelerinde kahramanlar insanlara yaptıklar kötülüklerden dolayı ejderhalarla savaşırlardı. Hikayelerin sonunda ise insanlar bir olup bütün ejderhaları öldürmüştür.

Orta Çağ'da ejderha söylentilerinin en ünlüsü Rodos Ejderhası'ydı. Hikayeye göre ejderha, Dikadon Degazon isimli bir Rodos Şövalyesi tarafından öldürülmüştür.

Dragon

Görüldüğü üzere ejderhalar dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan toplumların hikayelerine konuk olmakta ve sonunda hep yok olmaktadırlar. Fakat tüm bu hikayelerden öte bilim insanlarının elinde çıkarılan bir fosil veya ejderhaların gerçekten yaşadığına dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Birçok insana göre insanların hafızasında bu kadar yer alan bir varlığın geçmişte kesinlikle yaşamış olması gerektiği düşüncesi hakimdir.

Bazı uçuk bilim insanlarının iddialarına göre ejderhalar boyutlar arası yolculuk yapabilen kutsal yaratıklardı ve insanoğlunun dünya üzerinde egemen olmasından sonra dünyayı insanlara bırakara farklı bir boyuta geçmişlerdi. Bu yüzden ejderhaların fosillerinin bulunamadığını fakat gerçekten bir dönem dünya üzerinde yaşadıklarını iddia etmektedirler.

Günümüzden milyonlarca yıl önce yaşamış dinozorların bile fosilleri bulunup bilimsel veriler elde edilebiliyorken, her kültürde bu kadar bilinen ejderhalar hakkında bilimsel bir kanıt ortaya konulamıyor. Bu yüzden ejderhalar günümüzdeki anlatılarda efsaneden öteye geçemiyorlar.

Ejderha - Dragon

Belki de ejderhalar gerçekte hiç var olmadılar. Belki de tamamen insanların hayal ürünü canlılardı. Yine de tamamen hayal ürünü olan bir canlının, doğudan batıya, hemen hemen bütün kültürlerde yer alması ve hakkında anlatılan sayısız efsanelerin bulunması bir hayli ilginç. İnsan ister istemez düşünüyor. Acaba gerçekten yaşadılar mı ?


Kaynak
  https://www.youtube.com/watch?v=P_bl1TnpqBw
Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

24.08.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (9)

 1. Murat

  Bence varlardı, bilinmeyen o kadar daha gezegen var ki. Bir şey efsaneleşmesi için çok konuşulması gerekmez sadece. Bir şeylerin görülmesi ve konuşulması gerekir.

 2. Sami Çakıcı

  Geçen yıllarda bir ejderha vuruldu diye haber çıkmıştı yayınladıkları görselde fake çıktı. İnternet ortamında oldukça sık yanıltmacalar oluyor

 3. Tarkan Anıl

  Çok ütopik bir yaratık olduğu için ben yaşadığını pek düşünmüyorum.

 4. Haydar Ünlü

  Bu kadar ejderha ile ilgili filmler görüyoruz, inançların yansımasını görüyoruz. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz derler. Mutlaka bir dayanak vardır ve efsaneleşmiştir.

 5. Recep Köse

  Bence tamamen insanların uydurduğu hayali yaratıklar ya da masallar diyelim, yaşadıklarını düşünmüyorum.

 6. Soner Küçük

  Hikayeler, masallar, diziler ve filmler. Ejderhalar hakkında her şeyi biliyoruz. Biliyoruz da acaba bu bildiklerimizin yüzde kaçı gerçek? Ya da ejderhalar hiç var oldular mı? Sanırım bunun cevabını hiç bulamayacağız.

 7. Burak

  Bana göre gerçekten var oldular, düşünün milattan önce ki yıllarda henüz yazı bile yokken dünyanın çok farklı bölgelerinde ki (o zamanlar ulaşımın imkansız olduğu) mitolojilerde yer alıyorlar. Geçtiğimiz günlerde izlediğim bir belgeselde ise yaşadıklarına dair kanıtlar sunuyorlardı, hatta küçük timsah benzeri bir hayvana da ejderha soyunun son örnek cinsi diyorlardı.

 8. Misk

  İlk insanların zamanında veya daha önceleri yaşamış olabilirler. İnsanlar yokken yaşama ihtimali daha yüksek. Şu zamanda ejderhalar var ama boyutları devasa değil ve bunlar gibi değil. Bahsettiğim komodo ejderi tabii ki.

 9. Eser Yürek

  Dinozor gibi devasa hayvanlar yaşadı dünyamızda o yüzden ejderhaların da yaşadığını inanıyorum ben.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Türkler ve Hadisler
02.06.2016
5,930 Gösterim

Türkler ve Hadisler

"Konstantiyye (İstanbul) mutlaka feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır ve o asker ne güzel askerdir" Peygamber Efendimiz (sav)

Büyü ve Büyücülük Tarihi Hakkında Bilgiler
13.07.2016
3,571 Gösterim

Büyü ve Büyücülük Tarihi Hakkında Bilgiler

Büyü ve büyücülük gibi terimler, insanlık tarihi kadar eskidir. Babil döneminden gelen yıldız falları, hâlâ insanlar tarafından baktırılmaktadır.

Yürüyen Ağaçlar
25.06.2016
3,805 Gösterim

Yürüyen Ağaçlar

Özellikle Amerika kıtasında bulunan tropik yağmur ormanlarındaki bu ağaçlar, diğer tüm ağaçlardan farklı olarak yürüyebilme özelliğine sahip.

Dünyayı Yöneten En Güçlü Aileler: Rockefeller Ailesi
16.06.2016
35,133 Gösterim

Dünyayı Yöneten En Güçlü Aileler: Rockefeller Ailesi

Rockefeller ailesi 15 trilyon dolarlık bir parayı yönetiyor. Aile, dünya ekonomisinin döndürdüğü parayı tek başına elinde tutuyor.

Yazarı Dahil Birçok Kişiyi İntihara Sürüklediği İçin Yasaklanan Şarkı
18.09.2016
2,930 Gösterim

Yazarı Dahil Birçok Kişiyi İntihara Sürüklediği İçin Yasaklanan Şarkı

Rezso Seress, Macar asıllı besteci ve söz yazarı. Her şey Rezso Seress adlı bu sanatçının bir pazar günü, bir şarkı yazıp bestelemesi ile başlıyor...

X

MasivaTurk.com içeriklerini
YouTube'dan takip edebilirsiniz.

YOUTUBE KANALIMA ÜCRETSİZ
ABONE OLMAK İÇİN TIKLA