Büyü ve Büyücülük Tarihi Hakkında Bilgiler

Büyü ve Büyücülük Tarihi Hakkında Bilgiler

sola ok  Genel Kültür

13.07.2016

3,652 Gösterim

Bu içeriği 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Önerilen Video ▼Büyü ve Büyücülük Tarihi Hakkında Bilgiler


Büyü ve büyücülük gibi kavramlar, en az insanlık tarihi kadar eskilerdir. Babil döneminden günümüze kadar gelen yıldız falları, halen insanlar tarafından inanç içinde baktırılmaktadır. O dönemlerde Mısırlılar, Babil’den öğrendikleri yıldız haritaları ve fallar aracılığıyla kehanetler yaparak tüm hayatlarını biçimlendirmeye çalışmışlardır. Milattan önce 3000'li senelerde, Mısır uygarlığı döneminde bu inançlar, uygulama ve kullanma anlamında zirve yapmış; batıda Roma döneminde; doğuda ise Çin'de geliştirilmiş ve bugünkü bilinen halini almıştır.

Dinler tarihi tetkik edildiğinde ise her bir dinin topluma yayılma evrelerinde, geçmişin izlerine en çok büyücülük alanında rastlanılmıştır. Bilhassa yahudilerde büyü o dönem çok önemliydi. Cinler, efsunlar ve gizli güçler ile irtibata geçmeye çalışan yahudiler, büyü ile oldukça fazla uğraşmışlardır. Hristiyanlık dininin tarihinde ise orta çağ dönemlerinin etkisi görülmüş ve bu dönemde uygulanan büyülerin hemen hemen hepsi putperest inanışın eserlerinden yola çıkılarak yapılmıştır. Bugün bilinen ve uygulanan büyülerin neredeyse hepsi, bu dönemlerin izlerini taşımaktadır.

Büyücülük

Eski Roman döneminde büyücülük yasaklanmış, bu işle uğraşan herkes şehirlerden sürgün edilmiş ve yakalananlar idam edilmiştir. Bu korku öyle bir şekilde büyümüştür ki, hastalıkları iyi etmek için ilaç yapan şifacılar bile öldürülmüştür. Orta çağ Avrupası'nda ise büyücülük korkunç bir suç olarak kabul görülmüş ve engizisyon mahkemelerince suçsuz yere idam edilen binlerce insan olmuştur.

İslam dini, büyüyü inkâr etmemiş fakat itikatı bozduğu, tevhid inancına zarar verdiği, kötüye kullanıldığı ve kontrolü mümkün olmadığı için yasaklamıştır. İslamiyet'te büyü yapmak, tıpkı fal bakmak gibi açıkça haram kabul edilir. Ancak bazı İslam alimleri büyüye karşı önlem alabilme gibi nedenlerle ve büyüyü uygulamamak kaydıyla öğrenilmesini helal görmüşlerdir. Müslümanlarca büyüden korunmanın en etkili yolunun, felak ve nas sûrelerini okumak olduğuna inanılır. Dini bütün kimselerin büyüden korunduğu da genel bir kabuldür.

Büyü

Bazı inanışlarda; yılanın bıraktığı kabuk, karanfil otu, sirke gibi maddeler büyüden korunmada kullanılır. İnsanoğlu antik çağlardan günümüze, bilinmezliğin kapılarını zorlamak, yaradılışın, hayat ve ölümün sırlarını çözmek, doğa üstü güçlere hükmetmek ve onlar üzerinde hakim olmak amacıyla büyüye bel bağlamıştır. Büyülerin zamana, mekana ve de insana olmak üzere çok geniş boyutları vardır. Bir büyü, yapılışına göre farklılıklar gösterebilir. İnsanın iş düzeni, aşk hayatı, sağlığı gibi aklınıza gelen her türlü konuda büyü yapılması mümkündür. Büyüler, zengin, sağlıklı olmak, başarılı olmak, bir kişiye veya kişilere yardım etmek gibi iyi amaçlarla veya birini cezalandırmak gibi kötü amaçlarla da yapılabilir. Kötü amaç ile yapılan büyü, kişilerin fiziksel yapısını bozmak, iradesini kontrol etmek, fikirleri ve hareketleri değiştirmek amaçlarıyla yapılan geçici ve kalıcı etkiler yaratmaktadır. Bu tür büyülerde insanların psikolojik yapıları bozulur ve hayatı kötü yönde etkilenir. Büyü uygulamalarının kısa zamanlı, uzun süreli ve ölünceye kadar olanları vardır.

Büyü ve Büyücülük

Toplumumuzda yaygın olarak yapılan ve en çok karşılaşılan başlıca 3 türlü büyü grubundan basedebiliriz.

Ak büyü: Bir kişiyi kendine bağlamak, sevgiliyle arayı kuvvetlendirmek, düşmanın dost olmasını sağlamak, gözü dışarıda olan erkeklerin eşine bağlı olmasını sağlamak, boşanma durumlarının önüne geçmek gibi amacı iyilik olan büyülere ak büyü denir.

Kara büyü: Bir insanı mahvetmek, ruhsal ve fiziksel yapısını bozmak, ağır izler bırakmak, kaza-bela bulaştırmak, yaptığı işlerin ters gitmesini sağlamak, karanlık gülerle iş birliği yapmak kara büyünün özelliklerinden birkaçıdır.

Kırmızı büyü: En büyük kötülük büyüsüdür. Kırmızı büyünün amacı insanları öldürmek, aklını sakatlamak, intihara sürüklemek, karanlık güçlerin desteğini almak, lanete bulaştırmak, ölülerle anlaşmak gibi başka bir kişiye kalıcı zarar verme amacıyla kullanılan büyü çeşididir.

Büyü Çeşitleri

Büyü ile uğraşan kişiler, büyücü veya sihirbaz olarak adlandırılır. Orta çağda, din adamı, mezarcı, şifacı gibi bazı mesleklerde çalışanların ve bedensel, ruhsal engeli olan kişilerin büyücülükle uğraştığı düşünülürdü. Günümüzde hâlâ bazı engellilerin, büyü yapma veya ruh çağırma seansları esnasında doğa üstü güçler tarafından cezalandırıldığı, yani çarpıldığı inancına bazı toplumlarda rastlanılır. Büyünün etkili olduğu düşünülse de, psikolojik bir yönü de vardır. Çevresinden ve yaşantısından mutlu olmayan kişilerin genel olarak altına sığındıkları bir yöntem olabilir. Kişinin psikolojik sorunlarından kurtulamadığı zamanlarda bir kaçış olarak; "bana büyü yapıldı" cümlesiyle kendini rahatlatması söz konusu olabilir.

Günümüzde büyünün bütün çeşitleri modern bilimce reddedilir. Gerçekte gelişen teknoloji ve pozitif bilimler, büyücülük kavramına karşı olan inanışı en alt seviyeye indirebilmeyi başarmış olsa da, büyü gerçeği hâlâ inkâr edilemeyen varlığını sürdürmektedir.Bu içeriği MasivaTurk.com sitesini kaynak göstererek kullanabilirsiniz. İçeriklerin; MasivaTurk.com sitesi kaynak gösterilmeden herhangi bir web sayfasında, sosyal medyada ve görsel basında yayınlanması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için Kullanım Koşulları sayfasını okuyabilirsiniz.

13.07.2016

İçerik hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (7)

 1. Zeki Kuzey

  Büyücülüğün dünya kurulduğundan beri var olduğunu tarih kitaplarında da okuyoruz. Her dönemde tüm eylemleri şiddetle cezalandırmıştır.

 2. kamil övünç

  İslam dininde; büyü gibi insanlara zarar verecek ilimler haram, yasak olarak belirtilmiştir. Bunlara tevazü edenlerin mahşeri alemde cezaları çok ağır olacaktır.

 3. Hüseyin

  Büyü Şeytanla büyücü arasında varılan bir anlaşmadır. "Kim büyü yaparsa şirke düşer."(Nesâî, Tahrîm, 19)

 4. Miray

  Büyü çok eski zamanlara dayanan, sihir de denilen bir şeydir. Bazı varlıklar ile iletişime geçerek yapıldığını düşünüyorum. Ama yapmak veya yaptırmak hiç doğru bir şey değildir.

 5. Mehmet Karakalıp

  Büyünün tarihi çok eski gerçekten yani o zamanlarda nasıl böyle şeyleri düşünmüşler ilginç...

 6. NAZLI

  BÜYÜ YAPMAK ÇOK BÜYÜK GÜNAH BU YÜZDEN BEN KARŞIYIM.

 7. Okurken bir içim ürpermedi değil, ben de dahil çoğu kişi reddetse de, içten içe bazı kaygılar ve kafa karışıkları olabiliyor sanırım, fazla derin bir konu.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

25. Kare Tekniği ve Subliminal Mesaj
20.05.2016
15,113 Gösterim

25. Kare Tekniği ve Subliminal Mesaj

Subliminal mesaj, bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır. N Normal insan algısı limitlerinin altında kalmak ve fark edilmemektedir.

Yalnızca Silindir Ayna ile Görünen Anamorfik Çizimler
07.01.2016
4,417 Gösterim

Yalnızca Silindir Ayna ile Görünen Anamorfik Çizimler

Anamorfik çizim veya anaformik tasarım nedir, nasıl yapılır, tekniği nedir? gibi soruların cevapları ve birbirinden ilginç anamorfik çizimler.

Herkesin Başına Gelen, Zihnin Kişiye Oynadığı Akıl Oyunları
28.11.2017
2,327 Gösterim

Herkesin Başına Gelen, Zihnin Kişiye Oynadığı Akıl Oyunları

Zihni yönetmek insana çok önemli bir güç sağlarken, psikolojik anlamda zayıflığı yakaladığı anda kişiye dünyayı zehir edecek kadar acımasızdır.

Medyanın En Çok Kullandığı Algı Yönlendirme Yöntemi: Framing Effect (Çerçeveleme Etkisi)
03.12.2017
3,071 Gösterim

Medyanın En Çok Kullandığı Algı Yönlendirme Yöntemi: Framing Effect (Çerçeveleme Etkisi)

Framing Effect, Türkçeye Çerçeveleme Etkisi olarak çevrilen bu kavram, günümüzde, özellikle gazetecilerin en çok başvurduğu yöntemlerden biridir.

OZ Tamgası 卐
25.12.2015
57,797 Gösterim

OZ Tamgası 卐

OZ damgası, Ön Türklerde, OZ'laşarak Tanrıya erişmeyi ve öbür dünyada şekil değiştirerek yeniden oluşum (metamorfoz) düşüncesi anlamına gelmektedir.

X

MasivaTurk.com içeriklerini
YouTube'dan takip edebilirsiniz.

YOUTUBE KANALIMA ÜCRETSİZ
ABONE OLMAK İÇİN TIKLA