Batman v Süperman: Adaletin Şafağı (Batman v Superman: Dawn of Justice)

Batman v Süperman: Adaletin Şafağı (Batman v Superman: Dawn of Justice)

sola ok  Film Blog

23.04.2016

1,522 Gösterim

Batman v Süperman: Adaletin Şafağı (Batman v Superman: Dawn of Justice)


Spiderman ile sinema dünyasında büyük bir kitle yakalayan süper kahraman filmleri bir kaç yıla kadar Marvel'ın tekelinde ilerliyordu. Çizgiroman okumayan film izleyicileri sebebiyle Marvel kitlesi oldukça arttı ve neredeyse bu platformda DC Comics gibi başka bir lider şirketin olduğu dahi bilinmiyordu. Bu söylediklerimin hepsi Türkiye için geçerli. Sonuçta biz süper kahraman filmlerini Marvel ile öğrenmiş ve yıllarca Marvel evrenini izleyerek büyüyen bir nesiliz.

Batman v Superman: Adaletin ŞafağıSon yıllarda DC, sinema evrenine yenilenmiş ve daha ilgi çekici şekilde "Man of Steel" filmi ile yeni bir giriş yaptı. Modern sinema tenikleriyle çekilmiş yeni bir Süperman filmi olan Man of Steel, Marvel'ın sinema dünyasındaki tekelini yıkmaya ve bu yapıya ortak olacağını bariz bir şekilde izleyiciye göstermiş oldu. Böylelikle DC Comics'in de hayranları artmaya başladı. DC devam etti ve sinema dünyasına, "Batman v Süperman: Adaletin Şafağı (Batman v Superman: Dawn of Justice)" filmiyle şaha kalktığını göstermiş oldu.

Batman v Superman: Adaletin Şafağı

Adaletin şafağı filminde, Batman rolünü Ben Affleck'in oynayacağı açıklandı ve bu durum tüm dünyanın hayranlıkla izlediği, Christian Bale'in Batman rolünü üstlendiği, Kara Şövalye (Dark Knight) serisinden sonra, Batman karakterini Ben Affleck'in oynayacağı bilgisi tüm seyirci üzerinde şok etkisi yarattı. Her ne kadar Ben Affleck iyi bir oyuncu olsa da; Christian Bale, Kara Şövalye serisinde oynadığı kusursuz oyunculukla tüm herkesin aklına Batman olarak kazındı ve izleyici için resmen Batman rolüyle bütünleşti. Tüm bu karmaşadan sonra Batman v Süperman: Adaletin Şafağı filminin ilk fragmanı yayınlandı ve tamamen çizgi romana uyarlanmış, Ben Affleck'in oynadığı yeni bir Batman izleyiciye sunuldu. Tüm Christian Bale taraftarları bu yeni Batman karşısında düşüncelerini yavaş yavaş değiştirmeye başladı ve Ben Affleck'in de iyi bir Batman olacağı kanısına vardı. Ardından yeni bir fragman daha yayınlandı ve tüm herkes Ben Affleck'in Batman rolünü çok iyi oynayacağını söylemeye başladı. Christian Bale'in Batman'ini arayan sesler yavaş yavaş yok oldu. 25 Mart 2016 günü Batman v Superman: Adaletin Şafağı filmi yayınlandı. Filmi izleyenler ve eleştirmenler Ben Affleck'in Batman'inin gelmiş geçmiş en iyi Batman olduğunu söyledi.

Batman v Superman, Batman

Filmin konusu, çizgi romanda olduğu gibi sinemaya uyarlanmış ve yenilenen DC evreninde tekrar Bruce Wayne'in nasıl Batman olduğunu anlatmak yerine, Bruce Wayne'in küçük küçük hatırlamalarıyla izleyiciye sunulmuş. Film genel olarak Batman üzerine kurulmuş. Man of Steel filminde Süperman'in savaştığı şehrin yıkıldığı tarihten 2 yıl sonrasını anlatıyor. Bu tahrip olan ve acı çeken halk, bu yaşanan olayların tüm sorumlusunu Süperman olarak görüyor. Bruce Wayne'nin de genel olarak halkın düşündüğünü düşünüyor ve Süperman'e olan öfkesi karşı konulamaz bir hal alıyor. Her geçen gün Süperman'in savaştığı kişiler sebebiyle tüm şehrin yıkılması ve kimsenin Süperman'e gücünün yetmemesi, Süperman her ne kadar iyi birisi de olsa, kontrol edilemeyen bir güçten, halk ve devlet yetkilileri nefret etmeye başlıyor. Süperman tüm bu olanlar karşısında iyiliğinin verdiği sorumluluktan dolayı, konuşulanlara kulak tıkıyor ve mahkemede yargılanmayı kabul ediyor. Batman artık Süperman'e olan öfkesini eyleme geçirmek için hazırlanıyor ve Süperman'in yenilemez bir güç olduğunu fakat bir zaafı olduğunu öğreniyor. Bunu Süperman'e karşı savaşta kullanmayı düşünüp, Süperman'i alt edebilme planları yapmaya başlıyor. Filmin devamında bu olaylar birbirini seyrediyor. Filmin konusunu üstü kapalı bir şekilde, sonunu anlatman, özetledim.

Batman v Superman: Adaletin Şafağı

Filmin efektleri olabilecek en iyi şekilde uygulanmış. Efekt konusunda kusursuz bir uğraş sergilenmiş. Kurgu bakımından 2,5 saate sığdırabileceklerini sığdırmaya çalışmışlar. Ayrıca film, kurgudan dolayı 2 partlık dahi olabilirmiş. Zaten açıklanana göre; filmin 40 dakikalık uzun hali DVD'de satışa sunulacakmış. Batman'in ünlü Batmobili tıpkı çizgi romandaki gibi yapılmış ve Batmobilin kullanıldığı sahneler izleyiciden tam puan almış durumda. Batman'in dövüş sahneleri çok iyi ve Christian Bale'in sürekli dayak yiyen, pasif Batman'inden daha çok, düşmana korku salan ve acımasız bir Batman var. Bu da olması gerektiği gibi Batman'e olan saygıyı artırıyor. Filmde en çok beğendiğim kısım ise, DC'nin karanlık havasının tam anlamıyla yansıtılması. Marvel filmlerinde ki gibi artık seyirciye illallah getiren, her 15 saniyede bir yapılan ergen espirilerinin olmayışıdır. Bu yüzdende sinema salonunda 10-15 yaşındaki izleyicilerden çok, daha büyük yaşlarda izleyicilerin olması olağandır. Her ne kadar 2,5 saate birden çok olayı sıkıştırmaya çalıştıkları için eleştirmenlerden çok yüksek puan alamasa da, filmdeki efektler, oyunculuklar, uyarlamanın mükemmelliği ve Batman'in, öfkeli, acımasız, karanlık tarafı, aynı zamanda adaletten şaşmaması, filmi kesinlikle izlenmesi gereken süper kahraman filmlerinin başında getiriyor.

Film hakkında daha ayrıntılı bilgiyi Batman v Süperman: Adaletin Şafağı (Batman v Superman: Dawn of Justice) linkine tıklayıp görebilirsiniz.

Batman v Süperman: Adaletin Şafağı (Batman v Superman: Dawn of Justice) - Fragman23.04.2016

Konu hakkında soru sorabilir veya yorumda bulunabilirsiniz.

İsim
Web Site
E-Posta
Mesaj

Yorumlar (3)

  1. Hikmet

    Süper kahraman filmleri arasında Batman serisini hiç izlemedim. Yaz geldiğinde hepsini tek tek izleyeceğim.

  2. Yiğit

    Ben bu filmden daha çok aksiyon sahnesi bekliyordum maalesef beklentilerimi karşılamadı.

  3. Mahir Çaylan

    Batman v Superman, ilk haftasında Türkiye'de çok büyük hasılat yaptı.


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir...

Başlangıç (Inception)
15.06.2016
855 Gösterim

Başlangıç (Inception)

Christopher Nolan'ın hayal gücünü zorlayan, bilim kurgu filmlerinden biri. IMDb'de en iyi filmler arasında 14. sırada bulunan eşsiz bir film.

En İyi Uzay Filmleri
27.09.2016
1,414 Gösterim

En İyi Uzay Filmleri

Uzay, içinde barındırdığı sonsuz gizemler ile insanoğlunun, ilk zamanlardan beri ilgisini çekmiştir. Konusu uzayda geçen en iyi film önerileri.

Dövüş Kulübü (Fight Club)
23.12.2015
2,113 Gösterim

Dövüş Kulübü (Fight Club)

"Sadece herşeyini kaybettikten sonra özgür olabilirsin" Drama dalında bir başyapıt, Dövüş Kulübü (Fight Club)

Yol (The Road)
21.12.2015
878 Gösterim

Yol (The Road)

Kıyamet Sonrası (Post-Apokaliptik) - Drama türünde bir film Yol (The Road)

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)
10.03.2016
1,862 Gösterim

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

Nobel ödüllü ünlü matematikçi John Nash'ın hayatını konu alan biyografi - drama türünde bir film: Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)